Gandawa - Wevelgem 2014: finisz dla Johna Degenkolba

25-letni John Degenkolb (Giant-Shimano), po finiszu z peletonu, został zwycięzcą 76. edycji Gandawa - Wevelgem.

78. przyjechał Maciej Bodnar (Cannondale).

Wyścig, do którego nazwy dopisano In Flanders Fields w hołdzie ofiarom rozgorzałej przed 100 laty I Wojny Światowej, prowadził przez dziewięć niewielkich podjazdów. Pierwszy, znajdujący się po francuskiej stronie granicy Casselberg (1700 m, 4,9%), był zlokalizowany na 114 km, natomiast po powrocie do Belgii peleton wykonywał pętlę, pokonując dwa razy Baneberg (146,3 km i 185,3 km; 1900 m; 4,7%), Kemmelberg (154,2 km i 193,3 km; 530 m; 6,2%, max. 19%, bruk) i Monteberg (158,2 km i 197,2; 1000 m; 7,3%, max. 12.23%). Z ostatniej wspinaczki do mety pozostawało 36 nieosłoniętych od wiatru kilometrów.

Słoneczna pogoda pozwalała snuć prognozy iż na mecie zamelduje się większa grupa, natomiast pierwsza akcja należała do grupki w składzie Manuele Boaro (Tinkoff), Sebastian Lander (BMC), Marcel Aregger (IAM Cycling), Jacobus Venter (MTN) i Frederik Veuchelen (Wanty).

Zmierzona przewaga piątki sięgnęła 9:33 (53 km). Peleton spokojnie odrabiał stracony dystans, napędzany przez ekipy FDJ.fr, Sky, Lotto i Katusha. Po pierwszym minięciu Baneberga (146,3 km) różnica wynosiła 4:22.

Na Kemmelbergu (154,2 km) czołowe pozycje zajęli kolarze Omega Pharma-Quick Step. Główni faworyci jechali bardzo czujnie, wysoko migały sylwetki Toma Boonena (Omega Pharma), Fabiana Cancellary (Trek), czy obrońcy tytułu Petera Sagana (Cannondale).

Nerwowość w grupie rosła. Po zjazdach zaatakował Sylvan Diller (BMC), a do rowu melioracyjnego wpadł Ian Stannard (Sky), nie mogąc się później wydostać o własnych siłach.

W czasie drugiej wspinaczki pod Baneberg (185,3 km) z ucieczki zaatakował Boaro. Peleton uznał, że to jeszcze nie czas na zakończenie akcji i nieco zwolnił. Włoch utrzymywał 1:10 zapasu.

Kemmelberg (193,3 km) nie wyłonił ścisłej czołówki, tak samo jak dużo łatwiejszy Monteberg (158,2 km), gdzie został wchłonięty Boaro. W grze pozostał około 80-osobowy peleton.

Wydawało się, że ekipy sprinterów mają w pełni opanowaną sytuację, tymczasem zaatakowali Stijn Devolder (Trek), Silvan Dillier (BMC Racing) i Andrey Amador (Movistar), wypracowując 35 sekund przewagi 10 km przed metą.

Drużyny Garmin, Giant-Shimano, Lotto i Cannondale (z Maciejem Bodnarem) próbowali doścignąć trójkę, jednak nie szło im to najlepiej. Jakby tego było mało, po upadku został wyeliminowany Andre Greipel (Lotto). Niemiecki sprinter złamał obojczyk.

Uciekinierom zaczęło w końcu braknąć sił. 3 km przed kreską pozostało 9 sekund, a na finałowy kilometr wpadła już cała grupa. Finisz należał do Degenkolba, który wyjechał zza koła Petera Sagana. Słowaka minął również Arnaud Demare (FDJ.fr).

fot. Giant-Shimano

Wyniki Gandawa - Wevelgem 'In Flanders Fields' (WT), Deinze - Wevelgem (233 km):

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                        5:34:37
  2 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  3 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  4 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro             
  5 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
  6 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  7 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
  8 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
  9 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
 10 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 11 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 12 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura
 13 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 14 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 16 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 18 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 19 Boy van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 20 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma - Quick-Step             
 21 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
 22 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 23 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
 24 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 25 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 26 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 27 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 28 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 29 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                            00:04
 30 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               00:06
 31 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 32 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              00:09
 33 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     00:10
 34 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                       00:16
 36 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 37 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                            00:19
 38 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 39 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol
 40 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 41 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 42 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
 43 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
 44 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 45 Dylan van Baarle (Ned) Garmin Sharp
 46 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 47 Christian Knees (Ger) Team Sky
 48 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
 49 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
 50 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro             
 51 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 52 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 53 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                          00:27
 54 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp - Endura
 55 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 56 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 57 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 58 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 59 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 60 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp
 61 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 62 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
 63 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
 64 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
 65 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 66 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 67 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 68 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 69 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 70 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
 71 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 72 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 73 Thomas Leezer (Ned) Belkin-Pro             
 74 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 75 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 76 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
 77 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 78 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 79 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              02:08
 80 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step                    02:27
 81 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 82 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team                             02:39
 83 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura                      03:27
 84 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   04:07
 85 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 86 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                            04:28
 87 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 88 Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli
 89 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 90 Blaz Jarc (Slo) Team NetApp - Endura
 91 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 92 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 93 Danny van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 94 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 95 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 96 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 97 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli
 98 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 99 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
100 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
101 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
102 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro             
103 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka
104 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
105 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp
106 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
107 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
108 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro             
109 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
110 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
111 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
112 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
113 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro             
114 Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
115 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
116 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp
117 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli
118 David Boucher (Fra) FDJ.fr                                       08:11
119 Andrea Palini (Ita) Lampre-Merida
120 Edward King (USA) Cannondale
121 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
122 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
123 Jay Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
124 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
125 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli
126 Kevyn Ista (Bel) IAM Cycling
127 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
128 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
129 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
130 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
131 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
132 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                                 13:04
133 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
134 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
135 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
136 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
137 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
138 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
139 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
140 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
141 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
142 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits                14:29
143 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
144 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
145 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
146 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
147 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
148 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
149 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
150 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
151 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
152 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
153 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNS Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Rick Flens (Ned) Belkin-Pro             
DNF Maarten Wynants (Bel) Belkin-Pro             
DNF Anthony Geslin (Fra) FDJ.fr
DNF David Millar (GBr) Garmin Sharp
DNF Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp
DNF Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
DNF Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida
DNF Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
DNF Kris Boeckmans (Bel) Lotto Belisol
DNF André Greipel (Ger) Lotto Belisol
DNF Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
DNF Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
DNF Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
DNF Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge
DNF Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
DNF Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
DNF Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
DNF Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
DNF Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
DNF Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
DNF Luca Paolini (Ita) Team Katusha
DNF Christopher Sutton (Aus) Team Sky
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Ian Stannard (GBr) Team Sky
DNF Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
DNF Carlos Jose Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
DNF Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
DNF Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
DNF Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF Martin Reimer (Ger) MTN - Qhubeka
DNF Bradley Potgieter (RSA) MTN - Qhubeka
DNF Jonathan McEvoy (GBr) Team NetApp - Endura
DNF Daniel Schorn (Aut) Team NetApp - Endura
DNF Scott Thwaites (GBr) Team NetApp - Endura
DNF Paul Voss (Ger) Team NetApp - Endura
DNF Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
DNF James Vanlandschoot (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: