Criterium International 2014: etap 3

Szwajcar Mathias Frank (IAM Cycling) po wspinaczce na Col d'Ospendale wygrał ostatni odcinek wyścigu rozgrywanego na Korsyce. Drugi finiszował Francuz Jean-Christophe Peraud (Ag2r La Mondiale), pieczętując tym samym zwycięstwo w klasyfikacji generalnej imprezy.

5. miejsce na etapie oraz 4. w klasyfikacji końcowej wywalczył Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Polak wygrał klasyfikację młodzieżową imprezy.

Ucieczkę dnia zawiązali po 20 kilometrach Angelo Tulik (Team Europcar), Julien Fouchard (Cofidis), Leonardo Duque (Colombia), Yoann Paillot (La Pomme Marseille 13) oraz Flavien Dassonville (BigMat-Auber 93). Piątka na etapie naszpikowanym niewielkimi górskimi premiami odjechała na dobre, najpierw rozgrywając między sobą lotny finisz (tu najszybszy był Fouchard), a szczyt pierwszego wzniesienia - Côte de Roccapina (km 56,5; 2,7 km, 3,8%) - mijając 4:25 przed peletonem.

Punkty zebrał Duque, pogoń za koszulką najlepszego górala kontynuując na Côte d'Orasi (km 67; 4,4 km, 5%) i Côte de Viggianello (km 93,5; 4,7 km, 5,2%). Kolumbijczyk stracił widoki na kolejne punkty, gdyż u podnóża czwartej premii - Col de Sainte-Lucie-De-Tallano (km 116; 10,2 km, 6%) - przewaga ucieczki nad peletonem stopniała do 50 sekund, a w połowie podjazdu cała akcja została zakończona.

Peleton prowadziła ekipa Trek, na Col de Bacinu (km 135; 10,1 km, 4,5%) podkręcając tempo i powodując selekcję w peletonie. Tempa nie wytrzymał najpierw Jerome Coppel (Cofidis), a chwilę potem z okrojonej grupy strzelił Andy Schleck (Trek Factory Racing).

Na finałowych 25 kilometrach do przodu wyrwali się Caleb Fairly (Garmin-Sharp), Bryan Nauleau (Team Europcar). Goniła ekipa Tinkoff-Saxo, pracując na Rafała Majkę i ekipa Ag2r La Mondiale, prowadząc Jeana-Christophe'a Peraud. Uciekinierów na początku finałowego podjazdu pod Col de l'Ospedale (km 176, meta; 14,1 km, 6,2%) złapał mocno zredukowany peleton, a zabójcze tempo narzucać rozpoczęła ekipa Trek, pracując nogami Matthew Busche.

5 kilometrów przed metą rolę prowadzących przejęła ekipa Ag2r, a w czołówce zostali Peraud, Majka, Frank Schleck (Trek Factory Racing), Mathias Frank (IAM Cycling), Tiago Machado (Team NetApp-Endura) i Eduardo Sepulveda (Bretagne-Seche Environment).

3 kilometry przed metą grupka zaczęła się atakować. Ruszył Schleck, ale Majka nie pozwolił mu na odjechanie. Kolejne ataki nie przynosiły efektów, a polski wspinacz bez kłopotu nadążał za atakującymi Szwajcarem i Luksemburczykiem. Na ostatni kilometr Polak wjechał ze Schleckiem, Peraud i Frankiem. Rozpoczęło się czarowanie, a skorzystali na tym Machado i Sepulveda, dołączając do czołówki.

W końcówce znów ruszył Schleck, ale szybko poprawili Peraud i Frank, rozgrywając między sobą walkę o zwycięstwo. Majka nie miał siły by dotrzymać im koła i skończył etap na 4. miejscu, kończąc korsykański wyścig tuż za podium klasyfikacji generalnej.

fot. IAM Cycling

Wyniki 3. etapu Criterium International 2014 (2.HC), Porto-Vecchio - Col de l'Ospedale (176 km):

  1 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                4:43:59
  2 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  3 Tiago Machado (Por) Team NetApp - Endura                         00:02
  4 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          00:03
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement           00:13
  7 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         00:20
  8 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                       00:36
  9 Rémy Di Gregorio (Fra) Team La Pomme Marseille 13
 10 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 11 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 12 Stéphane Rossetto (Fra) BigMat - Auber 93                        00:46
 13 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            00:54
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          01:06
 15 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   01:10
 16 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      01:56
 17 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 18 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               02:07
 19 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            02:12
 20 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            02:34
 21 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:11
 22 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         03:20
 23 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                04:04
 24 Antoine Lavieu (Fra) Team La Pomme Marseille 13
 25 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                           04:09
 26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             05:10
 27 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                                05:51
 28 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 29 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           05:58
 30 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp - Endura            06:22
 31 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                     06:54
 32 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             08:15
 33 Christophe Laborie (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 34 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr                                    08:59
 36 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            09:05
 37 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 38 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       09:34
 39 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                    09:43
 40 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 41 Julien El Fares (Fra) Team La Pomme Marseille 13                 10:13
 42 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                                   10:23
 43 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                11:02
 44 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                      11:23
 45 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              11:25
 46 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 11:49
 47 José Gonçalves (Por) Team La Pomme Marseille 13                  12:42
 48 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         12:55
 49 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  13:42
 50 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 51 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                                17:50
 52 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 53 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp - Endura
 54 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling                                 19:01
 55 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            19:20
 56 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    20:06
 57 José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Team NetApp - Endura        20:42
HD  Frantisek Padour (Cze) Team NetApp - Endura
HD  Dimitri Le Boulch (Fra) BigMat - Auber 93
HD  Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
HD  Steven Tronet (Fra) BigMat - Auber 93
HD  Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
HD  Yoann Paillot (Fra) Team La Pomme Marseille 13
HD  Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
HD  Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
HD  Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93
HD  Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
HD  Théo Vimpere (Fra) BigMat - Auber 93
HD  Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
HD  Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
HD  Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
HD  Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
HD  Marko Kump (Slo) Tinkoff-Saxo
HD  Edward Fabian Diaz Cardenas (Col) Colombia
HD  Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Jonathan Paredes (Col) Colombia
DNF Julien Antomarchi (Fra) Team La Pomme Marseille 13
DNF Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 13
DNF Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
DNF Lachlan David Morton (Aus) Garmin Sharp
DNF Alex Howes (USA) Garmin Sharp
DNF Pierre Gouault (Fra) BigMat - Auber 93
DNF Tony Hurel (Fra) Team Europcar
DNF Alo Jakin (Est) BigMat - Auber 93
DNF Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
DNF Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille 13
DNF Jonas Ahlstrand (Swe) Team Giant-Shimano
DNF Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
DNF Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
DNF Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
DNF Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
DNF Jérémy Bescond (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
DNF Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
DNF Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
DNF Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia
DNF Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano
DNF Sea Keong Loh (Mas) Team Giant-Shimano
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
DNF Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp - Endura
DNF Yannis Yssaad (Fra) BigMat - Auber 93
DNF Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
DNF Erick Rowsell (GBr) Team NetApp - Endura
DNF Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team

Klasyfikacja końcowa

  1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                  7:00:12
  2 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  00:01
  3 Tiago Machado (Por) Team NetApp - Endura                         00:19
  4 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   00:25
  5 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement           00:26
  6 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          00:28
  7 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    00:47
  8 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         00:48
  9 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            00:57
 10 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                       01:07
 11 Stéphane Rossetto (Fra) BigMat - Auber 93                        01:14
 12 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   01:21
 13 Rémy Di Gregorio (Fra) Team La Pomme Marseille 13                01:25
 14 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp             01:38
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          01:39
 16 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            02:07
 17 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                02:23
 18 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               02:53
 19 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            03:10
 20 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         03:43
 21 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      03:47
 22 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:48
 23 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                           04:32
 24 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                04:35
 25 Antoine Lavieu (Fra) Team La Pomme Marseille 13                  04:54
 26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             05:53
 27 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           06:15
 28 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                                06:45
 29 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp - Endura            06:54
 30 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                   07:43
 31 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                     07:46
 32 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             08:51
 33 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             08:57
 34 Christophe Laborie (Fra) Bretagne - Seche Environnement          09:12
 35 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr                                    09:15
 36 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            09:37
 37 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         09:52
 38 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                    10:25
 39 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling                              10:26
 40 Julien El Fares (Fra) Team La Pomme Marseille 13                 10:53
 41 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                11:19
 42 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       11:25
 43 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              11:51
 44 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 12:25
 45 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                                   12:28
 46 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                      12:34
 47 José Gonçalves (Por) Team La Pomme Marseille 13                  13:13
 48 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         13:27
 49 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  13:40
 50 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  14:16
 51 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                                18:10
 52 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp - Endura                   18:15
 53 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                      18:33
 54 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling                                 19:19
 55 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    20:35
 56 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            21:01
 57 José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Team NetApp - Endura        21:12

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                 7:00:37
  2 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement           00:01
  3 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            00:32
  4 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   00:56
  5 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          01:14
  6 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            01:42
  7 Antoine Lavieu (Fra) Team La Pomme Marseille 13                  04:29
  8 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           05:50
  9 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                                06:20
 10 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp - Endura            06:29
 11 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                   07:18
 12 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             08:26
 13 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            09:12
 14 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling                              10:01
 15 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                      12:09
 16 José Gonçalves (Por) Team La Pomme Marseille 13                  12:48
 17 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  13:15
 18 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            20:36

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: