Puchar Świata 2013/14 #6: zwycięstwo Nielsa Alberta

Niels Albert (BKCP-Powerplus) wygrał w Rzymie przedostatnią rundę przełajowego Pucharu Świata. Belg pokonał mistrza Holandii Larsa van der Haara (Rabobank) oraz swojego rodaka Svena Nysa (Crelan - AA Drink).

Po obfitych opadach deszczu kolarzom przyszło ścigać się na ciężkiej od rozjeżdżonego błota, krętej, śliskiej i wietrznej trasie. W takich warunkach po pierwszym z ośmiu okrążeń wyłoniła się czteroosobowa czołówka: Niels Albert, Philipp Walsleben (BKCP-Powerplus), Martin Bina (Kwadro-Stannah) i Francis Mourey (FDJ.fr). Lider PŚ Lars van der Haar tracił w tym momencie już 18 sekund, a mistrz świata Sven Nys - 22 sekundy.

Mocne tempo narzucał Albert. 27-letni Belg najpierw zostawił za sobą Mourey'a, a na trzeciej rundzie pozbył się z ogona dwóch ostatnich rywali.

rzym1

W połowie dystansu kolarz grupy BKCP-Powerplus wyprzedzał drugiego Bine o 15 sekund. Jadący co raz lepiej van der Haar przebił się na piąte miejsce, notując stratę 29 sekund. Nys jechał o następne 8 sekund wolniej.

W drugiej części wyścigu Albert utrzymywał bezpieczną przewagę. Szalał za to van der Haar, po piątej pętli był już trzeci i zbliżał się do drugiego w tym momencie mistrza Francji.

Holender doścignął Mourey'a, ale nie na długo, ponieważ na przedostatniej rundzie znów stracił kontakt z kolarzem FDJ. Straty konsekwentnie odrabiał za to Nys, który dopadł van der Haara i wyjechał na trzecią pozycję.

Finałową rundę Albert rozpoczął 13 sekund wcześniej niż Mourey i 17 sekund przed Nysem i van der Haarem.

Goniąca trójka połączyła się w jedną grupę. Walka między nimi trwała do ostatniej prostej, gdzie van der Haar wyprzedził Nysa, zajmując drugą pozycję za Albertem.

Wśród kobiet Amerykanka Katie Compton (Trek Cyclocross Collective) znów wyprzedziła Holenderkę Marianne Vos (Rabobank), natomiast w rywalizacji młodzieżowców ponownie triumfował Holender Mathieu van der Poel.

  1 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus                            1:06:33
  2 Lars Van Der Haar (Ned) Rabobank Development Team                00:04
  3 Sven Nys (Bel) Crelan - AA Drink                                 00:05
  4 Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr                                      00:11
  5 Martin Bina (Cze) Kwadro - Stannah                               00:41
  6 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continenta     00:45
  7 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                  00:50
  8 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea                                01:01
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea                           01:16
 10 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                               01:19
 11 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                         01:32
 12 Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus                            01:35
 13 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team         01:45
 14 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                        01:53
 15 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing            02:08
 16 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini                       02:14
 17 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti                     02:18
 18 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team              02:20
 19 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea
 20 Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea                                   02:22
 21 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team          02:23
 22 Mirko Tabacchi (Ita) Gruppo Sportivo Forestale                   02:36
 23 Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Odlo MTB Racing Team              02:49
 24 Julien Taramarcaz (Swi) Kwadro - Stannah                         03:09
 25 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                           03:16
 26 Marcel Meisen (Ger) Kwadro - Stannah                             03:21
 27 Luca Braidot (Ita) Gruppo Sportivo Forestale                     03:28
 28 Florian Vogel (Swi) Scott - Odlo MTB Racing Team                 03:36
 29 Simon Zahner (Swi) Ekz Racing Team                               03:37
 30 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                 03:38
 31 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team             03:43
 32 Kenneth Hansen (Den) Cannondale - Haderslev                      04:02
 33 Lukas Winterberg (Swi) MG - Cycling Team                         04:24
 34 Daniel Geismayr (Aut)                                            04:26
 35 Ondrej Bambula (Cze) Cez Cyklo Team Tabor                        04:31
 36 Micki Van Empel (Ned) Kdl Cycling Team                           04:50
 37 Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland                          04:54
 38 Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti                     05:00
 39 Steve Chainel (Fra) Ag2R La Mondiale                             05:13
 40 Christian Helmig (Lux)                                           05:17
 41 Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti                     05:18
 42 Fabio Ursi (Ita) Cx Merida Team - Dama Drc                       05:34
 43 Emil Hekele (Cze) Stevens Bikes - Emilio Sport                   06:29
 44 Thomas Paccagnella (Ita) Sportivi Del Ponte                      06:33
 45 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team                     06:46
 46 Mike Garrigan (Can) Van Dessel                                   06:54
 47 Calle Friberg (Swe) Scott Sports                                 06:59
-1 Jeremy Durrin (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
-2 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut
-2 Robert Glajza (Svk) CK Banska Bystrica

Klasyfikacja Pucharu Świata po 6/7 wyścigach

  1 Lars Van Der Haar (Ned) Rabobank Development Team                  407 pkt.
  2 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus                                353
  3 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                           344
  4 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team           313
  5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team        279
  6 Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr                                        270
  7 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                    267
  8 Sven Nys (Bel) Crelan - AA Drink                                   264
  9 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                          264
 10 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace                  248
 11 Martin Bina (Cze) Kwadro - Stannah                                 237
 12 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea                                  229
 13 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti                       218
 14 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea                             209
 15 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea                                 199
 16 Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea                                     198
 17 Julien Taramarcaz (Swi) Kwadro - Stannah                           197
 18 Marcel Meisen (Ger) Kwadro - Stannah                               188
 19 Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Odlo MTB Racing Team                185
 20 Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus                              163
 21 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team                161
 22 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                             160
 23 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                                 148
 24 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                   148
 25 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus                              142
 26 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team               129
 27 Ondrej Bambula (Cze) Cez Cyklo Team Tabor                          123
 28 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini                         120
 29 Simon Zahner (Swi) Ekz Racing Team                                 119
 30 Mariusz Gil (Pol) Kwadro - Stannah                                 118

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: