Paryż-Roubaix 2012: Tom Boonen drugim "Monsieur Paris-Roubaix"

Belg Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step), po ataku 56 km przed metą, został zwycięzcą 110. Paryż-Roubaix.

O 10:20 194-osobowy peleton wyruszył z leżącego na północ od Paryża miasteczka Compiegne na trasę "Piekła Północy". Przed kolarzami znajdowało się 27 numerowych malejąco fragmentów sekcji kocich łbów o łącznej długości 51,5 km. Niedzielny poranek był słoneczny i rześki.

Liczne próby zawiązania akcji długo nie przynosiły efektu, dopiero około 70 km przewagę zdobyli: Guillaume Van Keirsbulck (Omega Pharma), Yaroslav Popovych (RadioShack), Kenny De Haes (Lotto), Frederik Veuchelen (Vacansoleil), Bert Jan Lindeman (Vacansoleil). David Boucher (FDJ). Michael Morkov (Saxo Bank), David Veilleux (Europcar), Dominic Klemme (Argos), Laurent Mangel (Saur), Aleksejs Saramotins (Cofidis) i Grischa Janorschke (NetApp).

Na pierwszym z bruków Troisvilles (27. - 97,5 km - 2,200 m ***) przewaga uciekinierów wynosiła 4:10. Peleton prowadziła ekipa BMC, z przodu pojawiały się również koszulki Omega Pharma i Sky.

Po minięciu Haveluy (17. - 163,5 km - 2,500 m ****) różnica zmalała do 2:45. Tempo znacznie wzrosło, ponieważ przed kolarzami znajdował się już słynny Trouée d’Arenberg (16. - 172 km - 2,400 m *****).

Tuż po wjeździe do Lasku w czołówce fatalnie wywrócił się Janorschke, pociągając kilku innych za sobą. Zasadnicza grupa odcinek ten pokonała bez większych przygód (defekt George Hincapie (BMC)). Z przodu pozostała ósemka z przewagą 1:45.

Na Millonfosse - Bousiginies (15. - 178,5 km - 1,400 m ***) nieznaczną przewagę zyskała 6-osobowa grupa, w której znajdowali się Alessandro Ballan (BMC) i Juan Antonio Flecha (Sky), ale tuż za Tilloy - Sars-et-Rosieres (14. - 185,5 km - 2,400 m ***) zostali doścignięci. Czołowej grupie pozostały w tym momencie 22 sekundy i kilka chwil później również zostali wchłonięci. 67 km przed metą wyścig rozpoczynał się na nowo.

Na rondzie upadł Thor Hushovd (BMC). Norweg został za peletonem. Do przodu wysforowała się grupa: Sebastien Turgot (Europcar), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-QuickStep), Michael Schar (BMC), Mathieu Ladagnous (AG2R), Laurent Mangel (Saur-Sojasun), ale na Orchies (12. - 197 km - 1,700 m ***) było już po akcji.

Defekt zatrzymał na dłużej Sylvaina Chavanela (Omega Pharma-Quick Step). Przed Auchy-lez-Orchies - Bersée (11. - 203 km - 2,600 m ****) zaatakowali natomiast koledzy Francuza: Tom Boonen i Niki Terpstra. Dwójka wjechała na ten fragment z przewagą 19 sekund. Goniła ich 19-osobowa grupa.

Terpstra na bruku odstał od Boonena. Belg opuszczając ten fragment miał już pół minuty. Gooniła 14-stka, bez Filippo Pozzato (Farnese Vini), który wywrócił się.

Po Mons-en-Pévele (10. - 208,5 km - 3,000 m *****) pozostało 30 sekund. Losy wyścigu pozostawały nierostrzygnięte, zwłaszcza, że w 14-osobowej grupie pościgowej było czterech zawodników Sky.

Boonen powiększał jednak przewagę. Na wjeździe na Cysoing - Bourghelles (6. - 230,5 km - 1,300 m ****) różnica przekroczyla minutę. Na wyjeździe z Camphin-en-Pévele (5. - 237,5 km – 1,800 m ****) - 1:21. Na drugie miejsce wysforował się Lars Boom (Rabobank).

Ostatni trudny odcinek, Le Carrefour de l’Arbre (4. - 240,5 km - 2,100 m *****), pozwolił zbliżyć się Holendrowi na 1:12. Do Booma dojechali Ballan, Flecha i Matthieu Ladagnous (FDJ).

Tego ostatniego z walki o podium wyeliminował na Gruson (3. - 242,5 km - 1,100 m **) defekt.

Końcowe kilometry to spokojny dojazd do welodromu w Roubaix. Boonen sięgnął po czwarte w historii zwycięstwo w klasyku (po latach 2005, 2008, 2009) i wyrównał tym samym rekord swego sławnego rodaka Rogera De Vlaemincka (1972, 1974, 1975, 1977).

Na stadionie do goniącej trójki dojechali Turgot i Terpstra. Francuz sięgnął po drugie miejsce przed Ballanem.

Wyniki Paryż-Roubaix 2012 (WT); Compiegne - Roubaix (257,5 km):

1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quickstep                        5:55:22
2 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 01:39
3 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
4 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
5 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep
6 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team                            01:43
7 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank                              03:31
8 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
9 Johan Vansummeren (Bel) Garmin - Barracuda
10 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
11 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
12 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat
13 Grégory Rast (Swi) RadioShack-Nissan                             04:23
14 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
15 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team                             04:37
16 Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat
17 Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini - Selle Italia
18 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Jimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale
20 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
22 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
23 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
24 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quickstep
25 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 04:58
26 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
27 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quickstep
28 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne                   06:22
29 Tyler Farrar (USA) Garmin - Barracuda
30 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun
31 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team            06:25
32 Heinrich Haussler (Aus) Garmin - Barracuda
33 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team                   06:27
34 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat                                 07:46
35 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
37 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
38 Sa?d Haddou (Fra) Team Europcar
39 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
40 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
41 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat
42 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
43 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
44 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller                           07:48
45 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                             07:50
46 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
47 David Veilleux (Can) Team Europcar 09:09
48 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                                09:11
49 Bert-Jan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team         09:37
50 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
51 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
52 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Stuart O'Grady (Aus) GreenEdge Cycling Team
54 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
55 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
56 Christian Knees (Ger) Sky Procycling                             11:07
57 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
58 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
59 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
60 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
61 Rudiger Selig (Ger) Katusha Team
62 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
63 John Degenkolb (Ger) Argos - Shimano
64 Danilo Hondo (Ger) Lampre - ISD                                  13:05
65 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
66 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
67 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
68 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
69 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
70 Blaz Jarc (Slo) Team NetApp
71 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
72 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
73 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol Team
74 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
75 Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team
76 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
77 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
78 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
79 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
80 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
81 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun
82 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
83 Bert De Backer (Bel) Argos - Shimano
84 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin - Barracuda
85 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quickstep                      17:17
86 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
HD  Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp
HD  Markus Eichler (Ger) Team NetApp
HD  Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
HD  Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun
HD  Ronan Van Zandbeek (Ned) Argos - Shimano
HD  Ramon Sinkeldam (Ned) Argos - Shimano
HD Roger Kluge (Ger) Argos - Shimano
HD  Dominic Klemme (Ger) Argos - Shimano
HD  Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
HD  Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
HD  Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar
HD Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
HD  Yuriy Krivtsov (Fra) Lampre - ISD
HD  Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
HD Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
HD  Jarosław Marycz (Pol) Team Saxo Bank
HD  David Boucher (Fra) FDJ-Big Mat
HD  Frédéric Guesdon (Fra) FDJ-Big Mat
HD  Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
HD  Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
HD Marco Haller (Aut) Katusha Team
HD  Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team
HD  Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack-Nissan
HD  Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
HD  Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
HD  Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
HD Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda
DNF Timon Seubert (Ger) Team NetApp
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp
DNF André Schulze (Ger) Team NetApp
DNF Grischa Janorschke (Ger) Team NetApp
DNF Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi
DNF Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
DNF Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
DNF Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
DNF Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun
DNF Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
DNF Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
DNF Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
DNF Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
DNF Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
DNF Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Argos - Shimano
DNF Tom Veelers (Ned) Argos - Shimano
DNF Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
DNF Yohann Gene (Fra) Team Europcar
DNF Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale
DNF Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale
DNF Edward King (USA) Liquigas-Cannondale
DNF Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale
DNF Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
DNF Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
DNF Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre - ISD
DNF Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD
DNF Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
DNF William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat
DNF Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
DNF Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team
DNF Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
DNF Maarten Neyens (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
DNF Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Sander Cordeel (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Matthew Wilson (Aus) GreenEdge Cycling Team
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) GreenEdge Cycling Team
DNF Svein Tuft (Can) GreenEdge Cycling Team
DNF Brett Lancaster (Aus) GreenEdge Cycling Team
DNF Baden Cooke (Aus) GreenEdge Cycling Team
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan
DNF Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
DNF Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan
DNF Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
DNF Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
DNF Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Ascani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quickstep
DNF Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quickstep
DNF Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quickstep
DNF Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda
DNF Jacob Rathe (USA) Garmin - Barracuda
DNF Andreas Klier (Ger) Garmin - Barr
acuda

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: