Liege-Bastogne-Liege 2004: Davide Rebbelin skompletował ardeński tryptyk

Włoch Davide Rebellin (Gerosteiner), pokonując na finiszu dwójkę rywali, został zwycięzcą piątego w sezonie wyścigu Pucharu Świata.

193 zawodników, przy prawdziwie wiosennej słonecznej pogodzie, wyruszyło na trasę rozgrywanego po raz 90. klasyku Liege-Bastogne-Liege. W ostatniej chwili wycofał się narzekający na przeziębienie jeden z faworytów Danilo di Luca (Saeco).

Pierwszym atakującym, po pokonaniu 13 km, został Jurgen Van de Walle (Chocolades Jacques). Belgowi akcja ta nie powiodła się, ale przed 70 km spróbował jeszcze raz, zyskując przewagę z pięcioma innymi kolarzami: Bram Tankinkem (Quick.Step), Laurentem Lefèvre (La Boulangère), Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi), Marcelem Straussem (Gerolsteiner) oraz Raivisem Belohvosciksem (Chocolades Jacques), który dojechał jako ostatni.

Przed pierwszym z dziesięciu podjazdów, Côte Saint-Roch (82 km, 1.5 km przy 7.7%), prowadząca grupka wypracowała przeszło 5 minut przewagi, które za setnym kilometrem urosło do około 10 minut. Z tyłu tempo peletonu narzucały ekipy Rabobanku, Lotto i Phonaku, z uciekającej szóstki odpadł zmęczony Belohvosciks.

Pokonując piąte wzniesienie, Côte du Rosier (194 km, 4 km przy 6.1%), liderująca piątka wyprzedzała zasadniczą grupę o zaledwie 3 minuty. Niespodziewanie zaatakował tam niedawno kontuzjowany Jorg Jaksche (CSC) wspólnie z kolegą z ekipy Kurt-Asle Arvesenem i Alexandre Botcharovem (Crédit Agricole).

Kontratakująca trójka na kolejnym podjeździe, Côte de la Vecquée (206.5 km, 3.2 km przy 6.3%), zbliżyła się do czołówki, ostatecznie dojeżdżając do Straussa i Tankinka, pary która pozostała na czele wyścigu. Peleton w tym momencie tracił niewiele ponad minutę.

Zawodnicy zbliżyli się do jednego z kluczowych punktów wyścigu, Côte de la Redoute (223.5 km, 1.9 km przy 7.4%). Czołówka rozpoczęła jego pokonywanie z zapasem 58 sekund. Na najtrudniejszym odcinku (19 %) z przodu pozostał jedynie Botcharov. Za jego plecami walczyli Garzelli (Vini Caldirola), Boogerd (Rabobank), Vandenbroucke (Fassa Bortolo), Van Petegem (Lotto), Rebellin (Gerolsteiner), Bettini (Quick.Step). Wszystko zjechało się razem, powstała około 30- osobowa grupa, którą po pokonaniu la Redoute powoli powiększali kolejni zawodnicy.

Côte de Sprimont (229.5 km, 1.5 km przy 5%), ponownie zaatakował Botcharov, ale niewiele tym razem zdziałał, z podobnym efektem pokazał się Oscar Pereiro (Phonak).

Przedostatnie wzniesienie, Côte du Sart-Tilman (244.5 km, 3.7 km przy 5.9%) nic nie zmieniło na trasie, kilka niegroźnych ataków (m. in. Samuel Sanchez (Euskaltel)) szybko kończyło się za sprawą grupy Quick Step. Kłopoty przeżywał Michael Boogerd (Rabobank), którego dopadł defekt koła.

15 km przed metą z przodu znaleźli się Iñigo Landaluze (Euskaltel) i Patrik Sinkewitz (Quick.Step). 7 km dalej różnica wzrosła do 18 sekund, w końcu prowadząca para znalazła się na Côte de Saint-Nicolas (253 km, 1.1 km przy 11 %), a po chwili uczyniła to również reszta stawki.

Zaatakował Kashechkin (Credit Agricole), po nim Van Petegem. Sytuację kontrolowali Bettini, Boogerd, Vinokourov i Rebellin.

Boogerd skontrował zyskując na moment przewagę, ale szybko znaleźli się przy nim Vinokourov z Rebellinem. 4 km przed finiszem trójka, w której najmocniejszy wydawał się Włoch, miała 18 sekund przewagi nad Basso (CSC), Leukemansem (Mr. Bookmaker) i Sanchezem.

Zaatakował Vinokourov, ale jeszcze przed finałową hopką, Côte de Ans, musiał zrezygnować. Ponowił atak, to samo uczynił Boogerd, jednak w finałowy zakręt trójka wjechała wspólnie. A na finiszu Rebellin uczynił swoje. Nieprawdopodobny tydzień Włocha: Amstel - Fleche - Liege. Koszulka lidera Pucharu Świata w rękach kolarza Gerolsteiner.

Wyniki Liege-Bastogne-Liege 2004 (PŚ), Liege - Ans (258 km):

1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                           6:20:09
2 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                 00:02
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) T-Mobile Team                       00:04
4 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         00:08
5 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                     00:12
6 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                
7 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze                               
8 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                           
9 Tyler Hamilton (USA) Phonak Hearing Systems                         
10 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros                                
11 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                               
12 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
13 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                    00:16
14 Oscar Freire (Spa) Rabobank                                        
15 Denis Menchov (Rus) Illes Balears-Banesto                          
16 Frank Vandenbroucke (Bel) Fassa Bortolo                            
17 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
18 Laurent Brochard (Fra) Ag2R Prevoyance                             
19 Floyd Landis (USA) US Postal-Berry Floor                
20 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre                                    
21 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                    
22 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon                           
23 Manuel Beltran (Spa) US Postal-Berry Floor                    00:19
24 Mirko Celestino (Ita) Saeco                                        
25 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo                                 
26 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          00:21
27 Michele Bartoli (Ita) Team CSC                                     
28 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago               00:25
29 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                       00:27
30 Björn Leukemans (Bel) MrBookmaker-Palmans                     00:28
31 Marcos Serrano (Spa) Liberty Seguros                               
32 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros                        00:46
33 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon                   00:53
34 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                             01:03
35 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                             01:05
36 Miguel Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir                       
37 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                         
38 José Luis Rubiera (Spa) US Postal-Berry Floor           
39 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze                             
40 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                  
41 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                            
42 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                                    
43 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                     
44 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                                       
45 Jérôme Pineau (Fra) Brioches La Boulangere                         
46 Laurent Dufaux (Swi) Quick.Step-Davitamon                          
47 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf              
48 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                          
49 Didier Rous (Fra) Brioches La Boulangere                           
50 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                        
51 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                01:09
52 Patxi Xabie Vila Errandonea (Spa) Lampre                           
53 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                                 01:32
54 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                       
55 Axel Merckx (Bel) Lotto-Domo                                  01:35
56 Andrey Kashechkin (Kaz) Credit Agricole                            
57 D'abusco Michele Scotto (Ita) Lampre                          01:45
58 Daniele Righi (Ita) Lampre                                         
59 José Azevedo (Por) US Postal-Berry Floor                
60 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                      
61 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros                                   
62 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie     02:17
63 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                             02:40
64 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                 
65 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto                    
66 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                   
67 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                   02:57
68 Dario Cioni (Ita) Fassa Bortolo                                    
69 Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon                            
70 Joaquin Rodriguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       
71 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                         03:35
72 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                                     
73 Evgeni Petrov (Rus) Saeco                                          
74 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                            
75 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                             05:34
76 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze                               
77 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                       
78 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                   
79 Pablo Lastras (Spa) Illes Balears-Banesto                          
80 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                 
81 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                06:52
82 Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon                            
83 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon                       
84 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                           
85 Gerrit Glomser (Aut) Saeco                                         
86 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                    
87 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team                                 
88 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
89 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere                      
90 Erwin Thijs (Bel) MrBookmaker-Palmans                         08:16
91 Kurt Van De Wouwer (Bel) MrBookmaker-Palmans                       
92 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                              11:38
93 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze                          
94 Alexandre Bazhenov (Rus) Domina Vacanze                            
95 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                        
96 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                 
97 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze                                
98 Michael Barry (Can) US Postal-Berry Floor               
99 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                               
100 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           
101 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) US Postal-Berry Floor    
102 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
103 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                           
104 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                             
105 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                     
106 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze                                 
107 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                         
108 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                                 
109 Roger Beuchat (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            
110 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros                              
111 Marco Pinotti (Ita) Lampre                                        
112 Juan Antonio Flecha (Spa) Fassa Bortolo                           
113 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                              
114 Jörg Jaksche (Ger) Team CSC                                       
115 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetteri        
116 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team                              
117 Thomas Lovkvist (Swe) FDJeux.com                                  
118 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                                
119 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                                  
120 Jean-Cyril Robin (Fra) FDJeux.com                                 
121 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                       
122 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                              
123 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
124 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                 
125 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                        11:50
126 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                 13:28
127 Jens Renders (Bel) MrBookmaker-Palmans                            
128 Zbigniew Piątek (Pol) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf            
129 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step-Davitamon                            
130 Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere                      
131 Davide Bramati (Ita) Quick.Step-Davitamon                         
132 Francesco Failli (Ita) Domina Vacanze

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: