Ronde van Vlaanderen 2004: triumf Steffena Wesemanna

Niemiec Steffen Wesemann (T-Mobile), po akcji trójki zawodników, został zwycięzcą 88.  Ronde van Vlaanderen.

193 kolarzy rywalizowało przy słonecznej, dość wietrznej pogodzie, temperatura sięgała 14 stopni C. O 10:00 cała kawalkada wyruszyła z Brugge by po pokonaniu 257 km finiszować w Ninove/Meerbeke.

Jak zwykle zaraz po starcie do przodu ruszyli słabsi zawodnicy chcący znaleźć się w pierwszym odjeździe. Po kilkunastu kilometrach udało się to czwórce: Jan Van Velzen (Chocolade Jacques), Bart De Spiegelaere (Vlaanderen), Carlos Barredo (Liberty Seguros) i Michael Rich (Gerolsteiner) za którą ruszyli kolejni kolarze.

Koniec końców na 40 km uformowała się 26-osobowa grupa: Peter Wuyts i Johan Coenen (MrBookmaker), Stefano Zanini (Quick.Step), Bart De Spiegelaere (Vlaanderen), Thomas Bruun (CSC), Carlos Barredo i Rafael Diaz Justo (Liberty), Michael Rich i Sebastian Lang (Gerolsteiner), Jan Schaffrath (T-Mobile), Thierry Marichal i Leif Hoste (Lotto-Domo), Bert Hiemstra i Jan Van Velzen (Jacques), Alberto Ongarato (Fassa), Jorg Ludewig i Salvatore Commesso (Saeco), Steven De Jongh i Roy Sentjens (Rabobank), Martin Elmiger (Phonak), Benoit Joachim i Antonio Cruz (USPS), Luca Pagliarini (Lampre), Erki Putsep (Ag2r), Marc Streel i Jacky Durand (Landbouwkrediet).

Po kolejnych 100 km, niedaleko pierwszego z osiemnastu podjazdów, Grotenberg (138 km; dł. 975m przy 3,8 %), od peletonu oderwała się druga grupa w składzie: Ludo Dierckxsens (Landbouwkrediet), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Servais Knaven (Quick.Step), Nico Mattan i Wim De Vocht (Bodysol), Danilo Hondo (Gerolsteiner), Cristian Moreni (Alessio-Bianchi), Fabio Sacchi i Roberto Petito (Fassa Bortolo), Marc Wauters (Rabobank), Alexandre Bazhenov (Domina Vacanze), Cedric Herve (Credit Agricole).

Początkowo miała ona do odrobienia około 4 minut, ale już przed piątym wzniesieniem, Vieux-Quarémont (182 km; dł. 2200m przy 4,2 %, bruk), pozostało zaledwie 30 sekund. Peleton, ze wszystkimi faworytami, tracił sporo bo około czterech i pół minuty.

Dystans, pierwsze podjazdy, wzrastające tempo, defekty i upadki, których nie brakowało -  wszystko to porozbijało rywalizujące grupy na większe i mniejsze części. Na czele pozostali: Hoste i Marichal (Lotto), Zanini (Quick.Step), Schaffrath (T-Mobile), Ludewig (Saeco), De Jongh (Rabobank) i Elmiger (Phonak). Peleton w końcu się rozpędził, zmniejszając dystans do 3 minut.

Z tyłu zaczęli pokazywać się faworyci, do przodu wyskoczyli Dave Bruylandts (Chocolade Jacques), Johan Museeuw i Paolo Betting (Quickstep), potem Tom Boonen (Quickstep), ale nie były to poważne akcje.

Pomiędzy pierwszą a zasadniczą grupą cały czas znajdowało się około 30 zawodników. Najciężej spośród nich pracował Dierckxsens, który jadąc samotnie 45 km przed metą tracił  34 sekundy. 40-letni Belg dołączył do czołówki tuż przed 14 górką, Leberg (223 km; dł. 850m; 4,6 %).

Przez kolejne kilomety sytuacja niewiele się zmieniła, jedynie różnica zmalała poniżej minuty. Do mety pozostawało 25 km i dwa decydujące podjazdy: Muur - Kapelmuur (243 km; dł. 825m; 9,3 %) oraz Bosberg (246 km; dł. 475m; bruk). W końcu do pierwszej ósemki doskoczyli:  Ivanov (Telekom), Van Bon (Lotto) i Hincapie (US Postal) a u stóp Muuru reszta peletonu.

Na szczyt pierwsza wjechała trójka: Bruylandts, Hoste i Steffen Weseman (T-Mobile). 12 sekund traciła czwórka: Erik Dekker (Rabobank), Leon Van Bon (Lotto), Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo) i Andreas Klier (T-Mobile), faworyci - 22 sekundy.

Po przejechaniu Bosbergu sytuacja się nie zmieniła, jedynie z drugiej grupy odpadł Flecha. 10 km do mety liderzy mieli w zapasie 13 sekund do drugiej trójki, do peletonu 36 sekund.

3 km przed finiszem różnica między dwiema pierwszymi grupkami wzrosła do 24 sekund, wiadomo już że zwycięzca wyłoni się z trójki: Weseman, Hoste, Bruylandts.

Wolny na finiszu Bruylandts próbował oderwać się przed ostatnim kilometrem, ale bez powodzenia. Pogonił za nim Hoste, podprowadzając Wesemanna. A na finiszu zawodnik T-Mobile spokojnie rozstrzygnął losy wyścigu na swoją korzyść, po raz pierwszy w historii Ronde van Vlaanderen wygrywając klasyk dla Niemiec.

Komentarze postartowe:

Steffen Wesemann (T-Moblie) po 40 latach skopiował wyczyn swojego rodaka, Rudi Altigia, jako drugi niemiecki zawodnik zwyciężając w Ronde van Vlaanderen.

Zespół świetnie wykonał swoją robotę pracując na mnie. Skupiłem się na przejechaniu Muuru, chciałem być tam „świeży” i blisko najlepszych zawodników. To była dobra decyzja. Kiedy w trójkę zmierzaliśmy do mety zapytałem mojego dyrektora sportowego o Bruylandtsa i Hoste. Zapewnił, że mogę ich pokonać podczas sprintu. Uspokoiłem się i wygrałem.

Leif Hoste (Lotto-Domo):

Gdyby ktoś powiedziałby mi na starcie, że przyjadę drugi w Ronde, wyśmiałbym to. Miałem instrukcję zabrać się do wczesnego odjazdu i tak zrobiłem. W końcu pozostało nas trzech z przodu. Dlaczego pojechałem za atakującym na ostatnim kilometrze Bruylandtsem? Jechałem dla siebie, nie dla drużyny narodowej. Jasne?

Nie chciałem jechać w końcówce na czele, cały dzień tam spędziłem, a z tyłu miałem Van Petegema i Van Bona. Jestem bardzo szczęśliwy, miałem super dzień.

Dave Bruylandts (Chocolade Jacques):

Jestem troszkę rozczarowany, ale wiedziałem że na ostatnich metrach trudno będzie pokonać Wessemanna, więc spróbowałem inaczej je rozwiązać. Samotny finisz był jedynym rozwiązaniem by pojechać do domu z kwiatami dla zwycięzcy. Obiecałem swojej dziewczynie, że przywiozę kwiaty do domu. Trzeci zawodnik też je dostaje.

Próbowałem odjechać i gdyby Hoste  odpuścił, wygrałbym Ronde. Zawsze należy pozwolić najszybszemu sprinterowi odpowiedzieć na atak, a był nim Wesemann. Jestem zły na Hoste jako kolarza, ale nie na kolegę. Pojechał wielki wyścig, kiedy byliśmy w jednej drużynie dzieliliśmy pokój.

Paolo Bettini (Quick.Step-Davitamon):

Wczesny odjazd całkowicie odmienił przebieg wyścigu. Oparłem moją jazdę na Van Petegemie. Straciliśmy wiele energii na pogoń za co zapłaciłem na ostatnich 20 kilometrach.

Johan Museeuw (Quick.Step-Davitamon):

Wszyscy faworyci patrzyli się jeden na drugiego. Byłem w dobrej dyspozycji, ale by zwyciężyć w Ronde musisz być więcej niż dobry.  Nadal mogę zrobić coś wielkiego w Paris-Roubaix. Ciągle jestem bardzo zdeterminowany.

Peter Van Petegem (Lotto-Domo):

To był dziwny wyścig. Od startu na czele znalazło się około 30 zawodników, z których każdy mógł mieć swój dzień. Poprosiłem zespół by nie zrobił czegoś zwariowanego. Na Tenbosse dałem z siebie wszystko inaczej nigdy nie zlikwidowalibyśmy ucieczki. Zapłaciłem za to na Muur, ale ogólnie jestem zadowolony z jazdy całego zespołu.

Wyniki Ronde van Vlaanderen 2004 (PŚ), Brugia - Meerbeke (257 km):

1 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team              6:39:00
2 Leif Hoste (Bel) Lotto-Domo                      
3 Dave Bruylandts (Bel) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf        
4 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo                  00:28
5 Erik Dekker (Ned) Rabobank                      
6 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                   
7 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                  01:09
8 Frank Høj (Den) Team CSC                     01:16
9 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon               
10 George Hincapie (USA) US Postal Service presented by Berry Floor   
11 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                  
12 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Fassa Bortolo        01:17
13 Laurent Brochard (Fra) AG2r Prévoyance             01:30
14 Jörg Ludewig (Ger) Saeco                    01:38
15 Johan Museeuw (Bel) Quick.Step-Davitamon               
16 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo                  
17 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                  
18 Xavier Florencio Cabre (Spa) Relax-Bodysol              
19 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                  
20 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                    
21 Stijn Devolder (Bel) US Postal Service presented by Berry Floor   
22 Jaan Kirsipuu (Est) AG2r Prévoyance               02:10
23 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                  
24 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                   
25 Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon                
26 Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon               
27 Ludo Dierckxsens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago            
28 Mirko Celestino (Ita) Saeco                     
29 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems             
30 Roger Hammond (GBr) MrBookmaker.com-Palmans             
31 Romans Vainsteins (Lat) Lampre                    
32 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                
33 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems            
34 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone       
35 Igor Astarloa (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone         
36 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                   
37 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems              
38 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                  
39 Nico Mattan (Bel) Relax-Bodysol                   
40 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC                    
41 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                
42 Chris Peers (Bel) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf          
43 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                 
44 Frank Vandenbroucke (Bel) Fassa Bortolo               
45 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team                  
46 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                    
47 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                 
48 Michel Van Haecke (Bel) MrBookmaker.com-Palmans           
49 Stefano Zanini (Ita) Quick.Step-Davitamon            02:22
50 Marc Wauters (Bel) Rabobank                   02:34
51 Servais Knaven (Ned) Quick.Step-Davitamon            04:56
52 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf        
53 Salvatore Commesso (Ita) Saeco                 05:07
54 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                   
55 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                   
56 Bert Hiemstra (Ned) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf         
57 Michele Bartoli (Ita) Team CSC                    
58 Benoît Joachim (Lux) US Postal Service presented by Berry Floor   
59 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems             07:38
60 Fabio Baldato (Ita) Alessio-Bianchi                 
61 Massimiliano Mori (Ita) Domina Vacanze                
62 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                    
63 Jan Kuyckx (Bel) Vlaanderen-T Interim                
64 Gianluca Bortolami (Ita) Lampre                   
65 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                  
66 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                
67 Erwin Thijs (Bel) MrBookmaker.com-Palmans              
68 Bert Roesems (Bel) Relax-Bodysol                   
69 Frédéric Guesdon (Fra) FDJeux.com                  
70 Wim Van Huffel (Bel) Vlaanderen-T Interim              
71 Johan Coenen (Bel) MrBookmaker.com-Palmans              
72 Mario Aerts (Bel) T-Mobile Team                   
73 Alexandre Bazhenov (Rus) Domina Vacanze               
74 Wilfried Cretskens (Bel) Quick.Step-Davitamon            
75 Christophe Mengin (Fra) FDJeux.com                  
76 Scott Sunderland (Aus) Alessio-Bianchi                
77 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                     
78 Jo Planckaert (Bel) MrBookmaker.com-Palmans             
79 Peter Wuyts (Bel) MrBookmaker.com-Palmans              
80 Max Van Heeswijk (Ned) US Postal Service presented by Berry Floor  
81 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago            
82 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                    
83 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems             
84 Maximilian Sciandri (GBr) Team CSC                  
85 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems              
86 Bart Voskamp (Ned) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf         
87 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                   
88 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                    
89 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                     
90 Geert Van Bondt (Bel) Landbouwkrediet-Colnago            
91 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago             
92 Wim De Vocht (Bel) Relax-Bodysol                   
93 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo              08:36
94 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze             09:49
95 Jimmy Engoulvent (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone       
96 Andy Flickinger (Fra) AG2r Prévoyance              11:20
97 Mikel Artexte Gezuraga                        
98 Geert Omloop (Bel) MrBookmaker.com-Palmans              
99 Jan Van Velzen (Ned) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf        
100 Roy Sentjens (Ned) Rabobank                     
101 Josu Sillinoiz Aresti                        
102 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                12:38
103 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                   
104 Cédric Hervé (Fra) Crédit Agricole               13.51
105 David Clinger (USA) Domina Vacanze               15.24
106 Jimmi Madsen (Den) Team CSC                  17.53
107 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                 
108 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                 
109 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance                
110 Kevin Hulsmans (Bel) Quick.Step-Davitamon              
111 Stefano Casagranda (Ita) Saeco                   
112 Gabriele Balducci (Ita) Saeco                    
113 Martin Hvastija (Slo) Alessio-Bianchi
114 Paolo Bossoni (Ita) Lampre                     
115 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre                 
116 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole               
117 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago           
118 Antonio Cruz (USA) US Postal Service presented by Berry Floor    
119 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo                  
120 Johan Van Summeren (Bel) Relax-Bodysol               
121 Pablo Lastras Garcia (Spa) Illes Balears-Banesto          
122 Thomas Bruun Eriksen (Den) Team CSC                 
123 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis 
124 Erki Pütsep (Est) AG2r Prévoyance                  
125 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: