Brytyjczyk Thomas Pidcock został w luksemburskim Bieles mistrzem świata juniorów w kolarstwie przełajowym.
Mistrz Europy na wymagającej technicznie trasie pokonał dwójkę rodaków – Daniela Tuletta i Bena Turnera.
Brytyjska trójka zapisała nową historię wyspiarskiego kolarstwa – w historii rozgrywanego od 1979 roku wyścigu juniorów tylko trzy razy zdarzyło się by reprezentanci jednego kraju zajęli całe podium – w 2014 roku udało się to Belgom, w 2011 Francuzom, a w 2001 roku Czechom.
Pidcock trumfem w Bieles nawiązał do sukcesów Stuarta Marshalla (1986) i Rogera Hammonda (1992) – dotychczas jedynych brytyjskich mistrzów kolarstwa przełajowego w kategorii młodzieżowej.
Brytyjczycy zdominowali wyścig i nie otrzymali w zasadzie odpowiedzi od kontynentalnych rywali. Belgowie na pokrytej śniegiem i dość śliskiej trasie nie potrafili powstrzymać faworyzowanego Pidcocka, a walczący z Brytyjczykami Francuzi – Antoine Benoist i Maxime Bonsergent – mieli sporo pecha. Bonsergent rozwalił rower i stracił jeden z butów, co wykluczyło go z walki o medale, natomiast Benoista w końcówce objechał Szwajcar Loris Rouilleur.
Pidcock prowadził przez cały wyścig i do mety dotarł niezagrożony, złoto wygrywając jako faworyt. Dwójka jego rodaków na trasie zaliczała niewielkie upadki, ale nie powstrzymało to brytyjskiej dominacji.
Dobrze pojechali Polacy – rozstawieni pod koniec stawki Wojciech Ceniuch i Radosław Rocławski zdołali przebić się do przodu i zmagania zakończyli odpowiednio na 23. i 37. miejscu, w gronie 63 sklasyfikowanych juniorów.
1 Thomas Pidcock (Wielka Brytania) 41:24
2 Daniel Tulett (Wielka Brytania) 00:38
3 Ben Turner (Wielka Brytania) 00:44
4 Loris Rouiller (Szwajcaria) 00:52
5 Antoine Benoist (Francja) 01:23
6 Jelle Camps (Belgia) 01:37
7 Timo Kielich (Belgia) 01:55
8 Toon Vandebosch (Belgia) 01:56
9 Denzel Stephenson (USA) 02:07
10 Niklas Markl (Niemcy) 02:10
11 Ryan Kamp (Holandia)
12 Mauro Schmid (Szwajcaria) 02:45
13 Erwann Kerraud (Francja) 03:11
14 Yentl Bekaert (Belgia) 03:20
15 Jofre Cullell Estape (Hiszpania) 03:21
16 Jeremy Montauban (Francja) 03:30
17 Lane Maher (USA) 03:41
18 Tim Wollenberg (Niemcy) 03:59
19 Thymen Arensman (Holandia) 04:03
20 Maxime Bonsergent (Francja) 04:04
21 Jan Gavenda (Czechy) 04:13
22 Gunnar Holmgren (Kanada) 04:15
23 Wojciech Ceniuch (Polska) 04:38
24 Bart Hazekamp (Holandia) 04:47
25 Brody Sanderson (Kanada)
26 Bart Artz (Holandia) 04:48
27 Simon Vanicek (Czechy) 05:06
28 Mikkel Bertelsen (Dania) 05:07
29 Erik Fetter (Węgry) 05:13
30 Kotaro Murakami (Japonia) 05:18
31 Thomas Mein (Wielka Brytania) 05:43
32 Caleb Swartz (USA) 05:47
33 Calder Wood (USA) 06:05
34 Tomas Kopecky (Czechy) 06:07
35 Leonardo Cover (Włochy) 06:08
36 Ross Ellwood (USA) 06:09
37 Radosław Rocławski (Polska) 06:11
38 Niklas Patino (Dania) 06:22
39 Nicola Taffarel (Włochy) 06:24
40 Felix Schreiber (Luksemburg) 06:30
41 David Honzak (Czechy) 06:35
42 Ken Conter (Luksemburg) 06:40
43 Sam Noel (USA) 07:00
44 Ivan Feijoo Alberte (Hiszpania) 07:05
45 Filippo Fontana (Włochy) 07:08
46 Noah Simms (Kanada) 07:11
47 Alberto Brancati (Włochy) 07:15
48 Misch Leyder (Luksemburg) 07:28
49 Bruno Marchetti (Włochy) 09:30
50 Mees Hendrikx (Holandia) - 1
51 Adam Blazevic (Australia) - 1
52 Jack Bernard Murphy (Irlandia) - 1
53 Nicolas Guillemin (Francja) - 1
54 Oliver Errebo (Dania) - 1
55 Nicolas Kess (Luksemburg) - 1
56 Gustaf Darrasson (Islandia) - 1
57 Luca Bockelmann (Niemcy) - 1
58 Lukas Markl (Niemcy) - 2
59 Jakub Schierl (Czechy) - 2
60 Tristan Parrotta (Luksemburg) - 2
61 David Westhoff-Wittwer (Niemcy) - 2
62 Jakub Varhanovsky (Słowacja) - 2
63 Florian Vermeersch (Belgia) - 3
DNF Lucas Wulff (Dania)
DNF Anders Lilliendal (Dania)
DNF Xabier Murias Garcia (Hiszpania)
DNF Andreas Goeman (Belgia)