Peter Sagan (Tinkoff) triumfował na mecie czwartego etapu Tour of California. Pozycję lidera obronił Julian Alaphilipe (Etixx-Quick Step).
Słowacki mistrz świata pokonał na finiszu Belga Grega van Avermaeta (BMC) oraz Australijczyka Nathana Haasa (Dimension Data).
217-kilometrowy odcinek z do Manterey County prowadził niemal w całości wybrzeżem Pacyfiku, a w końcówce oferował trudną końcówkę z dwiema górskimi premiami.
Ucieczka dnia formowała się opornie – mocne tempo w peletonie na pierwszych 45 kilometrach sprawiło, że do lotnego sprintu dojechała cała grupa, a bonusowe sekundy zgarnął lider imprezy – Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step).
Sytuacja uspokoiła się gdy na czele znalazła się grupka w składzie William Routley (Rally Cycling), Michael Mørkøv (Katusha), Ryan Anderson (Direct Energie), Timo Roosen (LottoNl-Jumbo), Tanner Putt (UnitedHealthcare), Gregory Daniel (Axeon Hagens Berman) oraz Mark Cavendish (Dimension Data).
Siódemka zyskała pięć minut i jako pierwsza pokonała trzy górskie trzeciej kategorii, które na trasie wyznaczyli organizatorzy. Punkty zdobywał Routley, broniąc interesów swojego kolegi z ekipy i lidera klasyfikacji – Evana Huffmana.
Peleton prowadzony przez ekipy LottoNL – Jumbo i Cannondale zmniejszał dystans i sześciu uciekinierów wchłonął przed przedostatnią górską premią, na zaledwie 8 kilometrów przed metą. Za wygraną nie dawał Daniel, ale jego akcja zakończona została chwilę później, podobnie jak śmiały atak jego drużynowego kolegi – Rubena Guerreiro.
Ostatni podjazd wyłonił 12-osobową grupkę, która po uspokojeniu sytuacji szykowała się do sprintu. Tu najlepszy okazał się Sagan, na finiszu ogrywając van Avermaeta i wygrywając swój drugi etap tegorocznej edycji wyścigu.
1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 5:16:33
2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
3 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
5 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman
6 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman
7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
8 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
9 Rob Britton (Can) Rally Cycling
10 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
11 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
12 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
13 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling 00:03
14 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
15 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman
16 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
17 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
18 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
19 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
20 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
21 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
22 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare 00:12
23 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 00:38
24 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
25 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
26 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
27 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
28 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
29 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
30 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
31 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 01:04
32 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 01:06
33 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
34 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
35 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
36 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
37 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
38 Tiago Machado (Por) Team Katusha
39 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
40 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 01:14
41 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
42 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
43 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 01:25
44 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare
45 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
46 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 02:37
47 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 02:53
48 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
49 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 03:08
50 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 03:09
51 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 03:25
52 Alex Peters (GBr) Team Sky
53 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
54 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 03:28
55 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman 03:49
56 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 04:43
57 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
58 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 05:49
59 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
60 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
61 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
62 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare
63 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
64 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 08:07
65 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
66 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
67 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
68 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
69 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
70 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
71 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
72 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
73 William Routley (Can) Rally Cycling
74 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
75 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 08:19
76 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS
77 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
78 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 08:22
79 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 09:00
80 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 09:02
81 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 09:08
82 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team 09:43
83 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 10:01
84 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 10:02
85 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
86 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step 10:17
87 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
88 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
89 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
90 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
91 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
92 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
93 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
94 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
95 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare 10:39
96 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
97 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
98 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team 11:46
99 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
100 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
101 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
102 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling
103 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling
104 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
105 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
106 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
107 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
108 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
109 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
110 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
111 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
112 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
113 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
114 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
115 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
116 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
117 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
118 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
119 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
120 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
121 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
122 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
123 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
124 Marco Haller (Aut) Team Katusha
125 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data
126 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
127 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
128 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
129 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
130 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team
131 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
132 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
133 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
134 Danny Pate (USA) Rally Cycling
135 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
136 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
137 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling
138 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
139 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 11:54
140 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 15:37
141 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling 15:40
142 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 16:45
143 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step 18:06:17
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 00:22
3 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo 00:37
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 00:40
5 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 00:43
6 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin 00:49
7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 01:01
8 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
9 Rob Britton (Can) Rally Cycling 01:12
10 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 01:15
11 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
12 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling 01:18
13 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman 01:34
14 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk 01:39
15 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha 01:44
16 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman 02:13
17 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 02:39
18 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 02:40
19 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare 03:40
20 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 03:43
21 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 03:45
22 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
23 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 04:19
24 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
25 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 04:57
26 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin 05:32
27 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 05:41
28 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare 05:53
29 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 05:59
30 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 06:11
31 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 06:55
32 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 07:27
33 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 07:55
34 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling 08:01
35 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 09:45
36 Tiago Machado (Por) Team Katusha 10:03
37 Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 10:50
38 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 10:58
39 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 11:37
40 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 12:44
41 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 13:16
42 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 13:26
43 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 13:35
44 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman 13:36
45 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 15:25
46 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 15:28
47 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 15:43
48 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman 15:55
49 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 16:13
50 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 16:34
51 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 16:44
52 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 16:57
53 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 17:03
54 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 17:28
55 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare 17:57
56 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 17:58
57 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
58 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 18:59
59 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 19:07
60 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 19:38
61 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 19:52
62 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 20:51
63 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team 21:05
64 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman 21:09
65 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 21:19
66 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 21:27
67 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 21:37
68 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 21:44
69 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 22:08
70 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 22:10
71 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 22:38
72 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare 22:43
73 Xabier Zandio (Spa) Team Sky 23:11
74 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 24:00
75 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 24:42
76 Alex Peters (GBr) Team Sky 25:30
77 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling 26:25
78 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 26:47
79 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 27:18
80 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step 27:42
81 Danny Pate (USA) Rally Cycling
82 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman 28:25
83 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 28:28
84 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 28:39
85 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team 29:29
86 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 30:21
87 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
88 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 31:03
89 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 31:11
90 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step 31:17
91 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 32:28
92 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 32:44
93 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling 33:51
94 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 33:59
95 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 34:05
96 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare 34:16
97 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step 34:30
98 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 35:06
99 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 36:17
100 Marco Haller (Aut) Team Katusha 36:19
101 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS 36:22
102 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 37:15
103 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 38:13
104 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 39:29
105 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 39:48
106 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS 40:05
107 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
108 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 40:12
109 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 40:25
110 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS 40:38
111 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 40:44
112 William Routley (Can) Rally Cycling 40:58
113 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo 41:12
114 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling 41:44
115 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 42:29
116 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
117 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 43:37
118 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS 43:53
119 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 43:59
120 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
121 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 44:38
122 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling 44:59
123 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 45:11
124 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS 45:19
125 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling 45:21
126 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 45:31
127 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team 46:16
128 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 46:48
129 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team 47:59
130 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 48:07
131 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 49:13
132 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
133 John Murphy (USA) UnitedHealthcare
134 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
135 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
136 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
137 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
138 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
139 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data 50:06
140 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 51:46
141 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team 52:02
142 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 57:00
143 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 58:36