Arnaud Demare wygrał na Avenue de Grammont w Tours semiklasyk Paryż-Tours.
Francuz na finiszu okazał się lepszy od Edwarda Theunsa (Trek-Segafredo) oraz Sama Bennetta (Bora-Hansgrohe).
“Nonno”, który w zeszłym sezonie triumfował w Tours po sprincie 4-osobowej grupki najmocniejszych kolarzy, tym razem postawił na bardziej defensywny wariant ścigania, ale ten również okazał się bardzo skuteczny.
Tegoroczna trasa wyścigu Paryż-Tours ponownie prowadziła z Chartres i liczyła 214 kilometrów. Ostatnie 73 kilometry zostały urozmaicone 8 krótkim wspinaczkami, które w części nakładały się na 10 odcinków szutrowo-żwirowych, przecinających winnice Turenii. Łączna długość szutrów wyniosła 10 kilometrów, a ostatni sektor – Rechecorbon (0,8 km), kończył się 14 kilometrów przed metą.
Odjazd dnia zawiązali: Alexis Gougeard (B&B Hotels-KTM), Jonas Abrahamsen (Uno-X Pro Cycling Team), Romain Cardis (St Michel-Auber 93), Clement Carisey (GoSport-Roubaix Lille Metropole) oraz Mael Guegan (Team U Nantes Atlantique).
Peleton, jadący nieśpiesznym tempem, odpuścił ucieczkę na ponad 6 minut.
Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszym sektorów szutru w dużej grupie doszło do kilku kraks, w których ucierpieli m.in Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), Arnaud De Lie czy Brent van Moer (obaj Lotto Soudal).
Kontratak z peletonu przypuścili Kim Heiduk (Ineos Grenadiers) i Sam Bennett (Bora-Hansgrohe). Do dwójki dojechali jeszcze Oliver Le Gac (Groupama-FDJ), Luca Mozzato (B&B Hotels-KTM), Clement Russo (Team Arkea Samsic) oraz Alex Kirsch (Trek-Segafredo).
14 kilometrów przed metą, na ostatnim odcinku szutru, z ucieczki dnia wysforował się Abrahamsen.
Po ostatnich trudnościach dnia do samotnego Norwega dojechała część kontratakującej grupki: Le Gac, Kirsch i Heiduk. Peleton ze sprinterami tracił tylko 15 sekund.
W dużej grupie co prawda brakowało zdecydowania, ale udało się doścignąć czwórkę harcowników tuż przy wjeździe na ostatni kilometr. Tam sytuację opanował Stefan Küng, który rozpędził stawkę i zostawił Demare’a 200 metrów przed metą. Francuz utrzymał rywali za plecami aż do samej kreski.
Największą prędkością dysponował Bennett, ale przez długi czas nie mógł znaleźć wolnej ścieżki. Olav Kooij (Jumbo-Visma), jedna z rewelacji tego sezonu, tym razem nie włączył się do walki, ponieważ został zamknięty w środku peletonu przez swoich rywali.
Wyniki Paryż-Tours 2022 (1.Pro), Chartres – Tours (213,5 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 4:53:01 |
2. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
3. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
4. | Simone Consonni | Cofidis | |
5. | Luca Mozzato | B&B Hotels-KTM | |
6. | Dries van Gestel | TotalEnergies | |
7. | Sandy Dujardin | TotalEnergies | |
8. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
9. | Amaury Capiot | Team Arkea Samsic | |
10. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
11. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
12. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | |
13. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | |
14. | Emiel Vermeulen | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
15. | Maxime Jarnet | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
16. | Maël Guegan | Team U Nantes Atlantique | |
17. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
18. | Florian Vermeersch | Lotto Soudal | |
19. | Dries de Bondt | Alpecin-Deceuninck | |
20. | Jan Maas | Team BikeExchange-Jayco | |
21. | Florian Dauphin | B&B Hotels-KTM | |
22. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
23. | Emmanuel Morin | Team U Nantes Atlantique | |
24. | Sep Vanmarcke | Israel-Premier Tech | |
25. | Bryan Coquard | Cofidis | |
26. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | |
27. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | |
28. | John Degenkolb | Team DSM | |
29. | Cyril Barthe | B&B Hotels-KTM | |
30. | Jeremy Leveau | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
31. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | |
32. | Casper van Uden | Team DSM | |
33. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | |
34. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
35. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
36. | Hugo Page | Intermarche-Wanty-Gobert | |
37. | Frederik Frison | Lotto Soudal | 00:06 |
38. | Tosh van der Sande | Jumbo-Visma | |
39. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | |
40. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 00:09 |
41. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
42. | Jonas Koch | Bora-hansgrohe | |
43. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 00:12 |
44. | Clement Carisey | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
45. | Baptiste Planckaert | Intermarche-Wanty-Gobert | 00:23 |
46. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 00:39 |
47. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
48. | Joris Delbove | St Michel-Auber93 | 00:49 |
49. | Laurent Pichon | Team Arkea Samsic | 01:06 |
50. | Clement Russo | Team Arkea Samsic | |
51. | Victor Campenaerts | Lotto Soudal | 01:28 |
52. | Jelle Wallays | Cofidis | |
53. | Alan Riou | Team Arkea Samsic | |
54. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | 01:42 |
55. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 01:44 |
56. | Mike Teunissen | Jumbo-Visma | |
57. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
58. | Tristan Delacroix | Nice Metropole Côte d'Azur | |
59. | Romain Cardis | St Michel-Auber93 | |
60. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
61. | Axel Zingle | Cofidis | 01:47 |
62. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 02:58 |
63. | Franck Bonnamour | B&B Hotels-KTM | 03:13 |
64. | Erik Nordsæter Resell | Uno-X Pro Cycling Team | 03:28 |
65. | Rui Oliveira | UAE Team Emirates | |
66. | Mathias Le Turnier | Team U Nantes Atlantique | |
67. | Alexander Konychev | Team BikeExchange-Jayco | 04:51 |
68. | Remy Mertz | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
69. | Nicolas Debeaumarche | St Michel-Auber93 | |
70. | Martin Urianstad | Uno-X Pro Cycling Team | |
71. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
72. | Andrea Mifsud | Nice Metropole Côte d'Azur | |
73. | Cyril Lemoine | B&B Hotels-KTM | |
74. | Markus Hoelgaard | Trek-Segafredo | |
75. | Sven Erik Bystrom | Intermarche-Wanty-Gobert | |
76. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
77. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Wanty-Gobert | |
78. | Tom Devriendt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
79. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | 05:00 |
80. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
81. | Alexis Gougeard | B&B Hotels-KTM | 06:05 |
82. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
83. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | |
84. | Tom van Asbroeck | Israel-Premier Tech | 06:54 |
85. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
86. | Clement Davy | Groupama-FDJ | 07:04 |
87. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 07:27 |
88. | Lorrenzo Manzin | TotalEnergies | 10:25 |
89. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 10:38 |
90. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | |
91. | Sebastian Langeveld | EF Education-EasyPost | |
92. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | |
93. | Morten Hulgaard | Uno-X Pro Cycling Team | |
94. | William Blume Levy | Uno-X Pro Cycling Team | |
95. | Axel Mariault | Team U Nantes Atlantique | |
96. | Yaël Joalland | Team U Nantes Atlantique | |
97. | Samuel Leroux | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
98. | Flavien Maurelet | St Michel-Auber93 | |
99. | Dimitri Claeys | Intermarche-Wanty-Gobert | |
100. | Louis Blouwe | Bingoal Pauwels Sauces WB | 10:58 |
101. | Scott Thwaites | Alpecin-Deceuninck | |
102. | Guillaume van Keirsbulck | Alpecin-Deceuninck | |
103. | Jacob Hindsgaul | Uno-X Pro Cycling Team | |
104. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
105. | Niklas Markl | Team DSM | |
106. | Axel Narbonne Zuccarelli | Nice Metropole Côte d'Azur | |
107. | Antoine Raugel | AG2R Citroën Team | |
108. | Anthony Maldonado | St Michel-Auber93 | |
109. | Killian Theot | St Michel-Auber93 | |
110. | Axel Laurance | B&B Hotels-KTM | |
111. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | |
112. | Stanisław Aniołkowski | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
113. | Evaldas Siskevicius | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
114. | Norman Vahtra | Go Sport-Roubaix Lille Metropole | |
115. | Daan Hoole | Trek-Segafredo | 11:02 |
116. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | |
117. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | |
118. | Leo Danes | Team U Nantes Atlantique | 12:06 |
119. | Jean Goubert | Nice Metropole Côte d'Azur | |
120. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
121. | Oliver Knight | UAE Team Emirates | |
122. | Julien Desmarets | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
123. | Tim Naberman | Team DSM | 14:59 |
124. | Morne van Niekerk | St Michel-Auber93 | |
125. | Itamar Einhorn | Israel-Premier Tech | 17:06 |
126. | Louis Richard | Team U Nantes Atlantique | 20:07 |
127. | Paul Hennequin | Nice Metropole Côte d'Azur | |
128. | Niki Terpstra | TotalEnergies | 20:10 |