Gravelowe Mistrzostwa Świata 2022. Zwycięstwo Gianniego Vermeerscha

Gianni Vermeersch w drodze po tytuł gravelowego mistrza świata

Reprezentant Belgii Gianni Vermeersch został we włoskiej Cittadelli mistrzem świata w kolarstwie gravelowym.

Srebrny medal zdobył zawodnik gospodarzy Daniel Oss, a najniższy stopień podium mistrzostw zajął Holender Mathieu van der Poel.

Światowy czempionat w kolarstwie gravelowym przeprowadzony został w regionie Wenecja Euganejska, a zawodnicy pokonali dystans 191 kilometrów, z czego około 70 procent prowadziło drogami nieutwardzonym.

Początkowo uciekali Samuele Zoccarato (Włochy), Matthew Beers (RPA), Magnus Cort-Nielsen (Dania) i Miguel Angel Lopez Moreno (Kolumbia), a następnie na czoło wysforowała się dwójka Gianni Vermeersch i Daniel Oss. 66 kilometrów przed metą peleton tracił do czołówki 5:33.

Topniejąca grupa pościgowa z wielkim trudem niwelowała swoją stratę, przez następne 30 kilometrów różnica spadła zaledwie o 50 sekund. Wkrótce stało się jasne, że goniącym, wśród których byli Mathieu van der Poel i Mathijs Loman (Holandia), Greg van Avermaet (Belgia), Magnus Cort-Nielsen, Andreas Stokbro Nielsen (Dania) oraz Davide Ballerini i Alessandro De Marchi (Włochy), pozostała walka o brązowy medal

Vermeersch odskoczył od Ossa około 10 kilometrów przed metą, finiszując samotnie za murami obronnymi Cittadelli po złoty medal i tęczową koszulkę. Włochowi pozostał srebrny krążek, a brązowym musiał zadowolić się Van der Poel, który na finiszu pokonał Van Avermaeta. 14. miejsce zajął Peter Sagan (Słowacja).

Wyniki Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Gravelowym 2022 (UGS) - wyścig mężczyzn, Vicenza - Cittadella (194,1 km):