Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo) wygrał trzeci etap i okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej francuskiego wyścigu Tour des Alpes Maritimes et du Var.
Za Włochem na ostatnim etapie finiszowali Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers) i Ben O’Connor (AG2R Citroen Team). W klasyfikacji generalnej z kolei Brambilla wyprzedził Michaela Woodsa (Israel Start-Up Nation) i Bauke Mollemę (Trek-Segafredo).
Ostatni etap prowadził po okolicach Blausasc i choć krótki, prowadził po trudnych przełęczach znanych trenującym na południu Francji zawodnikom. Organizatorzy zaplanowali trzy premie górskie – Col Saint-Roch (5,8 km; 7,2%, kat. 1), Col de Braus (10 km; 6,3%, kat. 1) i Col de la Madone de Gorbio (11,2 km; 6,9%, kat. 1), ze szczytu której do mety zostało 25 kilometrów.
Po starcie mnożyły się ataki, przez co ucieczka ukształtowała się dopiero po kilkunastu kilometrach. Na czele znaleźli się początkowo Anthony Perez (Cofidis), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Fabio Felline, Hugo Houle (obaj Astana-Premier Tech), Martijn Tusveld (Team DSM), Julien El Farès (EF Education-Nippo) i Quentin Pacher (B&B Hôtels p/b KTM), kilka minut później doskoczyli do nich Jimmy Janssens (Alpecin-Fenix), Nans Peters (AG2R Citroën Team), David de la Cruz (UAE Team Emirates), Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers), Julien Bernard, Gianluca Brambilla (obaj Trek-Segafredo) i Alexis Vuillermoz (Total Direct Energie), a niewiele kilometrów dalej dołączyli również Valentin Madouas (Groupama-FDJ) i Simon Clarke (Team Qhubeka ASSOS). Przy mnożących się atakach peleton nie odpuszczał śmiałków, różnica pozostawała na poziomie około minuty.
Na Col Saint-Roch zaatakował de la Cruz i przed szczytem wypracował sobie około 20 sekund przewagi nad pozostałymi uciekinierami, peleton zaś kręcił 80 sekund za Hiszpanem. Na zjeździe z kolei do pościgu dołączyli Gorka Izagirre (Astana-Premier Tech) i Bruno Armirail (Groupama-FDJ).
De la Cruz rozpoczął Col de Braus 25 sekund przed grupką, z której zaatakowali Janssens, Molard, Geoghegan Hart i El Farès, lecz szybko zanotował problem techniczny i został doścignięty przez goniącą czwórkę. Choć ich akcja nie trwała długo, doprowadziła do podzielenia śmiałków – na czele zostali tylko Janssens, Perez, Molard, Armirail, Madouas, de la Cruz, Geoghegan Hart, Brambilla, Tusveld, El Farès i Vuillermoz. Tusveld jako pierwszy przejechał premię górską, na zjeździe zaś dojechali Houle i Izagirre. Tempo podyktowała trójka kolarzy Groupama-FDJ, a zwłaszcza Amirail, zaś peleton, prowadzony przez zawodników Israel Start-Up Nation, jechał trzy i pół minuty później. Tempa nie wytrzymali El Farès i de la Cruz.
U podnóża Col de la Madone de Gorbio zostali Tusveld i Houle, tempo z przodu zwiększył Geoghegan Hart, a pod wpływem tempa ekipy lidera, Michaela Woodsa (Israel Start-Up Nation), peleton został rozbity. Czołówkę opuścili Janssens i Vuillermoz, na czele została trójka kolarzy Groupama-FDJ – Molard, Madouas, Armirail, a także Izagirre, Geoghegan Hart i Brambilla. Liderujący Woods jechał w kilkuosobowej grupie, chroniony przed Daniela Martina, bez pomocników został za to wicelider imprezy, Bauke Mollema (Trek-Segafredo).
Strata liderów do czołówki wynosiła półtorej minuty. Mollema w końcówce podjazdu tracił siły, co chciał wykorzystać Woods, lecz nieskutecznie. Wraz z nimi na grupie faworytów jechali Ben O’Connor, Clément Champoussin (AG2R Citroën Team), Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech) i Nairo Quintana (Team Arkéa-Samsic).
Na pagórkowatej części po zjeździe zaatakowali Madouas i Brambilla, zaś chwilę później skontrował Włoch, uzyskując przewagę. 8 kilometrów przed metą miał już 35 sekund przewagi nad Madouasem, Molardem i Geogheganem Hartem oraz 50 sekund nad peletonem. Madouas upadł na jednym z podjazdów i stracił kontakt, zaś do grupy dołączył Ben O’Connor (AG2R Citroen Team).
Brambilla utrzymał się na czele aż do końca i odniósł etapowe zwycięstwo, utrzymując się 13 sekund przed goniącą grupą. Spóźnioną o 18 sekund grupę liderów przyprowadził Fuglsang, a ta strata oznaczała, że kolarz Trek-Segafredo wskoczył na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Woodsa, o 5 sekund.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | 3:43:32 |
2. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | 00:13 |
3. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | |
4. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
5. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
6. | Jakob Fuglsang | Astana-Premier Tech | 00:18 |
7. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
8. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
9. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | |
10. | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | |
11. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | 00:39 |
12. | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | 01:19 |
13. | Michael Storer | Team DSM | 03:06 |
14. | Arjen Livyns | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 03:53 |
15. | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | |
16. | Sander Armee | Team Qhubeka ASSOS | |
17. | Alexis Vuillermoz | Team Total Direct Energie | |
18. | Manuel Diaz José | DELKO | |
19. | Hugo Houle | Astana-Premier Tech | |
20. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
21. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
22. | Simon Carr | EF Education-Nippo | |
23. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
24. | Víctor de La Parte | Team Total Direct Energie | |
25. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
26. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | |
27. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | 05:21 |
28. | Jonathan Hivert | B&B Hotels p/b KTM | |
29. | Fabio Aru | Team Qhubeka ASSOS | 06:01 |
30. | Dylan van Baarle | Ineos Grenadiers | 06:50 |
31. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 07:33 |
32. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 08:19 |
33. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
34. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | |
35. | Martijn Tusveld | Team DSM | 09:31 |
36. | Laurens Huys | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 10:19 |
37. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
38. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 10:45 |
39. | Simon Geschke | Cofidis, Solutions Crédits | |
40. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
41. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | 12:23 |
42. | Rohan Dennis | Ineos Grenadiers | |
43. | Pelayo Sanchez | Burgos-BH | |
44. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
45. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | |
46. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | |
47. | Krists Neilands | Israel Start-Up Nation | |
48. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | |
49. | Magnus Cort | EF Education-Nippo | |
50. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
51. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | |
52. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | |
53. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | 14:18 |
54. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | |
55. | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | |
56. | Yannis Voisard | Swiss Racing Academy | |
57. | Simon Clarke | Team Qhubeka ASSOS | |
58. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
59. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | |
60. | Kenny Molly | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
61. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
62. | Fabio Felline | Astana-Premier Tech | |
63. | Julien El Fares | EF Education-Nippo | |
64. | Mauro Finetto | DELKO | 18:30 |
65. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
66. | Nicola Bagioli | B&B Hotels p/b KTM | |
67. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Crédits | |
68. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 19:19 |
69. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
70. | Cyril Gautier | B&B Hotels p/b KTM | 22:08 |
71. | Ivan Moreno | Equipo Kern Pharma | |
72. | Quentin Pacher | B&B Hotels p/b KTM | |
73. | Cyril Barthe | B&B Hotels p/b KTM | |
74. | Clément Berthet | DELKO | |
75. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis, Solutions Crédits | |
76. | Joe Dombrowski | UAE Team Emirates | |
77. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
78. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | |
79. | Cristian Camilo Munoz | UAE Team Emirates | |
80. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | |
81. | Fabien Doubey | Team Total Direct Energie | |
82. | Floris de Tier | Alpecin-Fenix | |
83. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | |
84. | Jetse Bol | Burgos-BH | |
85. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
86. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
87. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | |
88. | Sep Vanmarcke | Israel Start-Up Nation | |
89. | Jelle Vanendert | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
90. | Leon Heinschke | Team DSM | |
91. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
92. | Emil Vinjebo | Team Qhubeka ASSOS | |
93. | Dimitri Claeys | Team Qhubeka ASSOS | |
94. | Thibault Ferasse | B&B Hotels p/b KTM | 24:09 |
95. | Stuart Balfour | Swiss Racing Academy | |
96. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | |
97. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
98. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | |
99. | Marco Brenner | Team DSM | 25:43 |
100. | Aloïs Charrin | Swiss Racing Academy | |
101. | Rémy Mertz | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
102. | Luc Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
103. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | |
104. | Tom Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
105. | Dylan Kowalski | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
106. | Angel Madrazo | Burgos-BH | |
107. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
108. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka ASSOS | 32:19 |
109. | Biniam Ghirmay Hailu | DELKO | |
110. | Mitchell Docker | EF Education-Nippo | |
111. | Jens Keukeleire | EF Education-Nippo | |
112. | Yakob Debesay | DELKO | |
113. | Tom Scully | EF Education-Nippo | 32:58 |
114. | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 34:43 |
115. | Martin Salmon | Team DSM | 36:17 |
116. | Robert Power | Team Qhubeka ASSOS | 37:35 |
117. | Andrea Mifsud | Swiss Racing Academy | 041:2 |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | 12:51:00 |
2. | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | 00:05 |
3. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 00:06 |
4. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 00:10 |
5. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | 00:11 |
6. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 00:12 |
7. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | 00:13 |
8. | Jakob Fuglsang | Astana-Premier Tech | 00:18 |
9. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | |
10. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | 00:26 |
11. | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | 01:38 |
12. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | 02:13 |
13. | Michael Storer | Team DSM | 03:42 |
14. | Arjen Livyns | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 03:53 |
15. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
16. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
17. | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | |
18. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
19. | Simon Carr | EF Education-Nippo | 04:06 |
20. | Alexis Vuillermoz | Team Total Direct Energie | 04:09 |
21. | Sander Armee | Team Qhubeka ASSOS | 04:14 |
22. | Manuel Diaz José | DELKO | 04:29 |
23. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | 04:42 |
24. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | 05:21 |
25. | Jonathan Hivert | B&B Hotels p/b KTM | |
26. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 05:27 |
27. | Fabio Aru | Team Qhubeka ASSOS | 06:33 |
28. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 08:19 |
29. | Víctor de La Parte | Team Total Direct Energie | 09:03 |
30. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 10:05 |
31. | Laurens Huys | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 10:46 |
32. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 10:49 |
33. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 11:35 |
34. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 11:36 |
35. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 12:23 |
36. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 12:27 |
37. | Magnus Cort | EF Education-Nippo | 12:33 |
38. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | 12:35 |
39. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | 12:47 |
40. | Simon Geschke | Cofidis, Solutions Crédits | 12:49 |
41. | Hugo Houle | Astana-Premier Tech | 13:18 |
42. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | 13:48 |
43. | Simon Clarke | Team Qhubeka ASSOS | 14:18 |
44. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | 14:26 |
45. | Julien El Fares | EF Education-Nippo | 14:29 |
46. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | 14:45 |
47. | Martijn Tusveld | Team DSM | 15:39 |
48. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | 15:58 |
49. | Kenny Molly | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 17:23 |
50. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 18:10 |
51. | Fabio Felline | Astana-Premier Tech | 18:34 |
52. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | 19:02 |
53. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | 19:23 |
54. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 20:04 |
55. | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | 20:42 |
56. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | 20:52 |
57. | Krists Neilands | Israel Start-Up Nation | 21:17 |
58. | Quentin Pacher | B&B Hotels p/b KTM | 22:35 |
59. | Jelle Vanendert | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 22:57 |
60. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | 23:40 |
61. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Crédits | 23:49 |
62. | Mauro Finetto | DELKO | 23:59 |
63. | Joe Dombrowski | UAE Team Emirates | 24:48 |
64. | Rohan Dennis | Ineos Grenadiers | 25:31 |
65. | Dylan van Baarle | Ineos Grenadiers | 25:41 |
66. | Cyril Barthe | B&B Hotels p/b KTM | 26:42 |
67. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | 27:52 |
68. | Yannis Voisard | Swiss Racing Academy | 28:21 |
69. | Henri Vandenabeele | Development Team DSM | 28:23 |
70. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | 28:26 |
71. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 28:37 |
72. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 28:44 |
73. | Cyril Gautier | B&B Hotels p/b KTM | 29:01 |
74. | Emil Vinjebo | Team Qhubeka ASSOS | |
75. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | 29:06 |
76. | Nicola Bagioli | B&B Hotels p/b KTM | 29:20 |
77. | Clément Berthet | DELKO | 29:32 |
78. | Sep Vanmarcke | Israel Start-Up Nation | 29:44 |
79. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 29:45 |
80. | Victor Langellotti | Burgos-BH | 29:58 |
81. | Fabien Doubey | Team Total Direct Energie | 31:27 |
82. | Thibault Ferasse | B&B Hotels p/b KTM | 32:22 |
83. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 32:30 |
84. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | 32:51 |
85. | Cristian Camilo Munoz | UAE Team Emirates | 32:56 |
86. | Floris de Tier | Alpecin-Fenix | 33:39 |
87. | Pelayo Sanchez | Burgos-BH | |
88. | Marco Brenner | Team DSM | 34:25 |
89. | Luc Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 35:25 |
90. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | 36:24 |
91. | Aloïs Charrin | Swiss Racing Academy | 37:07 |
92. | Stuart Balfour | Swiss Racing Academy | 38:21 |
93. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis, Solutions Crédits | 38:51 |
94. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
95. | Dimitri Claeys | Team Qhubeka ASSOS | 38:59 |
96. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | 39:38 |
97. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | 39:50 |
98. | Jetse Bol | Burgos-BH | 41:23 |
99. | Ivan Moreno | Equipo Kern Pharma | 42:45 |
100. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | 43:21 |
101. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 45:04 |
102. | Biniam Ghirmay Hailu | DELKO | 46:50 |
103. | Leon Heinschke | Development Team DSM | 47:37 |
104. | Tom Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 48:07 |
105. | Ander Okamika | Burgos-BH | 48:13 |
106. | Rémy Mertz | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 48:36 |
107. | Dylan Kowalski | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | 48:48 |
108. | Jens Keukeleire | EF Education-Nippo | 49:22 |
109. | Angel Madrazo | Burgos-BH | 51:45 |
110. | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 54:05 |
111. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka ASSOS | 56:23 |
112. | Yakob Debesay | DELKO | 57:04 |
113. | Mitchell Docker | EF Education-Nippo | 57:40 |
114. | Tom Scully | EF Education-Nippo | 59:25 |
115. | Martin Salmon | Team DSM | 1:01:22 |
116. | Robert Power | Team Qhubeka ASSOS | 1:03:55 |
117. | Andrea Mifsud | Swiss Racing Academy | 1:09:39 |
. |