Kolarstwo kobiet

Zapowiedź Tour de France Femmes 2023

Osiem dni Tour de France Femmes to rywalizacja na najwyższym poziomie w największym wyścigu kolarskim kobiet.

154 zawodniczek z 22 siedmioosobowych zespołów pokona 960 kilometrów. Zmagania zostały rozpisane na 8 etapów, prowadzących po drogach środkowej i południowej Francji. W programie trzy etapy klasyczne, trzy sprinterskie, jeden górski, a do tego czasówka na zakończenie zmagań.

Druga odsłona Wyścigu Dookoła Francji pod egidą Amaury Sport Organisation i pod nazwą Tour de France Femmes rozpocznie się 23 lipca w Clermont-Ferrand, a zakończy się 30 lipca w Pau.

Długo oczekiwany wyścig natychmiast zdobył pozycję najważniejszej imprezy w kolarskim kalendarzu kobiet. Co za tym idzie obsada i poziom rywalizacji będą na najwyższym poziomie.

W peletonie zobaczymy cztery polskie zawodniczki: Katarzynę Niewiadomą i Agnieszkę Skalniak-Sójkę (Canyon//SRAM), Martę Lach (Ceratizit-WNT) i Kaję Rysz (Lifeplus-Wahoo). Niewiadoma ubiegłoroczny wyścig ukończyła na trzecim miejscu i ponownie jest jedną z kandydatek do podium.

Na całej trasie wyznaczono 26 górskich premii, po jednej HC i 1. kategorii, dwie 2. kategorii, siedem 3 kategorii i piętnaście 4. kategorii, co przełoży się na 14400 metrów przewyższenia.

Tour de France Femmes 2023 dzień po dniu

23 lipca – etap 1: Clermont-Ferrand – Clermont-Ferrand (123,8 km)

Rywalizacja rozpocznie się w Clermont-Ferrand, mieście położonym w zachodniej części regionu Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Puy-de-Dôme. 

25 kilometrów przed metą zawodniczki wjadą w pagórkowaty teren, ciągnący się aż do Côte de Durtol (1,7 km, 7,2%). 9 ostatnich kilometrów to zjazd. 

Taka końcówka zrobi swoje. Możemy zobaczyć indywidualną akcję, ale bardziej prawdopodobny jest finisz po zwycięstwo i koszulkę liderki z wyselekcjonowanej grupki.

24 lipca – etap 2: Clermont-Ferrand – Mauriac (151,7 km)

Drugi etap w Masywie Centralnym będzie znacznie bardziej wymagający. Sześć górskich premii, znaczący dystans i finał na Côte de Trebiac (3,4 km, 5,8%) sprowadzić rozgrywkę do wewnętrznej sprawy najlepszych góralek w peletonie.

25 lipca – etap 3: Collognes-la-Rouge – Montignac-Lascaux (147,2 km)

Trzeci etap wygląda na sprinterski, lecz dla najszybszych kolarek to nie będzie taka bułka z masłem. Pięć górskich premii plus podjazd na lotną premię, wejdą w nogi. Na mecie peleton wcale nie musi zameldować się w komplecie. Wysoko stoją też szanse solidnej ucieczki.

26 lipca – etap 4: Cahors – Rodez (177,1 km)

W czwartym dniu zawodniczki zmierzą się na oksytańskich wzgórzach. Końcówka przypomina nieco Amstel Gold Race, zatem zapowiada się bardzo interesująco.

Na ostatnich 30 kilometrach wyrosną trzy górskie premie, w tym stroma Côte de Lavernhe (2,2 m, 7,1%) oraz 600 metrowy podjazd na metę, o nachyleniu 8,6%. Po drodze wyrośnie też premia bonusowa, co powinno zachęcić do ataków.

27 lipca – etap 5: Onet-le-Chateau – Albi (126,1 km)

Peleton pozostanie w Oksytanii. W drugiej części trasy pojawią się cztery strome wspinaczki Cote de Najac (2,1 km; 7,4%), Cote de Laguepie (1,5 km; 9%), premia bonusowa Castelfadeze (1,7 km; 6%) i Cote de Monesties (1,6 km; 6,4 km).

Z tej ostatniej do mety pozostaną 24 kilometry, dlatego finisz powinien rozegrać się w niewielkiej grupy.

28 lipca – etap 6: Albi – Blagnac (122,1 km)

Szóstego dnia ostatnią szansę na zwycięstwo będą miały sprinterki. Kilka niewielkich podjazdów nie powinno pokrzyżować im planów, zwłaszcza wobec majaczących na horyzoncie Pirenejów.

29 lipca – etap 7: Lannemezan – Tourmalet (89,8 km)

Królewski etap, dwie wielkie przełęcze, 2600 metrów przewyższenia na dystansie 90 kilometrów. 

Po w zasadzie płaskiej pierwszej części najpierw wyrośnie Col d’Aspin (12 km; 6,5%). Tu należy już spodziewać się zdecydowanego ataku ze strony najsilniejszych góralek.

Po zjeździe do pokonania pozostanie najwyżej położona pirenejska przełęcz Tourmalet. Zawodniczki podjadą na wysokość 2110 metrów, drogą o długości 17 kilometrów, przy średnim nachyleniu 7,5%. Wszystkie zyski i straty z poprzednich dni na czymś takim przestaną mieć większe znaczenie.

30 lipca – etap 8: Pau – Pau (22,6 km, jazda indywidualna na czas)

Finał wyścigu to 22-kilometrowa czasówka w Pau, mieście nazywanym bramą do Pirenejów. Trasa jest niemal całkowicie płaska, z dwoma wyjątkami. W połowie dystansu pojawi się Basdarros (1,4 km; 7,4%), a ostatnie 400 metrów posiada nachylenie 4,6%. 

Zawodniczki specjalizujące się w jeździe na czas będą miały okazję powalczyć o zwycięstwo i awans w klasyfikacji końcowej wyścigu.

Obsada Tour de France Femmes 2023

Grono faworytek nie zmieniło się zasadniczo od ubiegłego roku. Największe szanse na wygranie wyścigu mają dwie Holenderki: 26-letnia Demi Vollering (SD Worx) oraz 40-letnia Annemiek van Vleuten (Movistar Team).

fot. Rafa Gomez / Sprint Cycling Agency © 2023

Dla Van Vleuten wyścig do Pau to ostatnia krucjata kariery, wyścig po nieśmiertelność. Holenderka wygrała w tym sezonie hiszpańską Vueltę i włoskie Giro, a jeśli wygra Tour, zawiesi wysoko poprzeczkę kolejnym pokoleniom zawodniczek. Liderka Movistaru ma mocną obstawę w osobach Liane Lippert i Pauli Patino, jest najlepsza na długich podjazdach, ale nie deklasuje rywalek jak w poprzednich latach.

Na niekorzyść Van Vleuten przemawiać może akumulacja zmęczenia wyścigami, ale mistrzyni świata nie takie wyzwania już pokonywała. Wyjściowe założenie jest proste: Van Vleuten będzie jechała z najlepszymi na pagórkach, a na górskim etapie zaatakuje na Col d’Aspin i nie będzie się oglądała.

fot. Rafa Gomez / Sprint Cycling Agency © 2023

Taki plan przewidzą oczywiście Anna van der Breggen i jej podopieczna Demi Vollering. Liderka ekipy SD Worx w tym sezonie była w stanie nawiązać walkę z Van Vleuten na długich podjazdach i wszystko wskazuje na to, że jej przygotowania idą zgodnie z planem. 

Vollering to obecnie najbardziej kompletna zawodniczka w peletonie: na pagórkach trudno jej uciec, z małych grupek wygra sprint, w górach jej tempo przetrzymać potrafi bardzo nieliczna grupka zawodniczek. Po jej stronie jest też niesamowicie mocny zespół z Lotte Kopecky i Marlen Reusser, które mogą spokojnie kasować najgroźniejsze akcje lub zmuszać rywalki do pracy, przynajmniej na pierwszych etapach. Vollering, podobnie jak Van Vleuten, postawi wszystko na dwa ostatnie etapy, wiedząc, że tam różnice będą minutowe.

fot. A.S.O./Fabien Boukla

Trzecia przed rokiem Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM) jest obok Elisy Longo Borghini (Lidl-Trek) i Juliette Labous (Team dsm-firmenich) kandydatką do zajęcia miejsca na podium wyścigu. Z tej trójki Włoszka ma najmniej wyścigów w nogach po przedwczesnym opuszczeniu Giro. Niewiadoma startowała w majowej Vuelcie, natomiast Labous we Vuelcie i w Giro.

Dla Polki francuski wyścig jest celem sezonu, a zajęcia miejsca w czołówce będzie wymagało sprytnego rozegrania walki z Holenderkami. Niewiadoma będzie szukać okazji na pagórkowatych etapach i organizować akcje, które pozwolą jej walczyć o etapowe zwycięstwo, ale również zgubić jedną czy więcej faworytek (co udało się rok temu).

Liderka niemieckiej ekipy powinna obrać taktykę, która pozwoli jej wjechać w Pireneje z zapasem nad przynajmniej jedną z Holenderek, aby po ich atakach nie być jedyną zmuszoną do pracy kolarką. Niewiadoma rok temu pokazała niesamowite opanowanie i na górskich etapach jechała swoje, co ostatecznie okazało się wysiłkiem godnym podium wyścigu. W tym roku sprawę skomplikuje czasówka, ale dla Polki kluczowym sprawdzianem będzie wjazd na Tourmalet.

fot. A.S.O. Thomas Maheux

Taktyka będzie wyglądała inaczej w przypadku Longo Borghini i Labous: Włoszka wycofała się przedwcześnie z Giro po kraksie, natomiast Francuzka przejechała już dwa duże wyścigi. Longo Borghini swoim zwyczajem będzie raczej aktywna na każdym etapie, chcąc zbudować dobrą pozycję przed czasówką. Labous, jeśli wystarczy jej sił, postawi raczej na górski etap i czasówkę, aczkolwiek na Giro pokazała, że nie przegapi dobrej akcji na pagórkach.

Do Francji jadą też zawodniczki z czołówki Giro, którym marzy się miejsce w pierwszej piątce wyścigu: czwarta Veronica Ewers (EF Education-TIBCO-SVB), szósta Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ-Suez) i siódma Mavi Garcia (Liv Racing Teqfind). Amerykanka jest rewelacją włoskiego wyścigu, znakomicie radzi sobie w górach, ale nie jest specjalistką w jeździe na czas. Uttrup Ludwig powinna jechać z najlepszymi na pagórkach, ale jej występy nie są ostatnio tak regularne jak w poprzednich sezonach. Garcia z kolei ma za sobą Vueltę i Giro, co nie pomoże jej w dynamicznych rozgrywkach przed wjazdem w Pireneje.

fot. A.S.O./Thomas Maheux

Na miejsce w pierwszej dziesiątce liczyły będą też Ane Antesteban (Jayco AlUla), Olivia Baril (UAE Team ADQ), Cedrine Kerbaol (Ceratizit-WNT) czy Ashleigh Moolman-Pasio (AG Insurance-Soudal-Quick-Step).

Santesteban i Moolman-Pasio powinny czujnie jechać na pierwszych etapach i nie stracić zbyt wiele do bardziej dynamicznych rywalek. Jeśli dobrze rozłożą siły, w klasyfikacji mogą przesunąć się na lepszą pozycję na górskim etapie w Pirenejach.

Dla Kanadyjki miejsce w dziesiątce byłoby dużym sukcesem, a potencjał pokazała zajmując 4. miejsce w Itzulia Women. Baril jeździ ofensywnie, więc jej szanse stoją wyżej na pagórkowatych etapach.

22-letnia Kerbaol zadebiutuje w Tourze, ale jej wyniki w mniejszych wyścigach pokazują, że różnica między nią a gronem zawodniczek myślących o miejscu w top 5 nie jest tak wielka.

Lista startowa (.PDF)

Klasyfikacja końcowa Tour de France Femmes avec Zwift 2022:

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Annemiek van VleutenMovistar Team26:55:44
2.Demi VolleringTeam SD Worx03:48
3.Katarzyna NiewiadomaCanyon//SRAM Racing06:35
4.Juliette LabousTeam DSM07:28
5.Silvia PersicoValcar-Travel & Service08:00
6.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo08:26
7.Cecilie Uttrup LudwigFDJ-SUEZ-Futuroscope08:59
8.Evita MuzicFDJ-SUEZ-Futuroscope13:54
9.Veronica EwersEF Education-TIBCO-SVB15:05
10.Mavi GarciaUAE Team ADQ15:15
11.Elise ChabbeyCanyon//SRAM Racing16:44
12.Riejanne MarkusJumbo-Visma18:27
13.Yara KastelijnPlantur-Pura19:53
14.Shirin van AnrooijTrek-Segafredo25:50
15.Tamara Dronova-balabolinaRoland Cogeas Edelweiss Squad28:51
16.Liane LippertTeam DSM29:49
17.Mie Bjørndal OttestadUno-X Pro Cycling Team29:50
18.Erica MagnaldiUAE Team ADQ30:15
19.Alena AmialiusikCanyon//SRAM Racing30:51
20.Grace BrownFDJ-SUEZ-Futuroscope31:01
21.Mischa BredewoldParkhotel Valkenburg31:31
22.Pauliena RooijakkersCanyon//SRAM Racing35:08
23.Paula Andrea PatinoMovistar Team35:19
24.Coralie DemaySt Michel-Auber93 WE35:31
25.Nina BuijsmanHuman Powered Health36:00
26.Marianne VosJumbo-Visma36:56
27.Arlenis SierraMovistar Team40:45
28.Rachel NeylanCofidis Women Team40:59
29.Urška ZigartTeam BikeExchange-Jayco41:11
30.Ellen van DijkTrek-Segafredo41:37
31.Jeanne KorevaarLiv Racing Xstra42:14
32.Julia BorgstromAG Insurance-NXTG Team42:33
33.Karlijn SwinkelsJumbo-Visma42:44
34.Krista Doebel-hickokEF Education-TIBCO-SVB43:45
35.Romy KasperJumbo-Visma45:46
36.Elizabeth HoldenLe Col-Wahoo47:05
37.Elisa BalsamoTrek-Segafredo48:41
38.Lotte KopeckyTeam SD Worx49:30
39.Vittoria GuazziniFDJ-SUEZ-Futuroscope49:38
40.Kristen FaulknerTeam BikeExchange-Jayco50:10
41.Alexandra ManlyTeam BikeExchange-Jayco50:34
42.Ruby Roseman-GannonTeam BikeExchange-Jayco51:24
43.Marie Le NetFDJ-SUEZ-Futuroscope53:25
44.Sandra AlonsoCeratizit-WNT Pro Cycling53:27
45.Morgane CostonArkea Pro Cycling Team53:54
46.Julie de WildePlantur-Pura54:04
47.Joscelin LowdenUno-X Pro Cycling Team54:59
48.Valerie DemeyLiv Racing Xstra55:56
49.Chantal van Den Broek-blaakTeam SD Worx57:17
50.Pfeiffer GeorgiTeam DSM57:44
51.Severine EraudStade Rochelais Charente-Maritime58:06
52.Eva van AgtLe Col-Wahoo58:08
53.Leah ThomasTrek-Segafredo58:29
54.Maaike BoogaardUAE Team ADQ58:33
55.Greta RichioudArkea Pro Cycling Team58:48
56.Quinty SchoensParkhotel Valkenburg58:55
57.Laura AsencioCeratizit-WNT Pro Cycling1:00:49
58.Lisa BrennauerCeratizit-WNT Pro Cycling1:01:01
59.Henrietta ChristieHuman Powered Health1:01:04
60.Ane SantestebanTeam BikeExchange-Jayco1:01:30
61.Marta BastianelliUAE Team ADQ1:01:54
62.Sanne CantPlantur-Pura1:02:20
63.Marit RaaijmakersHuman Powered Health1:02:56
64.Alice Maria ArzuffiValcar-Travel & Service1:02:59
65.Kathrin HammesEF Education-TIBCO-SVB1:03:13
66.Magdeleine VallieresEF Education-TIBCO-SVB1:04:19
67.Tiffany CromwellCanyon//SRAM Racing1:04:31
68.Victoire BerteauCofidis Women Team1:04:44
69.Thalita de JongLiv Racing Xstra1:04:55
70.Antri ChristoforouHuman Powered Health1:05:54
71.Simone BoilardSt Michel-Auber93 WE1:06:41
72.Christine MajerusTeam SD Worx1:07:39
73.Femke MarkusParkhotel Valkenburg1:08:44
74.Femke GerritseParkhotel Valkenburg1:09:23
75.Maria Giulia ConfalonieriCeratizit-WNT Pro Cycling1:09:49
76.Amandine FouquenetArkea Pro Cycling Team1:10:52
77.Soraya PaladinCanyon//SRAM Racing1:11:06
78.Audrey Cordon-RagotTrek-Segafredo1:11:33
79.Silke SmuldersLiv Racing Xstra1:12:06
80.Christina SchweinbergerPlantur-Pura1:12:43
81.Julie LethUno-X Pro Cycling Team1:13:01
82.Margot PompanonSt Michel-Auber93 WE1:13:10
83.Jesse VandenbulckeLe Col-Wahoo1:14:32
84.Maike van der DuinLe Col-Wahoo1:16:02
85.Barbara FonsecaSt Michel-Auber93 WE1:16:05
86.Sabrina StultiensLiv Racing Xstra1:17:10
87.Sandrine BideauSt Michel-Auber93 WE1:17:38
88.Valentine FortinCofidis Women Team1:19:05
89.Sandra LevenezCofidis Women Team1:20:12
90.Ilaria SanguinetiValcar-Travel & Service1:20:31
91.Anne Dorthe YslandUno-X Pro Cycling Team1:21:23
92.Caroline BaurRoland Cogeas Edelweiss Squad1:21:34
93.Ilse PluimersAG Insurance-NXTG Team1:22:44
94.Aude BiannicMovistar Team1:23:00
95.Pauline AllinArkea Pro Cycling Team1:25:25
96.Sheyla GutierrezMovistar Team1:26:44
97.Olga ZabelinskayaRoland Cogeas Edelweiss Squad1:27:01
98.Lily WilliamsHuman Powered Health1:29:07
99.Kathrin SchweinbergerCeratizit-WNT Pro Cycling1:29:51
100.Hannah BarnesUno-X Pro Cycling Team1:31:21
101.Rotem GafinovitzRoland Cogeas Edelweiss Squad1:32:50
102.Lone MeertensAG Insurance-NXTG Team1:33:18
103.Eugenia BujakUAE Team ADQ1:34:06
104.Olivia BarilValcar-Travel & Service1:34:22
105.Noemi RueggJumbo-Visma1:35:37
106.Hannah LudwigUno-X Pro Cycling Team1:38:41
107.Anya LouwAG Insurance-NXTG Team1:42:00
108.Alison AvoineSt Michel-Auber93 WE1:44:29
109.Kim de BaatPlantur-Pura1:54:06

Technikalia

Sekundy bonusowe: 10 sekund dla zwyciężczyni, 6 sekund i 4 sekundy dla drugiej i trzeciej zawodniczki, będą obowiązywały na wszystkich etapach, za wyjątkiem ostatniego. Do tego dojdą specjalne sprinty bonusowe na etapach 2., 4. i 5.. Tu na pierwsze trzy kolarki czekają 6, 4 i 2 sekundy.

Zasada 3 kilometrów będzie miała zastosowanie na etapach 1., 3., 5. i 6..

Koszulki:

generalna – żółta (maillot jaune)
punktowa – zielona (maillot vert)
górska – biała w czerwone grochy (polka dot jersey lub maillot a pois)
młodzieżowa (zawodniczki urodzone w 2001 roku lub później) – biała (maillot blanc)

Punkty do klasyfikacji punktowej (najlepsza 15-stka):

meta (etap płaski): 50 – 30 – 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 pkt
meta (etap górzysty): 30 – 25 – 22 – 19 – 17 – 15 – 13 – 11 – 9 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2
meta (etap górski): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1
meta (etap jazdy indywidualnej na czas): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1
lotna premia (jedna na etapie): 25 – 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2

Punkty do klasyfikacji górskiej (kategoria podjazdu):

kat. HC: 15 – 12 – 10 – 8 – 6 – 4 – 2 – 1 pkt
kat. 1: 10 – 8 – 6 – 4 – 2 – 1
kat. 2: 5 – 3 – 2 – 1
kat. 3: 3 – 2 – 1
kat. 4: 2 – 1

Transmisja w TV

Transmisje z wyścigu będą dostępne na kanale Eurosport 1. W niedzielę (23 lipca) transmisja zaplanowana jest między 12:00 a 16:00, w tygodniu i w niedzielę (30 lipca) między 15:00 a 18:00, natomiast w sobotę (29 lipca) między 17:00 a 19:45.

mapki i profile; ASO

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17