Kanadyjczyk Michael Woods (Israel-Premier Tech) wygrał na Puy de Dôme dziewiąty etap Tour de France.
Drugie miejsce na ostatnim etapie pierwszego tygodnia “Wielkiej Pętli” zajął Francuz Pierre Latour (TotalEnergies), a trzecie Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain Victorious).
Czternasty na mecie Duńczyk Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) pozostał liderem wyścigu, ale jego przewaga nad drugim Tadejem Pogacarem zmniejszyła się o 8 sekund.
Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął 36. miejsce, a Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) dojechał na 116. pozycji.
Pierwszy tydzień Tour de France zakończył się w Masywie Centralnym, powrotem po 35 lat przerwy na wygasły wulkan Puy de Dôme.
Cały etap (182 km) prowadził po wzgórzach Owernii, począwszy od lotnej premii w Lac de Vassiviere (30,4 km; 5,1 km; 4%), poprzez Côte de Felletin (kat. 4; 75 km2,1 km; 5,2%), Côte de Pontcharraud (kat. 4; 86 km; 1,8 km; 4,6%) i Côte de Pontaumur (kat. 3; 56 km przed metą; 3,3 km; 5,3%; kat. 3), a skończywszy na Puy de Dôme (kat. HC; 1465 m. np.n.m.; 13,3 km; 7,7%), którego stromizna ostatnich 4 kilometrów nie spadała poniżej 10%.
Po starcie chętnych do zabrania się do ucieczki nie brakowało. Dość sprawnie odjechała czternastka w składzie Neilson Powless (EF Education-EasyPost), Matej Mohoric (Bahrain Victorious), Clement Berthet (AG2R Citroen), Gorka Izagirre i Matteo Jorgenson (Movistar Team), Michael Woods i Guillaume Boivin (Israel-Premier Tech), Victor Campenaerts (Lotto Dstny), Alexey Lutsenko i David de la Cruz (Astana Qazaqstan), Jonas Abrahamsen i Jonas Greegard (Uno-X), Mathieu Burgundeau i Pierre Latour (TotalEnergies).
Nie wszystkim odpowiadał taki układ: kontrowali Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo) i Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost), za nimi Julian Alaphilippe (Soudal-Quick-Step) i Rui Costa (Intermarche-Circus-Wanty), ale bezskutecznie.
Po 30 kilometrach peleton dał za wygraną. Lotny finisz wygrał Abrahamsen, a przewaga jego grupki urosła najpierw do pięciu a potem do siedmiu minut.
Na Côte de Felletin jako pierwszy zameldował się Powless, natomiast zegar sędziego pokazywał już 10:30 przewagi. Amerykanin komplet punktów zdobył też na Côte de Pontcharraud, natomiast w peletonie rower wymienić musiał Rafał Majka (UAE Team Emirates).
Przewaga ucieczki na Côte de Pontaumur wzrosła do ponad 12 minut, a punktował ponownie Powless, tym razem przed atakującym Campenaertsem. Współpraca się posypała i zaczęły się ataki. 48 kilometrów przed metą samotnie odjechał Jorgenson, a próby dogonienia go przez Mohorica i Burgundeau spełzły na niczym.
Grupka goniąca podzieliła się: kłopoty mieli Lutsenko, Boivin i Ambrahamsen, a za Jorgensonem pościg prowadzili Powless, Mohoric, De la Cruz i Burgundeau. Defekt wykluczył z tej rozgrywki Hiszpana, natomiast trójka pracowała dość zgodnie w pościgu.
Jorgenson do podnóża Puy de Dome dotarł minutę przed Powlessem, Mohoricem i Burgundeau oraz 1:45 przed kolejną grupką. Peleton tracił w tym punkcie 15 minut i 45 sekund, a dyktowaniem tempa zajmował się Wout van Aert.
Prowadzący Jorgenson zaczął finałową sekcję podjazdu, na którą organizatorzy nie wpuścili kibiców, z przewagą 1:19 nad Powlessem, Mohoricem i Burgundeau, 2:13 przed kolejnymi i 14 minut przed peletonem.
Mohoric na stromiźnie odjechał dwójce rywali i dobrze wyczuł moment, bo za ich plecami nadciągał już Woods, znacznie lepiej radzący sobie na podjeździe.
Kanadyjczyk na niecałe trzy kilometry przed metą miał 25 sekund straty do Mohorica i 1:25 do Jorgensona. Przewaga samotnego lidera topniała, natomiast Woods na ostatnich 2 kilometrach zbliżał się do Mohorica.
W peletonie, 5 kilometrów przed metą, na czoło wyszli Wilco Kelderman i Sepp Kuss. Dwójka prowadziła lidera wyścigu Jonasa Vingegaarda, natomiast na ich kole zasadzili się Rafał Majka i Tadej Pogacar (obaj UAE Team Emirates).
Depnięcie Kussa rozbiło stawkę. Na kole Amerykanina zostali tylko Vingegaard, Pogacar, Adam Yates, Simon Yates, Jai Hindley, Carlos Rodriguez i Thomas Pidcock.
Jorgenson na 900 metrów przed metą miał już tylko 21 sekund przewagi nad Woodsem i 28 sekund nad Mohoricem. Kanadyjczyk gonił Amerykanina i nieubłaganie zbliżał się do rywala. 500 metrów przed metą zawodnik Israel-Premier Tech był już na kole uciekiniera z Movistar Team. Atak wyprowadzony kilka sekund później rozstrzygnął kwestię etapowego zwycięstwa.
Vingegaard, Pogacar, Simon Yates, Rodriguez i Pidcock zostali sami po zmianie Kussa, ale tempo siadło. Yates przyspieszył, widząc, że do grupki zbliżają się Hindley oraz jego brat Adam.
Brytyjczyk na półtora kilometra przed metą rozpoczął dyktowanie tempa, ale po chwili do ataku wystartował Pogacar. Vingegaard jako jedyny złapał koło, ale między dwójką powstała różnica 2-3 długości rowerów.
Kilometr przed metą dwójkę dzieliło kilkanaście metrów: Pogacar nie był w stanie odjechać, a Vingegaard nie dawał rady przewagi zniwelować. Słoweniec na ostatnich 600 metrach powiększał nieznacznie przewagę, ale na mecie różnica wynosiła tylko 8 sekund. Za nimi Simon Yates odjechał z Pidcockiem, a ich przyspieszenie odczepiło ugotowanego Rodrigueza.
Wyniki 9. etapu Tour de France 2023 (2.UWT): Saint-Leonard-de-Noblat – Puy de Dôme (182,4 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 4:19:41 |
2. | Pierre Latour | TotalEnergies | 0:28 |
3. | Matej Mohoric | Bahrain Victorious | 0:35 |
4. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 0:36 |
5. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | 0:55 |
6. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 1:23 |
7. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | 1:39 |
8. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 1:58 |
9. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 2:16 |
10. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 2:34 |
11. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 4:57 |
12. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | 5:25 |
13. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 8:19 |
14. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 8:27 |
15. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 9:10 |
16. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
17. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | 9:19 |
18. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 9:26 |
19. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 9:33 |
20. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | 9:44 |
21. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 9:54 |
22. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
23. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 10:25 |
24. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | |
25. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
26. | Romain Bardet | Team dsm-firmenich | 10:42 |
27. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 11:00 |
28. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 11:04 |
29. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | 11:24 |
30. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 11:39 |
31. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | 12:05 |
32. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | 12:07 |
33. | Ion Izagirre | Cofidis | 12:31 |
34. | Guillaume Martin | Cofidis | |
35. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 16:07 |
36. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
37. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
38. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
39. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 16:21 |
40. | Kevin Vermaerke | Team dsm-firmenich | |
41. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 18:34 |
42. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | 19:33 |
43. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 19:56 |
44. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
45. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
46. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | |
47. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich | |
48. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
49. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | |
50. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
51. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
52. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
53. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
54. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
55. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
56. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | 20:16 |
57. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | 20:53 |
58. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | 21:18 |
59. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 21:40 |
60. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | 22:00 |
61. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
62. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | |
63. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 22:20 |
64. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
65. | Simon Geschke | Cofidis | |
66. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | |
67. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
68. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
69. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 22:44 |
70. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | |
71. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | 23:02 |
72. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | 23:46 |
73. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 24:12 |
74. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Deceuninck | |
75. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | |
76. | Jonas Rickaert | Alpecin-Deceuninck | |
77. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 24:21 |
78. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 25:31 |
79. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | 25:40 |
80. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 25:42 |
81. | Anthony Perez | Cofidis | |
82. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
83. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | 26:12 |
84. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
85. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
86. | Daniel Oss | TotalEnergies | 27:03 |
87. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
88. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | 27:26 |
89. | Laurent Pichon | Team Arkea Samsic | |
90. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
91. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
92. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | |
93. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
94. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
95. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | |
96. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
97. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | |
98. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
99. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
100. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
101. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | 27:30 |
102. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
103. | Yves Lampaert | Soudal-Quick Step | |
104. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | |
105. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
106. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
107. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | |
108. | Florian Vermeersch | Lotto Dstny | |
109. | Tim Declercq | Soudal-Quick Step | |
110. | Jasper Philipsen | Alpecin-Deceuninck | |
111. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
112. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
113. | Alex Kirsch | Lidl-Trek | 27:49 |
114. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 28:01 |
115. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 28:12 |
116. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | 28:14 |
117. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
118. | Jenthe Biermans | Team Arkea Samsic | |
119. | Frederik Frison | Lotto Dstny | |
120. | Yevgeniy Fedorov | Astana Qazaqstan Team | 28:17 |
121. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | 28:51 |
122. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | 28:56 |
123. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | |
124. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | |
125. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
126. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | |
127. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
128. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
129. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | |
130. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | |
131. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
132. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | |
133. | Ramon Sinkeldam | Alpecin-Deceuninck | |
134. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
135. | Alexis Renard | Cofidis | |
136. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | |
137. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | |
138. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | |
139. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
140. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | |
141. | Tony Gallopin | Lidl-Trek | |
142. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
143. | Caleb Ewan | Lotto Dstny | |
144. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
145. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | |
146. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | |
147. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | |
148. | Bryan Coquard | Cofidis | |
149. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | |
150. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 29:24 |
151. | Alexander Kristoff | Uno-X Pro Cycling Team | |
152. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
153. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 29:29 |
154. | Peter Sagan | TotalEnergies | 29:54 |
155. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | |
156. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 29:56 |
157. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | 29:59 |
158. | Victor Lafay | Cofidis | 30:28 |
159. | Michael Morkov | Soudal-Quick Step | 31:47 |
160. | Fabio Jakobsen | Soudal-Quick Step | |
161. | Sam Welsford | Team dsm-firmenich | 32:50 |
162. | Cees Bol | Astana Qazaqstan Team | 32:53 |
163. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich | |
164. | John Degenkolb | Team dsm-firmenich | |
165. | Alex Edmondson | Team dsm-firmenich | |
166. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | |
167. | Axel Zingle | Cofidis | |
168. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | 32:56 |
169. | Søren Waerenskjold | Uno-X Pro Cycling Team | |
DNS | Quinn Simmons | Lidl-Trek |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 38:37:46 |
2. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 0:17 |
3. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 2:40 |
4. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | 4:22 |
5. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 4:39 |
6. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 4:44 |
7. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | 5:26 |
8. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 6:01 |
9. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | 6:45 |
10. | Romain Bardet | Team dsm-firmenich | 6:58 |
11. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 7:37 |
12. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | 8:50 |
13. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 9:09 |
14. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
15. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 9:36 |
16. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 9:46 |
17. | Guillaume Martin | Cofidis | 11:12 |
18. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 14:04 |
19. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 16:05 |
20. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | 18:56 |
21. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | 19:24 |
22. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 19:39 |
23. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | 20:42 |
24. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | 23:36 |
25. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | 27:30 |
26. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | 28:00 |
27. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | 28:29 |
28. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | 29:16 |
29. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | 31:27 |
30. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 31:40 |
31. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 34:32 |
32. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | 35:38 |
33. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | 38:08 |
34. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 40:16 |
35. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | 40:22 |
36. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 40:50 |
37. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 41:30 |
38. | Jack Haig | Bahrain Victorious | 44:23 |
39. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | 46:04 |
40. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 47:05 |
41. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | 47:06 |
42. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 48:21 |
43. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | 49:01 |
44. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 49:42 |
45. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 50:03 |
46. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | 54:54 |
47. | Ion Izagirre | Cofidis | 55:11 |
48. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | 56:03 |
49. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 56:14 |
50. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | 56:23 |
51. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | 59:31 |
52. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | 1:00:29 |
53. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | 1:00:57 |
54. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich | 1:01:47 |
55. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 1:02:27 |
56. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | 1:02:53 |
57. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | 1:04:38 |
58. | Tony Gallopin | Lidl-Trek | 1:05:02 |
59. | Matej Mohoric | Bahrain Victorious | 1:05:47 |
60. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 1:07:22 |
61. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | 1:08:20 |
62. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 1:08:26 |
63. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | 1:08:40 |
64. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 1:09:11 |
65. | Wout Poels | Bahrain Victorious | 1:09:23 |
66. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 1:10:09 |
67. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | 1:11:38 |
68. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | 1:11:56 |
69. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 1:13:33 |
70. | Alex Aranburu | Movistar Team | 1:13:40 |
71. | Simon Geschke | Cofidis | 1:14:36 |
72. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | 1:14:49 |
73. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
74. | Pierre Latour | TotalEnergies | 1:14:52 |
75. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 1:15:10 |
76. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 1:16:24 |
77. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 1:16:47 |
78. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | 1:17:06 |
79. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 1:18:31 |
80. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Deceuninck | 1:20:10 |
81. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 1:20:28 |
82. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | 1:20:56 |
83. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | 1:21:58 |
84. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 1:23:14 |
85. | Victor Lafay | Cofidis | 1:23:21 |
86. | Marc Soler | UAE Team Emirates | 1:23:29 |
87. | Anthony Perez | Cofidis | 1:24:51 |
88. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | 1:25:07 |
89. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 1:25:31 |
90. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 1:30:51 |
91. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | 1:31:04 |
92. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | |
93. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | 1:32:10 |
94. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | 1:32:18 |
95. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | 1:32:30 |
96. | Kevin Vermaerke | Team dsm-firmenich | 1:33:11 |
97. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 1:33:36 |
98. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | 1:33:43 |
99. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | 1:34:29 |
100. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 1:35:09 |
101. | Jasper Philipsen | Alpecin-Deceuninck | 1:35:43 |
102. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | 1:35:49 |
103. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | 1:36:47 |
104. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | 1:36:57 |
105. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | 1:38:53 |
106. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 1:39:24 |
107. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | 1:40:34 |
108. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 1:40:38 |
109. | Fred Wright | Bahrain Victorious | 1:40:39 |
110. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 1:40:47 |
111. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 1:41:31 |
112. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 1:41:51 |
113. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 1:42:11 |
114. | Daniel Oss | TotalEnergies | 1:42:50 |
115. | Alex Kirsch | Lidl-Trek | 1:42:56 |
116. | Bryan Coquard | Cofidis | 1:43:14 |
117. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | 1:43:49 |
118. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | 1:44:27 |
119. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 1:44:55 |
120. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 1:45:01 |
121. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | 1:46:52 |
122. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | 1:47:51 |
123. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 1:47:53 |
124. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | 1:48:10 |
125. | Jonas Rickaert | Alpecin-Deceuninck | 1:48:33 |
126. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | 1:48:58 |
127. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 1:49:28 |
128. | Peter Sagan | TotalEnergies | 1:49:35 |
129. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 1:49:38 |
130. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | 1:49:57 |
131. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 1:50:16 |
132. | Jenthe Biermans | Team Arkea Samsic | 1:50:52 |
133. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 1:51:12 |
134. | Florian Vermeersch | Lotto Dstny | 1:52:20 |
135. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 1:52:44 |
136. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | 1:53:36 |
137. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | 1:53:45 |
138. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | 1:54:48 |
139. | Caleb Ewan | Lotto Dstny | 1:55:05 |
140. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich | 1:56:08 |
141. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 1:56:47 |
142. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | 1:58:16 |
143. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | 1:58:24 |
144. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | 1:58:55 |
145. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | 1:58:57 |
146. | Søren Waerenskjold | Uno-X Pro Cycling Team | 1:59:25 |
147. | Alexander Kristoff | Uno-X Pro Cycling Team | 1:59:36 |
148. | Alexis Renard | Cofidis | 2:01:26 |
149. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | 2:01:29 |
150. | Yves Lampaert | Soudal-Quick Step | 2:03:09 |
151. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | 2:03:36 |
152. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 2:03:58 |
153. | Laurent Pichon | Team Arkea Samsic | 2:04:03 |
154. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 2:04:55 |
155. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | 2:05:43 |
156. | Ramon Sinkeldam | Alpecin-Deceuninck | 2:06:49 |
157. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | 2:07:23 |
158. | Sam Welsford | Team dsm-firmenich | 2:07:44 |
159. | John Degenkolb | Team dsm-firmenich | 2:07:45 |
160. | Frederik Frison | Lotto Dstny | 2:07:54 |
161. | Tim Declercq | Soudal-Quick Step | 2:08:15 |
162. | Alex Edmondson | Team dsm-firmenich | 2:09:25 |
163. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 2:12:12 |
164. | Cees Bol | Astana Qazaqstan Team | 2:14:58 |
165. | Fabio Jakobsen | Soudal-Quick Step | 2:16:25 |
166. | Axel Zingle | Cofidis | 2:17:08 |
167. | Michael Morkov | Soudal-Quick Step | 2:17:10 |
168. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | 2:17:36 |
169. | Yevgeniy Fedorov | Astana Qazaqstan Team | 2:28:00 |
Klasyfikacja punktowa | punkty | ||
---|---|---|---|
1. | Jasper Philipsen | Alpecin-Deceuninck | 259 |
2. | Bryan Coquard | Cofidis | 149 |
3. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | 143 |
4. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | 112 |
5. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 85 |
6. | Victor Lafay | Cofidis | 80 |
7. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | 80 |
8. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | 77 |
9. | Caleb Ewan | Lotto Dstny | 73 |
10. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 70 |
Klasyfikacja górska | punkty | ||
1. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 46 |
2. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 28 |
3. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 26 |
4. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | 22 |
5. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 20 |
6. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 19 |
7. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 19 |
8. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | 19 |
9. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 18 |
10. | Pierre Latour | TotalEnergies | 16 |
Klasyfikacja młodzieżowa | czas | ||
1. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 38:38:03 |
2. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | 4:05 |
3. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | 5:09 |
4. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 9:29 |
5. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | 28:59 |
6. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 39:59 |
7. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 46:48 |
8. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 49:25 |
9. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | 59:14 |
10. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | 1:00:12 |
Klasyfikacja drużynowa | czas | ||
1. | Bahrain Victorious | 116:11:17 | |
2. | Ineos Grenadiers | 00:44 | |
3. | Jumbo-Visma | 02:07 | |
4. | UAE Team Emirates | 13:19 | |
5. | AG2R Citroën Team | 13:51 | |
6. | Groupama-FDJ | 16:12 | |
7. | Bora-hansgrohe | 34:30 | |
8. | Movistar Team | 42:51 | |
9. | Lidl-Trek | 1:13:22 | |
10. | Astana Qazaqstan Team | 1:14:20 | |
11. | Team Jayco AlUla | 1:14:59 | |
12. | Team dsm-firmenich | 1:27:07 | |
13. | TotalEnergies | 1:27:44 | |
14. | Cofidis | 1:29:10 | |
15. | Israel-Premier Tech | 1:29:22 | |
16. | Intermarche-Circus-Wanty | 1:41:40 | |
17. | EF Education-EasyPost | 2:07:36 | |
18. | Uno-X Pro Cycling Team | 2:08:16 | |
19. | Team Arkea Samsic | 2:13:38 | |
20. | Soudal-Quick Step | 3:10:31 | |
21. | Lotto Dstny | 3:10:36 | |
22. | Alpecin-Deceuninck | 3:43:06 |
Olav Kooij z pierwszym etapem Grand Touru. Jan Jackowiak wygrał we Włoszech. Demi Vollering wygrała wyścig Itzulia Women. Wiadomości i…
Zapowiedź 10. etapu Giro d’Italia 2024. 14 maja (wtorek): Pompeje – Cusano Mutri (142 km ⭐️⭐️⭐️).
Olav Kooij triumfował w Neapolu, na mecie dziewiątego etapu Giro d’Italia, kończącego pierwszy tydzień zmagań we włoskim Grand Tourze. Drugi…
"Majka wykonał świetną robotę", mówi po zwycięstwie na Prati di Tivo Tadej Pogacar. Mischa Bredewold znowu najlepsza w Itzulia Women.…
Zapowiedź 9. etapu Giro d’Italia 2024. 12 maja (niedziela): Avezzano – Neapol (214 km ⭐️⭐️⭐️).
Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) po wspinaczce do stacji narciarskiej Prati di Tivo triumfował na ósmym etapie Giro d’Italia.
Zobacz komentarze
Zwycięzcą GC pierwszego tygodnia TdF - Vingegaard, ale zwycięzcą mentalnym Pogacar.
Ciekawe, czy Duńczyk jechał na limicie, czy jednak mają wszystko dobrze skalkulowane w Jumbo i zachowują siły na później?
Na moje czekają aż się Pogi wystrzela i później będą go grillować. Na tą chwilę mają dużo lepszy skład niż uae. Choć być może ci drudzy czekają na decydujące etapy i Gates oraz Majka wezmą się za robotę.
Pogi idzie po Vingegarda. W jumbo musi być konsternacja, pracowali dziś na Viniego nie bez powodu, mieli znak ze sie dobrze czuje, a i tak Pogi mu odjechał. Widać ze z etapu na etap Pogi sie rozkręca po tej przerwie w ściganiu którą miał, a Vingegard gaśnie. Wielu mówił przed startem TdF że duńczyk powinien spróbowac rozstrzygnąć wyścig podczas pierwszego tygodnia bo później bedzie miał problem. Nie udało mu sie i dzieje sie tak jak przewidywano - Pogacar się rozkręca, był świeźy przed wyścigiem, nie ścigał się 2 miesiące.
Dlaczego Kwiatkowski nie goli takich etapów, tylko idzie w ucieczki na etapach gdzie musi walczyć z liderami, z którymi nie ma żadnych szans? Zero taktyki.
Ps. Winigo ewidentnie napoczety, trwa jeszcze przeciąganie liny ale widać że przyjdzie etap gdzie strzeli jak guma od starych gaci i Pogaczar go wyjaśni przepotężnie.
Jest Pogaczar, jest impreza - typ przywraca wiarę w prawdziwe kolarstwo.
Mialem racje los adamos
Drugi etap gdzie Jumbo pozbywa się wszystkich pomocników rywali , a Vingegaard zostaje na solo z Pogacarem i traci na mecie. Też trzeba wspomnieć, że zawodnicy Jumbo czują w nogach TDF...