Carapaz zwycięża w Alpach | Glasgow dla bogatych | Lidl wchodzi do Treka

Wydarzenia i wyniki kolarskich aren z 30 maja.

Informacje dnia

• „RadioCycling” informuje, że zbliżające się mistrzostwa świata we wszystkich dyscyplinach kolarskich, które w dniach 2-13 sierpnia zorganizuje Glasgow, będą kosztowały fortunę wiele związków kolarskich. Chodzi zwłaszcza o astronomiczne koszty logistyczne, w tym wizy, których cena dla osób spoza krajów UE wynoszą 100 funtów od osoby oraz hotele, ceniące się na 300 funtów za noc. Jedna z europejskich federacji spoza UE powiedziała, że zapłaci ponad 100 tys. euro za 10-dniowe wydarzenie – jedną piątą swojego rocznego budżetu.
    Mistrzostwa, nazywane „kolarskimi igrzyskami olimpijskimi”, wzbudzają również obawy co do zaplanowanego harmonogramu. Finał wyścigu drużynowego mężczyzn na dochodzenie odbędzie się zaledwie 15 godzin przed wyścigiem szosowym mężczyzn, co dla takich zawodników jak Filippo Ganna i Ethan Hayter, stanowić będzie problem. – Nikt tego nie chce, to nie jest dobry pomysł – wyraził opinię o „Superworlds” trener jednego ze związków.
  • Thibaut Pinot wybrał się na Giro d’Italia po zdobycie etapu. Celu nie zrealizował, ale Francuz z Groupama-FDJ zajął 5. miejsce w wyścigu i wygrał klasyfikację górską. To wystarczyło, by podczas swojego pożegnalnego sezonu nabrał ochoty na wyjazd na Tour de France. – Chcę wziąć udział w Tourze. Liczę, że grupa szybko mi na to odpowie. Jestem zmotywowany, pokazałem na co mnie stać, chcę pomóc drużynie. Jaka by jednak odpowiedź nie padła, pozytywna, czy negatywna, mam nadzieję, że poznam ją szybko, ponieważ muszę już zaplanować resztę sezonu – powiedział Pinot w „Eurosporce”.
  • Filippo Ganna, który nie ukończył Giro d’Italia z powodu Covidu, ma wznowić starty podczas Tour de Suisse (11-18 czerwca), informuje “La Gazzetta dello Sport”. W Szajacarii zawodnik Ineos Grenadiers chce się przygotować do mistrzostw kraju. Włoch następnie potrenuje w Andorze, a przed mistrzostwami świata w Glasgow zaliczy Tour de Wallonie (22-26 lipca). Jest też możliwy debiut Ganny w Vuelta a Espana (26 sierpnia – 17 września).
  • Oficjalnie. Grupa Trek-Segafredo 30 czerwca zmieni nazwę na Lidl-Trek.

Wyniki wyścigów

Mercan’Tour Classic Alpes-Maritimes (1.1)

Ekwadorczyk Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) wygrał w ośrodku narciarskim Valberg francuski wyścig Mercan’Tour Classic Alpes-Maritimes.

Mistrz olimpijski o 12 sekund pokonał Austriaka Felixa Galla (AG2R Citroën) i o 38 sekund Belga Lennerta van Eetvelta (Lotto Dstny).

Łukasz Owsian (Arkea Samsic) zajął 32. miejsce, ze stratą 13:58.

Trasa z Puget-Théniers na Valberg (169,2 km) prowadziła przez La Colmiance (7,6 km; 6,9%) i Col de la Couillole (15,9 km; 7,3%) do Valbergu (12 km; 7,3%).