Kolarstwo kobiet

Zapowiedź La Vuelta Femenina 2023

La Vuelta Femenina to kontynuacja imprez Madrid Challenge, w sezonie 2023 siedmiodniowy wyścig kolarski, jedna z ważniejszych i trudniejszych etapówek sezonu. Oto trasa, rozkład relacji na żywo i regulamin wyścigu.

740 kilometrów, siedem etapów, w tym trzy górskie, dwa sprinterskie i dwa pagórkowate oraz jazda drużynowa na czas: to w skrócie trasa wyścigu La Vuelta Femenina by Carrefour.es (1-7 maja). Startujące w nim zawodniczki pojadą z południa, przez centrum Hiszpanii, aż na północny kraniec Półwyspu Iberyjskiego, w Kantabrii i Asturii.

Organizator wyścigu, firma Unipublic, przeniósł wyścig z wrześniowego terminu na maj, tuż przed rozpoczęciem Giro d’Italia. Impreza nadal należy do cyklu Women’s WorldTour, czyli cyklu najważniejszych wyścigów w kalendarzu, i jest sponsorowana przez sieć supermarketów Carrefour.

La Vuelta Femenina rozpocznie się na południu Hiszpanii, drużynową czasówką i sprinterskim etapem. Zawodniczki trzeciego dnia opuszczą prowincję Alicante i skierują się na północ: trzeci etap w prowincji Albacete również padnie łupem sprinterek, a czwartego dnia w prowincji Guadalajara, w regionie Kastylia-La Mancha, do głosu dojść powinny specjalistki od klasyków.

Piąty etap zawita do prowincji Segowia, we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León, oferując pierwszy górski test, natomiast dwa kolejne odcinki na drogach Kantabrii i Asturii zadecydują o układzie podium.

Weekend rozpocznie górski odcinek, z dwoma przełęczami drugiej kategorii w Kantabrii. Królewski etap pozostawiono na sam koniec. W Asturii trasa poprowadzi przez Collado Moandi, a zwyciężczynię poznamy na Lagos de Covadonga (12,5 km; 6,9%), w 40. rocznicę pierwszego podejścia na to wzniesienie w Vuelta a Espana.

W wyścigu wystartuje pięć polskich zawodniczek: Agnieszka Skalniak-Sójka, Katarzyna Niewiadoma, Agata Flis, Aurela Nerlo i Karolina Kumięga.

Trasa La Vuelta Femenina by Carrefour.es 2023

1 maja – etap 1: Torrevieja – Torrevieja (14,5 km, jazda drużynowa na czas)

Jazda drużynowa na czas powinna wprowadzić różnice między zespołami, nie ze względu na jej trudność, ale raczej z racji na to, że zawodniczki nie rywalizują w takich próbach często i dla młodszych zawodniczek może być to pierwszy taki wyścig w życiu.

2 maja – etap 2: Orihuela – Pilar de la Horadada (105,8 km)

Drugi odcinek pozostanie w prowincji Alicante, finiszując w Pilar de la Horadada. Górska premia wyłoni pierwszą liderkę klasyfikacji górskiej, ale nie przeszkodzi sprinterkom.

3 maja – etap 3: Elche de la Sierra – Roda (157,8 km)

Wyścig kieruje się na północ, do Roda, we wspólnocie Kastylia-La Mancha. Płaski i dość długi odcinek skończy się sprintem.

4 maja – etap 4: Cuenca – Guadalajara (133,1 km)

Pagórkowaty odcinek we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha. W finale czeka podjazd na Alto de Hurche (4 km, 4,9%), a z jego szczytu do mety pozostaje 12 kilometrów. Płaskowyż przed zjazdem powinien pozwolić atakującym utrzymać przewagę, więc w akcji zobaczmy najlepsze zawodniczki.

5 maja – etap 5: La Cabrera – Mirador de Peñas Llanas (Riaza) (129,2 km)

Pierwszy górski etap wyścigu. Najtrudniejsze wyzwanie, blisko 12-kilometrowy podjazd na Puerto Navafria, wyrasta już po 42 kilometrach. Wspinaczka ma dwa lżejsze fragmenty, ale posiada również blisko 5-kilometrową sekcję, na której nachylenie nie schodzi poniżej 6%, a momentami dobija do 13%. Scenariusze są dwa: albo peleton przejedzie tę przeszkodę spokojnie, albo Annemiek van Vleuten zaatakuje i podejmie szalony rajd na metę.

O powodzenie takiego ruchu będzie trudno: za szczytem czeka 10-kilometrowy zjazd, a potem pofałdowany odcinek dojazdowy w kierunku miasteczka Riaza. Na ostatnich 20 kilometrach droga wznosi się niemal cały czas, a w finale kumulacją tej męczarni jest pięciokilometrowe, regularne podejście na Mirador de Peñas Llanas (średnio 6,7%).

6 maja – etap 6: Castro Urdiales – Laredo (106,1 km)

Wyścig w sobotę wjedzie do Kantabrii. Etap wygląda na łatwiejszy i krótszy, ale może spokojnie zostać sklasyfikowany jako górski. Zawodniczki na 106-kilometrowym odcinku muszą zmierzyć się dwiema średnimi wspinaczkami. 6,4 kilometra podjazdu, zjazd, 8,2 kilometra podjazdu: ta sekwencja będzie wyczerpująca i powinna w grze pozostawić dość nieliczne grono najlepszych góralek. 

7 maja – etap 7: Pola de Siero – Lagos de Covadonga (93,7 km)

Królewski etap na zakończenie zmagań w Asturii. Wspinaczka na Collada Moandi rozgrzeje nogi przed podjazdem do Lagos de Covadonga. 12,5 kilometra o średnim nachyleniu 6,9% to wyzwanie dla najlepszych góralek w peletonie i kolejność na podium będzie najpewniej odpowiadała kolejności na mecie.

Pula nagród

Pula nagród to 130 020 euro, z czego 35 tysięcy euro otrzyma zwyciężczyni wyścigu. Drugie miejsce to 15 tysięcy, trzecie 10 tysięcy euro.

Za wygraną etapową kasa wyścigu wypłaci ekipie 1300 euro. Wygranie klasyfikacji punktowej, górskiej lub drużynowej to nagroda w wysokości 2 tysięcy euro.

Technikalia

Bonifikaty czasowe na mecie wszystkich etapów poza drużynówką: 10 – 6 – 4 sekundy. Na lotnych premiach na etapach do zdobycia dodatkowo 3 – 2 – 1 sekundy.

Zawodniczce, która upadnie lub zostanie zatrzymany przez defekt w strefie obejmującej 3 końcowe kilometry przed metą, zostaje zaliczony czas grupy, w której jechała w momencie wydarzenia. Zasada ta nie obowiązuje na etapach zakończonych podjazdami, czyli odcinkach piątym i siódmym. Dodatkowo, etapy 2-4 zgłoszone są jako sprinterskie, przez co naliczanie różnic na mecie będzie odbywało się według specjalnego protokołu. 

Koszulki:

generalna – czerwona koszulka
punktowa – zielona koszulka
górska – biała koszulka w niebieskie grochy
najwaleczniejszej zawodniczki – biała koszulka

Punkty do klasyfikacji punktowej (najlepsza 15-stka):

meta: 50 – 30 – 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 2 – 1 pkt

lotna premia: 25 – 20 – 15 – 12 – 10

Punkty do klasyfikacji górskiej (kategoria podjazdu):

HC (Cima Estela Dominguez): 20 – 15 – 10 – 8 – 6 – 4
kat. 1: 12 – 10 – 8 – 6 – 3 – 2
kat. 2: 10 – 8 – 6 – 4 – 2
kat. 3: 6 – 4 – 2 – 1
kat. 4: 3 – 2- 1
kat. 4: 1

Dyrektorem wyścigu jest były kolarz Fernando Escartin, natomiast wśród najważniejszych osób w strukturze wyścigu próżno szukać kobiet. Rozmaite role pełnią za to byli kolarze, w tym Fran Ventoso, Ivan Gutierrez czy Roberto Laiseka.

Transmisja na żywo z La Vuelta Femenina

Wyścig na żywo pokażą stacja Eurosport i platforma GCN+.

W Eurosporcie relacje na żywo można obejrzeć tylko od poniedziałku do piątku: na kanale 1 (poniedziałek) i na kanale 2 (wtorek – środa – czwartek – piątek). Transmisja z pierwszego etapu rozpoczyna się o 12:30, w kolejnych dniach o 14:30 i o 14:00 (piątek). W weekend godzinna relacja z etapu zostanie wyemitowana na kanale 1, ale z opóźnieniem, o 17:45.

GCN+ pokaże cały wyścig na żywo. Relacja na żywo rozpoczyna się o 12:30 (poniedziałek), 14:30 (wtorek – środa – czwartek) i 14:00 (piątek – sobota – niedziela).

mapki i profile: Unipublic

Paweł Gadzała

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17