Jay Vine (UAE Team Emirates) wygrał wyścig Tour Down Under, pierwszą etapówkę cyklu WorldTour w sezonie 2023. Na ostatnim odcinku zwyciężył Simon Yates (Team Jayco AlUla).
Brytyjczyk na metę wpadł tuż przed Vinem, czołową trójkę skompletował zaś Ben O’Connor (AG2R Citroën Team). Łukasz Owsian (Arkea-Samsic) zajął 68. lokatę. Kamil Gradek (Bahrain Victorious) nie ukończył rywalizacji.
W klasyfikacji generalnej Vine pokonał o 11 sekund Yatesa. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei piątkowy zwycięzca – Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Z Polaków najwyżej uplasował się Owsian, kończąc na 81. miejscu.
112-kilometrowy odcinek prowadził w okolicy Adelajdy, wokół wspinaczki na Mount Lofty (1,3 km, 7,3%). Kolarze na szczyt wspinali się pięć razy, cztery razy walcząc o punkty w klasyfikacji górskiej, co z etapu czyniło bardzo interwałowe wyzwanie.
Droga prowadziła pod górę już za startem ostrym, a na tym odcinku rozpoczęła się seria nieskutecznych ataków. Peleton kasował odskoki, pozwalając na uformowanie ucieczki dopiero po kilkunastu kilometrach, na pierwszym podejściu pod Mount Lofty. Od peletonu odjechało trzynastu zawodników – Michael Hepburn (Team Jayco UlAla), Paul Lapeira (AG2R Citroën Team), Marc Brustenga (Trek-Segafredo), François Bidard, Victor Lafay (obaj Cofidis), Samuel Gaze (Alpecin-Deceuninck), Ben Swift (INEOS Grenadiers), Timo Roosen (Jumbo-Visma), Johan Jacobs (Movistar), Chris Hamilton, Matthew Dinham (obaj Team DSM), Mathis Le Berre (Arkea-Samsic) i Marco Haller (Bora-hansgrohe).
Główna grupa nie wypuszczała śmiałków zbyt daleko, pozwalając im co najwyżej na minutową przewagę. Żwawe tempo dyktowali zawodnicy Bahrain Victorious, pracujący dla trzeciego w ogólnym rankingu Pello Bilbao, przez peleton szybko tracił kolejnych członków. Mimo tego liderzy nie dali się dogonić zbyt szybko. Skapitulowali dopiero na przedostatniej rundzie, niecałe 40 kilometrów przed finiszem.
Seria ataków na dojeździe do ostatniej wspinaczki pod Mount Lofty nie przyniosła skutków, na czele podjazd pokonywała wyselekcjonowana, około 30 lub 40-osobowa grupka faworytów. Za kręcenie z przodu wzięły się ekipy faworytów, chcąc w ten sposób zgubić rywali.
Dopiero 2 kilometry przed metą doszło do ataku ze strony faworytów – przypuścił go drugi w “generalce” Simon Yates (Team Jayco AlUla). Za nim podążył Ben O’Connor (AG2R Citroën Team), po chwili dospawał zaś lider imprezy, Jay Vine (UAE Team Emirates). Śmiałkowie pruli przez końcówkę wspinaczki, podczas gdy Yates próbował zrzucić rywali z koła, za każdy razem na próżno.
Tercet dotrwał do końcowych metrów i rozstrzygnął między sobą etap. Sprint rozprowadził O’Connor, lecz 200 metrów przed kreską jako pierwszy ruszył Vine. Australijczyka objechał jednak Yates, który, choć przegrał cały Santos Tour Down Under, rzutem na taśmę wcisnął się na pierwsze miejsce i mógł przynajmniej zwycięsko zakończyć tydzień na antypodach. Przed grupką dojechał jeszcze Antonio Tiberi (Trek-Segafredo), a faworytów przyprowadził Sven Erik Bystrøm (Intermarché–Circus-Wanty).
Za sprawą zwycięstwa w Santos Tour Down Under Vine sięgnął zatem po pierwszy w karierze sukces w klasyfikacji generalnej wyścigu UCI World Tour.
Wyniki 5. etapu Tour Down Under 2023 (2.UWT), Unley – Mount Lofty (112,5 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 2:41:16 |
2. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
3. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 0:02 |
4. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 0:03 |
5. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | 0:06 |
6. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
7. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
8. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
9. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
10. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | |
11. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
12. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
13. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
14. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
15. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
16. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | |
17. | Bryan Coquard | Cofidis | |
18. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | 0:09 |
19. | Chris Hamilton | Team DSM | 0:20 |
20. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 0:24 |
21. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | 0:27 |
22. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
23. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 0:29 |
24. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:31 |
25. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | 0:32 |
26. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | |
27. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
28. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 0:40 |
29. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
30. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | |
31. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | 0:44 |
32. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
33. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 0:49 |
34. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | |
35. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 0:55 |
36. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | 1:00 |
37. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | |
38. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 1:10 |
39. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
40. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 1:22 |
41. | Romain Combaud | Team DSM | 1:30 |
42. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 1:37 |
43. | Milan Vader | Jumbo-Visma | |
44. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 1:44 |
45. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 2:12 |
46. | Andre Carvalho | Cofidis | 2:15 |
47. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 2:28 |
48. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 2:40 |
49. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | 2:43 |
50. | François Bidard | Cofidis | |
51. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | |
52. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
53. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | |
54. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | |
55. | Ivan Romeo | Movistar Team | |
56. | Martijn Tusveld | Team DSM | 2:58 |
57. | Matthew Dinham | Team DSM | |
58. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
59. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 3:04 |
60. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | 3:21 |
61. | Victor Lafay | Cofidis | 3:41 |
62. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | 4:55 |
63. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 4:58 |
64. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
65. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
66. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | |
67. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
68. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | |
69. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | |
70. | Alexis Renard | Cofidis | |
71. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | |
72. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
73. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
74. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
75. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
76. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
77. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
78. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | |
79. | Tim Naberman | Team DSM | |
80. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 5:18 |
81. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | |
82. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
83. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 5:54 |
84. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | |
85. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | |
86. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
87. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 6:47 |
88. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 6:50 |
89. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | |
90. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 7:00 |
91. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 7:13 |
92. | Lluis Mas | Movistar Team | 8:44 |
93. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
94. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 8:50 |
95. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 9:04 |
96. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
97. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
98. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | |
99. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | |
100. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
101. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
102. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | |
103. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 9:52 |
104. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 10:01 |
105. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 10:27 |
106. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | |
107. | Davide Cimolai | Cofidis | |
108. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | |
109. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | |
110. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 14:11 |
111. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | |
112. | Zac Marriage | UniSA-Australia | |
113. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
114. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | |
115. | Liam Walsh | UniSA-Australia | |
116. | Harrison Wood | Cofidis | |
117. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | |
118. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 16:03 |
119. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | 16:58 |
120. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 19:49 |
121. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 20:14 |
DNF | Martin Laas | Astana Qazaqstan Team | |
DNF | Boy van Poppel | Intermarche-Circus-Wanty | |
DNF | Jensen Plowright | Alpecin-Deceuninck | |
DNF | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | |
DNF | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | |
DNF | Taj Jones | Israel-Premier Tech | |
DNF | Gerben Thijssen | Intermarche-Circus-Wanty | |
DNF | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 16:07:41 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 0:11 |
3. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 0:27 |
4. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | 0:57 |
5. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:58 |
6. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 1:04 |
7. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | 1:06 |
8. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 1:07 |
9. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 1:13 |
10. | Bryan Coquard | Cofidis | |
11. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
12. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 1:16 |
13. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 1:17 |
14. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | 1:18 |
15. | George Bennett | UAE Team Emirates | 1:20 |
16. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 1:23 |
17. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 1:44 |
18. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 1:45 |
19. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | 1:51 |
20. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 2:14 |
21. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 2:22 |
22. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
23. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 2:29 |
24. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 2:42 |
25. | Milan Vader | Jumbo-Visma | 2:46 |
26. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | 2:51 |
27. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 3:28 |
28. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 4:07 |
29. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | 4:21 |
30. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | 4:52 |
31. | Chris Hamilton | Team DSM | 5:58 |
32. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 5:59 |
33. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | 6:09 |
34. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 6:11 |
35. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | 6:16 |
36. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 6:17 |
37. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 6:39 |
38. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 6:50 |
39. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 7:34 |
40. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 7:36 |
41. | Ivan Romeo | Movistar Team | 7:52 |
42. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 8:13 |
43. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 8:34 |
44. | Victor Lafay | Cofidis | 9:05 |
45. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 9:15 |
46. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 9:19 |
47. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 9:30 |
48. | François Bidard | Cofidis | 9:42 |
49. | Imanol Erviti | Movistar Team | 10:01 |
50. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 10:08 |
51. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | 10:19 |
52. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 10:35 |
53. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 10:46 |
54. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | 10:48 |
55. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | 10:52 |
56. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | 11:11 |
57. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | 11:34 |
58. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | 12:06 |
59. | Matthew Dinham | Team DSM | 12:08 |
60. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 12:23 |
61. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 12:36 |
62. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | 13:03 |
63. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 13:17 |
64. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 13:54 |
65. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | 14:02 |
66. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | 15:04 |
67. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 15:09 |
68. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 15:45 |
69. | Martijn Tusveld | Team DSM | 15:49 |
70. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 16:00 |
71. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 17:36 |
72. | Lluis Mas | Movistar Team | 17:48 |
73. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 18:29 |
74. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 18:55 |
75. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 19:01 |
76. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 19:26 |
77. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | 19:34 |
78. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | |
78. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | 19:35 |
79. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 19:49 |
80. | Alexis Renard | Cofidis | 19:52 |
81. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 19:56 |
82. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | |
83. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | 20:41 |
84. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | 20:48 |
85. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | 20:57 |
86. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | 21:15 |
87. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | 21:47 |
88. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 22:28 |
89. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 22:43 |
90. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | 23:04 |
91. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 23:30 |
92. | Johan Jacobs | Movistar Team | 23:40 |
93. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | 24:42 |
94. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 24:58 |
95. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 25:10 |
96. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 25:12 |
97. | Romain Combaud | Team DSM | 25:14 |
98. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 25:22 |
99. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | 25:23 |
100. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | 25:25 |
101. | Sergio Samitier | Movistar Team | 25:28 |
102. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 26:29 |
103. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 27:24 |
104. | Andre Carvalho | Cofidis | 28:35 |
105. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | 29:21 |
106. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 29:33 |
107. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 30:01 |
108. | Tim Naberman | Team DSM | 31:18 |
109. | Davide Cimolai | Cofidis | 31:46 |
110. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | 32:28 |
111. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | 33:15 |
112. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | 34:00 |
113. | Liam Walsh | UniSA-Australia | 34:27 |
114. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 35:07 |
115. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 35:26 |
116. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | 36:06 |
117. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | 38:55 |
118. | Harrison Wood | Cofidis | 44:53 |
119. | Zac Marriage | UniSA-Australia | 46:00 |
120. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | 46:40 |
121. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 54:29 |