Przełajowy Puchar Świata 2022/23 #4. Laurens Sweeck złamał Iserbyta, Van Empel po raz czwarty

Laurens Sweeck wygrywa Przełajowy Puchar Świata

Laurens Sweeck i Fem van Empel wygrali w belgijskiej miejscowości Maasmechelen czwartą odsłonę Przełajowego Pucharu Świata.

Sweeck świetnie poradził sobie na technicznej trasie i odniósł pierwszy w karierze sukces w wyścigu Przełajowego Pucharu Świata. Podium dopełnili Lars van der Haar i Eli Iserbyt.

Fem van Empel wygrała czwarty z rzędu wyścig Przełajowego Pucharu Świata, tym razem na podium stając z Puck Pieterse i Shirin van Anrooij.

Przełajowy Puchar Świata po dwóch wyścigach w USA i zmagania w czeskim Taborze zawitał do Belgii. Rywalizacja toczyła się na nowej trasie, na terenie Flandrii, przy granicy z Belgią, a zatem w belgijskiej partii regionu Limburgii.

Runda była dość techniczna i prowadziła wąskimi ścieżkami, w większości po trawiastej nawierzchni, momentami wprowadzając zawodników do lasków, z nieco bardziej mokrą nawierzchnią. Do pokonania było kilka krótkich, ale stromych hopek, a także kilka zjazdów po ich wyboistych stokach. W sumie zawodnicy pokonywali 9 okrążeń, a zawodniczki 7 okrążeń.

Van Empel najlepsza w wyścigu kobiet

Holenderka Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) wygrała zmagania w kategorii elity kobiet.

21-latka pokonała w finale swoje rodaczki Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) i Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions).

Van Empel wygrała czwarte z rzędu zawody Przełajowego Pucharu Świata i jest liderką cyklu.

Wyniki Przełajowego Pucharu Świata 2022/23 #4, Maasmechelen – wyścig elity kobiet:

Przełamanie Laurensa Sweecka

28-letni Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig Przełajowego Pucharu Świata w kategorii elity mężczyzn.

Po pierwszych przepychankach i rozpoznaniu trasy, na drugą rundę czołówkę wprowadził Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), za którym podążyli Eli Iserbyt, Michael Vanthourenhout i Ryan Kamp (Pauwels Sauzen-Bingoal), Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), Niels van der Putte i Toon Vandebosch (Alpecin-Deceuninck), Vincent Baestens (Belgia), Daan Soete (Deschacht-Hens-Maes), i Kevin Kühn (Tormans Cyclo Cross).

Grupa byłą mocno rozciągnięta i dopiero na czwartej rundzie Sweeck przyspieszył na zjeździe. Vanthourenhout i Iserbyt zdołali podczepić się pod ten atak, Kühn, Van der Putte i Vandebosch mieli problemy z utrzymaniem tempa.

Sweeck i Iserbyt atakowali się w tym punkcie bez przerwy, pojedynek medialnych komentarzy przenosząc na trasę. Dwójce towarzyszył Vanthourehout, natomiast reszta traciła 7-8 sekund. Iserbyt na piątej rundzie przed krótką sekcją szutru nie zmieścił się w zakręcie i po upadku musiał zatrzymać się, aby nastawić kierownicę. Sweeck wyszedł na prowadzenie, Vanthourehout ruszył w pogoń, ale nie zdołał utrzymać tempa lidera ekipy Crelan-Fristads.

Sweeck szóstą rundę zaczął 8 sekund przed Vanthourenhoutem i 11 sekund przed goniącym Larsem van der Haarem. Iserbyt tracił w tym punkcie 15 sekund, i jechał z Kühnem i Jorisem Nieuwehuisem (Baloise Trek Lions).

Van der Haar w połowie szóstej rundy wysforował się przed grupę Iserbyta, ale jego strata do Sweecka wciąż oscylowała wokół 12 sekund. Na siódmym kółku do Holendra dojechał Iserbyt, ale ich strata w tym momencie przekroczyła 20 sekund.

Sweeck świetnie radził sobie na technicznych sekcjach i powiększał przewagę nad goniącymi zawodnikami, których szybko opuściła nadzieja na odwrócenie losów rywalizacji. Van der Haar jechał po drugie miejsce, atakował Iserbyta i na ostatnim kółku urwał się liderowi Pucharu Świata.

Sweeck na ostatniej rundzie miał 30 sekund przewagi, która okazała się nie tylko wystarczająca, ale i potrzebna, bo dopadł go problem ze sprzętem. Belg stracił 12 sekund na dojazd od boksu i wymianę roweru, ale zdołał utrzymać się na czele i na mecie miał czas, aby świętować największy sukces w karierze.

Wyniki Przełajowego Pucharu Świata 2022/23 #4, Maasmechelen – wyścig elity mężczyzn:

Pozostałe kategorie

Wyścig mężczyzn do lat 23 wygrał Belg Thibau Nys (Baloise Trek Lions), który w finale pokonał swojego drużynowego kolegę Holendra Pima Ronhaara. Podium dopełnił spóźniony o 5 sekund Belg Witse Meeussen (Pauwel Sauzen – Bingoal).

W gronie juniorów wyraźnie najlepszy okazał się Holender Guus van den Eijnden, który na metę wjechał 15 sekund przed Francuzem Leo Bisiauxem i 25 sekund przed Belgiem Viktorem Vandenberghe.

Ksawery Adaszak zajął 48. miejsce, do zwycięzcy tracąc 5:21.

Holenderka Lauren Molengraaf wygrała wyścig juniorek. Jedyną zawodniczką jadącą na jej poziomie była druga Belgijka Fleur Moors, natomiast prowadząca kolejną grupkę Kanadyjka Ava Holmgren straciła już 44 sekundy.

Maja Józkowicz zajęła 37. miejsce i do zwyciężczyni straciła 7:56.