Przełajowy Puchar Świata 2022/23 #3. Tabor również dla Van Empel i Iserbyta

Fem van Empel uniesiona ręka i trzy palce

Fem van Empel i Eli Iserbyt wygrali trzecią odsłonę Przełajowego Pucharu Świata, przeprowadzoną w czeskim Taborze.

Dwójka reprezentująca ekipę Pauwels Sauzen-Bingoal wygrał swoje wyścigi po raz trzeci z rzędu i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata.

Van Empel w wyścigu kobiet pokonała Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) i Annemarie Worst (777). Iserbyt w wyścigu mężczyzn na metę przyjechał przed Larsem van der Haarem (Baloise Trek Lions) i Michaelem Vanthourenhoutem.

Rywalizacja w ramach trzeciej odsłony Przełajowego Pucharu Świata przeniosła się do Europy, na dobrze znaną trasę w czeskim Taborze. Dwie poprzednie rundy rozegrano w USA, w stanach Iowa i Arkansas, a pierwsze europejskie zmagania przyciągnęło liczniejszą grupę “błotniaków”.

Van Empel zwycięska po raz trzeci

Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) wygrała trzeci z rzędu wyścig Przełajowego Pucharu Świata.

Początek wyścigu „błotniaczek” należał do 19-latki z Luksemburga Marie Schreiber (Tormans Cyclo Cross Team), która odskoczyła na kilka sekund. Faworytki zmagań szybko zniwelowały swoją stratę, a tempo 10-osobowej grupie zaczęła narzucać Puck Pieterse.

Czołowa grupa na drugiej rundzie powiększyła się do 13 zawodniczek i dopiero na trzeciej rundzie z sześciu oderwały się Pieterse, Fem van Empel i Annemarie Worst. Czołówka na półmetku miała już 12 sekund przewagi nad pościgiem prowadzonym przez mistrzynię Węgier Katę Blankę Vas.

Vas nie zdołała jednak przeskoczyć do liderek, natomiast zrobiła to Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal). Zaatakowała wówczas Worst, jednak akcja jej się nie powiodła. Tempo siadło, co pomogło powrócić do gry Vas i Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), a na przedostatnim krążeniu również Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions).

Na ostatniej rundzie grupę początkowo prowadziła Vas, następnie Pieterse i Worst. Z dwójką Holenderek oderwała się ta trzecia, Van Empel. Jadąca dotąd dyskretnie liderka Pucharu Świata chwilę poczekała, wyprowadzając w końcu decydujący atak. Zyskała kilka metrów, finiszując niezagrożona.

Antonina Białek zajęła 28. miejsce, Dominika Włodarczyk wywalczyła 30. miejsce, a Malwina Mul została sklasyfikowana na 43. lokacie.

Eli Iserbyt królem wyścigu mężczyzn

Eli Iserbyt po samotnej akcji po raz trzeci nie miał sobie równych w wyścigu mężczyzn. Belg na mecie zameldował się 5 sekund przed Holendrem Larsem van der Haarem (Baloise Trek Lions) i 26 sekund przed swoim drużynowym kolegą Michaelem Vanthourenhoutem.

Iserbyt uciekł rywalom dwa kółka przed końcem i do mety utrzymywał kilkusekundową przewagę nad goniącym Van der Haarem. Za ich plecami jechali Vanthourenhout i Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), a młodszy z Belgów zdołał się zregenerować po wczesnym ataku i na ostatnim okrążeniu odjechał zmęczonemu pogonią Sweeckowi.

Pozostałe kategorie

Wyścig mężczyzn do lat 23 wygrał Belg Thibau Nys, na mecie pokonując swojego rodaka Jente Michelsa. Podium dopełnił kolejny Belg, Emiel Verstrynge.

W gronie juniorek najlepsza okazała się Holenderka Lauren Molengraaf, która na mecie zameldowała się przed Słowaczką Viktorią Chladonovą i Belgijką Fleur Moors. Polki – Alicja Matula i Maja Józkowicz – zajęły odpowiednio 25. i 32. miejsce.

Francuz Leo Bisiaux triumfował w wyścigu juniorów. Drugie miejsce zajął Czech Vaclav Jezek, a trzecie Belg Viktor Vandenberghe.

Ksawier Garnek wyścig ukończył na 35. miejscu (+2:44), Ksawery Adaszak był 46. (+3:42), Bartosz Wentland 52. (+4:18), Dominik Krzyśków 60. (+6:54).