Danielo - odzież kolarska

MŚ Wollongong 2022. Remco Evenepoel mistrzem świata

Remco Evenepoel celebruje zwycięstwo w wyścigu o tęczową koszulkę.

Belg Remco Evenepoel zdobył w Wollongong tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego.

22-latek po solowej akcji wyprzedził na mecie o 2:21 grupę przyprowadzoną przez Francuza Christophe’a Laporte’a i Australijczyka Michaela Matthewsa.

Stanisław Aniołkowski zajął 76. miejsce (+6:37), Łukasz Owsian 96. (+11:28), a Maciej Bodnar nie ukończył wyścigu.

Trasa wyścigu o mistrzostwo świata

Wyścig elity mężczyzn o mistrzostwo świata wystartował z miejscowości Helensburgh, położonej niedaleko południowych krańców Sydney.

Trasa przez 35 kilometrów poprowadziła w dół wschodniego wybrzeża Australii do Wollongong, przecinając po drodze most Sea Cliff. W Wollongong czekały dwie osobne rundy – „Keira” i „Wollongong”. Zaliczona jeden raz „Keira” miała 34 kilometry długości i zawierała 8,7-kilometrowy podjazd przez subtropikalny las deszczowy, ze średnim nachyleniem 5%.

Następnie do sześciokrotnego pokonana pozostawała runda „Wollongong”, która liczyła 17,1 kilometra. Po płaskim początku na 7. kilometrze rundy czekał 800-metrowy Mount Ousley (6,6%), a następnie znacznie trudniejsza poprawka na Mount Pleasant (1 km, 9,8%), z której do kreski pozostawało 7,8 kilometra. Zjazd urozmaicał krótki podjazd na Brokers Road (107 m; 10,1%). Meta znajdowała się przy plaży Marine Drive. Na ostatnich dwóch kilometrach wyrastał krótki podjazd (200 m; 4-5%), zasadniczo jednak dojazd pozostawał płaski. W sumie wychodziło 266,9 kilometra i ponad 4100 metrów przewyższenia.

Przebieg wyścigu

Wyścig rozpoczął się przy słonecznej pogodzie, termometry pokazywały 18 stopni Celsjusza. W pierwszej ucieczce wyścig znalazł się reprezentant Polski, Łukasz Owsian, któremu towarzyszyli Pier-André Coté (Kanada), James Fouché (Nowa Zelandia), Michael Kukrle (Czechy), Emils Liepins (Łotwa), Scott Mcgill (USA), Simon Pellaud (Szwajcaria), Jaka Primozic (Słowenia), Juraj Sagan (Słowacja), Guy Sagiv (Izrael) oraz Nicolas Sessler (Brazylia).

Grupka uzyskała ponad sześć minut przewagi, ale na Mount Keira w peletonie podkręcili zawodnicy z reprezentacji Francji, co różnicę okroiło do 4 minut. Peleton pękł, zareagował musieli faworyci, w tym Wout van Aert i Tadej Pogacar. Belg i Słoweniec znaleźli się w grupce napędzanej przez pięciu Francuzów: Romaina Bardeta, Valentina Madouasa, Bruno Armiraila, Pavla Sivakova i Quentina Pachera. Akcję ścigali Niemcy, na dojeździe do rundy w Wollongong inwestując w pogoń sporo sił.

Na wjeździe na rundy grupka Owsiana miała 1:35 nad grupą Pogacara i Van Aerta i 3:12 nad peletonem. Tu sytuacja uległa zmianom: w pościgu zostali tylko Samuele Battistella (Włochy), Ben O’Connor i Luke Plapp (Australia), Pieter Serry (Belgia) i Pavel Sivakov (Francja), natomiast kadrze Niemiec udało się dogonić Pogacara i spółkę.

O’Connor i Plapp na trzeciej rundzie zdołali dociągnąć do grupki Owsiana i na 140 kilometrów przed metą szesnastka notowała 6:45 przewagi nad peletonem, w którym do pracy zabrali się Hiszpanie i Holendrzy.

110 kilometrów przed metą przewaga uciekających wynosiła 5:10, a w peletonie Hiszpanie zaczęli podkręcać tempo. Na siódmej rundzie przewaga wynosiła 4:33, na ósmej już tylko 2:56.

77 kilometrów przed metą kontakt z ucieczką zaczął tracić Owsian, po tym jak tempo na Mount Pleasant podkręcił O’Connor. Na kole Australijczyka zostali Battistella, Pellaud, Sivakov, Serry, Primozic, Kurkle i Liepins.

W peletonie przycisnął Pacher, co mocno rozciągnęło grupę, a cztery kółka przed końcem powstała 25-osobowa grupka pościgowa, ponownie napędzana przez Francuzów. Tempo dyktowali Florian Senechal i Pacher, na kole mając Romaina Bardeta. W tym gronie znaleźli się też Australijczyk Jai Hindley, Duńczyk Mattias Skjelmose, Amerykanin Neilson Powless, Słoweniec Jan Tratnik, Kolumbijczyk Nairo Quintana, Kazach Alexey Lutsenko, Belgowie Remco Evenepoel, Quinten Hermans i Stan Dewulf, a także Włosi Nicola Conci i Lorenzo Rota. Grupka ta traciła 1:09 do czołówki i miała 41 sekund nad peletonem, w którym ciężko pracowali Hiszpanie i w którym nadal jechali Maciej Bodnar i Stanisław Aniołkowski.

Senechal i Dewulf na dziewiątej rundzie dociągali grupę pościgową do uciekinierów: przewaga na 61 kilometrów przed metą spadła do 15 sekund. Peleton tracił 1:27.

Na Mount Pleasant zaatakował Battistella, a Belgowie dopadli ucieczkę i tym samym na 59 kilometrów przed metą Remco Evenepoel znalazł się w pierwszej grupie, nad rywalami mając półtorej minuty przewagi, a do pomocy mając Serry’ego i Dewulfa. 22-letni zwycięzca Vuelta a Espana na zjeździe nakręcał tempo, co wprawdzie podbiło przewagę do 2 minut, ale na chwilę zgubiło Dewulfa i Serry’ego.

Na dziesiątą rundę 25-osobowa grupa Evenepoela wjechała 59 sekund przed Quintaną, Owsianem i O’Connorem, 1:42 przed Dewulfem, Senechalem, Plappem, Sagivem, Fouche i Domenem Novakiem (Słowenia). 2:07 tracił peleton prowadzony przez Niemców i Brytyjczyków. W grupie nadal jechał Aniołkowski.

48 kilometrów przed metą na czele znajdowali się Evenepoel, Serry i Hermans (Belgia), Sivakov, Bardet i Pacher (Francja), Conci, Rota i Battistella (Włochy), Powless, Mcgill (USA), Tratnik i Primozic (Słowenia), Pellaud i Mauro Schmid (Szwajcaria), Kukrle (Czechy), Skjelmose (Dania), Lutsenko (Kazachstan), Hindley (Australia), Liepins (Łotwa), a także Nickolas Zukowsky (Kanada), Pascal Eenkhoorn (Holandia), Rasmus Tillier (Norwegia), Kevin Geniets (Luksemburg) i Ben Tulett (Wielka Brytania).

43 kilometry przed metą z czołówki odpadli zmordowani pracą na liderów Pellaud i Serry, a za zbijanie pozostającej na poziomie 2 minut przewagi w peletonie zabrali się Francuzi.

Na Mount Ousley i Mount Pleasant oczy wszystkich uciekinierów zwrócone były na Evenepoela i całą grupa przejechała kombinację podjazdów dość spokojnie. W peletonie  natomiast przyspieszył Valentin Madouas (Francja), za którym grupa mocno się naciągnęła. Wysoko jechali Pogacar, Van Aert, Biniam Girmay (Erytrea), a także Peter Sagan (Słowacja). Przewaga na 40 kilometrów przed metą spadła do 1:10, ale w pościgu na płaskim odcinku zabrakło współpracy.

35 kilometrów przed metą przewaga znowu podskoczyła do 2 minut, a przed wjazdem na przedostatnią rundę zaatakował Evenepoel. Belga ścigał Lutsenko i dwójka na jedenastą rundę wjechała 5 sekund przed goniącymi zawodnikami prowadzonymi przez reprezentantów Włoch i Bardeta. Peleton prowadzony przez Senechala i kadrę Wielkiej Brytanii (Connor Swift, Ben Swift i Ben Turner) tracił 2:11.

Belg i Kazach zaczęli odjeżdżać szachującej się grupce goniącej, z której kontrowali Skjelmose, Rota, Eenkhoorn i Schmid. Goniąca czwórka miała 21 sekund straty na 27 kilometrów przed metą, 56 sekund nad resztą ucieczki i 2:32 nad peletonem.

Evenepoel na Mount Ousley dyktował tempo i szybko odczepił Lutsenkę. 25,7 kilometra przed metą młody Belg został sam na czele. Finałową rundę Belg rozpoczął 46 sekund przed Kazachem i 1:10 przed czteroosobową  grupą. Peleton jechał spóźniony o 2:35.

22-latek miał już złoto w kieszeni. Za jego plecami Lutsenko walczył o srebrny krążek. Obronił się na podjazdach, ale ścigająca trójka (odpadł Eenkhoorn) dopadła go niespełna 6 kilometrów przed metą.

Wydawało się, że pomiędzy tymi zawodnikami rozstrzygnie się sprawa pozostałych dwóch medali. Za bardzo zaczęli się jednak czarować. Na ostatnim kilometrze najpierw dopadł ich Eenkhoorn, następnie Tratnik, a już na finiszowej prostej przemknęło czoło peletonu. Po srebro finiszował Laporte, brąz wyrwał Matthews.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2022 (WC) – wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, Helensburgh – Wollongong (266,9 km):

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Remco EvenepoelBelgia6:16:08
2.Christophe LaporteFrancja02:21
3.Michael MatthewsAustralia
4.Wout van AertBelgia
5.Matteo TrentinWłochy
6.Alexander KristoffNorwegia
7.Peter SaganSłowacja
8.Alberto BettiolWłochy
9.Ethan HayterWielka Brytania
10.Mattias Skjelmose JensenDania
11.Ivan Garcia CortinaHiszpania
12.Jan TratnikSłowenia
13.Lorenzo RotaWłochy
14.Ben TulettWielka Brytania
15.Mikkel Frølich HonoreDania
16.Rasmus TillerNorwegia
17.Mauro SchmidSzwajcaria
18.Neilson PowlessStany Zjednoczone
19.Tadej PogacarSłowenia
20.Stefan KungSzwajcaria
21.Kevin GenietsLuksemburg
22.Romain BardetFrancja
23.Attila ValterWęgry
24.Alexey LutsenkoKazachstan
25.Bauke MollemaHolandia
26.Benoit CosnefroyFrancja
27.Dylan van BaarleHolandia
28.Pascal EenkhoornHolandia
29.Valentin MadouasFrancja02:31
30.Jan PolancSłowenia
31.Sergio HiguitaKolumbia
32.Jhonatan NarvaezEkwador
33.Nicola ConciWłochy
34.Quinten HermansBelgia02:34
35.Magnus CortDania03:01
36.Nickolas ZukowskyKanada
37.Sven Erik BystromNorwegia
38.Silvan DillierSzwajcaria
39.Yukiya ArashiroJaponia
40.Sebastian SchonbergerAustria
41.Anders SkaarsethNorwegia
42.Zdenek StybarCzechy
43.Nathan van HooydonckBelgia
44.Nelson OliveiraPortugalia
45.Bob JungelsLuksemburg
46.Andrea BagioliWłochy
47.Jasper StuyvenBelgia
48.Yves LampaertBelgia
49.Jai HindleyAustralia
50.Simon ClarkeAustralia
51.Julian AlaphilippeFrancja
52.Nikias ArndtNiemcy03:08
53.Fred WrightWielka Brytania
54.Biniam GirmayErytrea
55.Michael MorkovDania
56.Jakob FuglsangDania
57.Alexander KampDania03:28
58.Emīls LiepinsŁotwa04:50
59.Michael KukrleCzechy
60.João AlmeidaPortugalia05:16
61.Jan MaasHolandia06:11
62.Tobias BayerAustria
63.Davide BalleriniWłochy
64.Matuš StocekSłowacja
65.Marek CaneckySłowacja
66.Nairo QuintanaKolumbia
67.Heinrich HausslerAustralia
68.Jaka PrimozicSłowenia
69.Merhawi KudusErytrea06:17
70.Anthon CharmigDania06:20
71.Eduardo SepulvedaArgentyna06:37
72.Jannik SteimleNiemcy
73.Keegan SwensonStany Zjednoczone
74.Daryl ImpeyRPA
75.Jesus EzquerraHiszpania
76.Stanisław AniołkowskiPolska
77.Roger AdriaHiszpania
78.Magnus SheffieldStany Zjednoczone
79.Ben SwiftWielka Brytania
80.Quentin PacherFrancja08:10
81.Wout PoelsHolandia
82.Marc SolerHiszpania09:31
83.Ivo OliveiraPortugalia
84.Tobias FossNorwegia
85.Samuele BattistellaWłochy
86.Scott McgillStany Zjednoczone10:23
87.Eduard PradesHiszpania
88.Simon PellaudSzwajcaria11:28
89.Fabian LienhardSzwajcaria
90.Florian SenechalFrancja
91.Nick SchultzAustralia
92.Mikkel BjergDania
93.Wilson Estiben PenaKolumbia
94.Andreas LeknessundNorwegia
95.Luc WirtgenLuksemburg
96.Łukasz OwsianPolska
97.Felix GallAustria
98.Stan DewulfBelgia
99.Daan HooleHolandia
100.Ben TurnerWielka Brytania11:40
101.Pavel SivakovFrancja14:28
102.Jake StewartWielka Brytania15:05
103.Connor SwiftWielka Brytania
DNFStefan BisseggerSzwajcaria
DNFHarold TejadaKolumbia
DNFJan HirtCzechy
DNFYuriy NatarovKazachstan
DNFEric ManizabayoRwanda
DNFRodrigo ContrerasKolumbia
DNFJuraj SaganSłowacja
DNFMarc Oliver PritzenRPA
DNFMoise MugishaRwanda
DNFVadim PronskiyKazachstan
DNFDerek GeeKanada
DNFMustafa SayarTurcja
DNFNatnael TesfatsionErytrea
DNFRui OliveiraPortugalia
DNFGustav BassonRPA
DNFHiu Fung ChoiHong Kong
DNFAntoine BerlinMonaco
DNFPier-Andre CoteKanada
DNFLuke RoweWielka Brytania
DNFGeorgios BouglasGrecja
DNFMathieu van der PoelHolandia
DNFJuan Sebastian MolanoKolumbia
DNFSarawut SirironnachaiTajlandia
DNFVitaliy ButsUkraina
DNFAchraf Ed DoghmyMaroko
DNFBilguunjargal ErdenebatMongolia
DNFJames FoucheNowa Zelandia
DNFNicolas SesslerBrazylia
DNFPeerapol ChawchiangkwangTajlandia
DNFKyung-Gu JangSouth Korea
DNFJonas KochNiemcy
DNFMiguel HeidemannNiemcy
DNFNico DenzNiemcy
DNFMetkel EyobErytrea
DNFBruno ArmirailFrancja
DNFTobias LudvigssonSzwecja
DNFTaco van der HoornHolandia
DNFNazaerbieke BiekenChiny
DNFBen O'ConnorAustralia
DNFUrko BerradeHiszpania
DNFGeorg ZimmermannNiemcy
DNFJambaljamts SainbayarMongolia
DNFGuy SagivIzrael
DNFChristofer Robin JuradoPanama
DNFMatteo Dal-cinKanada
DNFVitalii NovakowskyiUkraina
DNFMaciej BodnarPolska
DNFKyle MurphyStany Zjednoczone
DNFXianjing LyuChiny
DNFHenok MulubrhanErytrea
DNFDomen NovakSłowenia
DNFMuradjan HalmuratovUzbekistan
DNFOgnjen IlicSerbia
DNFRien SchuurhuisWatykan
DNFLuke PlappAustralia
DNFDavid PerSłowenia
DNFEdoardo AffiniWłochy
DNFColin HeiderscheidLuksemburg
DNFAmanuel GhebreigzabhierErytrea
DNFVenantas LasinisLitwa
DNFGotzon MartinHiszpania
DNFDaniel BonelloMalta
DNFOier LazkanoHiszpania
DNFPieter SerryBelgia
DNFLuke DurbridgeAustralia
DNFBolivar EspinozaPanama

 

5 Comments

  1. charemski

    25 września 2022, 10:31 o 10:31

    W porównaniu do, nie zawaham się użyć tego słowa, epickiego wyścigu kobiet to ostatnie 35km to były flaki z olejem.

  2. Kuba

    25 września 2022, 13:44 o 13:44

    Wyścig bez emocji (przynajmniej dla kibiców, którzy nie są jakoś emocjonalnie związani z Remco).
    Ale trzeba chłopu oddać jedno – Pan Kolarz. Wykorzystał to co ma najlepsze, nie oglądał się, nie czekał na polecenia na słuchawkę (bo nie było jak :P), tylko najzwyczajniej w świecie odjechał jak stary “tytan szos”.
    Oby tylko nie dopadła go klątwa tęczowej koszulki, bo 2023 w klasykach i WT zapowiada się bardzo ciekawie.
    Wiadomo co z Remco i Lombardią 2022? Ma w planach zaprezentowanie tęczy w wyścigu spadających liści?

  3. Łukasz Owsian Fanclub Samozwańczy eksperckie analizy

    25 września 2022, 14:58 o 14:58

    Brawo Łukasz Owsian, bardzo aktywna jazda, choć mógł iść na solo z ucieczki na mistrza świata!

  4. Xmm2

    25 września 2022, 15:36 o 15:36

    Co ty gadasz człowieku, przecież owsian wygrał, nie oglądałeś dokładnie

  5. Simoni

    26 września 2022, 12:37 o 12:37

    Pojechał jak mistrz. Brawo!
    Mam nadzieję, że nie będzie stawiał wszystkiego na TdF, tylko skupi się na klasykach i mniejszych wyścigach etapowych. Jak będzie wygrywał MŚ i wszystkie monumenty to będzie wielkim mistrzem, a może to zrobić. Za to z TdF niestety nie wiadomo.