Torowe Mistrzostwa Europy 2022. Daniel Staniszewski 6. w eliminatorze

Daniel Staniszewski

Daniel Staniszewski zajął szóste miejsce w wyścigu eliminacyjnym podczas Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym. To najlepszy wynik reprezentacji Polski czwartego dnia zmagań w Monachium.

Czwartego dnia rywalizacji w Monachium, rywalizacja w kolarstwie torowym toczyła się w sprincie indywidualnym mężczyzn (półfinały i finały), sprincie indywidualnym kobiet (do ćwierćfinałów), w wyścigu punktowym kobiet i w wyścigu eliminacyjnym mężczyzn.

Reprezentacja Polski na koncie nadal ma dwa brązowe medale: jeden wywalczony przez Urszulę Łoś, Marlenę Karwacką i Nikolę Sibiak w sprincie drużynowym i drugi zdobyty przez Nikolę Wielowską w scratchu.

Vigier mistrzem Europy w sprincie

Francuz Sebastien Vigier został mistrzem Europy w sprincie indywidualnym mężczyzn.

Srebro odebrał Brytyjczyk Jack Carlin, który wygrał pierwszy z trzech finałowych biegów. Brązowy medal wywalczył Francuz Ryan Helal, który w dwóch biegach pokonał Brytyjczyka Hamisha Turnbulla.

Polacy – Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki – odpadli na wcześniejszym etapie rywalizacji.

Niemki na drodze po medale w sprincie

Do półfinałów sprintu indywidualnego kobiet awansowały Niemki Emma Hinze i Lea Sophie Friedrich oraz Holenderka Laurine van Riessen oraz Francuzka Mathilde Gros.

Kwalifikacje, wyścig na 200 metrów ze startu lotnego, wygrała Francuzka Mathilde Gros (10.326) przed Niemką Emmą Hinze (10.372). Urszula Łoś miała ósmy wynik (10.749), co pozwoliło jej na awans do 1/8 finału. Rezultat 11.004 zakwalifikował do 1/16 finału Nikolę Sibiak, a Polka w tej fazie wygrała pojedynek z Hiszpanką Heleną Casas Roige.

Polki w 1/8 mierzyły się z utytułowanymi przeciwniczkami i nie awansowały do ćwierćfinałów. Sibiak odpadła w pojedynku z Mathilde Gros, a Łoś uległa drugiej Francuzce: Taky Marie Divine Kouame.

W ćwierćfinałach Gros pokonała Kouame, Van Riessen wyeliminowała swoją rodaczkę Hetty van der Wouw, a Friedrich poradziła sobie z Ukrainką Oleksandrą Lohviniuk.

W półfinałach pojadą Gros z Friedrich oraz Hinze z Van Riessen.

Viviani złoty w eliminatorze

Włoch Elia Viviani zdobył złoty medal w wyścigu eliminacyjnym. Kolarz Ineos Grenadiers, który wczesnym popołudniem zajął 7. miejsce w szosowym wyścigu ze startu wspólnego , wieczorem pokonał Niemca Theo Reinhardta i odebrał złoto na welodromie.

Podium dopełnił Belg Jules Hesters. Daniel Staniszewski zajął 6. miejsce.

Kopecky najlepsza w wyścigu punktowym

Belgijska Lotte Kopecky zdominowała wyścig punktowy kobiet. Złota medalistka w eliminatorze w wyścigu po punkty nie tylko zebrała ich najwięcej na lotnych finiszach, ale nadrobiła trzy okrążenia nad stawką, co dało jej komfortowe prowadzenie w finałowej partii wyścigu. Na mecie zawodniczka ekipy SD Worx miała 85 punktów.

Srebrny medal zdobyła Włoszka Silvia Zanardi (53 pkt), a brązowy Francuzka Victorie Berteau (47 pkt).

Nikol Płosaj nie odegrała większej roli w wyścigu i z dorobkiem -18 punktów została sklasyfikowana na 11. miejscu.