Lorena Wiebes (Team DSM) wygrała w Paryżu pierwszy etap wyścigu Tour de France Femmes i została jego pierwszą liderką.
Holenderka po finiszu na Polach Elizejskich pokonała swoją rodaczkę Marianne Vos (Jumbo-Visma) i Belgijkę Lotte Kopecky (SD Worx).
Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) finiszowała 18., a Marta Lach (Ceratizit-WNT) uczestniczyła w jednej z ucieczek i na metę wjechała 85. (+17).
Tour de France Femmes wystartował w niedzielę przy słonecznej, ciepłej pogodzie. Zawodniczki pokonywały płaski etap w centrum Paryża, wokół Pól Elizejskich pokonując 12 okrążeń po 6,8 kilometra każde.
W pierwszych atakach migały Amandine Fouquenet (Arkéa Samsic) i Nina Buijsman (Human Powered Health), natomiast na 61 kilometrów przed metą odjechały Mischa Bredewold (Parkhotel Valkenburg) oraz Emily Newsom (EF Education-Tibco-SVB).
Dwójkę peleton złapał na 47 kilometrów przed metą, tuż przed lotnym sprintem, który wygrała Marianne Vos (Jumbo-Visma) przed Loreną Wiebes (Team DSM).
Po tym wysiłku sytuacja uspokoiła się, co umożliwiło odskoczenie Paulinie Allin z Arkea Samsic i przeskok Henrietty Christie (Human Powered Health). Ta dwójka też daleko nie zajechała, gdyż 26,5 kilometra przed metą sprinterki zainteresowane były drugim lotnym finiszem Ten wygrała Lotte Kopecky (SD Worx) przed Alexandrą Manly (BikeExchange-Jayco).
Kolejną kontrę odpaliły Femke Markus (Parkhotel Valkenburg) i Anne Dorthe Ysland (Uno-X), a gdy ich przewaga sięgnęła kilkunastu sekund, udanie przeskoczyła Marta Lach (Ceratizit-WNT). Trójka na 21 kilometrów przed metą uzyskała niewielką przewagę i walczyła na górskiej premii czwartej kategorii. Markus wyszła zwycięsko z tej batalii, ale peleton kierowany przez BikeExchange-Jayco szybko zakończył tę akcję.
18 kilometrów przed metą na czele pojawiły się zawodniczki Movistar Team i Trek-Segafredo, ścigając atakującą Gladys Verhulst (Le Col – Wahoo).
Francuzka broniła się dzielnie i na 12 kilometrów przed meta miała już 35 sekund przewagi. Różnica podskoczyła do blisko 50 sekund zanim do pracy zabrały się ekipy sprinterek. Z rywalizacji tymczasem wycofała się Belgijka Alana Castrique (Cofidis), która ucierpiała w kraksie.
Verhulst zmusiła peleton do sporego wysiłku, a nerwowość skończyła się kolejną kraksą, w której ucierpiały z kolei Amanda Spratt (BikeExchange-Jayco) i Lara Sußemilch (Plantur-Pura). Francuzkę jury wybrało najwaleczniejszą zawodniczką etapu, a peleton zakończył jej akcję zaledwie 2,3 kilometra przed metą.
Batalię pociągów sprinterskich rozpoczęła ekipa Jumbo-Visma, ale na czoło kilometr przed metą przepchnęła się Ellen van Dijk (Tek-Segafredo), prowadząc mistrzynię świata. Czujnie jechała też Emma Norsgaard, osłaniana przez koleżanki z Movistaru.
Na ostatniej prostej Anna Henderson wyprowadzała Vos, na kole mając Lorenę Wiebes i Charlotte Kool z Team DSM. Dwójka rozpoczęła sprinty po dwóch stronach szosy: Vos po prawej, Wiebes po lewej. Liderka Jumbo-Visma zdobyła kilka metrów przewagi, nad Wiebes poradziła sobie z tym wyzwaniem i na ostatnich 20 metrach miała już niewielkie prowadzenie. Vos próbowała, ale na kresce nie dała rady i to jej młodsza rodaczka świętowała prestiżowe zwycięstwo.
Originally tweeted by Le Tour de France Femmes avec Zwift (@LeTourFemmes) on 24 July 2022, 13:48.
Wyniki 1. etapu Tour de France Femmes 2022 (2.WWT), Paryż, Wieża Eiffela - Paryż, Pola Elizejskie (81,6 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Lorena Wiebes | Team DSM | 1:54:00 |
2. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | |
3. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | |
4. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | |
5. | Emma Norsgaard | Movistar Team | |
6. | Maike van der Duin | Le Col-Wahoo | |
7. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | |
8. | Simone Boilard | St Michel-Auber93 WE | |
9. | Tamara Dronova-balabolina | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
10. | Vittoria Guazzini | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
11. | Tiffany Cromwell | Canyon//SRAM Racing | |
12. | Nicole Frain | Parkhotel Valkenburg | |
13. | Sanne Cant | Plantur-Pura | |
14. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | |
15. | Julie de Wilde | Plantur-Pura | |
16. | Eleonora Camilla Gasparrini | Valcar-Travel & Service | |
17. | Alexandra Manly | Team BikeExchange-Jayco | |
18. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon//SRAM Racing | |
19. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
20. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | |
21. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | |
22. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | |
23. | Demi Vollering | Team SD Worx | |
24. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | |
25. | Marie Le Net | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
26. | Anne Dorthe Ysland | Uno-X Pro Cycling Team | |
27. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
28. | Yara Kastelijn | Plantur-Pura | |
29. | Jeanne Korevaar | Liv Racing Xstra | |
30. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | |
31. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | |
32. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | |
33. | Juliette Labous | Team DSM | |
34. | Ashleigh Moolman | Team SD Worx | |
35. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | |
36. | Pfeiffer Georgi | Team DSM | |
37. | Margaux Vigie | Valcar-Travel & Service | |
38. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | |
39. | Ally Wollaston | AG Insurance-NXTG Team | |
40. | Liane Lippert | Team DSM | |
41. | Olivia Baril | Valcar-Travel & Service | |
42. | Ruby Roseman-Gannon | Team BikeExchange-Jayco | |
43. | Anna Henderson | Jumbo-Visma | |
44. | Audrey Cordon-Ragot | Trek-Segafredo | |
45. | Valerie Demey | Liv Racing Xstra | |
46. | Severine Eraud | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
47. | Marjolein van 't Geloof | Le Col-Wahoo | |
48. | Evita Muzic | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
49. | Ilse Pluimers | AG Insurance-NXTG Team | |
50. | Marta Cavalli | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
51. | Maaike Boogaard | UAE Team ADQ | |
52. | Eugenia Bujak | UAE Team ADQ | |
53. | Marlen Reusser | Team SD Worx | |
54. | Charlotte Kool | Team DSM | |
55. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
56. | Elizabeth Holden | Le Col-Wahoo | |
57. | Maeva Squiban | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
58. | Grace Brown | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
59. | Veronica Ewers | EF Education-TIBCO-SVB | |
60. | Urša Pintar | UAE Team ADQ | |
61. | Chantal van Den Broek-blaak | Team SD Worx | |
62. | Amandine Fouquenet | Arkea Pro Cycling Team | |
63. | Julia Borgstrom | AG Insurance-NXTG Team | |
64. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | |
65. | India Grangier | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
66. | Silke Smulders | Liv Racing Xstra | |
67. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | |
68. | Marit Raaijmakers | Human Powered Health | |
69. | Arlenis Sierra | Movistar Team | |
70. | Gaia Masetti | AG Insurance-NXTG Team | |
71. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
72. | Pauliena Rooijakkers | Canyon//SRAM Racing | |
73. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | |
74. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | |
75. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo | 00:15 |
76. | Christina Schweinberger | Plantur-Pura | |
77. | Eva van Agt | Le Col-Wahoo | |
78. | Coralie Demay | St Michel-Auber93 WE | 00:17 |
79. | Barbara Malcotti | Human Powered Health | |
80. | Antri Christoforou | Human Powered Health | |
81. | Emily Newsom | EF Education-TIBCO-SVB | |
82. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
83. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | |
84. | Yuliia Biriukova | Arkea Pro Cycling Team | |
85. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
86. | Laura Asencio | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
87. | Morgane Coston | Arkea Pro Cycling Team | |
88. | Mie Bjørndal Ottestad | Uno-X Pro Cycling Team | |
89. | Natalie Grinczer | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
90. | Shirin van Anrooij | Trek-Segafredo | |
91. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | |
92. | Greta Richioud | Arkea Pro Cycling Team | |
93. | Sabrina Stultiens | Liv Racing Xstra | |
94. | Sandrine Bideau | St Michel-Auber93 WE | |
95. | Quinty Schoens | Parkhotel Valkenburg | |
96. | Jesse Vandenbulcke | Le Col-Wahoo | |
97. | Rachel Neylan | Cofidis Women Team | |
98. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
99. | Kathrin Schweinberger | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
100. | Joscelin Lowden | Uno-X Pro Cycling Team | |
101. | Barbara Fonseca | St Michel-Auber93 WE | |
102. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | |
103. | Mischa Bredewold | Parkhotel Valkenburg | |
104. | Nina Buijsman | Human Powered Health | |
105. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | |
106. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | |
107. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
108. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | |
109. | Urška Zigart | Team BikeExchange-Jayco | |
110. | Femke Gerritse | Parkhotel Valkenburg | |
111. | Pauline Allin | Arkea Pro Cycling Team | |
112. | Lone Meertens | AG Insurance-NXTG Team | |
113. | Hannah Ludwig | Uno-X Pro Cycling Team | |
114. | Franziska Koch | Team DSM | 00:29 |
115. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
116. | Valentine Fortin | Cofidis Women Team | |
117. | Gladys Verhulst | Le Col-Wahoo | |
118. | Aude Biannic | Movistar Team | 00:31 |
119. | Anya Louw | AG Insurance-NXTG Team | 00:56 |
120. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
121. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
122. | Francjas Janse van Rensburg | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
123. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | |
124. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | |
125. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | |
126. | Amanda Spratt | Team BikeExchange-Jayco | |
127. | Kim de Baat | Plantur-Pura | |
128. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | 01:11 |
129. | Ane Santesteban | Team BikeExchange-Jayco | 01:40 |
130. | Anne van Rooijen | Parkhotel Valkenburg | |
131. | Sandra Alonso | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
132. | Noemie Abgrall | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
133. | Lily Williams | Human Powered Health | 02:22 |
134. | Noemi Ruegg | Jumbo-Visma | 02:44 |
135. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | 02:58 |
136. | Christine Majerus | Team SD Worx | 03:15 |
137. | Anais Morichon | Arkea Pro Cycling Team | 03:26 |
138. | Alison Avoine | St Michel-Auber93 WE | 04:07 |
139. | Laura Sussemilch | Plantur-Pura | 05:48 |
140. | Hannah Buch | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 08:09 |
141. | Margot Pompanon | St Michel-Auber93 WE | 09:38 |
142. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | 10:26 |
OTL | Petra Stiasny | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 19:22 |
DNF | Alana Castrique | Cofidis Women Team |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Lorena Wiebes | Team DSM | 1:53:50 |
2. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | 00:04 |
3. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | 00:06 |
4. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | 00:10 |
5. | Emma Norsgaard | Movistar Team | |
6. | Maike van der Duin | Le Col-Wahoo | |
7. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | |
8. | Simone Boilard | St Michel-Auber93 WE | |
9. | Tamara Dronova-balabolina | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
10. | Vittoria Guazzini | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
11. | Tiffany Cromwell | Canyon//SRAM Racing | |
12. | Nicole Frain | Parkhotel Valkenburg | |
13. | Sanne Cant | Plantur-Pura | |
14. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | |
15. | Julie de Wilde | Plantur-Pura | |
16. | Eleonora Camilla Gasparrini | Valcar-Travel & Service | |
17. | Alexandra Manly | Team BikeExchange-Jayco | |
18. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon//SRAM Racing | |
19. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
20. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | |
21. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | |
22. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | |
23. | Demi Vollering | Team SD Worx | |
24. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | |
25. | Marie Le Net | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
26. | Anne Dorthe Ysland | Uno-X Pro Cycling Team | |
27. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
28. | Yara Kastelijn | Plantur-Pura | |
29. | Jeanne Korevaar | Liv Racing Xstra | |
30. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | |
31. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | |
32. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | |
33. | Juliette Labous | Team DSM | |
34. | Ashleigh Moolman | Team SD Worx | |
35. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | |
36. | Pfeiffer Georgi | Team DSM | |
37. | Margaux Vigie | Valcar-Travel & Service | |
38. | Femke Markus | Parkhotel Valkenburg | |
39. | Ally Wollaston | AG Insurance-NXTG Team | |
40. | Liane Lippert | Team DSM | |
41. | Olivia Baril | Valcar-Travel & Service | |
42. | Ruby Roseman-Gannon | Team BikeExchange-Jayco | |
43. | Anna Henderson | Jumbo-Visma | |
44. | Audrey Cordon-Ragot | Trek-Segafredo | |
45. | Valerie Demey | Liv Racing Xstra | |
46. | Severine Eraud | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
47. | Marjolein van 't Geloof | Le Col-Wahoo | |
48. | Evita Muzic | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
49. | Ilse Pluimers | AG Insurance-NXTG Team | |
50. | Marta Cavalli | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
51. | Maaike Boogaard | UAE Team ADQ | |
52. | Eugenia Bujak | UAE Team ADQ | |
53. | Marlen Reusser | Team SD Worx | |
54. | Charlotte Kool | Team DSM | |
55. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
56. | Elizabeth Holden | Le Col-Wahoo | |
57. | Maeva Squiban | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
58. | Grace Brown | FDJ-SUEZ-Futuroscope | |
59. | Veronica Ewers | EF Education-TIBCO-SVB | |
60. | Urša Pintar | UAE Team ADQ | |
61. | Chantal van Den Broek-blaak | Team SD Worx | |
62. | Amandine Fouquenet | Arkea Pro Cycling Team | |
63. | Julia Borgstrom | AG Insurance-NXTG Team | |
64. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | |
65. | India Grangier | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
66. | Silke Smulders | Liv Racing Xstra | |
67. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | |
68. | Marit Raaijmakers | Human Powered Health | |
69. | Arlenis Sierra | Movistar Team | |
70. | Gaia Masetti | AG Insurance-NXTG Team | |
71. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
72. | Pauliena Rooijakkers | Canyon//SRAM Racing | |
73. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | |
74. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | |
75. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo | 00:25 |
76. | Christina Schweinberger | Plantur-Pura | |
77. | Eva van Agt | Le Col-Wahoo | |
78. | Coralie Demay | St Michel-Auber93 WE | 00:27 |
79. | Barbara Malcotti | Human Powered Health | |
80. | Antri Christoforou | Human Powered Health | |
81. | Emily Newsom | EF Education-TIBCO-SVB | |
82. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
83. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | |
84. | Yuliia Biriukova | Arkea Pro Cycling Team | |
85. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
86. | Laura Asencio | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
87. | Morgane Coston | Arkea Pro Cycling Team | |
88. | Mie Bjørndal Ottestad | Uno-X Pro Cycling Team | |
89. | Natalie Grinczer | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
90. | Shirin van Anrooij | Trek-Segafredo | |
91. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | |
92. | Greta Richioud | Arkea Pro Cycling Team | |
93. | Sabrina Stultiens | Liv Racing Xstra | |
94. | Sandrine Bideau | St Michel-Auber93 WE | |
95. | Quinty Schoens | Parkhotel Valkenburg | |
96. | Jesse Vandenbulcke | Le Col-Wahoo | |
97. | Rachel Neylan | Cofidis Women Team | |
98. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
99. | Kathrin Schweinberger | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
100. | Joscelin Lowden | Uno-X Pro Cycling Team | |
101. | Barbara Fonseca | St Michel-Auber93 WE | |
102. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | |
103. | Mischa Bredewold | Parkhotel Valkenburg | |
104. | Nina Buijsman | Human Powered Health | |
105. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | |
106. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | |
107. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
108. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | |
109. | Urška Zigart | Team BikeExchange-Jayco | |
110. | Femke Gerritse | Parkhotel Valkenburg | |
111. | Pauline Allin | Arkea Pro Cycling Team | |
112. | Lone Meertens | AG Insurance-NXTG Team | |
113. | Hannah Ludwig | Uno-X Pro Cycling Team | |
114. | Franziska Koch | Team DSM | 00:39 |
115. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
116. | Valentine Fortin | Cofidis Women Team | |
117. | Gladys Verhulst | Le Col-Wahoo | |
118. | Aude Biannic | Movistar Team | 00:41 |
119. | Anya Louw | AG Insurance-NXTG Team | 01:06 |
120. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
121. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
122. | Francjas Janse van Rensburg | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
123. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | |
124. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | |
125. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | |
126. | Amanda Spratt | Team BikeExchange-Jayco | |
127. | Kim de Baat | Plantur-Pura | |
128. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | 01:21 |
129. | Ane Santesteban | Team BikeExchange-Jayco | 01:50 |
130. | Anne van Rooijen | Parkhotel Valkenburg | |
131. | Sandra Alonso | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
132. | Noemie Abgrall | Stade Rochelais Charente-Maritime | |
133. | Lily Williams | Human Powered Health | 02:32 |
134. | Noemi Ruegg | Jumbo-Visma | 02:54 |
135. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | 03:08 |
136. | Christine Majerus | Team SD Worx | 03:25 |
137. | Anais Morichon | Arkea Pro Cycling Team | 03:36 |
138. | Alison Avoine | St Michel-Auber93 WE | 04:17 |
139. | Laura Sussemilch | Plantur-Pura | 05:58 |
140. | Hannah Buch | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 08:19 |
141. | Margot Pompanon | St Michel-Auber93 WE | 09:48 |
142. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | 10:36 |