Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2022: etap 16 – przekroje/mapki

Zapowiedź 16. etapu Tour de France 2022. 19 lipca (wtorek): Carcassonne – Foix (178,5 km).

Profil 16. etapu Tour de France 2022

Etap w trzech zdaniach

Ostatni tydzień wyścigu rozpocznie pierwszy z trzech etapów pirenejskich. W drugiej części wyrosną dwa ciężkie podjazdy, z czego druga część Mur de Péguère powinien podkusić Pogacara do ataku na Vingegaarda. Pierwszy na mecie powinien jednak zameldować się uciekinier.

Briefing przed startem

Dzień przerwy wyścig spędzi w Carcassonne, leżącym na szlaku pomiędzy Masywem Centralnym a Pirenejami. Niemal dwie trzecie 178-kilometrowego dystansu będzie pozbawione większych przeszkód terenowych, najbardziej powinien dokuczać wtedy upał.

Końcówka to dwie typowe pirenejskie wspinaczki, stosunkowe krótkie, lecz strome Port de Lers i Mur de Péguère. Uwagę zwraca szczególnie ta druga, gdyż pochyłość jej ostatnich 3300 metrów nie schodzi poniżej 11%, a dobija do 18%. To będzie dobry moment do ataku, mimo że pozostanie do mety jeszcze 27 kilometrów. 

Tour de France do Foix zawita po raz siódmy w historii. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku. Najlepiej pamięta tamten dzień Warren Barguil, który po ucieczce odniósł swoje pierwsze w wyścigu zwycięstwo. 

Położone w Oksytanii niespełna 10-tysięczne miasto powstało wokół oratorium, założonego przez Karola Wielkiego, które później przekształciło się w opactwo. Najważniejszym zabytkiem jest zamek hrabiów Foix, górujący nad starówką. Jego trzy wieże pochodzą z XII, XIV i XV wieku. Najstarszy kościół w mieście pochodzi z XIV wieku. 

Układ etapu sugeruje, że obejrzymy dwa wyścigi. Jeden o etapowe zwycięstwo, drugi o miejsca w klasyfikacji generalnej. W ucieczce na pewno zameldują się kolarze walczący o tytuł najlepszego górala wyścigu, a więc Simon Geschke czy Giulio Ciccone i Neilson Powless.

Pozwolenie na zabranie się w ucieczkę powinni dostać też Thibaut Pinot i Luis Leon Sanchez, a także Daniel Martinez. Ciekawymi kandydatami do powalczenia o etap są również dobrze zjeżdżający Jakob Fuglsang i młody, ale pełen zapału Georg Zimmermann.

W gronie faworytów wyścigu defensywie powinni pojechać zawodnicy Jumbo-Visma, natomiast spodziewać się należy ataku Tadeja Pogacara. Poza nimi teren do ataku powinni wykorzystać Nairo Quintana i Romain Bardet. Obaj dobrze zjeżdżają: Quintana musi próbować z daleka, Bardet raczej przed szczytem, aby później spróbować wywrzeć presję na kolarzy Ineos Grenadiers.

Premie górskie:
Côte de Saint-Hilaire (13,7 km – 164,8 km przed metą; 1,5 km; 6,6%, kat. 4)
Col de l’Espinas (36,6 km – 141,9 km przed metą; 5,3 km; 5%, kat. 3)
Port de Lers (125,1 km – 53,4 km przed metą; 11,4 km; 7%, kat. 1)

profil Port de Lers

Mur de Péguère (151,3 km – 27,2 km przed metą; 9,3 km; 7,9%, kat. 1)

profil Mur de Péguère

Lotna premia: Lavelanet (67,8 km – 110,7 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:30, start ostry – 12:40 po 5,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:58-17:27.

mapki i profile: ASO/Geoatlas