Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2022: etap 15 – przekroje/mapki

Zapowiedź 15. etapu Tour de France 2022. 17 lipca (niedziela): Rodez – Carcassonne (202,5 km).

Profil 15. etapu Tour de France 2022

Etap w trzech zdaniach

Drugi tydzień “Wielkiej Pętli” zakończy rajd do zjawiskowego Carcassonne. Ponad 200-kilometrowa trasa będzie pagórkowata, zapowiada się zatem na przeciąganie liny pomiędzy ucieczką a ekipami sprinterskimi.

Briefing przed startem

Zabawa rozpocznie się w Rodez, który dopiero po raz piąty zostanie punktem etapowym na trasie Tour de France. O istnieniu tej osady wzmiankuje się już w V w. p.n.e., kiedy celtyckie plemię ze środkowej Europy, Ruteni, zatrzymali się na południu Owernii, żeby założyć charakterystyczne dla kultury galijskiej oppidum.

Rodez był sukcesywnie zajmowany przez Wizygotów, Franków, armię książąt akwitańskich oraz hrabiów z Tuluzy. W 725 miasto przeszło w ręce Maurów, którzy zniszczyli antyczny kościół. W czasie wojny stuletniej na kilka lat miasto zajęli zaś Anglicy. Historia miasta zostawała na długo naznaczona przez intensywne współzawodnictwo między hrabiami Rodez, biskupów Rodez oraz bogatych mieszczan. Miasto było wówczas podzielone murem na dwie części. Każda z nich miała swój własny ratusz, swoich konsulów i administrację.

Pierwsza części, prowadzącej na południe, trasy jest najeżona krótkimi wspinaczkami, teren dopiero nieco odpuści po wjechaniu na Côte d’Ambialet (69 km). Jeżeli peleton na lotnej premii w Saint-Ferreol (55,5 km przed metą) będzie miał ucieczkę na widoku, to drugi punktowany podjazd Côte des Cammazes (48 km przed metą) nie powinien przeszkodzić sprinterom finiszować po zwycięstwo w Carcassonne.

Założone w neolicie 48-tysięczne miasto otoczone jest murem obronnym. Miejscowa cytadela pochodzi z czasów Galo-Rzymian, a wraz z murem obronnym została odrestaurowana w XIX wieku. Oprócz tego znajduje się tu drugie średniowieczne “miasto”, Bastide Saint-Louis, a także XIII-wieczna katedra, zaś przez środek przepływa kanał du Midi, łączący kanał Garonne (dochodzący do Atlantyku) z Morzem Śródziemnym. 

Etapy (12) w Carcassonne niemal nigdy nie kończyły się sprintem, niemal, gdyż np. w zeszłym roku swoje 34 zwycięstwo w Tour de France odniósł Mark Cavendish. Dla odmiany w 2018 pierwszy kreskę przeciął Magnus Cort, najlepszy z licznej ucieczki.

Premie górskie:
Côte d’Ambialet (68,9 km – 133,6 km przed metą; 4,4 km; 4,6%, kat. 3)
Côte des Cammazes (154,6 km – 47,9 km przed metą; 5,1 km; 4,1%, kat. 3)

Lotna premia: Saint-Ferreol (147 km – 55,5 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:05, start ostry – 13:15 po 4,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:39-18:04.

 

mapki i profile: ASO/Geoatlas