Marianne Vos (Jumbo-Visma) wygrała w Olbii trzeci etap wyścigu Giro d’Italia Donne.
Holenderka na trasie Giro d’Italia triumfowała po raz 31. w karierze, tym razem pokonując swoją rodaczkę Charlotte Kool (Team DSM) oraz mistrzynię świata Elisę Balsamo (Trek-Segafredo), która utrzymała koszulkę liderki.
Trzeci etap rywalizacji w ramach Giro d’Italia Donne prowadził drogami Sardynii i kończył się w Olbii. Płaski, 113-kilometrowy odcinek faworyzował sprinterki i stanowił pożegnanie z wyspą, gdyż w niedzielę zawodniczki dzień przerwy wykorzystywały na transfer na kontynent.
Ściganie rozpoczęło się w upale, a do ucieczki wyrwała się Laura Vieceli (Ceratizit-WNT). Włoszka na czele nie zabawiła zbyt długo, a po 40 kilometrach w ucieczce dnia zameldowały się Marketa Hájková (Bepink), Asia Zontone (Isolmant – Premac – Vittoria) oraz Alice Palazzi (TopGirls Fassa Bortolo).
Pod akcję chciały podpiąć się Giulia Marchesini i Gemma Sernissi (Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano), Lucía González (Bizkaia Durango), Jennifer Ducuara (Colombia Tierra de Atletas), Katia Ragusa (Liv Racing Xstra), Alessia Vigilia (TopGirls Fassa Bortolo), Georgia Vettorello (Bepink), Alessia Missiaggia (Team Mendelspeck), aczkolwiek ten manewr nie udał się.
Prowadząca trójka na ostatnie 40 kilometrów wjechała z przewagą niecałej minuty nad goniącą ósemką i nieco ponad 3 minut nad peletonem. Prowadząca główną grupę ekipa Trek-Segafredo nie spieszyła się z dogonieniem uciekających, ale zaczęła podkręcać tempo 25 kilometrów przed metą.
Do prowadzących na 23 kilometry przed metą dojechały Ragusa i Vigilia, natomiast pozostała szóstka została złapana 16 kilometrów przed metą. Dwójka ta na czele utrzymała się najdłużej, ale peleton harce te zakończył 7 kilometrów przed metą.
Ekipa SD Worx, Jumbo-Visma i Trek-Segafredo na łukach prowadzących na metę zdołały mocno naciągnąć grupę. Na czele pokazała się Annemiek van Vleuten, próbująca wyprowadzić Emmę Norsgaard, pociąg próbowały ustawić zawodniczki Valcar – Travel & Service i Team DSM, ale dojazd do ostatniego kilometra zmienił się w chaotyczną przepychankę.
Ostatnie 1000 metrów na czele zaczęły zawodniczki Movistaru, na kole mając Elisę Balsamo. Na ostatniej prostej pracowała Elisa Longo Borghini, ale jako pierwsza ruszyła Marianne Vos, odpowiedź otrzymując od Charlotte Kool (Team DSM) i mistrzyni świata.
Holenderka tym razem dobrze wyczuła swój moment i zmusiła rywalki do długiego sprintu pod wiatr. Balsamo siły skończyły się na ostatnich 100 metrach, Kool poradziła sobie lepiej i zdołała wykrzesać z siebie jeszcze jeden zryw, co dało jej drugie miejsce.
Wyniki 3. etapu Giro d'Italia Donne 2022 (2.WWT), Cala Gonone – Olbia (113,4 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | 2:48:22 |
2. | Charlotte Kool | Team DSM | |
3. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | |
4. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | |
5. | Sofia Bertizzolo | UAE Team ADQ | |
6. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | |
7. | Emma Norsgaard | Movistar Team | |
8. | Silvia Zanardi | Bepink | |
9. | Georgia Baker | Team BikeExchange-Jayco | |
10. | Chiara Consonni | Valcar-Travel & Service | |
11. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
12. | Martina Fidanza | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
13. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | |
14. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | |
15. | Arlenis Sierra | Movistar Team | |
16. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | |
17. | Clara Copponi | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
18. | Franziska Koch | Team DSM | |
19. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | |
20. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | |
21. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | |
22. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
23. | Amanda Spratt | Team BikeExchange-Jayco | |
24. | Marta Cavalli | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
25. | Greta Marturano | Top Girls Fassa Bortolo | |
26. | Sarah Roy | Canyon//SRAM Racing | |
27. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | 00:06 |
28. | Giorgia Bariani | Top Girls Fassa Bortolo | |
29. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
30. | Tereza Neumanova | Liv Racing Xstra | |
31. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | |
32. | Lara Vieceli | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
33. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | |
34. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | |
35. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
36. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | |
37. | Hanna Nilsson | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
38. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | |
39. | Quinty Ton | Liv Racing Xstra | |
40. | Sofia Collinelli | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
41. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | |
42. | Niamh Fisher-black | Team SD Worx | |
43. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | |
44. | Rasa Leleivyte | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
45. | Matilde Vitillo | Bepink | |
46. | Elizabeth Castano | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | |
47. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
48. | Cristina Tonetti | Top Girls Fassa Bortolo | |
49. | Lea Lin Teutenberg | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
50. | Beatrice Rossato | Isolmant-Premac-Vittoria | |
51. | Anouska Koster | Jumbo-Visma | |
52. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
53. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | |
54. | Blanka Vas | Team SD Worx | |
55. | Christine Majerus | Team SD Worx | |
56. | Karolina Kumięga | Valcar-Travel & Service | |
57. | Lina Marcela Hernandez | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | |
58. | Marta Jaskulska | Liv Racing Xstra | |
59. | Aude Biannic | Movistar Team | |
60. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
61. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | |
62. | Catalina Anais Soto | Bizkaia Durango | |
63. | Sofia Rodriguez | Bizkaia Durango | |
64. | Katia Ragusa | Liv Racing Xstra | |
65. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | |
66. | Alessia Vigilia | Top Girls Fassa Bortolo | |
67. | Iris Monticolo | Top Girls Fassa Bortolo | |
68. | Nadia Quagliotto | Bepink | |
69. | Yeny Lorena Colmenares | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | |
70. | Francjasca Baroni | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
71. | Letizia Brufani | Bepink | |
72. | Giorgia Vettorello | Bepink | |
73. | Anastasia Carbonari | Valcar-Travel & Service | |
74. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
75. | Emanuela Zanetti | Isolmant-Premac-Vittoria | |
76. | Franziska Brausse | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
77. | Alice Gasparini | Isolmant-Premac-Vittoria | |
78. | Megan Jastrab | Team DSM | |
79. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | |
80. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
81. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | |
82. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | |
83. | Estefania Herrera | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | |
84. | Lucinda Brand | Trek-Segafredo | |
85. | Abi Smith | EF Education-TIBCO-SVB | |
86. | Milagro Mena | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | |
87. | Aileen Schweikart | Bizkaia Durango | |
88. | Beatrice Pozzobon | Team Mendelspeck | 00:20 |
89. | Sara Poidevin | EF Education-TIBCO-SVB | |
90. | Jennifer Ducuara | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 00:25 |
91. | Jessenia Meneses | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 00:29 |
92. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | |
93. | Angela Oro | Team Mendelspeck | |
94. | Eva Maria Gatscher | Team Mendelspeck | 00:31 |
95. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
96. | Noemi Lucrezia Eremita | Isolmant-Premac-Vittoria | |
97. | Inga Cesuliene | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
98. | Petra Stiasny | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 00:35 |
99. | Clara Koppenburg | Cofidis Women Team | 00:43 |
100. | Mikayla Harvey | Canyon//SRAM Racing | |
101. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | |
102. | Marte Berg Edseth | Uno-X Pro Cycling Team | |
103. | Amalie Lutro | Uno-X Pro Cycling Team | |
104. | Gemma Sernissi | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
105. | Olivia Onesti | Cofidis Women Team | |
106. | Aline Seitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
107. | Neve Bradbury | Canyon//SRAM Racing | |
108. | Gaia Realini | Isolmant-Premac-Vittoria | |
109. | Vania Canvelli | Team Mendelspeck | |
110. | Anna Trevisi | UAE Team ADQ | 00:49 |
111. | Anna Gabrielle Traxler | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 00:50 |
112. | Nina Kessler | Team BikeExchange-Jayco | 00:52 |
113. | Teniel Campbell | Team BikeExchange-Jayco | |
114. | Georgia Williams | Team BikeExchange-Jayco | |
115. | Jelena Eric | Movistar Team | 00:54 |
116. | Asia Zontone | Isolmant-Premac-Vittoria | 00:58 |
117. | Sofia Barbieri | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | |
118. | Elena Cecchini | Team SD Worx | 01:00 |
119. | Leah Kirchmann | Team DSM | 01:21 |
120. | Amber Kraak | Jumbo-Visma | 01:37 |
121. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | |
122. | Marketa Hajkova | Bepink | 01:40 |
123. | Amalie Dideriksen | Trek-Segafredo | |
124. | Giulia Marchesini | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
125. | Maryna Ivaniuk | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | |
126. | Alessia Missiaggia | Team Mendelspeck | |
127. | Lucia Gonzalez | Bizkaia Durango | |
128. | Alice Palazzi | Top Girls Fassa Bortolo | |
129. | Eukene Larrarte | Bizkaia Durango | |
130. | Francjasca Pisciali | Team Mendelspeck | |
131. | Alba Teruel | Bizkaia Durango | |
132. | Wilma Olausson | Uno-X Pro Cycling Team | |
133. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | 01:43 |
134. | Lauretta Hanson | Trek-Segafredo | |
135. | Juliette Labous | Team DSM | 00:06 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | 5:33:12 |
2. | Marianne Vos | Jumbo-Visma | 00:06 |
3. | Georgia Baker | Team BikeExchange-Jayco | 00:12 |
4. | Kristen Faulkner | Team BikeExchange-Jayco | 00:14 |
5. | Lotte Kopecky | Team SD Worx | |
6. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo | 00:17 |
7. | Annemiek van Vleuten | Movistar Team | 00:18 |
8. | Charlotte Kool | Team DSM | 00:19 |
9. | Emma Norsgaard | Movistar Team | 00:20 |
10. | Lucinda Brand | Trek-Segafredo | 00:24 |
11. | Leah Thomas | Trek-Segafredo | 00:26 |
12. | Anouska Koster | Jumbo-Visma | |
13. | Marta Cavalli | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 00:27 |
14. | Sarah Roy | Canyon//SRAM Racing | |
15. | Juliette Labous | Team DSM | 00:30 |
16. | Franziska Brausse | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
17. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
18. | Arlenis Sierra | Movistar Team | 00:31 |
19. | Amanda Spratt | Team BikeExchange-Jayco | |
20. | Martina Fidanza | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 00:32 |
21. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
22. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | 00:33 |
23. | Soraya Paladin | Canyon//SRAM Racing | |
24. | Clara Copponi | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 00:34 |
25. | Franziska Koch | Team DSM | |
26. | Rachele Barbieri | Liv Racing Xstra | |
27. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 00:35 |
28. | Marta Jaskulska | Liv Racing Xstra | 00:37 |
29. | Thalita de Jong | Liv Racing Xstra | |
30. | Elise Chabbey | Canyon//SRAM Racing | 00:38 |
31. | Mavi Garcia | UAE Team ADQ | |
32. | Blanka Vas | Team SD Worx | 00:39 |
33. | Julie Leth | Uno-X Pro Cycling Team | |
34. | Sofia Bertizzolo | UAE Team ADQ | |
35. | Silvia Zanardi | Bepink | 00:41 |
36. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
37. | Alena Amialiusik | Canyon//SRAM Racing | |
38. | Victoire Berteau | Cofidis Women Team | 00:42 |
39. | Romy Kasper | Jumbo-Visma | |
40. | Alessia Vigilia | Top Girls Fassa Bortolo | 00:43 |
41. | Megan Jastrab | Team DSM | 00:44 |
42. | Chiara Consonni | Valcar-Travel & Service | |
43. | Quinty Ton | Liv Racing Xstra | |
44. | Martina Alzini | Cofidis Women Team | 00:45 |
45. | Niamh Fisher-black | Team SD Worx | |
46. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 00:46 |
47. | Christine Majerus | Team SD Worx | |
48. | Marta Lach | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
49. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | |
50. | Karolina Kumięga | Valcar-Travel & Service | 00:47 |
51. | Cristina Tonetti | Top Girls Fassa Bortolo | 00:49 |
52. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
53. | Greta Marturano | Top Girls Fassa Bortolo | 00:51 |
54. | Lara Vieceli | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 00:52 |
55. | Hanna Nilsson | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
56. | Kathrin Hammes | EF Education-TIBCO-SVB | 00:53 |
57. | Giorgia Bariani | Top Girls Fassa Bortolo | 00:54 |
58. | Lea Lin Teutenberg | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 00:55 |
59. | Katia Ragusa | Liv Racing Xstra | |
60. | Tereza Neumanova | Liv Racing Xstra | 00:56 |
61. | Rasa Leleivyte | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | 00:57 |
62. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | 00:58 |
63. | Alice Maria Arzuffi | Valcar-Travel & Service | |
64. | Lina Marcela Hernandez | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 01:00 |
65. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | 01:02 |
66. | Catalina Anais Soto | Bizkaia Durango | |
67. | Sofia Collinelli | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | 01:03 |
68. | Alice Gasparini | Isolmant-Premac-Vittoria | |
69. | Caroline Baur | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 01:06 |
70. | Aude Biannic | Movistar Team | |
71. | Sara Poidevin | EF Education-TIBCO-SVB | 01:08 |
72. | Aileen Schweikart | Bizkaia Durango | 01:09 |
73. | Nadia Quagliotto | Bepink | 01:11 |
74. | Yeny Lorena Colmenares | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | |
75. | Olga Zabelinskaya | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 01:12 |
76. | Abi Smith | EF Education-TIBCO-SVB | 01:13 |
77. | Iris Monticolo | Top Girls Fassa Bortolo | 01:14 |
78. | Milagro Mena | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | 01:15 |
79. | Mikayla Harvey | Canyon//SRAM Racing | 01:17 |
80. | Francjasca Baroni | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | 01:20 |
81. | Matilde Vitillo | Bepink | |
82. | Sofia Rodriguez | Bizkaia Durango | 01:22 |
83. | Neve Bradbury | Canyon//SRAM Racing | 01:24 |
84. | Erica Magnaldi | UAE Team ADQ | 01:27 |
85. | Marte Berg Edseth | Uno-X Pro Cycling Team | 01:31 |
86. | Anastasia Carbonari | Valcar-Travel & Service | 01:32 |
87. | Elena Cecchini | Team SD Worx | |
88. | Nina Kessler | Team BikeExchange-Jayco | 01:33 |
89. | Anna Trevisi | UAE Team ADQ | 01:35 |
90. | Olivia Onesti | Cofidis Women Team | 01:39 |
91. | Emanuela Zanetti | Isolmant-Premac-Vittoria | 01:40 |
92. | Magdeleine Vallieres | EF Education-TIBCO-SVB | 01:41 |
93. | Elizabeth Castano | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 01:43 |
94. | Jennifer Ducuara | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 01:44 |
95. | Asia Zontone | Isolmant-Premac-Vittoria | 01:48 |
96. | Estefania Herrera | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 01:49 |
97. | Inga Cesuliene | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
98. | Beatrice Rossato | Isolmant-Premac-Vittoria | |
99. | Giorgia Vettorello | Bepink | 01:51 |
100. | Gaia Realini | Isolmant-Premac-Vittoria | |
101. | Amalie Lutro | Uno-X Pro Cycling Team | 01:52 |
102. | Noemi Lucrezia Eremita | Isolmant-Premac-Vittoria | |
103. | Jelena Eric | Movistar Team | 01:54 |
104. | Teniel Campbell | Team BikeExchange-Jayco | |
105. | Leah Kirchmann | Team DSM | 01:55 |
106. | Rotem Gafinovitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
107. | Aline Seitz | Roland Cogeas Edelweiss Squad | |
108. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | 01:56 |
109. | Beatrice Pozzobon | Team Mendelspeck | 01:59 |
110. | Eva Maria Gatscher | Team Mendelspeck | 02:01 |
111. | Gemma Sernissi | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | 02:02 |
112. | Angela Oro | Team Mendelspeck | 02:05 |
113. | Letizia Brufani | Bepink | 02:06 |
114. | Petra Stiasny | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 02:19 |
115. | Jessenia Meneses | Colombia Tierra de Atletas-GW-Shimano | 02:20 |
116. | Georgia Williams | Team BikeExchange-Jayco | 02:24 |
117. | Anna Gabrielle Traxler | Roland Cogeas Edelweiss Squad | 02:28 |
118. | Lauretta Hanson | Trek-Segafredo | 02:31 |
119. | Amber Kraak | Jumbo-Visma | 02:36 |
120. | Vania Canvelli | Team Mendelspeck | 02:41 |
121. | Giulia Marchesini | Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano | |
122. | Eukene Larrarte | Bizkaia Durango | 02:42 |
123. | Amalie Dideriksen | Trek-Segafredo | |
124. | Alba Teruel | Bizkaia Durango | 02:46 |
125. | Lucia Gonzalez | Bizkaia Durango | 02:53 |
126. | Sofia Barbieri | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | 02:54 |
127. | Alice Palazzi | Top Girls Fassa Bortolo | 03:02 |
128. | Francjasca Pisciali | Team Mendelspeck | 03:09 |
129. | Sandra Levenez | Cofidis Women Team | 03:10 |
130. | Hannah Barnes | Uno-X Pro Cycling Team | 03:23 |
131. | Wilma Olausson | Uno-X Pro Cycling Team | 03:27 |
132. | Alessia Missiaggia | Team Mendelspeck | 03:36 |
133. | Maryna Ivaniuk | Servetto-Makhymo-Beltrami TSA | 03:58 |
134. | Marketa Hajkova | Bepink | 04:46 |