Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał trzeci odcinek wyścigu Tour of Slovenia, czyli Wyścigu Dookoła Słowenii.
Słoweniec po ataku na ostatnim podjeździe samotnie zameldował się na mecie i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce wywalczył jego drużynowy kolega Rafał Majka, a trzecie Nicola Conci (Alpecin-Fenix).
Trasa 145-kilometrowego odcinka sprzyjała góralom, choć większa część etapu była płaska. Na 71. kilometrze leżała górska premia na Lipa (5 km, 6,8%), następnie, 18 kilometrów przed metą, wyrastała Svetina (5,5 km, 7,5%), a w finał prowadził do zamku w Celje (2 km; 6,7%).
Etap w ucieczce postanowił spędzić Samuele Zoccarto (Bardiani-CSF-Faizanè), który wygrał lotny sprint. Do Włocha na 68 kilometrów przed metą dojechał Francuz Lucas De Rossi (China Glory Continental Cycling Team), a następnie Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). Zoccarto zdobył punkty na górskiej premii na Lipie, a Banaszek na drugim lotnym finiszu, ale akcję zakończyli kolarze UAE Team Emirates i Bahrain Victorious na 27 kilometrów przed metą.
Majka i Pogacar odjechali na podjeździe pod Svetinę, 23 kilometry przed metą. Duet stopniowo odjeżdżał Domenowi Novakowi i Matejowi Mohoricowi (Bahrain Victorious) oraz kolejnych kolarzy, którzy próbowali dołączyć do czołówki. Pogacar dyktował tempo, Majka trzymał koło, momentami sprawiając wrażenie wyczerpanego.
Na zjeździe duet UAE Team Emirates jechał ostrożnie, broniąc 30-sekundowej przewagi nad pościgiem. Gonił Nicola Conci (Alpecin-Fenix), któremu udało się dojechać do prowadzących na 7 kilometrów przed metą.
Przewaga trójki nad goniącą grupą nadal oscylowała wokół 25 sekund na 5 kilometrów przed metą, a na czele nadal pracował Pogacar. 4,5 kilometra przed metą Majka pokazał młodszemu koledze, że wyjdzie na zmianę, sygnalizując, że to Słoweniec powinien przejąć koszulkę lidera.
Polak, Słoweniec i Włoch rozpoczęli ostatni podjazd 45 sekund przed pościgiem. 1300 metrów przed metą ruszył Pogacar, który potrzebował 300 metrów, aby odjechać Conciemu.
Majka nie wytrzymał tego przyspieszenia, ale po chwili oddechu wykrzesał z siebie resztki sił i na ostatnim kilometrze odjechał Conciemu, dopełniając sukces zespołu UAE Team Emirates.
Wyniki 3. etapu Tour of Slovenia 2022 (2.Pro), Žalec – Celje (144,6 km):
Poz. Imię i nazwisko Zespół Czas
1. Tadej Pogacar UAE Team Emirates 3:27:09
2. Rafał Majka UAE Team Emirates 00:11
3. Nicola Conci Alpecin-Fenix 00:14
4. Luka Mezgec Team BikeExchange-Jayco 00:36
5. Vincenzo Albanese EOLO-Kometa
6. Matej Mohoric Bahrain Victorious
7. Davide Gabburo Bardiani-CSF-Faizanè 00:37
8. Fernando Barcelo Caja Rural-Seguros RGA
9. Luca Chirico Drone Hopper-Androni Giocattoli 00:41
10. Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA 00:43
11. Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA 00:46
12. Vojtech Repa Equipo Kern Pharma
13. Domen Novak Bahrain Victorious 00:47
14. Paul Double Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
15. Marcin Budziński HRE Mazowsze Serce Polski
16. Jack Burke Team Felbermayr-Simplon Wels 00:50
17. Sergio Roman Martin Caja Rural-Seguros RGA 00:57
18. Edward Ravasi EOLO-Kometa 01:00
19. Unai Iribar Euskaltel-Euskadi 01:12
20. Jon Agirre Equipo Kern Pharma 01:30
21. Fabio Felline Astana Qazaqstan Team 01:40
22. Kristian Sbaragli Alpecin-Fenix 01:56
23. Alex Tolio Bardiani-CSF-Faizanè 02:00
24. Robert Stannard Alpecin-Fenix 02:06
25. Hector Carretero Equipo Kern Pharma 02:21
26. Jaka Primozic Słowenia 03:02
27. Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic 03:11
28. Lorenzo Fortunato EOLO-Kometa 03:19
29. Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski 04:03
30. Sean Bennett China Glory Continental Cycling Team 04:21
31. Carlos Canal Euskaltel-Euskadi 04:40
32. Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi
33. Alessandro Bisolti Drone Hopper-Androni Giocattoli 04:54
34. Diego Rosa EOLO-Kometa
35. Jasha Sutterlin Bahrain Victorious 05:03
36. Gal Glivar Adria Mobil 05:15
37. Kristjan Hocevar Adria Mobil
38. Conor Schunk Global 6 Cycling 05:27
39. Willie Smit China Glory Continental Cycling Team 05:41
40. Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè 06:12
41. Yevgeniy Gidich Astana Qazaqstan Team
42. Tomasz Budziński HRE Mazowsze Serce Polski 06:19
43. Samuel Tuka Dukla Banska Bystrica 06:25
44. Aritz Bagues Caja Rural-Seguros RGA
45. Francjasco Gavazzi EOLO-Kometa 06:27
46. Alessandro Fancellu EOLO-Kometa
47. Santiago Umba Drone Hopper-Androni Giocattoli 06:38
48. Matej Drinovec Cycling Team Kranj
49. Luka Ziherl Cycling Team Kranj 07:20
50. Daniel Turek Team Felbermayr-Simplon Wels
51. Moran Vermeulen Team Felbermayr-Simplon Wels
52. Enrico Battaglin Bardiani-CSF-Faizanè 07:34
53. Mattia Bais Drone Hopper-Androni Giocattoli 08:17
54. Tilen Finkst Adria Mobil 08:29
55. Jan Polanc UAE Team Emirates
56. Michal Schlegel Caja Rural-Seguros RGA 08:46
57. Alex Bogna Alpecin-Fenix 09:19
58. Ivan Moreno Equipo Kern Pharma 10:15
59. Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi 10:27
60. Jan Tratnik Bahrain Victorious
61. Diego Pablo Sevilla EOLO-Kometa
62. Mihael Stajnar Słowenia
63. Hayden Strong China Glory Continental Cycling Team 11:22
64. Lukaš Kubis Dukla Banska Bystrica 11:59
65. Matevz Govekar Bahrain Victorious 12:00
66. Lucas Hamilton Team BikeExchange-Jayco 12:07
67. Matteo Sobrero Team BikeExchange-Jayco
68. Alexander Konychev Team BikeExchange-Jayco 12:29
69. Samuele Zoccarato Bardiani-CSF-Faizanè
70. Lucas de Rossi China Glory Continental Cycling Team
71. Vid Jeromel Cycling Team Kranj
72. Nik Cemazar Adria Mobil
73. Jaka Vovk Cycling Team Kranj
74. Aljaz Jarc Adria Mobil
75. Luka Vrhovnik Słowenia
76. Heinrich Haussler Bahrain Victorious
77. Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix
78. Kristijan Koren Adria Mobil
79. Umberto Marengo Drone Hopper-Androni Giocattoli
80. Adam Jordan Ljubljana Gusto Santic
81. Etienne van Empel China Glory Continental Cycling Team
82. Mario Gamper Team Felbermayr-Simplon Wels
83. David Per Adria Mobil
84. Luca Colnaghi Bardiani-CSF-Faizanè 12:51
85. Francjasco Carollo Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
86. Ivan Cobo Equipo Kern Pharma 12:53
87. Sergio Araiz Equipo Kern Pharma 12:56
88. Marti Marquez Equipo Kern Pharma
89. Leon Sarc Cycling Team Kranj
90. Xabier Mikel Azparren Euskaltel-Euskadi
91. Gregor Matija Cerne Słowenia
92. Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi
93. Dylan Sunderland Global 6 Cycling
94. Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic
95. Pavol Rovder Dukla Banska Bystrica 13:01
96. Tim Merlier Alpecin-Fenix 13:40
97. Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica 15:33
98. Gleb Brussenskiy Astana Qazaqstan Team 16:32
99. Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic 16:34
100. Pablo Sanchez Astana Qazaqstan Team
101. Rui Oliveira UAE Team Emirates
102. Pascal Ackermann UAE Team Emirates
103. Davide Martinelli Astana Qazaqstan Team
104. Marko Pavlic Słowenia
105. Filip Lohinsky Dukla Banska Bystrica
106. Eduard-Michael Grosu Drone Hopper-Androni Giocattoli
107. Simone Piccolo Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
108. Michele Gazzoli Astana Qazaqstan Team
109. Filippo Tagliani Drone Hopper-Androni Giocattoli
110. Martin Haring Dukla Banska Bystrica
111. Kiaan Watts Global 6 Cycling
112. Matthias Mangertseder Team Felbermayr-Simplon Wels
113. Campbell Stewart Team BikeExchange-Jayco
114. Daniel Savini Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
115. Nicolas Sessler Global 6 Cycling
116. Xeno Young Global 6 Cycling
117. Ukko Iisakki Peltonen Global 6 Cycling
118. Antonio Jesus Soto Euskaltel-Euskadi
119. Paul Wright Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
120. Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè
121. Jacopo Cortese Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
122. Marceli Bogusławski HRE Mazowsze Serce Polski
123. Dylan Groenewegen Team BikeExchange-Jayco
124. Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski
125. Piotr Brożyna HRE Mazowsze Serce Polski
126. Alexandre Balmer Team BikeExchange-Jayco
127. Matic Zumer Słowenia
128. Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski
129. Maximilian Stedman Mg.K Vis-Color for Peace-VPM 16:47
Klasyfikacja generalna po 3. etapie:
Poz. Imię i nazwisko Zespół Czas
1. Tadej Pogacar UAE Team Emirates 11:41:58
2. Rafał Majka UAE Team Emirates 00:07
3. Domen Novak Bahrain Victorious 00:55
4. Nicola Conci Alpecin-Fenix 01:10
5. Vincenzo Albanese EOLO-Kometa 01:36
6. Luka Mezgec Team BikeExchange-Jayco
7. Matej Mohoric Bahrain Victorious
8. Davide Gabburo Bardiani-CSF-Faizanè 01:37
9. Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA 01:43
10. Vojtech Repa Equipo Kern Pharma
11. Paul Double Mg.K Vis-Color for Peace-VPM 01:47
12. Fabio Felline Astana Qazaqstan Team 02:40
13. Fernando Barcelo Caja Rural-Seguros RGA 02:52
14. Sergio Roman Martin Caja Rural-Seguros RGA 03:12
15. Edward Ravasi EOLO-Kometa 03:20
16. Jon Agirre Equipo Kern Pharma 03:45
17. Alex Tolio Bardiani-CSF-Faizanè 04:15
18. Lorenzo Fortunato EOLO-Kometa 05:34
19. Marcin Budziński HRE Mazowsze Serce Polski 07:25
20. Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA 08:39
21. Jack Burke Team Felbermayr-Simplon Wels 08:43
22. Kristian Sbaragli Alpecin-Fenix 09:41
23. Robert Stannard Alpecin-Fenix 09:53
24. Hector Carretero Equipo Kern Pharma 10:14
25. Jaka Primozic Słowenia 10:49
26. Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic 10:58
27. Carlos Canal Euskaltel-Euskadi 11:11
28. Jan Tratnik Bahrain Victorious 11:27
29. Jasha Sutterlin Bahrain Victorious 11:39
30. Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi 12:33
31. Alessandro Tonelli Bardiani-CSF-Faizanè 12:44
32. Aritz Bagues Caja Rural-Seguros RGA 13:03
33. Sean Bennett China Glory Continental Cycling Team 13:04
34. Lucas Hamilton Team BikeExchange-Jayco 13:07
35. Luca Chirico Drone Hopper-Androni Giocattoli 13:56
36. Mattia Bais Drone Hopper-Androni Giocattoli 14:49
37. Moran Vermeulen Team Felbermayr-Simplon Wels 15:13
38. Daniel Turek Team Felbermayr-Simplon Wels
39. Jan Polanc UAE Team Emirates 15:36
40. Michal Schlegel Caja Rural-Seguros RGA 16:39
41. Diego Pablo Sevilla EOLO-Kometa 17:05
42. Matevz Govekar Bahrain Victorious 18:32
43. Alessandro Bisolti Drone Hopper-Androni Giocattoli 19:32
44. Kristjan Hocevar Adria Mobil 20:00
45. Santiago Umba Drone Hopper-Androni Giocattoli 20:01
46. Conor Schunk Global 6 Cycling 20:05
47. Willie Smit China Glory Continental Cycling Team 20:19
48. Francjasco Gavazzi EOLO-Kometa 20:24
49. Tomasz Budziński HRE Mazowsze Serce Polski 20:50
50. Yevgeniy Gidich Astana Qazaqstan Team
51. Alessandro Fancellu EOLO-Kometa 21:05
52. Ivan Moreno Equipo Kern Pharma 22:11
53. Enrico Battaglin Bardiani-CSF-Faizanè 22:12
54. Diego Rosa EOLO-Kometa 22:28
55. Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski
56. Gal Glivar Adria Mobil 22:43
57. Michele Gazzoli Astana Qazaqstan Team 23:06
58. Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè 23:12
59. Marti Marquez Equipo Kern Pharma 23:31
60. Alex Bogna Alpecin-Fenix 23:57
61. Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi 25:05
62. Unai Iribar Euskaltel-Euskadi 25:31
63. Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix 25:46
64. Luca Colnaghi Bardiani-CSF-Faizanè 26:14
65. Xabier Mikel Azparren Euskaltel-Euskadi 26:27
66. Alexander Konychev Team BikeExchange-Jayco 26:30
67. Matteo Sobrero Team BikeExchange-Jayco 26:56
68. Lucas de Rossi China Glory Continental Cycling Team 27:04
69. Umberto Marengo Drone Hopper-Androni Giocattoli 27:07
70. David Per Adria Mobil
71. Kristijan Koren Adria Mobil
72. Heinrich Haussler Bahrain Victorious
73. Francjasco Carollo Mg.K Vis-Color for Peace-VPM 27:29
74. Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic 27:34
75. Mihael Stajnar Słowenia 27:55
76. Tilen Finkst Adria Mobil 28:26
77. Dylan Groenewegen Team BikeExchange-Jayco 29:47
78. Gleb Brussenskiy Astana Qazaqstan Team 29:55
79. Pascal Ackermann UAE Team Emirates 30:01
80. Campbell Stewart Team BikeExchange-Jayco 30:21
81. Davide Martinelli Astana Qazaqstan Team 31:12
82. Ukko Iisakki Peltonen Global 6 Cycling
83. Simone Piccolo Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
84. Marceli Bogusławski HRE Mazowsze Serce Polski
85. Piotr Brożyna HRE Mazowsze Serce Polski
86. Aljaz Jarc Adria Mobil 32:26
87. Tim Merlier Alpecin-Fenix 33:37
88. Matej Drinovec Cycling Team Kranj 34:07
89. Matic Zumer Słowenia 34:08
90. Alexandre Balmer Team BikeExchange-Jayco 34:31
91. Rui Oliveira UAE Team Emirates 35:16
92. Hayden Strong China Glory Continental Cycling Team 35:41
93. Lukaš Kubis Dukla Banska Bystrica 36:10
94. Antonio Jesus Soto Euskaltel-Euskadi 36:31
95. Samuele Zoccarato Bardiani-CSF-Faizanè 36:40
96. Nik Cemazar Adria Mobil 36:48
97. Adam Jordan Ljubljana Gusto Santic
98. Luka Vrhovnik Słowenia 36:58
99. Gregor Matija Cerne Słowenia 37:15
100. Sergio Araiz Equipo Kern Pharma
101. Samuel Tuka Dukla Banska Bystrica 39:17
102. Ivan Cobo Equipo Kern Pharma 40:26
103. Dylan Sunderland Global 6 Cycling 40:29
104. Marko Pavlic Słowenia 40:49
105. Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski
106. Nicolas Sessler Global 6 Cycling 40:50
107. Matthias Mangertseder Team Felbermayr-Simplon Wels 40:53
108. Daniel Savini Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
109. Maximilian Stedman Mg.K Vis-Color for Peace-VPM 41:16
110. Jaka Vovk Cycling Team Kranj 42:03
111. Etienne van Empel China Glory Continental Cycling Team 42:07
112. Pavol Rovder Dukla Banska Bystrica 42:33
113. Mario Gamper Team Felbermayr-Simplon Wels 42:40
114. Paul Wright Mg.K Vis-Color for Peace-VPM 43:51
115. Martin Haring Dukla Banska Bystrica 44:07
116. Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski 44:40
117. Vid Jeromel Cycling Team Kranj 45:20
118. Luka Ziherl Cycling Team Kranj 45:26
119. Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi 45:48
120. Pablo Sanchez Astana Qazaqstan Team 46:12
121. Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica 48:25
122. Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic 49:26
123. Eduard-Michael Grosu Drone Hopper-Androni Giocattoli
124. Filippo Tagliani Drone Hopper-Androni Giocattoli
125. Xeno Young Global 6 Cycling
126. Leon Sarc Cycling Team Kranj 54:23
127. Kiaan Watts Global 6 Cycling 57:58
128. Jacopo Cortese Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
129. Filip Lohinsky Dukla Banska Bystrica 58:01