Danielo - odzież kolarska

Liege-Bastogne-Liege 2022. Remco Evenepoel poskromił rywali

Remco Evenepoel na podium Liege-Bastogne-Liege

Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) wygrał wyścig Liege-Bastogne-Liege i zdobył pierwszy w karierze monument.

Belg na Bulwarze Ardeńskim, gdzie organizatorzy wyznaczyli metę, zameldował się z kilkudziesięciosekundową przewagą nad rywalami.

Sprint o drugie miejsce wygrał Quinten Hermans (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), w całości belgijskie podium zaś zamknął Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Z Polaków najwyżej finiszował Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe), na 78. pozycji. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) odpadł od faworytów na Côte de La Redoute i przyjechał na metę na 100. miejscu.

Trasa Liege-Bastogne-Liege

Trasa wyścigu Liege-Bastogne-Liege prowadziła z Liege do miejscowości Bastogne, po czym zawracała do Liege. Zawodnicy pokonywali łącznie 257 kilometrów na odcinku najeżonym dziesięcioma oznaczonymi walońskimi wzgórzami.

Na 100-kilometrowym odcinku do Bastogne oraz na kolejnych 60 kilometrach kolarze nie napotykali większych trudności, natomiast podmęczone organizmy testowały podjazdy na ostatnich 80 kilometrach. Zabawę zaczynała Côte de Mont-le-Soie (1,7 km; 7,9%), po której wyrastały Côte de Wanne (3,6 km; 5,1%) i Côte de Stockeu (75 km; 1 km, 12,5%). 71 kilometrów przed metą peleton pokonywał Côte de Haute-Levee (2,2 km; 7,5%), 14 kilometrów dalej długą Col du Rosier (4,4 km, 5,9%), a potem Côte de Desine (1,6 km; 8,1%).

Po 226. kilometrach czekała Côte de La Redoute (2 km, 8,9%), za którą pojawiła się Cote de Sprimont (1,4 km; 4,7%), a następnie, 13 kilometrów przed metą, kluczowa wspinaczka na Côte de la Roche-aux-Faucons (1,3 km, 11%). Zaraz za “Wzgórzem Sokołów” pozostawała poprawka na Gonhis-Boncelles (1,8 km; 5,3%), z której do mety pozostawało 10 kilometrów.

Przebieg wyścigu

Rywalizacja w Liege-Bastogne-Liege rozpoczęła się w słonecznych warunkach, przy temperaturze około 18 stopni. W ostatniej chwili wycofali się chorzy Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) i Tiesj Benoot (Jumbo-Visma), a niewiele po starcie ostrym z roweru szedł Michael Matthews (BikeExchange – Jayco).

Pierwszą akcję zawiązać próbował Sylvain Moniquet (Lotto Soudal), za którym ruszyli Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Jacob Hindsgaul (Uno-X Pro Cycling Team) i Alexis Vuillermoz (TotalEnergies). Gdy przewaga piątki wzrosła na poziom minuty, w pogoń ruszyli Kenny Molly (Bingoal Pauwels Sauces WB) i Eugenio Sanchez (Equipo Kern Pharma), lecz gdy do nich dołączyć próbowali kolejni kolarze, peleton skasował ich ruch, zostawiając tylko początkową ucieczkę.

Po pięćdziesięciu kilometrach czołowa grupa jednak się powiększyła: skutecznie przyskoczyli Molly, Pau Miquel (Equipo Kern Pharma), Baptiste Planckaert (Intermarché-Wanty Gobert), Paul Ourselin (TotalEnergies), Marco Tizza i Luc Wirtgen (obaj Bingoal Pauwels Sauces WB). Peleton, w którym nikomu się jeszcze nie spieszyło, kręcił wówczas pięć i pół minuty z tyłu, a następnie pozwolił różnicy wzrosnąć o kolejne 60 sekund.

Sytuacja na trasie długo była stabilna, główna grupa stopniowo odrabiała straty do czołówki. Molly odpadł z grona liderów 72 kilometry przed metą w wyniku problemów z rowerem, pozostała dziesiątka trzymała się trzy minuty przed faworytami.

62 kilometry przed metą w kraksie upadł Łukasz Owsian (Arkea-Samsic). Polak trzymał się za obojczyk, a po chwili wycofał się z wyścigu. Niemal dwa kilometry później doszło do znaczącej kraksy w peletonie. Wielu kolarzy wpadło do rowu lub zostało zatrzymanych, z przodu została kilkudziesięcioosobowa grupka. Sytuacja powoli powracała do normy, poza tym, iż z tyłu, lub poza rywalizacją zostali niektórzy zawodnicy, w tym Alejandro Valverde (Movistar Team) i Julian Alaphilippe (Quick Step-Alpha Vinyl).

Kraksa zmusiła mistrza świata do wycofania się. Ucieczka w tym czasie się podzieliła, na czele zostali Armirail, Moniquet, Vanhoucke, Doubey, Ourselin i Wirtgen. Ich przewaga nad prowadzonym przez zawodników Bahrain Victorious peletonem spadła do poziomu 2:30.

Na Côte de Desine zabawę rozkręcił Mikel Landa (Bahrain Victorious), chwilowo dzieląc czołówkę, lecz peleton nie wypuścił Baska i towarzyszy, szybko kasując kolejne akcje. Z każdym zrywem peleton stawał się coraz mniejszy. 38 kilometrów przed metą krótką akcję wykonał Wout Poels (Bahrain Victorious), zyskując kilka sekund przewagi.

Ucieczka rozpoczęła Côte de La Redoute minutę i 20 sekund przed peletonem, prowadzonym przez zawodników AG2R citroen Team. Zmęczeni Doubey i Wirtgen odpadli szybko na sztywnej ściance, po chwili na czele został sam Armirail.

Zabawę rozkręcali kolarze Quick-Step Alpha Vinyl, tymczasem na końcowych metrach ile sił w nogach i z uślizgiem koła zaatakował Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl). Nikt nie dotrzymał koła Belgowi, który szybko łapał kolejnych zawodników z ucieczki i mknął do przodu.

Evenepoel złapał liderującego Armiraila 22 kilometry przed metą i ciągnął dalej, trzymając przewagę na poziomie niemal 40-sekund. Francuz chwilowo zdołał utrzymać się na kole Belga, lecz stracił kontakt na Côte de la Roche-aux-Faucons. Tam został Matej Mohoric (Bahrain Victorious), w peletonie zaś zabrakło mocnego tempa, przez co przewaga Evenepoela rosła. 

Sytuacja na chwilę się ustabilizowała, lecz na ostatnim podjeździe, Gonhis-Boncelles, przyspieszył Michael Woods (Israel-Premier Tech), po chwili zaś ruszył Alexander Vlasov (Bora-hansgrohe), a z tyłu został Wout van Aert (Jumbo-Visma). Vlasov przyspieszył również na dojeździe do Liege, w grupie pościgowej współpraca w ogóle się nie układała, co działało na korzyść dwóch zawodników z przodu, a także Van Aerta, który wraz z Neilsonem Powlessem (EF Education-Easy Post) zdołał złapać faworytów. 

Evenepoel utrzymywał około 30-sekundową przewagę nad Vlasovem, pozostali faworyci zaś tracili coraz więcej. Belg utrzymał się na czele do końca i w wieku 22 lat zdobył pierwsze zwycięstwo w wyścigu monumentowym, mając spokojnie czas na rozpoczęcie celebracji, z niedowierzaniem łapiąc się za głowę.

Kolarz Quick-Step Alpha Vinyl został pierwszym belgijskim zwycięzcą Liege-Bastogne-Liege od 11 lat, gdy sukces odniósł Philippe Gilbert.

Vlasov zaś dał się złapać na ostatnim kilometrze, przez co o drugim miejscu zadecydował sprint. Ten niespodziewanie na czele ukończył Quinten Hermans (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), minimalnie wyprzedzając Van Aerta.

Wyniki Liege-Bastogne-Liege 2022 (1.UWT), Liege – Liege (257,1 km):

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Remco EvenepoelQuick-Step Alpha Vinyl6:12:38
2.Quinten HermansIntermarche-Wanty-Gobert00:48
3.Wout van AertJumbo-Visma
4.Daniel Felipe MartinezIneos Grenadiers
5.Sergio HiguitaBora-hansgrohe
6.Dylan TeunsBahrain Victorious
7.Alejandro ValverdeMovistar Team
8.Neilson PowlessEF Education-EasyPost
9.Marc HirschiUAE Team Emirates
10.Michael WoodsIsrael-Premier Tech
11.Jack HaigBahrain Victorious
12.Enric MasMovistar Team
13.Jakob FuglsangIsrael-Premier Tech
14.Aleksandr VlasovBora-hansgrohe00:52
15.Warren BarguilTeam Arkea Samsic01:36
16.Bruno ArmirailGroupama-FDJ
17.Robert StannardAlpecin-Fenix02:30
18.Rudy MolardGroupama-FDJ
19.Xandro MeurisseAlpecin-Fenix
20.Quentin PacherGroupama-FDJ
21.Alexis VuillermozTotalEnergies
22.Diego UlissiUAE Team Emirates
23.Mauri VansevenantQuick-Step Alpha Vinyl
24.Benoit CosnefroyAG2R Citroën Team
25.Søren Kragh AndersenTeam DSM
26.Domenico PozzovivoIntermarche-Wanty-Gobert
27.Ion IzagirreCofidis
28.Jonas GregaardUno-X Pro Cycling Team
29.Bauke MollemaTrek-Segafredo
30.Vincenzo NibaliAstana Qazaqstan Team
31.Sylvain MoniquetLotto Soudal
32.Sam OomenJumbo-Visma
33.Guillaume MartinCofidis02:34
34.Valentin MadouasGroupama-FDJ
35.Simon GeschkeCofidis04:34
36.Paul OurselinTotalEnergies05:03
37.Matej MohoricBahrain Victorious
38.Carlos VeronaMovistar Team
39.Wout PoelsBahrain Victorious
40.Aurelien Paret-PeintreAG2R Citroën Team
41.Damiano CarusoBahrain Victorious
42.Mikel LandaBahrain Victorious
43.Geraint ThomasIneos Grenadiers
44.Marc SolerUAE Team Emirates
45.Nick SchultzTeam BikeExchange-Jayco07:35
46.Philippe GilbertLotto Soudal
47.Kristian SbaragliAlpecin-Fenix
48.Luc WirtgenBingoal Pauwels Sauces WB
49.Valentin FerronTotalEnergies
50.Julien BernardTrek-Segafredo
51.Anthony DelaplaceTeam Arkea Samsic
52.Fabien DoubeyTotalEnergies
53.Hugo HouleIsrael-Premier Tech
54.Stefan de BodAstana Qazaqstan Team
55.Sepp KussJumbo-Visma
56.Remy RochasCofidis
57.Jan PolancUAE Team Emirates
58.Bob JungelsAG2R Citroën Team
59.Kevin GenietsGroupama-FDJ
60.Anthony RouxGroupama-FDJ07:58
61.Floris de TierAlpecin-Fenix
62.Mikaël CherelAG2R Citroën Team
63.Pau MiquelEquipo Kern Pharma
64.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
65.Simon GuglielmiTeam Arkea Samsic
66.Mattias Skjelmose JensenTrek-Segafredo
67.Andrey ZeitsAstana Qazaqstan Team
68.Matthew HolmesLotto Soudal
69.Alberto BettiolEF Education-EasyPost
70.Gorka IzagirreMovistar Team
71.Winner AnaconaTeam Arkea Samsic
72.Paul LapeiraAG2R Citroën Team
73.Gregor MuhlbergerMovistar Team
74.Alessandro de MarchiIsrael-Premier Tech08:05
75.Harm VanhouckeLotto Soudal
76.Louis VervaekeQuick-Step Alpha Vinyl10:06
77.Giovanni AleottiBora-hansgrohe10:55
78.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
79.Viktor VerschaeveLotto Soudal
80.Luis León SanchezBahrain Victorious
81.Anthony PerezCofidis
82.Jan MaasTeam BikeExchange-Jayco13:45
83.Mathijs PaasschensBingoal Pauwels Sauces WB
84.Jay VineAlpecin-Fenix
85.Jan BakelantsIntermarche-Wanty-Gobert
86.Tim WellensLotto Soudal
87.Kevin VermaerkeTeam DSM
88.Eugenio SanchezEquipo Kern Pharma
89.Tom PaquotBingoal Pauwels Sauces WB
90.Ruben ApersSport Vlaanderen-Baloise
91.Tony GallopinTrek-Segafredo
92.Simone VelascoAstana Qazaqstan Team
93.Dario CataldoTrek-Segafredo
94.Simone PetilliIntermarche-Wanty-Gobert
95.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
96.Kenny MollyBingoal Pauwels Sauces WB
97.Antwan TolhoekTrek-Segafredo
98.David de La CruzAstana Qazaqstan Team
99.Pieter SerryQuick-Step Alpha Vinyl
100.Michał KwiatkowskiIneos Grenadiers
101.Laurens de PlusIneos Grenadiers
102.Ibon RuizEquipo Kern Pharma
103.Thomas PidcockIneos Grenadiers
104.Mark DonovanTeam DSM
105.Raul Garcia PiernaEquipo Kern Pharma15:15
106.Matis LouvelTeam Arkea Samsic15:17
107.Remy MertzBingoal Pauwels Sauces WB17:29
108.Fredrik DversnesUno-X Pro Cycling Team21:30
109.Jacob HindsgaulUno-X Pro Cycling Team
110.Jenno BerckmoesSport Vlaanderen-Baloise
111.Vito BraetSport Vlaanderen-Baloise
112.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
113.Torjus SleenUno-X Pro Cycling Team
114.Danny van der TuukEquipo Kern Pharma
115.Anders Halland JohannessenUno-X Pro Cycling Team
116.Francisco GalvanEquipo Kern Pharma21:35
117.Jack BauerTeam BikeExchange-Jayco29:42
118.Joris NieuwenhuisTeam DSM
119.Tsgabu GrmayTeam BikeExchange-Jayco
120.Florian StorkTeam DSM
121.Marco TizzaBingoal Pauwels Sauces WB
DNFLarry WarbasseAG2R Citroën Team-
DNFDorian GodonAG2R Citroën Team-
DNFJimmy JanssensAlpecin-Fenix-
DNFScott ThwaitesAlpecin-Fenix-
DNFElie GesbertTeam Arkea Samsic-
DNFŁukasz OwsianTeam Arkea Samsic-
DNFVictor LafayCofidis-
DNFJesus HerradaCofidis-
DNFJeremy CabotTotalEnergies-
DNFCristian RodriguezTotalEnergies-
DNFFabien GrellierTotalEnergies-
DNFMichael MatthewsTeam BikeExchange-Jayco-
DNFChristopher Juul-jensenTeam BikeExchange-Jayco-
DNFAlexandre BalmerTeam BikeExchange-Jayco-
DNFBrandon McnultyUAE Team Emirates-
DNFGeorge BennettUAE Team Emirates-
DNFTim DeclercqQuick-Step Alpha Vinyl-
DNFJulian AlaphilippeQuick-Step Alpha Vinyl-
DNFIlan van WilderQuick-Step Alpha Vinyl-
DNFJos van EmdenJumbo-Visma-
DNFTimo RoosenJumbo-Visma-
DNFJonas VingegaardJumbo-Visma-
DNFLeon HeinschkeTeam DSM-
DNFRomain BardetTeam DSM-
DNFAlexandr RiabushenkoAstana Qazaqstan Team-
DNFFabio FellineAstana Qazaqstan Team-
DNFIde SchellingBora-hansgrohe-
DNFWilco KeldermanBora-hansgrohe-
DNFIdar AndersenUno-X Pro Cycling Team-
DNFTobias Halland JohannessenUno-X Pro Cycling Team-
DNFCarlos RodriguezIneos Grenadiers-
DNFOmar FraileIneos Grenadiers-
DNFAlex ColmanSport Vlaanderen-Baloise-
DNFJulian MertensSport Vlaanderen-Baloise-
DNFGilles de WildeSport Vlaanderen-Baloise-
DNFJohan MeensBingoal Pauwels Sauces WB-
DNFCorne van KesselIntermarche-Wanty-Gobert-
DNFBaptiste PlanckaertIntermarche-Wanty-Gobert-
DNFGeorg ZimmermannIntermarche-Wanty-Gobert-
DNFOier LazkanoMovistar Team-
DNFLluis MasMovistar Team-
DNFSebastien GrignardLotto Soudal-
DNFOmer GoldsteinIsrael-Premier Tech-
DNFDaryl ImpeyIsrael-Premier Tech-
DNFReto HollensteinIsrael-Premier Tech-
DNFRuben GuerreiroEF Education-EasyPost-
DNFOdd Christian EikingEF Education-EasyPost-
DNFRigoberto UranEF Education-EasyPost-
DNFSimon CarrEF Education-EasyPost-
DNFBen HealyEF Education-EasyPost-
DNFUrko BerradeEquipo Kern Pharma-
DNSTiesj BenootJumbo-Visma-
DNSJai HindleyBora-hansgrohe-
DNSKamiel BonneuSport Vlaanderen-Baloise-

9 Comments

  1. Stanley

    24 kwietnia 2022, 17:20 o 17:20

    Kwiatkowski się skończyl i jeden wyskok na Amstel (w dodatku słabo obsadzonym) nic tu nie zmienia. Raz w roku to i kura pierdnie. Teraz będzie woził bidony jakimś młodzikom z Ineoes, smutne to.

  2. jarek996

    24 kwietnia 2022, 18:30 o 18:30

    Stanley ; cos z dziewczyna nie wyszlo , czy zabraklo kasy na letnie opony bieznikowane do Golfa “dwojki” ?

  3. Nindustrialny

    24 kwietnia 2022, 18:39 o 18:39

    Czekam na moment kiedy wszyscy krytykanci beda mogli spokojnie przestac krytykować Michała Kwiatkowskiego. Moment ten nastapi, kiedy zakonczy on kariere. ALE ALE ALE. Mam zla wiadomosc. Kiedy on i Rafal Majka zakoncza kariere to NIE BEDZIE KOGO krytykowac, bo gwiazd tego formatu w polskim kolarstwie zawodowym, predko nie uswiadczymy. Mistrz Swiata , obaj wygrywali etapy na TdF, koszulki w grochy, Tirren Adriatico itp. Wiele sukcesow. Czekam bardzo na ten moment!!!! Wtedy nastapi glucha cisza!!!!

  4. Nindustrialny

    24 kwietnia 2022, 19:03 o 19:03

    PS. Nie wierze. Jak mozna krytykowac takich ludzi. Kwiatkowski i Majka to nasze skarby narodowe w kolarstwie!!! Ale wiem. POLSKA MENTALNOSC. Albo wszystko wygrywa, albo niech idzie do diabla. Hah. I kolejna sprawa. Taki INEOS, to chyba jakas przecietna druzyna, jacys amatorzy z malym budzetem, skoro trzymaja takiego “nic nie wartego” kolarza jak Michal. Hmmm az im wspolczuje!!!

  5. reko

    25 kwietnia 2022, 11:48 o 11:48

    …życze Tobie abyś był taką kurą i raz w roku w Twoim życiu zawodowym wyszło pierdnięcie na skalę wygrania wyścigu jakim jest Amstel. Brawo Ty. A co do wyścigu to jakoś nie darzę Remco sympatią, ale ogolił wyścig pierwszorzędnie. Myślicie, że to takie pierdnięcie kury raz w roku, czy jeszcze popierdzi?

  6. jasiek

    25 kwietnia 2022, 15:10 o 15:10

    Kolarz, który w taki sposób wyskakuje z peletonu ( ile tam było watów?) jeszcze sobie popierdzi, oj popierdzi. Lubimy Remco, czy nie ,musimy pogodzić się z tym, że nawygrywa jeszcze wyścigów bez liku.
    Sęk w tym, że jego ambicje sięgają pewnie zwycięstw w generalce Tour de France, a fachowcy mówią, że długie podjazdy nigdy nie będą jego mocną stroną. Jak się na niego popatrzy ,to faktycznie bardziej przypomina pączka niż górala…Pożyjemy, zobaczymy.

  7. Kazik

    25 kwietnia 2022, 19:31 o 19:31

    STANLEY jak gardzisz polskimi mistrzami to zainwestuj w słoweńską flagę bo na pewno Ci się przyda

  8. Kazik

    25 kwietnia 2022, 20:08 o 20:08

    STANLEY jeśli gardzisz polskimi mistrzami szosy to jak naszybciej kup sobie flagę Słowenii

  9. Maciek79

    27 kwietnia 2022, 07:02 o 07:02

    Reko – nie no to co do tej pory wygrał i w jakim stylu ( potężna kontuzja) to tylko takie pierdy.
    Każdy w peletonie by chciał tak pierdzieć jak Remco na staruszce.