Fausto Masnada (Quick-Step Alpha Vinyl) triumfował w Muskacie na mecie czwartego etapu Tour of Oman i został nowym liderem wyścigu.
Włoch zaatakował na zjeździe z ostatniego podjazdu i pewnie sięgnął po zwycięstwo. Drugą grupę ze stratą ponad minuty przyprowadził jego zespołowy kolega Mauro Schmid, który uprzedził Kevina Vauquelina (Arkea-Samsic).
Szymon Sajnok (Cofidis) przyjechał na 63. pozycji.
Czwartego dnia kolarze pokonywali górski jak na lokalne warunki etap z pięcioma wspinaczkami. W finale trzy razy wyrastała wspinaczka na Bousher Al Amerat (3,4 km; 8,8%). Po raz ostatni jej szczyt kolarze zdobywali 15 kilometrów przed metą. Stamtąd do mety umiejscowionej przed budynkiem opery w Muskacie prowadził stromy zjazd i płaski odcinek.
Zaraz po starcie zaatakowała trójka: Samuele Zoccarato (Bardiani-CSF-Faizane), Julen Irizar (Euskaltel-Euskadi) i Michael Kurkle (Gazprom-RusVelo), ale ich przygoda na czele nie potrwała długo.
Na pojeździe Al Wadi Al Kabir (2,3 km; 6%) ruszyła piątka: Mauro Schmid (Quick-Step Alpha Vinyl), Soren Kragh Andersen i Jonas Iversby Hvideberg (Team DSM), Antoine Duchesne (Groupama-FDJ) oraz Marco Canola (Gazprom-RusVelo). W międzyczasie peleton podzielił się na mniejsze grupki przez wiatr, ale chwilę później tempo spadło.
Moment zwolnienia wykorzystał Zoccarato, który przeskoczył do prowadzącej grupki. W peletonie gonili kolarze Intermarche i UAE-Team Emirates.
Podczas drugiego podejścia na Bousher Al Amerat Schmid odczepił pozostałych uciekinierów. Już na płaskim w pogoń za Szwajcarem ruszyła trójka, w której znaleźli się Hvideberg i Vauquelin.
Na ostatniej wspinaczce Francuz Vauquelin doskoczył do Schmida, a chwilę później urwał go mocniejszym zaciągiem.
Kilkanaście sekund za plecami dwójki atakowali faworyci generalki. Odjechali: Fausto Masnada, Henri Vandenabeele i Kevin Vermaerke (Team DSM), Rui Costa (UAE-Team Emirates), Jan Hirt (Intermarche-Wanty-Gobert) oraz lider Anton Charmig (Uno-X Pro Cycling).
Faworyci złapali Vauquelina na zjeździe, a moment zawahania wykorzystał Masnada, który pomknął w kierunku mety. Współpraca za plecami Włocha nie układała się pomyślnie, a pogoń skutecznie utrudniał Schmid.
Ostatecznie Masnada dotarł do mety z przewagą ponad minuty nad rywalami i przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął jego zespołowy kolega Schmid, który po finiszu minimalnie uprzedził Vauquelina.
🎥LAST KILOMETRE – Stage 4 #TourofOman🇴🇲
🇮🇹 @masnada_fausto claimed his first victory for @qst_alphavinyl… and what a win, after a thrilling stage 💪
He becomes the 100th different rider to take a victory for the Wolfpack 🐺💯 pic.twitter.com/14XsqaTjgl
— Tour of Oman (@tourofoman) February 13, 2022
Wyniki 4. etapu Tour of Oman 2022 (2.Pro), Al Sifah – Muscat Royal Opera (119,5 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 3:01:53 |
2. | Mauro Schmid | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 01:07 |
3. | Kevin Vauquelin | Team Arkéa Samsic | |
4. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
5. | Kevin Vermaerke | Team DSM | |
6. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | |
7. | Jan Hirt | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
8. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
9. | Sander Armee | Cofidis | 01:18 |
10. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 01:23 |
11. | Stan van Tricht | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 01:26 |
12. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | |
13. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | |
14. | Cameron Meyer | Team BikeExchange-Jayco | |
15. | Davide Villella | Cofidis | |
16. | Filippo Zana | Bardiani-CSF-Faizanè | |
17. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
18. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange-Jayco | |
19. | Hugo Page | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
20. | Marco Brenner | Team DSM | |
21. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
22. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | |
23. | Harold Martin Lopez | Astana Qazaqstan Development Team | |
24. | Hugo Toumire | Cofidis | |
25. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | |
26. | Juan Carlos Lopez | Astana Qazaqstan Development Team | |
27. | Rein Taaramae | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
28. | Laurent Pichon | Team Arkéa Samsic | |
29. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | |
30. | Callum Scotson | Team BikeExchange-Jayco | 01:55 |
31. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | 02:18 |
32. | Michael Kukrle | Gazprom-RusVelo | |
33. | Winner Anacona | Team Arkéa Samsic | |
34. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | |
35. | Mario Aparicio | Burgos-BH | |
36. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 03:17 |
37. | Louis Blouwe | Bingoal Pauwels Sauces WB | 05:27 |
38. | Yousif Mirza | UAE Team Emirates | |
39. | Milan Menten | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
40. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | |
41. | Jetse Bol | Burgos-BH | |
42. | Kelland O'brien | Team BikeExchange-Jayco | |
43. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
44. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
45. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
46. | Stijn Steels | Quick-Step Alpha Vinyl Team | |
47. | Clément Davy | Groupama-FDJ | |
48. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
49. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | |
50. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | |
51. | Samuele Zoccarato | Bardiani-CSF-Faizanè | |
52. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 09:05 |
53. | Max Walscheid | Cofidis | 10:31 |
54. | Laurenz Rex | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
55. | Peio Goikoetxea | Euskaltel-Euskadi | 11:29 |
56. | Felix Gross | UAE Team Emirates | |
57. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | |
58. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
59. | Alexandre Vinokurov | Astana Qazaqstan Development Team | |
60. | Tord Gudmestad | Uno-X Pro Cycling Team | |
61. | Marcus Sander Hansen | Uno-X Pro Cycling Team | |
62. | Angel Fuentes | Burgos-BH | |
63. | Szymon Sajnok | Cofidis | |
64. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | |
65. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
66. | Umberto Poli | Team Novo Nordisk | |
67. | Campbell Stewart | Team BikeExchange-Jayco | |
68. | Mark Cavendish | Quick-Step Alpha Vinyl Team | |
69. | Nicolas Vinokurov | Astana Qazaqstan Development Team | |
70. | Antonio Angulo | Euskaltel-Euskadi | |
71. | Johan Meens | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
72. | Søren Kragh Andersen | Team DSM | |
73. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | |
74. | Tom Devriendt | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
75. | Iljo Keisse | Quick-Step Alpha Vinyl Team | |
76. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Development Team | |
77. | Julius Johansen | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 19:23 |
78. | Julen Irizar | Euskaltel-Euskadi | |
79. | Alex Molenaar | Burgos-BH | 19:26 |
80. | Nathan Vandepitte | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
81. | Abdulrahman Alyaqoobi | Oman | 20:47 |
82. | Said Alrahbi | Oman | 20:54 |
83. | Filippo Ridolfo | Team Novo Nordisk | |
84. | Gerd de Keijzer | Team Novo Nordisk | |
85. | Andrea Peron | Team Novo Nordisk | |
86. | Kévin van Melsen | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
87. | Mohammed Al-wahibi | Oman | |
88. | Munther Al Hsani | Oman | |
89. | Mazin Al Riyami | Oman | |
90. | Mihkel Raim | Burgos-BH | |
91. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
92. | Luca Colnaghi | Bardiani-CSF-Faizanè | |
93. | Faisal Almammari | Oman |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 14:49:00 |
2. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 00:55 |
3. | Jan Hirt | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 00:58 |
4. | Mauro Schmid | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 01:06 |
5. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 01:07 |
6. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 01:22 |
7. | Kevin Vermaerke | Team DSM | |
8. | Henri Vandenabeele | Team DSM | 01:23 |
9. | Rein Taaramae | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 01:28 |
10. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | 01:31 |
11. | Harold Martin Lopez | Astana Qazaqstan Development Team | |
12. | Hugo Page | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
13. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | |
14. | Filippo Zana | Bardiani-CSF-Faizanè | |
15. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
16. | Sander Armee | Cofidis | 01:33 |
17. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange-Jayco | 01:41 |
18. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | 01:48 |
19. | Kevin Vauquelin | Team Arkéa Samsic | 01:53 |
20. | Davide Villella | Cofidis | 01:58 |
21. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | |
22. | Juan Carlos Lopez | Astana Qazaqstan Development Team | 02:08 |
23. | Hugo Toumire | Cofidis | 02:12 |
24. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | 02:39 |
25. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | 02:50 |
26. | Mario Aparicio | Burgos-BH | 02:55 |
27. | Winner Anacona | Team Arkéa Samsic | 03:00 |
28. | Michael Kukrle | Gazprom-RusVelo | 03:09 |
29. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 03:49 |
30. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 04:36 |
31. | Stan van Tricht | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 05:31 |
32. | Laurent Pichon | Team Arkéa Samsic | 06:04 |
33. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | 06:09 |
34. | Milan Menten | Bingoal Pauwels Sauces WB | 06:11 |
35. | Jetse Bol | Burgos-BH | 06:18 |
36. | Yousif Mirza | UAE Team Emirates | 06:41 |
37. | Cameron Meyer | Team BikeExchange-Jayco | 06:44 |
38. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | 07:01 |
39. | Marco Brenner | Team DSM | 07:08 |
40. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 07:29 |
41. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | 07:42 |
42. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | 08:08 |
43. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 08:24 |
44. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
45. | Callum Scotson | Team BikeExchange-Jayco | 09:13 |
46. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 09:53 |
47. | Clément Davy | Groupama-FDJ | 10:13 |
48. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | 12:18 |
49. | Johan Meens | Bingoal Pauwels Sauces WB | 12:22 |
50. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | 12:31 |
51. | Louis Blouwe | Bingoal Pauwels Sauces WB | 12:44 |
52. | Alexandre Vinokurov | Astana Qazaqstan Development Team | 12:47 |
53. | Samuele Zoccarato | Bardiani-CSF-Faizanè | 12:57 |
54. | Laurenz Rex | Bingoal Pauwels Sauces WB | 13:11 |
55. | Kelland O'brien | Team BikeExchange-Jayco | 13:13 |
56. | Søren Kragh Andersen | Team DSM | 13:20 |
57. | Szymon Sajnok | Cofidis | 13:47 |
58. | Antonio Angulo | Euskaltel-Euskadi | 14:03 |
59. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Development Team | 14:09 |
60. | Tord Gudmestad | Uno-X Pro Cycling Team | 14:49 |
61. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 14:52 |
62. | Felix Gross | UAE Team Emirates | 15:16 |
63. | Stijn Steels | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 15:17 |
64. | Max Walscheid | Cofidis | 15:20 |
65. | Marcus Sander Hansen | Uno-X Pro Cycling Team | 15:46 |
66. | Angel Fuentes | Burgos-BH | 16:39 |
67. | Peio Goikoetxea | Euskaltel-Euskadi | 16:59 |
68. | Mark Cavendish | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 17:15 |
69. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | 17:24 |
70. | Nicolas Vinokurov | Astana Qazaqstan Development Team | 17:34 |
71. | Umberto Poli | Team Novo Nordisk | 17:40 |
72. | Campbell Stewart | Team BikeExchange-Jayco | 17:53 |
73. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | 18:30 |
74. | Tom Devriendt | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 19:05 |
75. | Iljo Keisse | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 19:52 |
76. | Alex Molenaar | Burgos-BH | 20:26 |
77. | Julen Irizar | Euskaltel-Euskadi | 21:17 |
78. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | 21:24 |
79. | Victor Langellotti | Burgos-BH | 21:29 |
80. | Andrea Peron | Team Novo Nordisk | 24:59 |
81. | Said Alrahbi | Oman | 25:24 |
82. | Luca Colnaghi | Bardiani-CSF-Faizanè | 25:38 |
83. | Nathan Vandepitte | Bingoal Pauwels Sauces WB | 26:11 |
84. | Filippo Ridolfo | Team Novo Nordisk | 26:13 |
85. | Mihkel Raim | Burgos-BH | 26:59 |
86. | Munther Al Hsani | Oman | 27:25 |
87. | Julius Johansen | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 28:46 |
88. | Faisal Almammari | Oman | 28:47 |
89. | Mohammed Al-wahibi | Oman | 28:57 |
90. | Gerd de Keijzer | Team Novo Nordisk | 30:27 |
91. | Kévin van Melsen | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 30:52 |
92. | Abdulrahman Alyaqoobi | Oman | 31:57 |
93. | Mazin Al Riyami | Oman | 32:58 |