Danielo - odzież kolarska

Paszport szczepionkowy będzie wymagany na francuskich wyścigach

Paszport szczepionkowy będzie wymagany od 24 stycznia we Francji jako przepustka do licznych miejsc publicznych. Nowe przepisy obowiązywały będą też kolarzy startujących we francuskich wyścigach.

W piątek francuska Rada Konstytucyjna zatwierdziła regulacje, które w ubiegłą niedzielę przegłosowało Zgromadzenie Narodowe. W myśl nowej ustawy paszport szczepionkowy zastąpi paszport sanitarny i wymagany będzie od wszystkich powyżej 16-go roku życia jako warunek dostępu do licznych miejsc publicznych, takich jak restauracje, kawiarnie, bary, kina czy środki transportu.

Przepisy wykonawcze do ustawy wchodzą w życie z dniem 24 stycznia i obowiązywały będą przynajmniej do 31 lipca.

Ważny paszport szczepionkowy będą miały osoby, które otrzymały jedną lub dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 (w zależności od szczepionki). Od 15 lutego wymogiem ważności będzie otrzymanie trzeciej dawki szczepionki w okresie czterech do siedmiu miesięcy od poprzednich.

W lutym na terytorium Francji poluzowane zostaną też przepisy sanitarne: zniknie wymóg noszenia masek, organizowane będą mogły być koncerty, otwarte zostaną też kluby. Praca zdalna będzie zalecana, ale nie wymagana.

Rada Konstytucyjna nie zmieniła centralnych zapisów nowego prawa, ale wyjątek zrobiła dla wieców wyborczych czy zebrań o charakterze politycznym. To ważny wyjątek, gdyż Francuzi w kwietniu głosowali będą w wyborach prezydenckich.

Rada zaznaczyła, że przepisy powinny być stosowane proporcjonalnie do zagrożenia dla zdrowia publicznego i zostać zawieszone “kiedy sytuacja nie będzie ich wymagała”.

Paszport szczepionkowy a kolarstwo

Przepisy dotyczą także wszystkich imprez sportowych na terenie Francji. Wymogiem objęci będą nie tylko sportowcy, ale wszyscy uczestnicy: obsługa, wolontariusze i osoby pracujące przy imprezach sportowych.

Dotychczas regulacje wymagały paszportu sanitarnego, ale pozwalały na okazanie certyfikatu ozdrowienia lub negatywnego testu.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ostatnio zaktualizowała swój protokół sanitarny. Ten nie ma wyboru i przyznaje prymat prawa krajowego nad przepisami Unii. To oznacza, że wszystkie wyścigi, w tym Tour de France, muszą przestrzegać wytycznych prawa francuskiego.

Sytuacja we Francji

91,8% dorosłej populacji Francji ma już za sobą pełne szczepienie przeciwko Covid-19. To 52,4 miliona ludzi, czyli 79,4% całej populacji. Rząd prezydenta Emmanuela Macrona argumentuje, że wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych i tym samym odciążenie służby zdrowia.

W ubiegłym tygodniu siedmiodniowa średnia zgonów we Francji przekroczyła 200 osób.  Opracowanie dziennika “Le Monde” wskazuje, że w połowie grudnia 2021 roku liczba osób niezaszczepionych przyjętych na oddziały intensywnej terapii z objawami Covid-19 była 17-krotnie większa od liczby osób zaszczepionych.

4 Comments

  1. Elrond

    22 stycznia 2022, 09:54 o 09:54

    Ich kraj, mogą niby robić co chcą, jak się nie zgadzasz to nie startujesz. Tylko, że coraz bardziej mi się to zaczyna nie podobać. Już nawet nie można być normalnie zdrowym młodym człowiekiem. Tylko szczepionki i pieczątki do kenkarty. Ehh..

  2. Konrad

    22 stycznia 2022, 10:30 o 10:30

    Zabezpieczeni muszą być chronieni przed niezabezpieczonymi poprzez zmuszanie niezabezpieczonych do użycia zabezpieczenia, które nie zabezpieczyło zabezpieczonych.
    kowidiotyczna logika

  3. S

    22 stycznia 2022, 16:21 o 16:21

    Bo świat stanął na głowie. Idzie wojna niestety.

  4. charemski

    22 stycznia 2022, 19:37 o 19:37

    Nie zabezpieczyło przez niezabezpieczonych 😉