Superprestige 2021/22 #5. Van Aert wrócił w efektownym stylu

Wout van Aert (Jumbo-Visma) i Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) wygrali w Boom piąte zawody z cyklu Telenet Superprestige.

Van Aert zdominował ściganie w gronie elity mężczyzn. Pomimo kilku upadków 2. miejsce zajął Toon Aerts (Baloise Trek Lions), który przyjechał na metę ze startą minuty i 40 sekund. Podium uzupełnił mistrz Europy Lars van der Haar (także Baloise Trek Lions).

Warunki pogodowe nie rozpieszczały zawodników i zawodniczki. W Boom od rana padał deszcz, a trasa przekształciła się w błotnistą szklankę z głębokimi kałużami. Panowie rywalizowali na dystansie 7, a panie 5 kółek.

Van Aert wystartował z 3. rzędu, ale szybko przebił się do czołówki. Mistrz Belgii zaatakował na 2. rundzie, wykorzystując błąd Toona Aertsa, który upadł na śliskim zjeździe. Niemal natychmiast odjechał rywalom, dzięki większym umiejętnościom jazdy po błocie. Kolarz Jumbo powiększał przewagę z okrążenia na okrążenie i nie pozostawił złudzeń pozostałym zawodnikom, choć nie ustrzegł się drobnego błędu na jednym odcinku trasy.

Za plecami Van Aerta trwała zacięta walka o podium. Próbowali Hermans, Iserbyt, Van Kessel czy Vanthourenhout, ale ostatecznie najlepiej poradzili sobie kolarze z ekipy Svena Nysa. Pomimo kilku błędów technicznych i upadków 2. miejsce zajął Aerts. Po słabym starcie Mistrz Europy Lars van der Haar przebijał się do przodu, co starczyło na podium w Boom.

W wyścigu kobiet mistrzyni świata Brand pokonała Inge van der Heijden (777). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Denise Betsema (Pauwels Sauzen – Bingoal).

Brand nie dała szans większych szans swoim rywalkom. Na 2. kółku odjechała od Van der Heijden i pomknęła po kolejne zwycięstwo w przełajowym sezonie. Okrążenie później Betsema musiała zmienić obuwie w boksie, przez co spadła o kilka miejsc. Holenderka odrabiała starty, ale nie dała rady doścignąć zmęczonej Van der Heijden.