Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious) wygrał tegoroczną edycję Benelux Tour. Na ostatnim etapie w Geraardsbergen triumfował Matej Mohoric (Bahrain Victorious).
Colbrelli finiszował na drugim miejscu na etapie, trzecie miejsce zajął Tom Dumoulin (Jumbo-Visma). Jako 33. finiszował Michał Gołaś (Ineos Grenadiers).
W klasyfikacji generalnej Benelux Tour dwaj kolarze Bahrain Victorious zajęli pierwsze dwie pozycje – Colbrelli wyprzedził Mohoricia o 29 sekund. Na najniższym stopniu podium, ze stratą ponad minuty, stanął Victor Campenaerts (Qhubeka NextHash).
Na zakończenie tygodniowej rywalizacji w Belgii i Holandii jak co roku czekał etap po brukowanych bergach w zachodniej Flandrii. Po płaskim początku zawodnicy trzykrotnie pokonywali 25-kilometrową rundę, zawierającą słynne połączenie Muur-Kapelmuur (1,2 km; 7,8%) i Bosberg (1,4 km; 5%), a także Denderoordstraat (700 m; 7,5%). Na trzeciej pętli kolarze finiszowali w połowie drogi na Muur-Kapelmuur, po 600-metrowym podjeździe.
Przy wysokim tempie na początku, regularnie przekraczającym 50 kilometrów na godzinę, długo zajęło utworzenie ucieczki. Dopiero po godzinie ścigania zaatakowali Philippe Gilbert (Lotto Soudal), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Oscar Riesebeek (Alpecin-Fenix) i Casper Pedersen (Team DSM), następnie dokręcili do nich również Dries Devenyns (Deceuninck–Quick-Step), Tosh Van der Sande (Lotto Soudal), Hugo Houle (Astana-Premier Tech), Jenthe Biermans (Israel Start-Up Nation), Barnabas Péak (BikeExchange), Reinhardt Janse van Rensburg (Qhubeka NextHash) i Toms Skujins (Trek-Segafredo). Jedenastoosobowa grupka nie zdołała jednak wypracować sobie zbyt dużej przewagi, odskakując na minutę.
Różnica zmalała szybko na początku rund w Geraardsbergen. Gdy wynosiła 20 sekund przeskok wykonali zajmujące drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Matej Mohoric (Bahrain Victorious) i Victor Campenaerts (Qhubeka-Next Hash), a także Kasper Asgreen (Deceuninck–Quick-Step) i Brandon McNulty (UAE Team Emirates). Czwórka minęła uciekinierów i rozpoczęła samotną akcję, z którą zabrał się również Lukas Postlberger (Bora-hansgrohe).
Przewaga urosła do poziomu minuty, a przyspieszenia Mohoricia zgubiły Postlbergera i McNulty’ego. Lotto Soudal nie zgodził się jednak na taki odjazd, kasując go 26 kilometrów przed metą. Słoweniec z Bahrain Victorious nie dał jednak za wygraną i znów ruszył na ostatnim pełnym Muur-Kapelmuur. Za nim ruszyli Asgreen i liderujący w klasyfikacji generalnej Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious), a także Tim Wellens (Lotto Soudal).
Trójka cały czas miała Mohoricia w zasięgu wzroku, jednak nie zdołała do niego dojechać, trzymając kilkusekundową stratę. Wellens stracił kontakt, do pościgu zostali zatem Colbrelli i Asgreen. Z tyłu, ze stratą kolejnych kilku sekund, grupkę zawiązali Wellens, Campenaerts, Gianni Vermeersch (Alpecin-Fenix), Fred Wright (Bahrain Victorious), Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Aime de Gendt, Danny van Poppel (obaj Intermarche-Wanty Gobert-Materiaux) i Tiesj Benoot (Team DSM).
12 kilometrów przed metą grupka złapała goniącą dwójkę, jednak Mohoric powiększał przewagę na czele. Ta przekroczyła 40 sekund, a dzięki sekundowym bonifikatom na złotym kilometrze Słoweniec stał się wirtualnym liderem.
To zmieniło się jednak na przedostatnim odjeździe, Denderoordstraat (700 m; 7,5%), gdzie zaatakował Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), który dojechał do pościgu. Za nim podążył liderujący Colbrelli, ograniczając straty, a przewaga Mohoricia zaś szybko zaczęła maleć, co jeszcze bardziej sprzyjało Włochowi.
Mohoric utrzymał na czele i metę na ostatnim podjeździe w centrum Geraardsbergen przeciął 10 sekund przed swoim włoskim kolegą drużynowym. To sprawiło, że Colbrelli odniósł zwycięstwo w Benelux Tour, triumfując po raz pierwszy w karierze w wyścigu etapowym UCI WorldTour i po raz drugi w jakiejkolwiek etapówce, po sukcesie w Tour du Limousin w 2015 roku. Został również pierwszym włoskim zwycięzcą Benelux Tour.
Wyniki 7. etapu Benelux Tour 2021 (2.WWT), Namur (Belgia) – Geraardsbergen (Belgia) (180,9 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | 3:50:56 |
2. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Victorious | 00:11 |
3. | Tom Dumoulin | Jumbo-Visma | 00:15 |
4. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Crédits | 00:22 |
5. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | |
6. | Danny van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | 00:24 |
7. | Tom van Asbroeck | Israel Start-Up Nation | |
8. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | |
9. | Tiesj Benoot | Team DSM | |
10. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | |
11. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
12. | Mads Wurtz Schmidt | Israel Start-Up Nation | |
13. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
14. | Kenneth van Rooy | Sport Vlaanderen-Baloise | |
15. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | |
16. | Mike Teunissen | Jumbo-Visma | |
17. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
18. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
19. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | |
20. | Ludovic Robeet | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
21. | Victor Campenaerts | Team Qhubeka NextHash | |
22. | Luke Durbridge | Team BikeExchange | |
23. | Logan Owen | EF Education-Nippo | |
24. | Davide Villella | Movistar Team | 00:31 |
25. | Nikias Arndt | Team DSM | 00:33 |
26. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | 00:49 |
27. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | 00:54 |
28. | Aimé de Gendt | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:07 |
29. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | 01:43 |
30. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 01:46 |
31. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | 01:56 |
32. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Fenix | 02:27 |
33. | Michał Gołaś | Ineos Grenadiers | 02:47 |
34. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | 02:55 |
35. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | 02:57 |
36. | Tom Bohli | Cofidis, Solutions Crédits | |
37. | Milan Menten | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
38. | Arjen Livyns | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
39. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 03:01 |
40. | Guillaume Boivin | Israel Start-Up Nation | |
41. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | 03:03 |
42. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | 03:05 |
43. | Jack Bauer | Team BikeExchange | |
44. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | 03:09 |
45. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
46. | Hugo Houle | Astana-Premier Tech | 03:11 |
47. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | |
48. | Boy van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | |
49. | Julius van Den Berg | EF Education-Nippo | 03:21 |
50. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
51. | Michael Gogl | Team Qhubeka NextHash | 05:49 |
52. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 07:38 |
53. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | |
54. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
55. | Guy Sagiv | Israel Start-Up Nation | 07:46 |
56. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 07:54 |
57. | Juraj Sagan | Bora-hansgrohe | 08:17 |
58. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | |
59. | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | |
60. | Stefan Bissegger | EF Education-Nippo | |
61. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | |
62. | Sebastian Langeveld | EF Education-Nippo | |
63. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
64. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 09:46 |
65. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | |
66. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | 10:22 |
67. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | 11:24 |
68. | Fumiyuki Beppu | EF Education-Nippo | |
69. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | |
70. | Arne Marit | Sport Vlaanderen-Baloise | |
71. | Andreas Stokbro | Team Qhubeka NextHash | |
72. | Timothy Dupont | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
73. | Laurenz Rex | Bingoal Pauwels Sauces WB | |
74. | Charlie Quarterman | Trek-Segafredo | |
75. | Pieter Vanspeybrouck | Intermarche-Wanty-Gobert | |
76. | Barnabás Peak | Team BikeExchange | |
77. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | |
78. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
79. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | |
80. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
81. | Gijs van Hoecke | AG2R Citroën Team | |
82. | Sebastián Henao | Ineos Grenadiers | |
83. | Leonardo Basso | Ineos Grenadiers | 01:12 |
84. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | 11:24 |
85. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | |
86. | Dries de Bondt | Alpecin-Fenix | |
87. | Héctor Carretero | Movistar Team | |
88. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
89. | Stanisław Aniołkowski | Bingoal Pauwels Sauces WB | 11:37 |
90. | Iljo Keisse | Deceuninck-Quick Step | |
91. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | 11:53 |
92. | Samuele Battistella | Astana-Premier Tech | |
93. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | 12:09 |
DNF | Alexander Konychev | Team BikeExchange | - |
DNF | Cees Bol | Team DSM | - |
DNF | Casper Pedersen | Team DSM | - |
DNF | Reinardt Janse van Rensburg | Team Qhubeka NextHash | - |
DNF | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | - |
DNF | Toms Skujins | Trek-Segafredo | - |
DNF | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | - |
DNF | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | - |
DNF | Caleb Ewan | Lotto Soudal | - |
DNF | Roger Kluge | Lotto Soudal | - |
DNF | Dmitriy Gruzdev | Astana-Premier Tech | - |
DNF | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | - |
DNF | Marcel Sieberg | Bahrain-Victorious | - |
DNF | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | - |
DNF | Jempy Drucker | Cofidis, Solutions Crédits | - |
DNF | Elia Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | - |
DNF | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | - |
DNF | Ludwig de Winter | Intermarche-Wanty-Gobert | - |
DNF | Jos van Emden | Jumbo-Visma | - |
DNF | Iván Garcia Cortina | Movistar Team | - |
DNF | Callum Scotson | Team BikeExchange | - |
DNF | Joris Nieuwenhuis | Team DSM | - |
DNF | Jasha Sutterlin | Team DSM | - |
DNF | Harry Tanfield | Team Qhubeka NextHash | - |
DNF | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | - |
DNF | Edward Theuns | Trek-Segafredo | - |
DNF | Thimo Willems | Sport Vlaanderen-Baloise | - |
DNF | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | - |
DNF | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | - |
DNF | Anthony Jullien | AG2R Citroën Team | - |
DNF | Yevgeniy Gidich | Astana-Premier Tech | - |
DNF | Jonathan Milan | Bahrain-Victorious | - |
DNF | Erik Baska | Bora-hansgrohe | - |
DNF | Daniel Oss | Bora-hansgrohe | - |
DNF | Szymon Sajnok | Cofidis, Solutions Crédits | - |
DNF | Daniel Arroyave | EF Education-Nippo | - |
DNF | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | - |
DNF | Dylan Groenewegen | Jumbo-Visma | - |
DNS | Max Walscheid | Team Qhubeka NextHash | - |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Victorious | 24:14:29 |
2. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | 00:29 |
3. | Victor Campenaerts | Team Qhubeka NextHash | 01:14 |
4. | Tim Wellens | Lotto Soudal | 01:26 |
5. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 01:28 |
6. | Luke Durbridge | Team BikeExchange | 01:30 |
7. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 01:37 |
8. | Tiesj Benoot | Team DSM | 01:54 |
9. | Tom Dumoulin | Jumbo-Visma | 01:55 |
10. | Mike Teunissen | Jumbo-Visma | 02:01 |
11. | Nikias Arndt | Team DSM | 02:17 |
12. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | 02:25 |
13. | Logan Owen | EF Education-Nippo | 02:32 |
14. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | 02:34 |
15. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | 02:41 |
16. | Mads Wurtz Schmidt | Israel Start-Up Nation | 03:05 |
17. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | 03:16 |
18. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | 03:47 |
19. | Tom van Asbroeck | Israel Start-Up Nation | 04:40 |
20. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | 05:24 |
21. | Aimé de Gendt | Intermarche-Wanty-Gobert | 05:57 |
22. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Fenix | 07:01 |
23. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Crédits | 07:06 |
24. | Danny van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | 07:40 |
25. | Kenneth van Rooy | Sport Vlaanderen-Baloise | 08:56 |
26. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | 09:07 |
27. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | 09:13 |
28. | Jack Bauer | Team BikeExchange | 09:54 |
29. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | 10:48 |
30. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 11:24 |
31. | Michał Gołaś | Ineos Grenadiers | 11:43 |
32. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 11:48 |
33. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | 11:51 |
34. | Guillaume Boivin | Israel Start-Up Nation | 11:57 |
35. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | 14:33 |
36. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | 15:03 |
37. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 15:19 |
38. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | 16:04 |
39. | Davide Villella | Movistar Team | 16:50 |
40. | Hugo Houle | Astana-Premier Tech | 17:29 |
41. | Michael Gogl | Team Qhubeka NextHash | 17:34 |
42. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | 17:42 |
43. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | 18:35 |
44. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | 19:36 |
45. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 19:56 |
46. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | 20:00 |
47. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | 20:39 |
48. | Milan Menten | Bingoal Pauwels Sauces WB | 21:15 |
49. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | 21:59 |
50. | Attila Valter | Groupama-FDJ | 22:28 |
51. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 22:44 |
52. | Leonardo Basso | Ineos Grenadiers | 23:19 |
53. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | 24:02 |
54. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 24:07 |
55. | Samuele Battistella | Astana-Premier Tech | 25:05 |
56. | Boy van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | 25:26 |
57. | Andreas Stokbro | Team Qhubeka NextHash | 27:13 |
58. | Stefan Bissegger | EF Education-Nippo | 27:58 |
59. | Sebastian Langeveld | EF Education-Nippo | 28:10 |
60. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | 28:25 |
61. | Tom Bohli | Cofidis, Solutions Crédits | 29:21 |
62. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | |
63. | Stanisław Aniołkowski | Bingoal Pauwels Sauces WB | 29:48 |
64. | Gijs van Hoecke | AG2R Citroën Team | 30:02 |
65. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | 30:04 |
66. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 31:21 |
67. | Arjen Livyns | Bingoal Pauwels Sauces WB | 32:10 |
68. | Julius van Den Berg | EF Education-Nippo | 32:19 |
69. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | 32:42 |
70. | Ludovic Robeet | Bingoal Pauwels Sauces WB | 33:22 |
71. | Laurenz Rex | Bingoal Pauwels Sauces WB | 34:44 |
72. | Sebastián Henao | Ineos Grenadiers | 35:07 |
73. | Héctor Carretero | Movistar Team | 35:46 |
74. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | 37:12 |
75. | Barnabás Peak | Team BikeExchange | 37:25 |
76. | Timothy Dupont | Bingoal Pauwels Sauces WB | 37:30 |
77. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | 37:41 |
78. | Juraj Sagan | Bora-hansgrohe | 38:29 |
79. | Dries de Bondt | Alpecin-Fenix | 38:39 |
80. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 38:40 |
81. | Arne Marit | Sport Vlaanderen-Baloise | 38:59 |
82. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 39:52 |
83. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | 40:41 |
84. | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | 40:42 |
85. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | 42:10 |
86. | Guy Sagiv | Israel Start-Up Nation | 43:08 |
87. | Pieter Vanspeybrouck | Intermarche-Wanty-Gobert | 43:19 |
88. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | 43:55 |
89. | Charlie Quarterman | Trek-Segafredo | 45:02 |
90. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | 45:04 |
91. | Iljo Keisse | Deceuninck-Quick Step | 46:17 |
92. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | 46:49 |
93. | Fumiyuki Beppu | EF Education-Nippo | 1:05:18 |