Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2021: etap 18 – przekroje/mapki

Zapowiedź 18. etapu Tour de France 2021. 15 lipca (czwartek): Pau – Luz-Ardiden (129,7 km).

Ostatni górski etap w 108. “Wielkiej Pętli”, z dwoma podjazdami poza kategorią. Takie “wszystko albo nic” dla zdeterminowanych.

Zawodnicy wyruszą ze stolicy departamentu Pireneje Atlantyckie, Pau, niemal corocznego przystanku w Tour de France. Dawna stolica historycznego regionu Bearn w XIX wieku gościła pierwszy aeroklub we Francji, stworzony, aby bracia Wright mogli latać w tym kraju. W połowie XX wieku w okolicach miasta odkryto złoża gazu, co doprowadziło do rozwinięcia branży petrochemicznej. W centrum miasta stoi za to średniowieczny zamek, w którym urodził się król Henryk IV. Z Pau pochodzą też złoci medaliści Igrzysk Olimpijskich w kajakarstwie, bracia Patrice i Tony Estanguet.

Pierwsze 60 kilometrów to teren płaski, a kolarze pokonają jedynie delikatne hopki Côte de Notre-Dame de Piétat (2,6 km; 5,6%) i Côte de Loucrup (2 km; 7%). Kolumna przejedzie przez Saint-Pé-de-Bigorre, gdzie stoi XI-wieczny kościół, a następnie znajdzie się w znanym na cały świat Lourdes. Od XIX wieku do groty Massabielle i sanktuarium przyjeżdżają tłumy pielgrzymów i turystów.

Lotna premia przewidziana jest w Pouzac, następnie stawka znajdzie się w Bagneres-de-Bigorre. Miasto zbudowane w czasach rzymskich oprócz starożytnych term posiada XIV-wieczną wieżę i XIII-wieczny kościół. Na poważnie rywalizacja zacznie się dopiero w turystycznym mieście Campan, z którego rozpocznie się wspinaczka na Col du Tourmalet.

Col du Tourmalet

Połączenie podjazdów Col du Tourmalet i Luz Ardiden na trasie Tour de France do tej pory pojawiało się siedem razy. W przeciwieństwie do tegorocznego etapu, poprzednie wspinaczki na Tourmalet zawsze poprzedzano innymi. Najczęściej, bo w latach 1985, 1990, 2001 i 2003 organizator dokładał Col d’Aspin, a w 1994 roku dodatkowo Col de Peyresourde.

W 1988 roku z kolei etap wieńczył pirenejski maraton przez Col de Portet d’Aspet, Col de Mente, Col de Peyresourde, Col d’Aspin i Col du Tourmalet. W 2011 roku natomiast przed wspinaczką na Tourmalet debiutował podjazd na Hourquette d’Ancizan.

Col du Tourmalet (17,1 km; 7,3%) z wschodniej strony, od Sainte-Marie-de-Campan, jest podjazdem łatwiejszym niż ten od Luz-Saint-Sauveur. Pierwsze pięć kilometrów to delikatne 4-5%, a następnie stromizna ustabilizuje się na poziomie 8-9%, momentami sięgając 10%. Podjazd, którego gaskońską nazwę tłumaczyć można jako “górę dystansu” lub “odległą górę”, powinien zatem być dobrym miejscem na poważną selekcję w peletonie. Na szczycie czeka premia upamiętniająca drugiego dyrektora Tour de France, Jacquesa Goddeta.

Kręty w pierwszej części zjazd zaprowadzi do miejscowości Barèges. Tu znajdują się najwyżej położone termy we Francji. Następnie zawodnicy trafią do Luz-Saint-Sauveur, gdzie nadal stoi zamek z X wieku, a także wybudowane w latach 60. XVIII wieku, na polecenie zakochanego w Pirenejach Napoleona III, most i kaplica.

Tu po okrążeniu miasteczka rozpocznie się ostatnia góra na trasie tegorocznego Tour de France, powracający po 10 latach Luz Ardiden. Wymagający podjazd na 13-kilometrowym odcinku ma średnie nachylenie 7,4%, choć nie jest na całej długości regularny, dwa wypłaszczenia neutralizują dwa 9-10% odcinki.

W zależności od polityki względem ucieczki, wyścig potoczyć się może na dwa sposoby: faworyci wyścigu porachunki załatwią albo na czele wyścigu albo za plecami uciekinierów. Prowadzący w klasyfikacji Tadej Pogacar zdaje się nie do ruszenia i powinien się ograniczyć do kontrolowania sytuacji. Drugiego miejsca przed Richardem Carapazem bronił będzie Jonas Vingegaard, natomiast Ben O’Connor i Wilco Kelderman będą chcieli dobrać się do skóry Rigoberto Uranowi.

Premie górskie:
Côte de Notre-Dame de Piétat (10,6 km – 119,1 km przed metą; 2,6 km; 5,6%, kat. 4)
Côte de Loucrup (54,6 km – 75,1 km przed metą; 2 km; 7%, kat. 4)
Col du Tourmalet (94,1 km – 35,6 km przed metą; 17,1 km; 7,3%, kat. HC)

Luz Ardiden (meta; 13,3 km; 7,4%, kat. HC)

Lotna premia:
Pouzac (62,7 km – 67 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:35, start ostry – 13:50 po 6,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:19-17:44.

mapki i profile: ASO/Geoatlas