Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2021: etap 16 – przekroje/mapki

Zapowiedź 16. etapu Tour de France 2021. 13 lipca (wtorek): Pas de la Case – Saint-Gaudens (169 km).

Powrót do rywalizacji na Tour de France po dniu przerwy to przelotowy etap przez Pireneje. Czołówka wyścigu poczeka na dwa kolejne, wymagające górskie etapy. Szansę zatem powinni dostać po raz kolejny uciekinierzy.

Kolarze wyruszą z niewielkiej wsi Pas de la Casa, położonej tuż przy granicy z Francją, pod przełęczą Envalira. Jej nazwa wzięła się tego, iż dawniej na przełęczy znajdowała się chata pasterska, stąd “przełęcz domu”. To jeden z najważniejszych kurortów narciarskich w Pirenejach, oferujący ponad 200 kilometrów tras. Niedaleko zaś znajduje się uruchomiony w 1964 nadajnik radia Radio Andorra i Sud Radio. Kolumna wyścigu tuż po starcie honorowym znajdzie się we Francji, a pierwszą część zjazdu, pokonają w ramach niemal 20-kilometrowego odcinka neutralnego.

Kolejne kilometry po starcie ostrym – ulokowanym przy XII-wiecznym zamku w Porta – również prowadzą z górki, m.in. przez Ax-les-Thermes, będącego od czasów Rzymian miastem uzdrowiskowym. W XIII wieku ich rozbudowę zlecił św. król Ludwik IX, aby pozwolić na leczenie dotkniętych trądem żołnierzy powracających z krucjat. Chwilę później kolumna znajdzie się w Tarascon-sur-Ariège, dotkniętego mocno przez wojny religijne i pożary pomiędzy XVI a XVIII wiekiem, dziś będącego miasteczkiem turystycznym. Etap sprzyja ucieczkom, tu powinniśmy być świadkami podziałów stawki i prób odskoków, takich samych, jak na 14. etapie.

Pierwszym wyzwaniem dnia jest Col de Port (11,4 km; 5,1%), którego średnie nachylenie zaniża łagodny początek. W środkowej części wspinaczki wskaźniki wskażą około 7-8%, by odpuścić następnie w końcówce. Na zjeździe brakuje agrafek, jednak droga wciąż jest bardzo kręta. Col de Port był pierwszą pirenejską wspinaczką na trasie Tour de France w 1910 roku. Następnie trasa znów się wypłaszczy, prowadząc m.in. przez lotną premię w Vic d’Oust.

Col de la Core (13,1 km; 6,6%, kat. 1) jest podjazdem dłuższym, na którym nachylenie stale oscyluje wokół 7%. Podczas II Wojny Światowej podjazd był wykorzystywany przez miejscowych, aby uciec przed okupantem, a także przez żołnierzy aliantów powracających do domu. Na początku zjazdu kolarze miną jezioro Bethmale, a trafią do Castillon-en-Couserans, gdzie znajduje się XII-wieczna kaplica. Później znów zaplanowano kilka kilometrów płaskiego.

Ostatnią znaczącą wspinaczką jest Col de Portet-d’Aspet (5,4 km; 7,1%), gdzie w 1995 po upadku zmarł Fabio Casartelli. Z tej strony podjazd jest krótszy, a może służyć wstępnym atakom z ucieczki. Po przejeździe przez Soueich, gdzie wychował się Pavel Sivakov, czeka jeszcze krótka, lecz stroma Côte d’Aspret-Sarrat (800 m; 8,4%).

Finisz zaplanowano w Saint-Gaudens, który nosi imię Gaudensa, młodego człowieka zabitego za obronę wiary w 475 roku przez germański lud Wizygotów. Jego relikwie trafiły do XI-wiecznej bazyliki w 1661 roku. W tych okolicach w XIX wieku kwitł tu handel ziarnem, dlatego też otwarto tu targ. Miasto starty etapów Tour de France gości regularnie, ostatni finisz za to miał miejsce w 1999 roku.

Ostatnia część trasy prowadzi wzdłuż dawnego toru wyścigowego wyścigu Grand Prix du Comminges, organizowanego w latach 1925-1952 i wygranego m.in. przez Louisa Chirona, późniejszego kierowcy Formuły 1. Dawne drewniane trybuny stoją do dziś. Końcowe metry płaskie nie są, ostatnie 400 to średnio 7,5%, a maksymalnie – ponad 12%.

W gronie mogących chcieć odjechać znajdują się mocni górale nieliczący się w klasyfikacji górskiej, m.in. Dan Martin (Israel Start-Up Nation), Thomas de Gendt (Lotto Soudal), Louis Meintjes (Intermarche Wanty-Gobert Materiaux), Vincenzo Nibali, Bauke Mollema czy Toms Skujins (wszyscy trzej Trek-Segafredo), David Gaudu (Groupama-FDJ), Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech), Sergio Henao (Qhubeka-NextHash), Pierre Latour (Cofidis) czy Pierre Rolland (B&B Hotels p/b KTM).

Premie górskie:
Col de Port (54 km – 115 km przed metą; 11,4 km; 5,1%, kat. 1)
Col de la Core (101,1 km – 67,9 km przed metą; 13,1 km; 6,6%, kat. 1)
Col de Portet-d’Aspet (136,5 km – 32,5 km przed metą; 5,4 km; 7,1%, kat. 1)
Côte d’Aspret-Sarrat (162 km – 7 km przed metą; 800 m; 8,4%, kat. 4)

Lotna premia:
Vic d’Oust (84,7 km – 84,3 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:05, start ostry – 13:30 po 19,1-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:21-17:46

mapki i profile: ASO/Geoatlas