Danielo - odzież kolarska

Zapowiedź Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski 2021

W niedzielę, 18 lipca, na szosach województwa dolnośląskiego rozegrany zostanie wyścig Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski (1.2).

To siódma edycja wyścigu państw Grupy Wyszehradzkiej, rozgrywanego od 2014 roku jako impreza z kalendarza UCI EuropeTour z kategorią 1.2. W tym roku obecność na trasie z Oleśnicy do Długołęki zapowiedziało 18 polskich i międzynarodowych ekip, w sumie ponad stu zawodników.

Wyścig jednodniowy, z powodu pandemii, nie odbył się w roku ubiegłym w żadnych z organizujących go krajów. W bieżącym sezonie serię 10 lipca otworzyła rywalizacja na Węgrzech, dzień później rozegrana została edycja słowacka. W sobotę, 17 lipca areną zmagań kolarzy będą szosy wokół Brna, a następnego dnia Oleśnica powita kolarzy, którzy ścigać się będą na 147-kilometrowej trasie z metą w Długołęce.

Trasa Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski

Zanim peleton wyruszy w kierunku Długołęki, kolarze ścigać się będą po ulicach miasta, w sumie przyjdzie im pokonać pięć rund po 2,9 kilometra każda. Po ostatniej wyjadą na osiem okrążeń na 13,4-kilometrowej pętli poprowadzonej po szosach Gminy Oleśnica, by po 18-kilometrowym dojeździe mniej więcej o godzinie 17 pojawić się na mecie w Długołęce. Poznamy wówczas zwycięzcę siódmej odsłony Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski.

Profil Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Polski

Obsada

Na starcie kolarze staną o godzinie 13.30, ale na oleśnickim rynku pojawią się już godzinę wcześniej, żeby podpisać listę startową i wziąć udział w prezentacji ekip. Są wśród nich polskie teamy, takie jak Mazowsze Serce Polski, Voster ATS Team, TC Chrobry SCOTT Głogów czy LUKS „Trójka” Piaseczno, ale także zespoły z Czech, Izraela, Białorusi, Bułgarii, Słowacji, Węgier i Włoch.

W składzie rezerwowym Vostera jest mistrz Polski Maciej Paterski, który wygrał ten wyścig w 2018 roku (była to jak dotąd najdłuższa, licząca 182 km edycja V4-Grand Prix Polski), a w kolejnym sezonie był drugi.

Na starcie zobaczymy Pawła Franczaka, który w ostatniej edycji (z 2019 roku) był trzeci i Sylwestra Janiszewskiego, który stanął na najniższym stopniu podium w 2017 roku. Spośród Polaków na trasie między Oleśnicą a Długołęką powalczą także m.in. Karol Domagalski, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Paweł Cieślik, Szymon Rekita, Paweł Szóstka, Bartosz Rudyk, triumfator rozegranego niedawno Grand Prix Doliny Baryczy-Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, oraz dobrze zapowiadający się młodzieżowiec z „Chrobrego” Damian Bieniek.

Wyścig nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie Visegrad Fund, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Miasta Oleśnica, Gminy Oleśnica i Gminy Długołęka.

Historia Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski

Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odbył się wówczas rajd kolarski dla amatorów, w którym grupa około 300 kolarzy pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. W 2014 w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od 2015 wyścigi w ramach cyklu rozgrywane są w różnych terminach.

Informacja prasowa