Danielo - odzież kolarska

Zapowiedź Itzulia Basque Country 2021

Czas odkurzyć Txapelę. Po roku przerwy najbliższy tydzień upłynie pod znakiem rywalizacji w ramach wyścigu Itzulia Basque Country, czyli 60. edycji Wyścigu Dookoła Kraju Basków.

Zielone wzgórza, leżące na północy Półwyspu Iberyjskiego, stanowią znakomity teren ćwiczebny do ostatniej części wiosennych klasyków. Krótkie i strome podjazdy, przypominają te w Ardenach, stąd na starcie zobaczymy liczne grono kolarzy, którzy pod koniec kwietnia powalczą na trasie z Liege do Liege o jeden z pięciu monumentów. 

Tegoroczna edycja przyniesie nam konfrontację pomiędzy Tadejem Pogacarem a Primozem Roglicem, pierwszą taką w wyścigu etapowym od wrześniowego Tour de France, kiedy młodszy ze Słoweńców na ostatniej prostej wyrwał starszemu, wydawało się już pewne, zwycięstwo w Paryżu. 

Pogacarowi w odniesieniu sukcesu pomoże Rafał Majka, a w koszulce Lotto Soudal wystąpi Tomasz Marczyński.

Trasa Itzulia Basque Country 2021

Rywalizację rozpocznie jazda indywidualna na czas w Bilbao, o długości 14 kilometrów. Pierwsze 2,4 kilometra to dość stroma wspinaczka na Santo Domingo (7,3%), z nachyleniem sięgającym 11%, a po długim zjeździe bardzo stromy ostatni kilometr dotknie 19%.

W drugim dniu kolarze zawitają do Sestao. Tam na koniec zaplanowano krótką ściankę, którą poprzedzi zjazd z La Asturiana (7,4 km; 6,5%). Trzeciego dnia jazdę zwieńczy konkretna ścianka Ermualde (3,1 km; 11,1%), o stromiźnie sięgającej 20%. 

Czwarty etap odwiedzi dobrego znajomego z Classica San Sebastian, podjazd Jaizkibel (7,9 km; 5,5%), który w drugiej części trasy wystąpi w parze ze stromym Erlaitz (3,8 km; 10,6%). Odcinek piąty, do Ondarroa, będzie pozbawiony wymagających wspinaczek.

Na koniec wyścigu pozostawiono królewski etap do Arrate. Na 112 kilometrach zaznaczono siedem górskich premii, w tym klasyczny finał pod Usartza (4,5 km; 8,8%).

5 kwietnia – etap 1: Bilbao – Bilbao (13,9 km, jazda indywidualna na czas)

 

6 kwietnia – etap 2: Zalla – Sestao (154,8 km)

 

7 kwietnia – etap 3: Amurrio – Ermualde (Laudio) (167,7 km)

 

8 kwietnia – etap 4: Vitoria-Gasteiz – Hondarribia (189,2 km)

 

9 kwietnia – etap 5: Hondarribia – Ondarroa (160,2 km)

 

10 kwietnia – etap 6: Ondarroa – Arrate (Eibar) (111,9 km)

Obsada w Kraju Basków

Mocno podrażniony stanie na starcie do wyścigu Primoz Roglic. Słoweniec przed niespełna miesiącem oddał na ostatnim etapie niemal pewno zwycięstwo w Paryż-Nicea, marnując po dwóch upadkach wysiłek swój i całego zespołu Jumbo-Visma. Na wzgórzach Baskonii Roglic czuje się świetnie, czego dowodem jest jego triumf w wyścigu w 2018 roku. Przed zbliżającą się “Staruszką”, gdzie przyjdzie bronić mu tytułu, na pewno pojedzie w swoim dobrym stylu, wspomagany przez młodych pomocników Tobiasa Fossa, Chrisa Harpera, Sama Oomena i Jonasa Vingegaarda.

Tadej Pogacar również nie zwykł lżej traktować swoich startów. Itzulię poznał już w 2019 roku, zajmując wówczas 6. pozycję. Jako 19-latek dopiero co rozpoczynał wtedy karierę zawodową, teraz jest zwycięzcą Tour de France, a w marcu znakomitą formę pokazał na Tirreno-Adriatico, nie znajdując równorzędnego przeciwnika. UAE Team Emirates swojemu liderowi da do pomocy Marca Hirschiego, Rafała Majkę i Brandona McNulty’ego.

W rozgrywkę Słoweńców powinna się wmieszać formacja Ineos Grenadiers, za sprawą Adama Yatesa, który przed tygodniem wygrał Volta a Catalunya, a w lutowym UAE Tour uległ tylko Pogacarowi. Brytyjczycy zabierają ze sobą dwóch ostatnich zwycięzców Giro d’Italia, Richarda Carapaza i Tao Geoghegana Harta. Podbudowani potrójnym sukcesem w Katalonii spróbują teraz pójść za ciosem.

Astana-Premier Tech wystawi ostatniego zwycięzcę w Kraju Basków Iona Izagirre i Jakoba Fuglsanga. Movistar Team liczy na triumfatora wyścigu w sezonie 2017 Alejandro Valverde oraz na Enrica Masa.

Przed własną publicznością z jak najlepszej strony chce się zaprezentować Mikel Landa (Bahrain Victorious). W silnym składzie pojedzie grupa Bora-hansgrohe, która wystawi Wilco Keldermana, Maximiliana Schachmanna i Emanuela Buchmanna.

Na ulubione stromizny czeka Michael Woods (Israel Start-Up Nation). Wysoko w klasyfikacji generalnej powinni się również zakręcić Esteban Chaves (Team BikeExchange), Bauke Mollema (Trek-Segafredo) i Hugh Carthy (EF Education-Nippo).

Lista startowa

Sonda zakończona!

Itzulia Basque Country:
103 głosów · 103 odpowiedzi
×

Bonifikaty

10 – 6 – 4 sekundy na mecie oraz 3 – 2 – 1 na lotnych premiach wszystkich etapów, z wyjątkiem pierwszego.

Nagrody

Łączna pula nagród wynosi 99 tyś. euro.

Miejsce w pierwszej trójce etapu wycenione zostało na kolejno 4 – 2 – 1 tyś euro. Ostatnie płatne 20. oznacza 100 euro.

Triumfator wyścigu dostane 12 tyś. euro, drugi zawodnik połowę tej kwoty, a trzeci 3. tyś.. 20. miejsce jest warte 300 euro.  

Zwycięzcy klasyfikacji punktowej, górskiej i młodzieżowej otrzymają po 2 tyś. euro. Zwycięzcy klasyfikacji walecznych, najdłuższej ucieczki i najlepszego zawodnika baskijskiego zarobią po 1 tyś. euro.

Krótka historia Itzulia Basque Country

Wyścig, który do 2017 roku funkcjonował pod nazwą Vuelta al Pais Vasco, narodził się w 1924 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Francois Pelissier. Impreza od sezonu 1952 jest rozgrywana regularnie i co roku przyciąga na trasy wielkie nazwiska. Rekord w liczbie dzierżą José Antonio Gonzalez, który w latach 70. triumfował czterokrotnie oraz Alberto Contador (2008, 2009, 2014, 2016). Na liście zwycięzców widnieją również takie postaci jak Gino Bartali, Jaques Anquetil, Luisa Ocania, Sean Kelly, Stephan Roche, Tony Rominger, Alex Zulle, Laurent Jalabert, Iban Mayo, Nairo Quintana, Joaquim Rodriguez, Alejandro Valverde i Primoz Roglic.

Z wyścigiem dobre wspomnienia łączą Michała Kwiatkowskiego. W 2014 roku Polaka pokonał tylko Alberto Contador, a rok później “Kwiato” wywalczył 8. miejsce.

Transmisja

Stacja Eurosport 1, codziennie od godziny 15:30