Davide Ballerini (Deceuninck-Quick-Step) wygrał w Six-Fours-les-Plages pierwszy odcinek Tour de la Provence i został pierwszym liderem zmagań.
Włoch pokonał na finiszu Francuzów Arnauda Demare’a (Groupama-FDJ) i Nacera Bouhanniego (Arkea-Samsic).
Otwierający zmagania na szosach Prowansji odcinek liczył 182 kilometry i prowadził przez pagórki departamentu Delta Rodanu. Kolarze po starcie z Aubagne pokonywali cztery kategoryzowane wspinaczki na drodze do położonego nad Morzem Śródziemnym Six-Fours-les-Plages, miejscowości nieco na zachód od Tulonu. Ostatni podjazd wyrastał 27 kilometrów przed metą, co zwiastowało sprint z peletonu w finale odcinka.
Słoneczna pogoda sprawiła, że kolarzom humory dopisywały. W niespiesznym początkowo tempie zmierzali do celu. W pierwszej ucieczce zameldowało się zaledwie dwóch kolarzy Lilian Calmejane (AG2R Citroën) i Delio Fernandez Cruz (Delko). Peleton, prowadzony przez kolarza Groupama-FDJ, podarował harcownikom 5 minut przewagi, w pełni kontrolując sytuację.
Gdy do mety pozostało niespełna 70 kilometrów, na górskiej premii 3. kategorii, sytuacja na trasie uległa zmianie. Akcja została zlikwidowana, a po ataku Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck-Quick-Step), mistrz świata odjechał razem z Giannim Mosconem (Ineos Grenadiers) i Giulio Ciccone (Trek-Segafredo). Kolarz belgijskiej ekipy wykorzystał pierwszy start w ojczyźnie by pokazać koszulkę mistrza świata.
Uznane trio 40 kilometrów przed celem zdobyło 1:20 zapasu. W pościgu pracowali kolarze UAE Team Emirates, Arkea-Samsic i Lotto Soudal. Na ostatnie górskiej premii sędzia na tablicy pokazywał 35 sekund różnicy, ale harcownicy zdawali się jeszcze pogodzeni ze swoim losem.
Na krętych drogach w kierunku wybrzeża przewaga wzrosła do 50 sekund na 18 kilometrów przed metą, ale praca zawodników UAE-Team Emirates opanowała sytuację. Uciekinierzy utrzymywali 10 sekund przewagi na ostatnich 5 kilometrach, a ostatni wysiłek Alaphilippe podjął 2500 metrów przed metą. Za Francuzem przez 600 metrów utrzymał się Moscon, ale harce te nie przeszkodziły w rozegraniu sprinterskiego finiszu.
Kolarze Groupama-FDJ i Deceuninck-Quick-Step zorganizowali się najlepiej i to Arnaud Demare rozpoczął sprint jako pierwszy. Francuz zdawał się mieć zwycięstwo na wyciągnięcie ręki, gdy na ostatnich 25 metrach z koła wyszedł mu świetnie wykorzystujący rywali jako osłonę od wiatru Ballerini.
#TDLP2021 🇫🇷 / La fin d'étape a été marquée par une belle attaque du trio Alaph'-Ciconne-Moscon. Mais au final, les sprinteurs ont été plus costaud.
🏁 Étape 1
🏆 🇮🇹 Davide Ballerini (DQT)
2⃣ 🇫🇷 Arnaud Démare (GFC) m.t.
3⃣ 🇫🇷 Nacer Bouhanni (ARK) m.t.pic.twitter.com/IVEnJeBFlj— Chronique du Vélo (@ChroniqueDuVelo) February 11, 2021
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Davide Ballerini | Deceuninck-Quick Step | 4:43:23 |
2. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
3. | Nacer Bouhanni | Team Arkéa Samsic | |
4. | Clément Venturini | AG2R Citroën Team | |
5. | Matthew Walls | Bora-hansgrohe | |
6. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
7. | Bryan Coquard | B&B Hotels p/b KTM | |
8. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | |
9. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | |
10. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | |
11. | Piet Allegaert | Cofidis, Solutions Crédits | |
12. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
13. | Jack Haig | Bahrain-Victorious | |
14. | Niccolò Bonifazio | Team Total Direct Energie | |
15. | Alex Aranburu | Astana-Premier Tech | |
16. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
17. | Zdeněk Stybar | Deceuninck-Quick Step | |
18. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
19. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | |
20. | Felix Grosschartnerr | Bora-hansgrohe | |
21. | Aurélien Paret-peintre | AG2R Citroën Team | |
22. | Aleksandr Vlasov | Astana-Premier Tech | |
23. | Connor Swift | Team Arkéa Samsic | |
24. | Dylan Teuns | Bahrain-Victorious | |
25. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
26. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
27. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
28. | Romain Cardis | St Michel-Auber93 | |
29. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
30. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
31. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | |
32. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
33. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | |
34. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
35. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | |
36. | Florian Vermeersch | Lotto Soudal | |
37. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | |
38. | Max Kanter | Team DSM | |
39. | Iván Ramiro Sosa | Ineos Grenadiers | |
40. | Warren Barguil | Team Arkéa Samsic | |
41. | Biniam Ghirmay Hailu | DELKO | |
42. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
43. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | |
44. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | |
45. | Mauri Vansevenant | Deceuninck-Quick Step | |
46. | Julien Trarieux | DELKO | |
47. | Emiel Vermeulen | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
48. | Fabio Aru | Team Qhubeka ASSOS | |
49. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | |
50. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
51. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
52. | Lluís Mas | Movistar Team | |
53. | Alexis Vuillermoz | Team Total Direct Energie | |
54. | Julian Alaphilippe | Deceuninck-Quick Step | |
55. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
56. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | |
57. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | |
58. | Enric Mas | Movistar Team | 00:21 |
59. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
60. | Manuel Diaz José | DELKO | |
61. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
62. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
63. | Jérémy Leveau | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
64. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | |
65. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
66. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | 00:29 |
67. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
68. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
69. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | |
70. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
71. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | |
72. | Romain Combaud | Team DSM | |
73. | Abner Gonzalez | Movistar Team | |
74. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
75. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
76. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | |
77. | Mauro Schmid | Team Qhubeka ASSOS | 00:48 |
78. | Sander Armee | Team Qhubeka ASSOS | |
79. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
80. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | |
81. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
82. | Eduard-Michael Grosu | DELKO | |
83. | Kilian Frankiny | Team Qhubeka ASSOS | |
84. | Maxime Urruty | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | 00:51 |
85. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
86. | Jérémy Lecroq | B&B Hotels p/b KTM | 01:00 |
87. | Yoann Paillot | St Michel-Auber93 | 01:07 |
88. | Stéphane Rossetto | St Michel-Auber93 | |
89. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
90. | Nic Dlamini | Team Qhubeka ASSOS | |
91. | Szymon Sajnok | Cofidis, Solutions Crédits | |
92. | Louis Louvet | St Michel-Auber93 | |
93. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
94. | Mark Donovan | Team DSM | |
95. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
96. | Alessandro Fedeli | DELKO | |
97. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
98. | Samuel Leroux | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
99. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | |
100. | Mathias de Witte | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
101. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
102. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | |
103. | Jonathan Hivert | B&B Hotels p/b KTM | |
104. | Ion Izagirre | Astana-Premier Tech | |
105. | Víctor de La Parte | Team Total Direct Energie | |
106. | Karel Vacek | Team Qhubeka ASSOS | |
107. | Nicola Bagioli | B&B Hotels p/b KTM | |
108. | Franck Bonnamour | B&B Hotels p/b KTM | |
109. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
110. | Clément Russo | Team Arkéa Samsic | |
111. | Sven Erik Bystrom | UAE Team Emirates | |
112. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
113. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
114. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
115. | Nicolas Roche | Team DSM | |
116. | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | 01:20 |
117. | Cyril Lemoine | B&B Hotels p/b KTM | |
118. | Carlos Verona | Movistar Team | |
119. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 01:53 |
120. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
121. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 02:04 |
122. | Delio Fernandez | DELKO | |
123. | Adrien Guillonnet | St Michel-Auber93 | 02:23 |
124. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
125. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | 04:27 |
126. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 04:41 |
127. | Connor Brown | Team Qhubeka ASSOS | |
128. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
129. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | |
130. | Tony Hurel | St Michel-Auber93 | |
131. | Thomas Champion | Cofidis, Solutions Crédits | |
132. | Jens Debusschere | B&B Hotels p/b KTM | |
133. | Baptiste Bleier | St Michel-Auber93 | 06:58 |
134. | Clément Davy | Groupama-FDJ | 07:00 |
135. | Ivan Centrone | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
136. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 07:54 |
137. | Niklas Markl | Team DSM | 13:24 |
138. | Jasha Sutterlin | Team DSM |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Davide Ballerini | Deceuninck-Quick Step | 4:43:13 |
2. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 00:04 |
3. | Nacer Bouhanni | Team Arkéa Samsic | 00:06 |
4. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | |
5. | Julian Alaphilippe | Deceuninck-Quick Step | 00:07 |
6. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 00:09 |
7. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | |
8. | Clément Venturini | AG2R Citroën Team | 00:10 |
9. | Matthew Walls | Bora-hansgrohe | |
10. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
11. | Bryan Coquard | B&B Hotels p/b KTM | |
12. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | |
13. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | |
14. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | |
15. | Piet Allegaert | Cofidis, Solutions Crédits | |
16. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
17. | Jack Haig | Bahrain-Victorious | |
18. | Niccolò Bonifazio | Team Total Direct Energie | |
19. | Alex Aranburu | Astana-Premier Tech | |
20. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
21. | Zdeněk Stybar | Deceuninck-Quick Step | |
22. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
23. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | |
24. | Felix Grosschartnerr | Bora-hansgrohe | |
25. | Aurélien Paret-peintre | AG2R Citroën Team | |
26. | Aleksandr Vlasov | Astana-Premier Tech | |
27. | Connor Swift | Team Arkéa Samsic | |
28. | Dylan Teuns | Bahrain-Victorious | |
29. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
30. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
31. | Romain Cardis | St Michel-Auber93 | |
32. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
33. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
34. | Alexey Lutsenko | Astana-Premier Tech | |
35. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
36. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | |
37. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
38. | Florian Vermeersch | Lotto Soudal | |
39. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | |
40. | Max Kanter | Team DSM | |
41. | Iván Ramiro Sosa | Ineos Grenadiers | |
42. | Warren Barguil | Team Arkéa Samsic | |
43. | Biniam Ghirmay Hailu | DELKO | |
44. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
45. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | |
46. | Mauri Vansevenant | Deceuninck-Quick Step | |
47. | Julien Trarieux | DELKO | |
48. | Emiel Vermeulen | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
49. | Fabio Aru | Team Qhubeka ASSOS | |
50. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | |
51. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
52. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
53. | Lluís Mas | Movistar Team | |
54. | Alexis Vuillermoz | Team Total Direct Energie | |
55. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
56. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | |
57. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | |
58. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
59. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
60. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | |
61. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
62. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | |
63. | Romain Combaud | Team DSM | |
64. | Abner Gonzalez | Movistar Team | |
65. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
66. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
67. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | |
68. | Eduard-Michael Grosu | DELKO | |
69. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
70. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
71. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 00:29 |
72. | Enric Mas | Movistar Team | 00:31 |
73. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
74. | Manuel Diaz José | DELKO | |
75. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
76. | Jérémy Leveau | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
77. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | |
78. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
79. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | 00:39 |
80. | Mauro Schmid | Team Qhubeka ASSOS | 00:58 |
81. | Sander Armee | Team Qhubeka ASSOS | |
82. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
83. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | |
84. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
85. | Kilian Frankiny | Team Qhubeka ASSOS | |
86. | Maxime Urruty | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | 01:01 |
87. | Jérémy Lecroq | B&B Hotels p/b KTM | 01:10 |
88. | Yoann Paillot | St Michel-Auber93 | 01:17 |
89. | Stéphane Rossetto | St Michel-Auber93 | |
90. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
91. | Nic Dlamini | Team Qhubeka ASSOS | |
92. | Szymon Sajnok | Cofidis, Solutions Crédits | |
93. | Louis Louvet | St Michel-Auber93 | |
94. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
95. | Mark Donovan | Team DSM | |
96. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
97. | Alessandro Fedeli | DELKO | |
98. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
99. | Samuel Leroux | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
100. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | |
101. | Mathias de Witte | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
102. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
103. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | |
104. | Jonathan Hivert | B&B Hotels p/b KTM | |
105. | Ion Izagirre | Astana-Premier Tech | |
106. | Víctor de La Parte | Team Total Direct Energie | |
107. | Karel Vacek | Team Qhubeka ASSOS | |
108. | Nicola Bagioli | B&B Hotels p/b KTM | |
109. | Franck Bonnamour | B&B Hotels p/b KTM | |
110. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
111. | Clément Russo | Team Arkéa Samsic | |
112. | Sven Erik Bystrom | UAE Team Emirates | |
113. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
114. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
115. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
116. | Nicolas Roche | Team DSM | |
117. | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | 01:30 |
118. | Cyril Lemoine | B&B Hotels p/b KTM | |
119. | Carlos Verona | Movistar Team | |
120. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 02:03 |
121. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
122. | Delio Fernandez | DELKO | 02:08 |
123. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 02:14 |
124. | Adrien Guillonnet | St Michel-Auber93 | 02:33 |
125. | Fred Wright | Bahrain-Victorious | 04:37 |
126. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 04:51 |
127. | Connor Brown | Team Qhubeka ASSOS | |
128. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
129. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | |
130. | Tony Hurel | St Michel-Auber93 | |
131. | Thomas Champion | Cofidis, Solutions Crédits | |
132. | Jens Debusschere | B&B Hotels p/b KTM | |
133. | Baptiste Bleier | St Michel-Auber93 | 07:08 |
134. | Ivan Centrone | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | 07:09 |
135. | Clément Davy | Groupama-FDJ | 07:10 |
136. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 08:04 |
137. | Niklas Markl | Team DSM | 13:34 |
138. | Jasha Sutterlin | Team DSM | |
. |