MŚ Yorkshire 2019. Tempus fugit. Cztery dni z czasowcami

Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn. Kto sięgnie po tęczową koszulkę?

Kto najlepiej wytrzyma brytyjskie pagórki? Do kogo w samotnych zmaganiach z tykającym zegarem i katuszami własnego organizmu uśmiechnie się szczęście? Mistrzostwa świata w brytyjskim hrabstwie Yorkshire rozpoczynają się wyścigami jazdy indywidualnej na czas.

Czempionat globu 22 września otworzy wyścig drużynowy, acz w tym roku organizowany dla zespołów narodowych. Te składają się z trójek – męskiej i żeńskiej – które na trasie złożonej z dwóch rund rywalizują w formacie sztafety: pierwsze okrążenie jadą panowie, drugi panie. Ta forma rywalizacji zastępuje rozgrywane w ostatnich latach wyścigi drużynowe ekip zawodowych.

Poniedziałek to zmagania juniorów i juniorek, we wtorek na trasie zobaczymy elitę kobiet i młodzieżowców, a we środę elitę mężczyzn.

O ile wyścigi koncentrują się na miejscowości Harrogate, o tyle w organizację imprezy zaangażowany jest cały rejon Yorkshire. I tak start wyścigów elity kobiet i młodzieżowców wyznaczono w miejscowości Ripley, a elity mężczyzn w Northallerton.

fot. ©A.S.O./SWPix

Scena

Runda w Harrogate liczy 13,8 kilometra. Trasa jest techniczna i pofałdowana, w zasadzie bez elementów płaskich. Droga wznosi się już na pierwszych 2 kilometrach (1,5 km, 3,6%), potem, na 8 kilometrze, wyrasta 1100-metrowy podjazd o średnim nachyleniu 6%. Zjazd wprowadzi na bardziej techniczną sekcję, której rozwiązaniem jest wyjazd na Parliament Street, główną ulicę miasta. Tu łatwo nie będzie, ostatnie 600 metrów delikatnie się wznosi, w jednym punkcie sięgając nawet 7%.

Program i faworyci

22 września (niedziela): jazda drużynowa na czas sztafet narodowych (2 x 13,8 km – 27,6 km)

Na wstępnej liście startowej znalazło się 12 zespołów, wśród których zabrakło reprezentacji Polski. Wyścig tego formatu rozegrano już podczas mistrzostw Europy w Aalkmarze, a złoto zdobyła reprezentacja Holandii.

Format nie jest skomplikowany. Sztafeta składa się z trójki mężczyzn i trójki kobiet, składu wybieranego spośród sportowców, którzy ukończyli 19 lat. Drużyny startują w odstępach 3 minut. Mężczyźni ruszają jako pierwsi i pokonują jedno okrążenie. Kobiety swoją rundę zaczynają w momencie, gdy linię mety przetnie drugi kolarz z ich sztafety. Na mecie liczy się czas drugiej zawodniczki każdej ze startujących reprezentacji.

Najsilniejsze kadry przywiozą federacji Holandii, Danii, Niemiec i Słowenii.

Start pierwszej drużyny: 13:20 [14:20 czasu polskiego]
Finisz: 15:37 [16:37 czasu polskiego]

Lista startowa

23 września (poniedziałek): jazda indywidualna na czas juniorów i juniorek (1 lub 2 x 13,8 km – 13,8 lub 27,6 km)

Najmłodsze i najmłodsi w rywalizacji w formacie indywidualnym nie opuszczą Harrogate. Juniorzy pokonają dwa okrążenia, juniorki jedno. Dystanse 14 i 28 kilometrów nie różnią się zatem znacząco od tych wyznaczanych w ostatnich latach.

Zmagania juniorek będą bitwą między Holenderkami Shirin van Anrooij i Femke Gerritse a Brytyjką Elynor Bäckstedt, Rosjanką Aigul Gareevą i Szwedką Wilmą Olausson. Do walki włączyć się powinna także Dunka Mie Saabye.

Start pierwszej zawodniczki: 10:10 [11:10 czasu polskiego]
Finisz: 11:42 [12:42 czasu polskiego]

Lista startowa

Wśród juniorów faworytem jest Amerykanin Quinn Simmons, który  tym roku wygrał 4 czasówki w 4 wyścigach etapowych, w jakich startował. 18-latek za rywali będzie miał Włochów Andreę Piccolo, Antonio Tiberiego, Niemca Michaela Hessmanna, Brytyjczyka Leo Haytera, Holendra Larsa Bovena oraz Norwega Johannesa Staune-Mitteta.

Start pierwszego zawodnika: 13:10 [14:10 czasu polskiego]
Finisz: 16:41 [17:41 czasu polskiego]

Lista startowa

24 września (wtorek): jazda indywidualna na czas elity kobiet i mężczyzn do lat 23 (32,5 km)

Elita kobiet pokona taki sam dystans co mężczyźni do lat 23, czyli 32,5 kilometra.

Obie kategorie startują z miejscowości Ripon, nieco na północ od Harrogate. Trasa składa się z lekko pofałdowanego odcinka dojazdowego (18 kilometrów) oraz jednego okrążenia w Harrogate. Pierwsza partia faworyzowała będzie zawodników czy zawodniczki o dużym silniku, potrafiących na płaskim odcinku oprzeć się podmuchom wiatru i wypracować przewagę.

W gronie kobiet faworytką do zdobycia trzeciego z rzędu złota jest Holenderka Annemiek van Vleuten która, mimo niedawnej kontuzji dłoni, kontynuuje fantastyczny sezon. Najgroźniejszymi rywalkami Van Vleuten będą jej rodaczki: Anna van der Breggen oraz mistrzyni Europy Ellen van Dijk. Do walki włączyć się będzie też chciała Niemka Lisa Klein.

Start pierwszej zawodniczki: 14:40 [15:40 czasu polskiego]
Finisz: 16:48 [17:48 czasu polskiego]

Lista startowa

W gronie orlików tytułu broni Duńczyk Mikkel Bjerg, który w tym roku potwierdza, że jego aspiracje zostanie jednym z najlepszych czasowców globu nie są bezpodstawne. Kolarzowi z Jutlandii wyzwanie rzucą jego rodak i mistrz Europy Johan Price-Pejtersen, Szwajcar Steffan Bissegger, Norweg Andreas Leknessund, a być może bardziej obścigani na poziomie WorldTour Szwajcar Marc Hirschi i Brytyjczyk Charlie Quarterman.

Start pierwszego zawodnika: 10:10 [11:10 czasu polskiego]
Finisz: 12:29 [13:29 czasu polskiego]

Lista startowa

25 września (środa): jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (54 km)

Trasa wyznaczona dla elity mężczyzn jest inna niż dla pozostałych kategorii, gdyż najlepsi czasowcy globu nie będą pokonywali rundy w Harrogate.

Start 54-kilometrowej próby w położonym na północ od Harrogate Northallerton, miejscowości, której początki sięgają czasów podboju Wysp Brytyjskich przez legiony rzymskie. Trasa poprowadzi na południe, ominie Ripon i zaprowadzi do centrum Harrogate, gdzie kolarze pokonają tylko kawałek rundy, prowadzący na metę przy Parliament Street.

Pierwsze 15 kilometrów jest stosunkowo płaskie, ale po 17 kilometrach, przed miejscowością Masham, droga wznosi się i choć na 4 kilometrach nachylenie to tylko 2%, podjazd znaczy początek trudniejszej partii. Między 25 a 44 kilometrem wyrośnie osiem "ząbków", krótkich i momentami sztywnych podjazdów. Najdłuższy z nich pojawi się między 25 a 28 kilometrem (2,6 km, 4%), a jego stroma partia to 800-metrowy odcinek o nachyleniu 7%. Podobna stromizna wyrośnie po 37 kilometrach.

Zaplanowanie wysiłku w tej fazie będzie kluczowe. Dojazd do Harrogate oferuje zjazd i być może kilka chwil by złapać oddech, ale na szerokiej szosie nie będzie się gdzie schować przed wiatrem. Meta w centrum Harrogate także położona jest na pnącej się do góry ulicy, co nie ułatwi wykończenia próby.

profil wyścigu indywidualnego na czas mistrzostw świata Yorkshire 2019

Na starcie zabraknie Toma Dumoulina i Gerainta Thomasa, ale rywalizacja o złoto nic na prestiżu nie straci.

Lista startowa

Resztki świetnej dyspozycji z Vuelta a Espana wykorzystać będzie chciał Primoz Roglic. Słoweniec, jeśli trafi z dyspozycją dnia, będzie faworytem. Tylko w tym roku 29-latek triumfował na etapach jazdy indywidualnej na czas podczas Tour de Romandie, Giro d'Italia i Vuelta a Espana. Pagórki oraz dystans powinny mu odpowiadać, a złoty medal ukoronowałby świetny sezon.

Rekordzista globu w jeździe godzinnej Victor Campenaerts i mistrz Europy Remco Evenepoel to dwie silne karty Belgów. Stefan Küng o medal powalczy dla Szwajcarii, polską flagę w czołówce spróbuje wbić przygotowujący się do przez cały sezon do mistrzostw Maciej Bodnar.

Zagadką jest dyspozycja Rohana Dennisa. Australijczyk, który w ostatnich miesiącach toczył batalie głównie poza trasami, przy dobrej dyspozycji dnia jest w stanie bronić swego przed każdym rywalem. Jego ostatni startem był przerwany nagle Tour de France, trudno więc powiedzieć w jakiej formie pojawi się na Wyspach Brytyjskich.

Dla Danii o medal powalczy Kasper Asgreen, dla Luksemburga Bob Jungels. Lekceważyć nie można także Nowozelandczyka Patricka Bevina, drugiego kolarza czasówki na Vuelcie. Mniejsze szanse ma za to Niemiec Tony Martin, który przez cały sezon pracował na kolegów, a ostatnio w kraksie uszkodził twarz.

Start pierwszego zawodnika: 13:30 [14:10 czasu polskiego]
Finisz: 15:48 [16:48 czasu polskiego]

MŚ Yorkshire 2019. Program i plan relacji telewizyjnych

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: