Tour de France 2019: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Tour de France. 7 lipca: Bruksela (Pałac Królewski) – Bruksela (Atomium) (28 km; jazda drużynowa na czas).

Po płaskim otwarciu drugiego dnia w walce zobaczymy całe drużyny, pokonujące 28 kilometrów po wschodniej i centralnej części Brukseli. Trasa nie jest zbyt wymagająca, a profil również nie pokazuje poważniejszych wyzwań, a zatem o losach rywalizacji powinna zadecydować czysta prędkość i moc każdej z ekip.

Tak jak dzień wcześniej, rywalizacja rozpocznie się w okolicach Pałacu Królewskiego, lecz tym razem rampa startowa zostanie zbudowana centralnie przed nim. Po otoczeniu pobliskiego parku kolejno startujące zespoły pomkną w kierunku Woluwe-Saint-Pierre, miejsca, w którym upamiętniany podczas “Grand Départ” Eddy Merckx po raz pierwszy wywalczył żółtą koszulkę. Tam skręcą i wykonają małą rundkę po dzielnicy Watermael-Boitsfort. Kolarze przejadą również przez park Bois de la Cambre, gdzie czeka pierwszy pomiar czasu. Jakością szosa w tym miejscu niczym jednak nie ustępuje innym.

Następnie droga skieruje się na północ miasta, przez dzielnice Ixelles i Schaerbeek, cztery kilometry przed metą przekraczając przez centrum kanał. Około 1,2 kilometra przed metą czekaostry zakręt do parku w Lanaken, skąd seria krótkich prostych przedzielonych delikatnymi zakrętami doprowadzi ich do Atomium, słynnego pomnika przedstawiającego dziewięć atomów żelaza. Po okrążeniu tej instalacji nastąpi finisz. Meta czeka przed Place de Belgique i Brussels Expo, niedaleko od narodowego stadionu piłkarskiego, znanego pod nazwą Heysel, a obecnie – Stade Roi Badouin.

W ubiegłym roku podczas Tour de France na nieco dłuższej czasówce najlepsza była ekipa BMC Racing Team, minimalnie wyprzedzając Team Sky, Quick-Step Floors i Mitchelton-Scott. Teraz wydaje się mało prawdopodobne, że następcy amerykańskiego zespołu – mający słabszy skład CCC Team – będą mogli nawiązać do tego osiągnięcia, lecz pozostałe trzy ekipy z pewnością powalczą o sukces, a do gry o najwyższą stawkę włączy się Jumbo-Visma.

Start pierwszego zespołu 14:30, finisz ostatniego 16:45. Ekipy ruszać będą co 3 minuty.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: