Giro d'Italia 2019: etap 10 – przekroje/mapki

Zapowiedź 10. etapu Giro d'Italia. 21 maja: Ravenna – Modena (145 km ★☆☆☆☆).

Po dniu przerwy organizatorzy przygotowali dla zawodników płaski i krótki etap w dolinie największej rzeki kraju, Padu. Sprinterzy będą musieli jednak uważać na końcowych metrach, gdyż chwila nieuwagi na brukowej nawierzchni w Modenie może ich słono kosztować.

Start tym razem zaplanowano w nadmorskiej Ravennie, skąd kolarze pomkną na zachód, w kierunku Bolonii, gdzie nieco ponad tydzień wcześniej rozpoczęli ściganie. Ominą jednak stolicę Emilii-Romanii, po dwóch lotnych premiach w San Giovanni in Persiceto i Crevalcore obiorą kurs na Modenę, gdzie etapy Giro d’Italia do tej pory kończyły się siedmiokrotnie, a ostatnio w 1985, gdy na górskim etapie triumfował Daniel Gisiger.

Peleton wpadnie do miasta pięć kilometrów przed metą, zaliczając kilka delikatnych zakrętów i wjeżdżając na końcową prostą ponad dwa kilometry przed kreską. Wtedy jednak zmieni się nawierzchnia – przez 450 metrów zamiast po asfalcie kolarze będą kręcić po kostce. Finisz zaplanowano w okolicach parku Enzo Ferrariego, gdzie dawniej znajdował się tor wyścigowy. Obecnie park ten wspomina urodzonego w Modenie stworzyciela znanej luksusowej firmy samochodowej.

Zważywszy na brak podjazdów, o zwycięstwo etapowe bić się powinni Elia Viviani (Deceuninck - Quick–Step), Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Giacomo Nizzolo (Dimension Data), Caleb Ewan (Lotto-Soudal), a może i Jakub Mareczko (CCC Team).

Lotne premie na trasie
San Giovanni in Persiceto (98,4 km – 46,6 km przed metą)
Crevalcore (108,0 km – 37,0 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:45, start ostry o godz. 13:55 po 5,5-kilometrowym odcinku neutralnym
Planowany finisz: 17:04-17:22

Początek transmisji w stacji Eurosport 1: 13:35

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: