Clasica de Almeria 2019. świetny początek Pascala Ackermanna

Pascal Ackermann

Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) po sprincie z małej grupki wygrał 34. edycję jednodniowego Clasica de Almeria. 

Drugie miejsce zajął Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), podium zaś skompletował Luka Mezgec (Mitchelton-Scott). 14. przyjechał Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe).

Kolejny w kalendarzu hiszpański klasyk był nieco pagórkowaty w pierwszej części, lecz niemal zupełnie płaski blisko mety. Głównym wyzwaniem był podjazd pod Alto de Turrillas (4,0 km; 5,1%), znajdujący się 96 kilometrów przed metą, po którym czekał ponad 40-kilometrowy lecz delikatny zjazd niemal na poziom morza. Po powrocie do Almerii zawodnicy skierowali się do Roquetas de Mar, gdzie zafiniszowali po dwóch płaskich lecz krętych okrążeniach. Na ostatnich 500 metrach należało pokonać dwa ronda, a ostatni zakręt - o 90 metrów w prawo - zaplanowano ledwie 180 metrów przed "kreską". 

Ucieczkę natychmiast po starcie ostrym stworzyli Carlos Verona (Movistar), Juan Antonio López-Cózar (Euskadi-Murias), Axel Journiaux (Direct Énergie), Justin Timmermans (Roompot-Charles), Jetse Bol (Burgos-BH), Emerson Orante (Rally UHC Cycling) i Petr Rikunov (Gazprom-RusVelo). Peleton pozwolił im odjechać maksymalnie na cztery minuty, utrzymując ich przewagę na stałym poziomie przez znaczną część rywalizacji. 

Na Alto de Lucaiena (89,6 km; 900m; 4,2%) zaatakował Verona, pozostawiając towarzyszy i samotnie mknąc na czele do mety. Przewaga Hiszpana wzrosła w mgnieniu oka - na szczycie Alto de Turrillas (96 km, 4,0 km; 5,1%) miał minutę i 40 sekund przewagi nad goniącą szóstką i 2 minuty 20 sekund nad peletonem, który zaczął się dzielić. Kolarz Movistar skapitulował jednak na zjeździe, gdy został złapany już przez porwaną grupę faworytów. 

Stawka była podzielona na dwie grupy - w pierwszej kręciło około 30 kolarzy, w tym Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), José Joaquin Rojas (Movistar), Pascal Ackermann i Jean-Pierre Drucker (obaj Bora-Hansgrohe), zaś cały pozostali, w tym kolarze CCC Team, jechali kilka sekund później. Różnica 35 kilometrów przed metą wynosiła minutę i 20 sekund. 

Na rundach przewaga czołówki ustabilizowała się na poziomie minuty i stało się jasne, że to pomiędzy jej członkami rozstrzygnie się wyścig. Tempo w końcówce dyktowały ekipy Mitchelton-Scott i Bora-hangsrohe. W końcówce na czoło grupy wyskoczył Ackermann, który powstrzymał pozostałych rywali i na swoją korzyść rozstrzygnął zmagania.

Wyniki Clasica de Almeria 2019 (1.HC), Almeria – Roquetas de Mar (192,5 km):

1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe       4:27:58 
2 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin  
3 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott  
4 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team  
5 José Rojas (Spa) Movistar Team  
6 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie  
7 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
8 Lars Boom (Ned) Roompot-Charles  
9 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Charles  
10 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Gobert

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: