Tour Colombia 2.1 2019: etap 6. Nairo Quintana na Viva Palmas

Nairo Quintana na trasie Tour de France

Nairo Quintana (Movistar Team) wygrał na podjeździe Viva Palmas ostatni odcinek wyścigu Tour Colombia 2.1.

29-letni Kolumbijczyk na szczycie podjazdu wieńczącego szósty etap kolumbijskiej etapówki zameldował się 8 seund przez swoimi rodakami Ivanem Sosą (Team Sky) oraz Miguelem Angelem Lopezem (Astana).

Lopez sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu. Podium dopełnili wschodzące gwiazdy kolumbijskiego kolarstwa - Ivan Sosa oraz Daniel Martinez (EF Education First).

Ostatniego dnia organizatorzy przygotowali dla kolarzy etap liczący 173,8 kilometra. Elementem decydującym zarówno o losach etapu, jak i całego wyścigu miała być wspinaczka pod Viva Palmas. Podjazd o długości 15,5 kilometra ze średnim nachyleniem 6,7% bez wątpienia był najbardziej wymagającą wspinaczką całej imprezy.

W roli lidera na trasę ostatniego etapu wyruszył Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick Step). Przewaga Francuza nad Danielem Felipe Martinezemwynosiła jednak zaledwie 8 sekund i zwiastowała zaciętą walkę o zwycięstwo w całej imprezie do samego końca.

U podnóża finałowego podjazdu wyścigu przed peletonem kręciła jeszcze ucieczka dnia w składzie: Diego Ochoa, Wilmar Paredes (obaj Manzana Postobón), Alex Cano (Coldeportes Zenú) oraz Edwin Avilla (Israel Cycling Academy), ale losy tego odjazdu były już wówczas przesądzone. Tempo peletonu dyktował Chris Froome (Team Sky), który zniwelował przewagę na początku wspinaczki do zaledwie 26 sekund. Grupa zasadnicza wchłonęła dwójkę z uciekinierów 13 kilometrów przed metą.

Na atak z peletonu zdecydował się wtedy Kevin Rivera (Androni Giocattoli-Sidermec). Za samotnym śmiałkiem próbować podążała dwójka w składzie: Winner Anacona (Movistar) i Daniel Muñoz (Androni Giocattoli). W tym samym momencie za nadawanie tempa grupy zasadniczej odpowiadali kolarze Sky.

Rozgrywka na finałowej wspinaczce rozpoczęła się na 8 kilometrów przed metą. Atak Lopeza natychmiast uzyskał odpowiedź Quintany, a następnie Egana Bernala i Martineza. Poprawił Quintana, a na jego przyspieszenie odpowiedział tylko Bernal.

Dwójka dojechała do pozostającego na czele samotnego uciekiniera, Winnera Anacony, który czekał by koledze z Movistaru pomóc. Kłopoty miał za to Alaphilippe, dla którego świetnie dysponowani zawodnicy z Ameryki Południowej okazali się być poza zasięgiem.

Do grupki Quintany dojechał Sosa, ale lider Movistaru ponownie przyspieszył. To na nie wiele się zdało i wkrótce grupka jechała razem, w tym punkcie pomniejszona o Anaconę, a powiększona o Lopeza.

W finale nie obyło się bez dramatów. Kolizja z fanem na chwilę zatrzymała Sosę i Quintanę, a o ile lider Movistaru zebrał się szybko, jego młodszego rodaka holować musiał Bernal. Na czele wyścigu został za to Lopez, do pokonania mając wciąż 4 kilometry podjazdu.

Quintana gonił z Sosą i Bernalem. Atak doświadczonego Kolumbijczyka urwał w końcu Bernala, Sosa zdołał odpowiedzieć i w końcówce odjechać liderowi Movistartu.

Debiutujący w barwach Sky zawodnik dopadł Lopeza. Dwójka zajęła się wówczas oglądaniem się na siebie, co wykorzystał Quintana, który nie liczył się w klasyfikacji generalnej. Zdołał zebrać się w sobie i nieniepokojony minął ich, odjeżdżając po etapowe zwycięstwo.

Wyniki 6. etapu Tour Colombia 2.1 2019 (2.1), El Retiro - Alto de Palmas (173,8 km)

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                   3:57:19
  2 Ivan Sosa (Col) Team Sky                               00:08
  3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  4 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:16
  5 Rigoberto Uran (Col) EF Education First                01:01
  6 Daniel Martinez (Col) EF Education First
  7 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      01:27
  8 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa       01:32
  9 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates                   01:36
 10 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky                       01:40
 11 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 12 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team                01:46
 13 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini     02:00
 14 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli
 15 Fredy Emir Monta?a Cadena (Col) EPM
 16 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
 17 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illumi     02:07
 18 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy          02:14
 19 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa          02:17
 20 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    02:18
 21 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin
 22 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes
 23 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador                         02:23
 24 Bayron Guama (Ecu) Ecuador                             02:31
 25 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes               02:34
 26 Alex Hoehn (USA) Aevolo                                02:38
 27 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin           02:51
 28 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli          02:53
 29 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM                  02:58
 30 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Colombia       03:10
 31 Cristian Camilo Munoz Lancheros (Col) UAE Team Emi     03:19
 32 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin             03:21
 33 Lawson Craddock (USA) EF Education First
 34 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM     03:59
 35 Daniel Munoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli          04:02
 36 Wilmar Jahir Perez Mu?oz (Col) Deprisa Team            04:03
 37 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes
 38 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       04:18
 39 Nathan Brown (USA) EF Education First                  04:55
 40 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
 41 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu     05:06
 42 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin
 43 Einer Rubio (Col) Colombia
 44 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa
 45 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia          06:09
 46 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zen     06:11
 47 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon            06:24
 48 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zen     06:26
 49 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu
 50 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         06:39
 51 Alvaro Duarte (Col) Colombia                           07:09
 52 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon              07:27
 53 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental
 54 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon
 55 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 56 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team
 57 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep
 58 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior
 59 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM
 60 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Ita     07:43
 61 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano
 62 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano
 63 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane          07:47
 64 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate            07:55
 65 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa
 66 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM                      08:10
 67 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador                         08:24
 68 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon                   08:33
 69 Juan Arango (Col) Colombia                             08:45
 70 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team            08:47
 71 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano           08:51
 72 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team
 73 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon     09:15
 74 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador
 75 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel                   09:30
 76 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano              09:58
 77 Edison Mu?oz Lopez (Col) Orgullo Paisa                 10:00
 78 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano           10:15
 79 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         11:19
 80 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 81 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
 82 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior
 83 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon
 84 Alex Howes (USA) EF Education First
 85 Jo?o Almeida (Por) Hagens Berman Axeon                 11:56
 86 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–     12:38
 87 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo            13:02
 88 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  13:28
 89 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
 90 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team
 91 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team
 92 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy               13:38
 93 Jaime Alberto Casta?eda Ortega (Col) EPM
 94 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior                  13:53
 95 Cristian Pita (Ecu) Ecuador                            14:09
 96 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    14:16
 97 Chris Froome (GBr) Team Sky
 98 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu
 99 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM
100 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
101 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                       14:45
102 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa
103 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel                  15:18
104 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–     15:28
105 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  16:16
106 Rafael Jorge Magalh?es Silva (Por) Efapel
107 William David Mu?oz Perez (Col) Coldeportes            16:18
108 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF                      16:29
109 Dario Puccioni (Ita) Italy                             16:36
110 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team                  16:43
111 Marvin Angarita (Col) Colombia                         18:19
112 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu       19:18
113 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates
114 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes
115 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes
116 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team
117 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team
118 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon
119 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep                  21:56
120 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
121 Davide Baldaccini (Ita) Italy
122 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy
123 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        22:05
124 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 24:00
125 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep
126 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
127 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
128 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates
129 Taylor Phinney (USA) EF Education First
130 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano
131 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team
132 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon
133 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin
134 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin
135 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep                 26:53
136 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep

Klasyfikacja końcowa wyścigu

  1 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team            18:38:32
  2 Ivan Sosa (Col) Team Sky                               00:04
  3 Daniel Martinez (Col) EF Education First               00:42
  4 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:54
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     01:04
  6 Rigoberto Uran (Col) EF Education First                01:31
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep          01:33
  8 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates                   02:41
  9 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    02:46
 10 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team                02:47
 11 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini     03:31
 12 Fredy Emir Monta?a Cadena (Col) EPM
 13 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     03:37
 14 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin
 15 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes         03:40
 16 Lawson Craddock (USA) EF Education First               03:51
 17 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocatto     04:05
 18 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador                         04:14
 19 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin             04:21
 20 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin           04:44
 21 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa       04:57
 22 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM                  05:03
 23 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa          05:21
 24 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM     05:39
 25 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes               05:42
 26 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes            06:09
 27 Cristian Camilo Mu?oz Lancheros (Col) UAE Team Emi     06:32
 28 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep                 07:53
 29 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky                       07:57
 30 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu     08:37
 31 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano              11:14
 32 Alvaro Duarte (Col) Colombia                           12:14
 33 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon     12:37
 34 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon            13:26
 35 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         13:45
 36 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      18:29
 37 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illumi     19:39
 38 Bayron Guama (Ecu) Ecuador                             20:00
 39 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         20:34
 40 Daniel Munoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli          21:36
 41 Alex Hoehn (USA) Aevolo                                21:40
 42 Wilmar Jahir Perez Mu?oz (Col) Deprisa Team            21:47
 43 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu     23:33
 44 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zen     24:03
 45 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia          24:11
 46 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin             25:01
 47 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Colombia       25:12
 48 Juan Arango (Col) Colombia                             26:00
 49 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM              26:03
 50 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano       26:10
 51 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         26:12
 52 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team       26:35
 53 Edison Mu?oz Lopez (Col) Orgullo Paisa                 27:13
 54 Nathan Brown (USA) EF Education First                  28:08
 55 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador                       28:20
 56 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior                     28:39
 57 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa       28:57
 58 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior                      29:20
 59 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Ita     30:09
 60 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       30:11
 61 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa      30:58
 62 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM                  31:16
 63 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior                      31:17
 64 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM                      32:13
 65 Einer Rubio (Col) Colombia                             32:57
 66 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon     34:13
 67 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  35:26
 68 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano           35:29
 69 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zen     35:35
 70 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate            35:57
 71 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Post     36:22
 72 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy               36:23
 73 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu       36:28
 74 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        37:12
 75 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano              37:50
 76 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini     41:15
 77 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                       43:24
 78 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy              44:14
 79 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team                  44:51
 80 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel                   45:12
 81 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon                   45:19
 82 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli          45:40
 83 Dario Puccioni (Ita) Italy                             46:02
 84 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team             46:32
 85 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa      46:34
 86 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   46:39
 87 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy          46:45
 88 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    46:52
 89 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team               47:08
 90 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon              47:17
 91 Chris Froome (GBr) Team Sky                            48:25
 92 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu         50:02
 93 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin             50:12
 94 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates          50:24
 95 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane          50:41
 96 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador                         50:48
 97 Jaime Alberto Casta?eda Ortega (Col) EPM               51:37
 98 Cristian Pita (Ecu) Ecuador                            52:37
 99 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior
100 Alex Howes (USA) EF Education First                    53:45
101 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  54:38
102 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobo     54:55
103 William David Mu?oz Perez (Col) Coldeportes            55:07
104 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes                 55:11
105 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental        55:58
106 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano           56:00
107 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–     56:37
108 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–     57:00
109 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team            57:05
110 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep                57:15
111 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        58:26
112 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep                  58:40
113 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy        01:00:08
114 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep      01:00:21
115 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin       01:02:19
116 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon                01:03:59
117 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF                   01:04:07
118 Jo?o Almeida (Por) Hagens Berman Axeon              01:06:09
119 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM    01:07:03
120 Marvin Angarita (Col) Colombia                      01:07:56
121 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior                  01:08:40
122 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep              01:09:16
123 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane        01:11:05
124 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team             01:11:49
125 Rafael Jorge Magalh?es Silva (Por) Efapel           01:12:26
126 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano      01:12:36
127 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel               01:13:08
128 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo         01:13:19
129 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes             01:13:20
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates              01:14:45
131 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates                   01:15:09
132 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team               01:15:10
133 Davide Baldaccini (Ita) Italy                       01:18:35
134 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team          01:20:35
135 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team      01:21:08
136 Taylor Phinney (USA) EF Education First             01:23:32

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: