Tour Down Under 2019: etap 3. Sagan o błysk szprychy

Peter Sagan wygrywa 3. etap Tour Down Under

Peter Sagan (Bora-hansgrohe) po dynamicznym finiszu wygrał trzeci etap 21. Santos Tour Down Under.

Drugie miejsce zajął Luis Leon Sanchez (Astana), zaś trzecie - Daryl Impey (Mitchelton-Scott). Liderem imprezy pozostał Patrick Bevin (CCC Team), który finiszował jako 5. Z kolei najlepszy z Polaków - Tomasz Marczyński - uplasował się na 71. pozycji.

Trzeciego dnia rywalizacji na zawodników rozpoczynających sezon na Antypodach czekał pagórkowaty odcinek po regionie Wzgórz Adelaide, w końcówce którego do pokonania było siedem 11,6-kilometrowych rund. Co prawda jedynym kategoryzowanym podjazdem był ten pod Fox Creek (37,9 km; kat. 2; 2,1 km; 7,8%), lecz na trasie brakowało płaskich odcinków, zwłaszcza na końcowych okrążeniach, gdzie nachylenie momentami sięgało 10%. Końcowy kilometr w całości prowadził po zjeździe.

Ściganie rozpoczęła walka na lotnej premii, na której komplet punktów zdobył Elia Viviani (Deceuninck - Quick-Step), który następnie znalazł się w składzie uformowanej kilka kilometrów dalej ucieczki. Razem z Włochem od peletonu odskoczyli Nic Dlamini (Dimension Data), James Whelan (EF Education First), Nico Denz (AG2R La Mondiale), Manuele Boaro (Astana), Léo Vincent (Groupama-FDJ) i Michael Potter (UniSA-Australia). Siódemka zawodników zdołała odjechać na trzy minuty, aczkolwiek peleton, świadomy wysokiej, drugiej pozycji zwycięzcy pierwszego etapu w klasyfikacji generalnej uważnie kontrolował sytuację. Tempo dyktowali kolarze CCC Team, chroniąc reprezentującego ich barwy lidera imprezy, Patricka Bevina. Przy wjeździe na rundy przewaga spadła do poziomu dwóch minut.

Viviani wrócił do peletonu 54 kilometry przed finiszem, zaś kilka kilometrów dalej na czele kręcili tylko Dlamini, Whelan i Potter. Małą stratę notował goniący Boaro, do którego dojechali z peletonu Alberto Bettiol (EF Education First) i Davide Ballerini (Astana). Peleton zniwelował jednak różnicę pomiędzy nim a czołową trojką do poziomu 30 sekund. Dwie grupy połączyły się 30 kilometrów przed metą.

Zaatakowali dwaj zawodnicy EF Education First, Bettiol i Whelan, którzy nie chcieli dać się złapać i jako jedyni zostali z przodu. Kolarze ekipy Jonathana Vaughtersa wypracowali sobie minutową przewagę nad peletonem. 15 kilometrów przed końcem na czele pozostał wyłącznie Bettiol, doścignięty 1,5 kilometra dalej.

W końcówce swoich sił nieskutecznie próbowali również Michael Woods (EF Education First) i Kenny Elissonde (Team Sky). Losy etapu rozstrzygnął zatem sprint z liczącej niemal 40 zawodników głównej grupy. Na ostatnich metrach na czele jechał Daryl Impey (Mitchelton-Scott), ale zza jego placów wyskoczył Peter Sagan (Bora-hansgrohe), który, pomimo przyspieszenia i ataku ze strony Luisa Leona Sancheza (Astana) utrzymał się na czele, zdobywając swoje pierwsze zwycięstwo w tym roku.

Wyniki 3. etapu Santos Tour Down Under 2019 (2.WT), Lobethal - Uraidla (146,2 km):

  1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                        03:46:06  
  2 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team    
  3 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott    
  4 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma    
  5 Patrick Bevin (NZl) CCC Team    
  6 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
  7 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin    
  8 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates    
  9 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb    
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 11 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    
 12 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
 13 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott    
 14 Wout Poels (Ned) Team Sky    
 15 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep    
 16 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma    
 17 Eduard Prades (Spa) Movistar Team    
 18 Michael Woods (Can) EF Education First Pro Cycling    
 19 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ    
 20 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin    
 21 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia    
 22 Michael Valgren (Den) Dimension Data    
 23 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe    
 24 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    
 25 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ    
 26 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal    
 27 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
 28 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky    
 29 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin    
 30 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    
 31 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo    
 32 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida    
 33 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep    
 34 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
 35 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 36 Dimitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin                    00:07  
 37 Michael Storer (Aus) Team Sunweb    
 38 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott    
 39 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin    
 40 Remi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep    
 41 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia    
 42 Rafael Valls (Spa) Movistar Team    
 43 Lluís Mas (Spa) Movistar Team    
 44 Herman Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida    
 45 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma    
 46 Lars Bak (Den) Dimension Data    
 47 Yukiya Arashiro (Spa) Bahrain-Merida    
 48 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma                    00:20  
 49 James Whelan (Aus) EF Education First Pro Cycling          00:26  
 50 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                     00:41  
 51 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia    
 52 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ                           00:55  
 53 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                             00:56  
 54 Scott Davies (GBr) Dimension Data    
 55 Joey Rosskopf (USA) CCC Team                               01:25  
 56 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team                       01:27  
 57 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                            01:59  
 58 Lachlan Morton (Aus) EF Education First Pro Cycling        02:20  
 59 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                        03:15  
 60 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida    
 61 Danil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team    
 62 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal    
 63 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates    
 64 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
 65 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 66 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                         03:36  
 67 Ryan Mullen (Ire) Trek-Segafredo                           04:07  
 68 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
 69 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott    
 70 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo    
 71 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal    
 72 Mitchell Docker (Aus) EF Education First Pro Cycling       04:30  
 73 Thomas Scully (NZl) EF Education First Pro Cycling    
 74 Nick White (Aus) UniSA-Australia    
 75 Mat Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                          05:23  
 76 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - QuickStep    
 77 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott    
 78 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma    
 79 Tom Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma                          05:36  
 80 Jasper Phlipsen (Bel) UAE Team Emirates                    07:07  
 81 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                         07:16  
 82 Christian Knees (Ger) Team Sky                             08:15  
 83 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia    
 84 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First Pro Cycling       10:06  
 85 Owain Doull (GBr) Team Sky    
 86 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ    
 87 Nans Peter (Fra) AG2R La Mondiale    
 88 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb    
 89 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ    
 90 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale    
 91 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates    
 92 Luke Rowe (GBr) Team Sky    
 93 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                        11:26  
 94 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team    
 95 Victor De La Parte (Spa) CCC Team    
 96 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia                       11:39  
 97 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida                        12:30  
 98 Nico Denz (Fra) AG2R La Mondiale    
 99 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
100 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
101 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal    
102 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team    
103 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ    
104 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
105 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ    
106 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky    
107 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin    
108 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal    
109 Jens Debesschere (Bel) Katusha-Alpecin    
110 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team    
111 Nic Dlamini (RSA) Dimension Data    
112 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo    
113 William Clarke (Aus) Trek-Segafredo    
114 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team    
115 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep    
116 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe    
117 Francisco Ventoso (Spa) CCC Team    
118 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates    
119 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal    
120 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep    
121 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal    
122 Cees Bol (Ned) Team Sunweb    
123 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale    
124 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma                     12:50  
125 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team                              13:28  
126 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep    
127 Neil Van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia    
128 Daniel McClay (GBr) EF Education First Pro Cycling    
129 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb    
130 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team                        15:03  
131 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                  16:23  
132 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team                               20:34  
DNF Max Kanter (Ger) Team Sunweb

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Patrick Bevin (NZl) CCC Team                            10:20:09  
  2 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe    
  3 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                    00:01  
  4 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                           00:09  
  5 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                         00:10  
  6 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma                    00:11  
  7 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                         00:15  
  8 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
  9 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb    
 10 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma    
 11 Michael Woods (Can) EF Education First Pro Cycling    
 12 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    
 13 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin    
 14 Wout Poels (Ned) Team Sky    
 15 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ    
 16 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    
 17 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep    
 18 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky    
 19 Eduard Prades (Spa) Movistar Team    
 20 Dimitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin    
 21 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 22 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 23 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates    
 24 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 25 Michael Valgren (Den) Dimension Data    
 26 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    
 27 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo    
 28 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe    
 29 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ    
 30 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia    
 31 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida    
 32 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin    
 33 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
 34 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin    
 35 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
 36 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal    
 37 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep    
 38 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin    
 39 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma                       00:22  
 40 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott    
 41 Lluís Mas (Spa) Movistar Team    
 42 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia    
 43 Rafael Valls (Spa) Movistar Team    
 44 Herman Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida    
 45 Yukiya Arashiro (Spa) Bahrain-Merida    
 46 Remi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep    
 47 Lars Bak (Den) Dimension Data    
 48 James Whelan (Aus) EF Education First Pro Cycling    
 49 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                     00:41  
 50 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia                         00:56  
 51 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma    
 52 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ                           01:05  
 53 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                             01:10  
 54 Scott Davies (GBr) Dimension Data                          01:11  
 55 Joey Rosskopf (USA) CCC Team    
 56 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team                       01:40  
 57 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                            01:42  
 58 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida                          02:57  
 59 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                        03:30  
 60 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
 61 Danil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team    
 62 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 63 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates    
 64 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal    
 65 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                         03:51  
 66 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                      04:22  
 67 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott    
 68 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo    
 69 Ryan Mullen (Ire) Trek-Segafredo                           04:54  
 70 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                       05:02  
 71 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma                   05:38  
 72 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - QuickStep    
 73 Nick White (Aus) UniSA-Australia    
 74 Mat Hayman (Aus) Mitchelton-Scott    
 75 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott    
 76 Tom Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma                          05:51  
 77 Lachlan Morton (Aus) EF Education First Pro Cycling        05:52  
 78 Thomas Scully (NZl) EF Education First Pro Cycling         06:14  
 79 Mitchell Docker (Aus) EF Education First Pro Cycling       06:39  
 80 Jasper Phlipsen (Bel) UAE Team Emirates                    07:21  
 81 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                         08:14  
 82 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia                            08:25  
 83 Christian Knees (Ger) Team Sky                             08:30  
 84 Owain Doull (GBr) Team Sky                                 10:21  
 85 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ    
 86 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale    
 87 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb    
 88 Nans Peter (Fra) AG2R La Mondiale    
 89 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ    
 90 Luke Rowe (GBr) Team Sky    
 91 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates    
 92 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First Pro Cycling       11:01  
 93 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                        11:38  
 94 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team                        11:41  
 95 Victor De La Parte (Spa) CCC Team    
 96 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia                       11:54
 97 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep                    12:29  
 98 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal                              12:39  
 99 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team    
100 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky                        12:43  
101 Nico Denz (Fra) AG2R La Mondiale    
102 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                             12:44  
103 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ                        12:45  
104 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo    
105 Jens Debesschere (Bel) Katusha-Alpecin    
106 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team    
107 Francisco Ventoso (Spa) CCC Team    
108 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team    
109 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo    
110 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates    
111 Nic Dlamini (RSA) Dimension Data    
112 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
113 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale    
114 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal    
115 William Clarke (Aus) Trek-Segafredo    
116 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep    
117 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal    
118 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin    
119 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida                        13:09  
120 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal                             13:15  
121 Cees Bol (Ned) Team Sunweb                                 13:17  
122 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe                           13:28  
123 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                            13:37  
124 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team                              13:39  
125 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                     13:41  
126 Neil Van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia                   13:43
127 Daniel McLay (GBr) EF Education First Pro Cycling
128 Mikkel Frolich Honore (Den) Deceuninck-Quick Step
129 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Vista 14:01
130 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 15:33
131 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 16:38
132 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 20:49

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: