Vuelta a Espana 2018: etap 17. Michael Woods na Monte Oiz

Michael Woods

Michael Woods (EF-Drapac), po zdobyciu Monte Oiz, triumfował na siedemnastym odcinku wyścigu Vuelta a Espana.

Kanadyjczyk pokonał na ostatnim kilometrze ścianki Dylana Teunsa (BMC Racing) i Davida De La Cruza (Team Sky). Tuż po tej trójce resztką sił dojechał Rafał Majka (Bora-hansgrohe). 24 minuty do zwycięzcy stracił Michał Kwiatkowski (Team Sky).

W klasyfikacji generalnej prowadzenie obronił Simon Yates (Mitchelton-Scott). Majka wskoczył na 14. lokatę.

Wyścig zawitał do Kraju Basków, na dystansie 157 kilometrów prowadząc w trudnym, górzystym terenie przez sześć niedużych przełęczy.

Pierwsza część trasy była nieco łatwiejsza, na początek kolarze musieli jednak pokonać Alto de la Srboleda (16,7 km; kat. 3; 6,7 km; 5%). Na podjeździe pokazali się i Kwiatkowski i Majka, który nawet zapunktował oraz co ważniejsze, znalazł się w głównym odjeździe.

Obchodzącemu dziś 29 urodziny kolarzowi towarzyszyli Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe),Vincenzo Nibali, Franco Pellizotti (Bahrain-Merida), Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Omar Fraile (Astana), Alessandro De Marchi, Dylan Teuns (BMC Racing), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Andrey Amador (Movistar), Amanuel Ghebreigzabhier, Merhawi Kudus (Dimension Data), Simon Clarke, Michael Woods (EF-Drapac), Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), David De La Cruz, Jonathan Castroviejo (Team Sky), Jai Hindley (Team Sunweb), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Cristian Rodríguez (Caja Rural), Jesus Herrada, Stéphane Rossetto (Cofidis), Hector Saez Benito (Euskadi Basque), Pieter Serry (Quick-Step Floors), (Dimension Data), Valerio Conti (UAE Team Emirates) i Jose Mendes (Burgos-BH).

Przewaga szybko sięgnęła 4 minut (40 km), a przed Alto de San Juan de Gaztelugatxe (85,2 km; kat. 3; 3,8 km; 7,6%) różnica przekroczyła 8 minut. Od tego miejsca peleton mocno przyspieszył, cisnęli kolarze Euskadi-Murias. Na Alto del Balcón de Bizkaia (120,6 km; kat. 3; 7,3 km; 4,3%) czołówce pozostało 5 minut.

Uciekinierzyzaczęli atakować się na zjeździe z Alto de Santa Eufemia (136,2 km; kat. 3; 4,5 km; 5%), jednak ani tu, ani na Alto de Gontzegaraine (147,1 km; kat. 3; 5,5 km; 4,3%) żaden z nich nie oderwał się. Finałową wspinaczkę pod Monte Oiz (kat. 1; 7,3 km; 9,7%, maks. 23,8%) rozpoczęli z zapasem niecałych 4 minut. W głównej grupie brakowało Fabio Aru (UAE Team Emirates), który upadł na zjeździe.

Ostatnie 4 kilometry to była ścianka o nachyleniu ponad 12%, maksymalnie 24%. Majka nie wychylał się, kontrolował poczynania innych. Tempo narzucił Geniez.

Ruszyli Woods i Teuns, dojechali Majka i Ghebreigzabhier, a po zwolnieniu następni. Z tyłu zaatakował bez powodzenia Alejandro Valverde (Movistar). Koło puścił Nairo Quintana (Movistar). Tempo dla brata narzucił Adam Yates.

Przebudził się De La Cruz, z którym zabrali się Woods, Teuns i Majka. Hiszpan z Kanadyjczykiem zaczęli jednak zyskiwać 1300 metrów przed metą.

Ostatni kilometr czwórka rozpoczęła razem. Zaatakował Majka, ale to była ostatnia szarża Polaka, po której zgasł. Samotne prowadzenie objął Woods, dowożąc nieznaczne prowadzenie do mety.

W grupie lidera w samej końcówce ponownie ruszył Valverde. Odskoczył z Enricem Masem (Quick-Step Floors) zyskując w końcowym rozrachunku 8 sekund nad Simonem Yatesem.

Wyniki 17. etapu Vuelta a Espana 2018 (GT), Getxo - Monte Oiz/Balcon de Bizkaia (157 km):

  1 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac        4:09:48
  2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      00:05
  3 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        00:10
  4 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       00:13
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    00:38
  6 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             00:44
  7 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           00:48
  8 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            00:51
  9 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                          00:55
 10 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   01:48
 11 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis
 12 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     01:51
 13 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    01:57
 14 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                      02:40
 15 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 16 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country        02:44
 17 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                     02:48
 18 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team               02:50
 19 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      02:52
 20 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             02:53
 21 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      03:08
 22 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  03:44
 23 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 24 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      03:53
 25 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac         04:09
 26 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   04:10
 27 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale                04:20
 28 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  04:33
 29 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      04:55
 30 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque      05:17
 31 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      05:22
 32 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         05:26
 33 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
 34 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 35 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    05:30
 36 Igor Anton (Spa) Dimension Data                        05:41
 37 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                05:48
 38 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     06:06
 39 José Mendes (Por) Burgos BH                            06:17
 40 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                    06:19
 41 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       06:30
 42 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     06:40
 43 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           07:20
 44 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                   07:34
 45 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 07:37
 46 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          07:45
 47 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                    08:26
 48 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     08:28
 49 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   08:45
 50 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                      09:04
 51 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 52 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural
 53 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   09:39
 54 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country
 55 Benjamin King (USA) Dimension Data                     10:48
 56 Sergio Henao (Col) Team Sky
 57 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                10:50
 58 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
 59 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 60 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  10:55
 61 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         11:20
 62 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 11:24
 63 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               11:30
 64 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
 65 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 66 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     11:56
 67 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural                    11:57
 68 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    12:10
 69 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                     12:31
 70 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  13:19
 71 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     13:26
 72 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 73 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 13:29
 74 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      13:36
 75 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 76 Pablo Torres Mui?o (Spa) Burgos BH
 77 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 78 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 79 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 80 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     14:00
 81 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   14:03
 82 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                     14:12
 83 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates              14:14
 84 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 85 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 86 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       14:33
 87 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      16:59
 88 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac       17:17
 89 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 90 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural
 91 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       18:18
 92 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        18:30
 93 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 94 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    18:37
 95 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   18:46
 96 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                19:48
 97 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 98 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 99 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
100 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural
101 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
102 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH
103 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
104 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  20:13
105 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Count     20:27
106 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
107 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  20:59
108 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      21:14
109 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     21:19
110 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       21:35
111 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                   22:12
112 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                     22:17
113 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        22:34
114 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 22:36
115 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
116 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                      22:41
117 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
118 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 22:44
119 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
120 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                  22:58
121 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
122 Loic Chetout (Fra) Cofidis                             23:02
123 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH                  23:15
124 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country      23:19
125 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                        23:34
126 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
127 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
128 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                 24:03
129 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
130 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
131 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural
132 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
133 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo
134 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
135 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
136 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
137 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
138 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
139 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
140 Jetse Bol (Ned) Burgos BH
141 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
142 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
143 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          24:11
144 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
145 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
146 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     24:17
147 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     24:25
148 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
149 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   24:29
150 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
151 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe               24:36
152 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       24:44
153 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
154 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
155 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
156 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
157 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
158 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      24:52
159 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors                 25:30
160 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
161 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  25:33
162 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                  26:36
DNS Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
DNF Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
DNF Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH

Punkty

  1 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac             25 pkt
  2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         20
  3 David De La Cruz (Spa) Team Sky                           16
  4 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          14
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                       12
  6 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                10
  7 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data               9
  8 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                                8
  9 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                              7
 10 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                       6
 11 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                            5
 12 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                         4
 13 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                        3
 14 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          2
 15 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     1

Lotna premia - Bilbao - 48.7 km

  1 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                          4 pkt
  2 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                     2
  3 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural                 1

Premie górskie

Alto de la Arboleda - 16.7 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         3 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         2
  3 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           1

Alto de San Juan de Gaztelugatxe - 85.2 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         3 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         2
  3 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                            1

Alto del Balcón de Bizkaia - 120.6 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         5 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         3
  3 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                            1

Alto de Santa Eufemia - 136.2 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         3 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         2
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                       1

Alto de Gontzegaraine - 147.1 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         3 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                          2
  3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         1

Alto del Balcón de Bizkaia - 157 km
  1 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac             10 pkt
  2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                          6
  3 David De La Cruz (Spa) Team Sky                            4
  4 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           2
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        1

Klasyfikacja drużynowa

  1 Dimension Data                                      12:37:44
  2 Bora-Hansgrohe                                         02:45
  3 EF Education First-Drapac                              03:09
  4 Movistar Team                                          03:26
  5 Astana Pro Team                                        03:28
  6 Mitchelton-Scott                                       04:06
  7 Team Sky                                               04:35
  8 Bahrain-Merida                                         04:58
  9 Euskadi Basque Country                                 06:21
 10 AG2R La Mondiale                                       08:55
 11 Team Sunweb                                            09:00
 12 BMC Racing Team                                        12:17
 13 Cofidis                                                12:37
 14 Caja Rural                                             12:41
 15 Quick-Step Floors                                      12:44
 16 Katusha-Alpecin                                        15:12
 17 Trek-Segafredo                                         16:46
 18 Burgos-BH                                              19:59
 19 LottoNl-Jumbo                                          21:55
 20 Groupama-FDJ                                           22:20
 21 UAE Team Emirates                                      31:03
 22 Lotto Soudal                                           35:22

Klasyfikacja generalna po 17. etapie:

  1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                  69:05:34
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 00:25
  3 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                      01:22
  4 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team               01:36
  5 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  01:48
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     02:11
  7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      04:09
  8 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac         04:36
  9 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       05:31
 10 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   06:05
 11 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  06:33
 12 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      09:15
 13 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        09:19
 14 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       10:27
 15 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                11:35
 16 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       14:40
 17 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         17:31
 18 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                      22:00
 19 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida               25:20
 20 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     26:28
 21 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    26:44
 22 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            31:34
 23 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                    31:42
 24 Sergio Henao (Col) Team Sky                            37:08
 25 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    37:37
 26 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     39:58
 27 Benjamin King (USA) Dimension Data                     42:24
 28 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   44:54
 29 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             45:15
 30 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    45:19
 31 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      46:16
 32 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     49:43
 33 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      52:50
 34 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                     53:12
 35 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac          56:55
 36 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    58:10
 37 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           58:18
 38 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                  01:00:02
 39 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac        01:02:09
 40 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                       01:02:28
 41 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors             01:03:59
 42 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                  01:05:29
 43 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                 01:08:45
 44 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                   01:14:23
 45 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac       01:15:03
 46 Jose Herrada (Spa) Cofidis                          01:15:10
 47 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates               01:16:37
 48 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural           01:18:14
 49 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team               01:19:26
 50 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data                 01:22:21
 51 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida              01:23:54
 52 Igor Anton (Spa) Dimension Data                     01:24:13
 53 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque   01:26:36
 54 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                  01:28:46
 55 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural             01:28:47
 56 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                     01:30:03
 57 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                     01:30:06
 58 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                  01:31:30
 59 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates               01:32:45
 60 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin               01:33:58
 61 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                   01:34:06
 62 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac      01:35:26
 63 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                   01:35:42
 64 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                   01:35:52
 65 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                       01:37:44
 66 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                01:38:52
 67 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin              01:40:46
 68 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                  01:41:21
 69 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Countr  01:41:58
 70 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                 01:42:53
 71 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                01:46:51
 72 Winner Anacona (Col) Movistar Team                  01:46:56
 73 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team              01:49:44
 74 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                     01:50:28
 75 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                 01:52:19
 76 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                   01:55:18
 77 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                  02:00:48
 78 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team          02:02:47
 79 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Count  02:05:53
 80 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                      02:06:10
 81 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                      02:06:26
 82 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                 02:08:29
 83 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                 02:12:11
 84 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                  02:12:44
 85 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country     02:15:13
 86 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                   02:17:46
 87 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                   02:18:03
 88 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                   02:18:19
 89 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac    02:19:48
 90 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                   02:22:38
 91 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                  02:23:44
 92 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                02:23:57
 93 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale             02:24:33
 94 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                 02:28:19
 95 José Mendes (Por) Burgos BH                         02:29:31
 96 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                   02:31:19
 97 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                     02:32:38
 98 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                 02:34:40
 99 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors              02:39:27
100 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                02:39:48
101 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                    02:43:17
102 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                     02:47:41
103 Jetse Bol (Ned) Burgos BH                           02:49:47
104 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                02:55:04
105 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                03:00:55
106 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin             03:01:29
107 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural                 03:03:37
108 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal               03:11:22
109 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              03:11:25
110 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team             03:11:54
111 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                    03:12:22
112 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates           03:13:36
113 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates        03:16:01
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal               03:16:17
115 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr  03:17:19
116 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural               03:17:40
117 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott             03:17:50
118 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis              03:19:04
119 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                   03:19:53
120 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                    03:19:56
121 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                 03:26:33
122 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun  03:27:25
123 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                    03:27:52
124 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb               03:28:39
125 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                    03:29:16
126 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural           03:29:24
127 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott               03:30:30
128 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa  03:31:33
129 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                  03:36:34
130 Pablo Torres Mui?o (Spa) Burgos BH                  03:36:36
131 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data               03:37:09
132 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                 03:39:27
133 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                   03:41:41
134 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                03:43:21
135 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                  03:44:03
136 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                     03:46:19
137 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors              03:46:22
138 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                 03:46:59
139 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                   03:50:49
140 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo               03:55:21
141 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                03:56:14
142 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                  03:56:44
143 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                  03:57:41
144 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH               03:59:56
145 Loic Chetout (Fra) Cofidis                          04:02:33
146 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                   04:02:38
147 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                     04:03:31
148 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates             04:03:49
149 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                04:03:58
150 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                    04:05:16
151 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac     04:08:08
152 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors              04:08:26
153 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country   04:09:10
154 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe               04:09:11
155 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors              04:15:15
156 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe            04:18:45
157 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                       04:20:17
158 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural        04:22:26
159 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott               04:25:42
160 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                     04:27:55
161 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                 04:43:01
162 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo               04:44:45

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                   117 pkt
  2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         93
  3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                          83
  4 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                  71
  5 Benjamin King (USA) Dimension Data                        69
  6 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        68
  7 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                      66
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                         66
  9 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                63
 10 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                          56
 11 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                         56
 12 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                      56
 13 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     55
 14 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      53
 15 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac            48
 16 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                      46
 17 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        44
 18 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          43
 19 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        42
 20 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                         41

Klasyfikacja górska

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        74 pkt
  2 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                    64
  3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        60
  4 Benjamin King (USA) Dimension Data                        56
  5 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac            31
  6 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                  25
  7 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                          22
  8 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        22
  9 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac             20
 10 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                         17
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    16
 12 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         16
 13 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          13
 14 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque         12
 15 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                        7
 16 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                        7
 17 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                 6
 18 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                       6
 19 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                            5
 20 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country            4

Klasyfikacja kombinowana

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    14 pkt
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                  14
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        15
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                          26
  5 Benjamin King (USA) Dimension Data                        36
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                     39
  7 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                          45
  8 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         45
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        47
 10 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                         51
 11 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                        52
 12 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                         57
 13 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                     72
 14 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac             74
 15 David De La Cruz (Spa) Team Sky                           82
 16 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac              90
 17 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                        92
 18 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque         98
 19 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                   99
 20 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                   99

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                      207:31:18
  2 Bahrain-Merida                                         02:19
  3 Bora-Hansgrohe                                         28:24
  4 Team Sky                                               32:58
  5 Astana Pro Team                                        42:33
  6 EF Education First-Drapac                              43:48
  7 Dimension Data                                         46:48
  8 LottoNl-Jumbo                                       01:00:39
  9 Mitchelton-Scott                                    01:01:16
 10 AG2R La Mondiale                                    01:04:01
 11 Euskadi Basque Country                              01:18:35
 12 BMC Racing Team                                     01:49:45
 13 Caja Rural                                          01:52:23
 14 Groupama-FDJ                                        01:59:32
 15 Team Sunweb                                         02:01:44
 16 Trek-Segafredo                                      02:02:36
 17 Lotto Soudal                                        02:10:37
 18 UAE Team Emirates                                   02:15:40
 19 Quick-Step Floors                                   02:18:19
 20 Cofidis                                             02:19:20
 21 Katusha-Alpecin                                     02:48:47
 22 Burgos-BH                                           03:34:38

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

15 Comments

  1. Apollo

    12 września 2018, 18:40 o 18:40

    Jak Quintana nie pomoże wygrać Valverde to będzie kawał kondora z niego ! 🙂

  2. Karol

    12 września 2018, 19:40 o 19:40

    Jak Nairo w wieku 23 lat zajął drugie miejsce w TdF, a rok później wygrał Giro to sądziłem, że rośnie dominator w GT, który będzie zamiatał konkurencje i kosił jeden tytuł za drugim. Teraz ma 28 lat i nie dość, że się nie rozwinął, to wygląda gorzej niz jak był młodszy. A przecież ma 28 lat, najlepszy wiek dla sportowca, nie tylko kolarza. Już chyba jego prime time było. Dziwna sprawa.

    • reko

      12 września 2018, 20:43 o 20:43

      faktycznie gdzieś Nairo lekko stanął, ale chyba nie było kolarza, który od 23 do 38 jeździł zawsze na najwyższym poziomie. To ciągle jest wysoki poziom. I tak na marginesie...28 lat do dobry wiek dla sportowca, ale w sportach wytrzymałościowych przyjmuje się, że jest to wiek pow. 30 roku życia (kolarze, maratończycy, tri- oczywiście uogólniając najlepsze parametry osiągają po 30.) Podobnie zresztą sprawa ma się ze sportami siłowo-wytrzymałościowymi. Tak więc wydaje mi się, że Nairo jeszcze powróci...chyba , że go w Movistarze ujechali bo nie wiemy z jakimi parametrami przychodził i na jakich jechał ostatnie lata.

      • Karol

        12 września 2018, 22:13 o 22:13

        Oczywiście, że nie 15 lat, ale teraz powinien mieć swój maks właśnie dlatego, że to najlepszy wiek, tylko formy nie ma, o tym przecież pisałem. Z tym, że po 30 najlepiej, to fajna teoria tylko że zupełnie bzdurna. W zawodowym sporcie po 30, z każdym rokiem, coraz bliżej zjazdu do bazy.
        Ja nie mówię, że Q. nigdy nic nie wygra, mówię tylko, że wydawało się, że już teraz będzie miał wygranych kilka GT a nie dwa. Ze karierę zakonczy mając ich 7/8 a wygląda na to, że będzie ciężko wygrać choćby jeszcze jeden.

        • reko

          13 września 2018, 08:36 o 08:36

          teorie-szczególnie takie mają to do siebie , że oparte są na naukowych faktach i szczegółowych badaniach. A co do Nairo, to jego ojciec narzekał, że jest za mocno eksploatowany w Movistarze i pewnie to teraz wychodzi. Za rok lub dwa pewnie wróci do najlepszej formy. Wielu zawodników po paru tłustych latach w wieku do 25 roku życia przechodzi kryzysi wraca z najlepszą formą właśnie w okolicach 30 roku życia i po. Oczywiście zwyżka formy trwa już krócej i w okolicach 35 następuje już spektakularny zjazd do bazy (kolarze, maratończycy, tri, piłkarze, bokserzy, zawodnicy mma itp, itd.)

    • maerkx

      12 września 2018, 21:45 o 21:45

      Nie wiem jak to jest w przypadku Kolumbijskich sportowców, ale może z Nairo datą urodzenia jest coś nie tak. Patrząc na wygląd i jego spadek formy można dojść do wniosku, że jest trochę starszy niź oficjalnie podają.

  3. Adrian4900

    12 września 2018, 19:49 o 19:49

    Valverde kontra Yates o zwycięstwo, o podium Mas, Lopez i Kruijswijk

  4. Patryk Michalak

    12 września 2018, 20:25 o 20:25

    Jak tu nie kochac Alejandro 🙂

    • maerkx

      12 września 2018, 21:42 o 21:42

      Wystarczy sobie przypomnieć o jego pseudonimie Piti,
      Wiem, że prawie wszycy brali, biorą i będą brać, ale przynajmniej nie powinno się wielbić tych, którzy wpadli na dopingu. Jaki to jest przykład dla innych, gdy promuje się jawnych oszustów. Contador pracuje jako ekspert... Pantani niedługo zostanie wyświęcony...

      • Karol

        12 września 2018, 22:09 o 22:09

        Przecież wszyscy brali/biorą tylko nie każdego zlapano. Jak tak cię mierzi doping w zawodym sporcie, to go nie oglądaj, bo to jest jeden z jego stałych elementów.

        • Apollo

          12 września 2018, 22:27 o 22:27

          Podobno cały SKY jest "czysty" ?

      • reko

        12 września 2018, 22:13 o 22:13

        no wiesz...przypomnę, że dziennikarze doszli do informacji nt. tenisistów (tak ten jeden z dwóch największych), piłkarzy (na liście czołowe kluby ligi hiszpańskiej). Jeden z dwóch sławnych lekarzy, zresztą ginekolog był w dwóch klubach hiszpańskiej ligi piłkarskiej odpowiedzialny za "wspomaganie procesów regeneracji". Jak sprawa operacji puerto itp zaczęła się rozlewać na bardziej dochodowe dyscypliny szybko zamieciono ją pod dywan. Zatem może się okazać, że nie ma kogo wielbić niezależnie od dyscypliny.

        • maerkx

          13 września 2018, 06:39 o 06:39

          A po co kogokolwiek ma się wielbić?
          Przecież to jest jasne, że w innych sportach jest tyle samo dopingu jak w kolarstwie. Chodzi mi o sens walki z dopingiem. Jaki jest sens? Jak kolarze/sportowcy złapani oprócz straconego czasu nie tracą nic, a w przyszłości stawia się im nawet pomniki.
          Dlatego od dawna jestem zwolennikiem legalizacji wszystkich wspomagaczy. Bo ta walka nie ma sensu.

  5. Tolmaion

    13 września 2018, 01:02 o 01:02

    Bardzo słabo opisany etap, praktycznie nie ma uwzględnienia co działo się w walce o GC, jedyne wspomnienie o tym, że Quintana puścił koło, dlaczego nie ma niczego o tym jak kształtowała się przewaga - puścić koło może każdy, ale może utrzymywać swoje tempo zbliżone do czołówki, tymczasem z artykułu nie wynika dlaczego Mas, Valverde, Yates i Lopez odjechali reszcie na praktycznie minutę, osobno podziw dla wspaniałego Alejandro, który mimo wieku nie traci nic a nic formy, tyle lat na topie, dla takich zawodników podziwia się ten sport.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: