Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2018: etap 1. Janiszewski najszybszy z ucieczki

Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7r) został zwycięzcą pierwszego etapu 29. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Popularny "Fifek" okazał się najszybszym kolarzem z ucieczki, która dojechała do mety. Podium uzupełnili Vasiliy Strokau (Mińsk Cycling Club) oraz Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R). Peleton przyjechał na metę ze stratą ponad 2 minut.

Przedpołudniowa rywalizacja na otwarcie poprowadziła z Sanoka do Sędziszowa Małopolskiego (91,5 km) Po drodze na peleton czekały dwie premie górskie, a także lotny finisz i premia specjalna. Od startu chęć zabrania się od odjazdu wyrażało wielu kolarzy. Ostatecznie po przejechaniu 30 kilometrów uformował się odjazd, w którym znalazło się dwunastu kolarzy: Mateusz Grabis (Voster ATS Team), Jelle Nieuwpoort (Metec), Karl-Arnold Vendelin (Cycling Tartu), Sylwester Janiszewski (Wibatech), Kristaps Pelcers (Łotwa), Jan Stohr (Sparta Praha), Adrian Babic (Słowacja), Aaron Van Poucke, Stijn Daemen (obaj Lotto Soudal U23), Vitaliy Buts (Team Hurom), Aliaksei Piaskhun (Białoruś) i Aleksandr Komin (Marathon-Tula). Po 50 kilometrach ich przewaga wynosiła około minuty.

Peleton nie dawał jednak za wygraną i stopniowo zmniejszał różnicę. Gdy wydawało się, że 30 kilometrów przed metą ucieczka zostanie zlikwidowana do czołówki doskoczyli Adam Stachowiak (Voster ATS Team), Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski (obaj Wibatech Merx 7R), Jakub Kaczmarek, Kamil Zieliński (obaj Team Hurom) i Vasiliy Strokau (Minsk Cycling Club). Powiększona grupa ponownie odskoczyła od peletonu, uzyskując przewagę dwóch minut.

Na podjeździe pod drugą premię górską na atak zdecydował się Paterski, który początkowo wyrobił sobie kilkanaście sekund przewagi nad prowadzącą dotychczas grupą. Jego akcja została jednak zakończona niespełna 10 kilometrów przed metą i na czele ponownie mieliśmy kilkunastoosobowy odjazd. W peletonie pogoń napędzali kolarze Metec.

Przy wjeździe na finałową rundę w Sędziszowie doszło do zabawnej sytuacji bowiem kilku zagranicznych kolarzy widząc metę rozpoczęło sprint i jeden z nich, który jako pierwszy przeciął kreskę podniósł ręce w geście triumfu, nieświadomy swojej pomyłki. Do końca pozostawało jednak jeszcze niespełna 5 kilometrów. Peleton zameldował się na rundzie mocno spóźniony i jasne stało się, że zwycięzcą zostanie ktoś z ucieczki.

W sprinterskiej rozgrywce najszybszy okazał się Sylwester Janiszewski, który tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi był Vasiliy Strokau, natomiast trzeci klubowy kolega Janiszewskiego, Maciej Paterski.

Późnym popołudniem kolarze wyruszą na trasę drugiego odcinka Strzyżów - Krosno (100,3 km).

Wyniki 1. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2018 (2.2), Sanok - Sędziszów Małopolski (91,5 km):

  1 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech Merx 7R   2:06:19
  2 Vasiliy Strokau (Blr) Minsk Cycling Club
  3 Maciej Paterski (Pol) Wibatech Merx 7R
  4 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom
  5 Karl-Arnold Vendelin (Est) Cycling Tatru 

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: