Critérium du Dauphiné 2018: etap 4. Dzień Juliana Alaphilippe’a, Kwiatkowski stracił koszulkę

Julian Alaphilippe

Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) po wspinaczce do ośrodka narciarskiego Lans-en-Vecors wygrał czwarty etap Critérium du Dauphiné.

Francuz wyprzedził na finałowych metrach Daniela Martina (UAE Team Emirates) i Gerainta Thomasa (Team Sky).

Dotychczasowy lider wyścigu Michał Kwiatkowski (Team Sky) zajął 19. miejsce, ze stratą 17 sekund, oddając koszulkę lidera koledze z zespołu Gainniemu Mosconowi.

Wyścig wjechał w góry, w drugiej części trasy (181 km) prowadząc na trzy górskie premie, w tym przełęcz najwyższej kategorii, Mont Noir (143 km), za którą znajdował się krótki zjazd oraz 20-kilometrowy odcinek, podprowadzający do końcowego podejścia.

Od startu kolarze frunęli z prędkością ponad 52 km/godz., dlatego przez długi czas nie było mowy o zawiązaniu ucieczki. Ciekawie zrobiło się na 57 kilometrze, gdyż peleton pękł, a z przodu powstała 33-osobowa grupa, z żółtą koszulką w składzie. Wysiłkiem kolarzy AG2R La Mondiale dziura po krótkim pościgu została jednak zespawana.

Odjazd zawiązał się dopiero przed półmetkiem, odjechali wtedy Dario Cataldo (Astana), Lukas Pöstleberger (Bora-hansgrohe), Jens Keukeleire (Lotto Soudal), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert), Arnaud Courteille (Vital Concept), Simon Clarke (Education First) i Bryan Coquard (Vital Concept).

Uciekinierzy na przełęczy 4. kategorii Toutes Aures (102 km; 2,5 km, 5,1%) mieli ponad 4 minut przewagi, którą następnie powiększyli do 5:20.

Na drodze pod Col du Mont Noir (143 km; 17,5 km, 6,9%) z czołówki zaatakował Eiking, następnie Norwega wyprzedził Cataldo. Kolarz Astany po punkty na górskiej premii zameldował się z zapasem 2:30 nad spokojnie prowadzonym przez Team Sky peletonem.

Padający na zjeździe deszcz pomógł Włochowi powiększyć przewagę o minutę. W dolinie pogoda uległa poprawie, a pościg przyspieszył. 9 kilometrów przed metą Cataldo pozostało 2:08.

Etap zwieńczyła krótka, za to konkretna wspinaczka do Lans-en-Vercors (4,8 km, 7,5%). Uciekinier słabł w oczach, za jego plecami robotę robili „Niebiańscy”. Półtora kilometra przed metą zaatakował Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert), dając impuls do przyspieszenia przez całą grupę.

Kwiatkowski spłynął na tył peletonu, natomiast do ataku przystąpił Daniel Martin. Do Irlandczyka dołączyli Alaphilippe, Thomas i Romain Bardet (Ag2r La Mondiale). Czwórka wyprzedziła Cataldo 300 metrów przed metą, a na finiszu kropkę nad „i” postawił najszybszy z tego kwartetu kolarz Quick-Step Floors.

Wyniki 4. etapu Critérium du Dauphiné 2018 (2.WT), Chazey-sur-Ain - Lans-en-Vercors (181 km)

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors           4:26:58
  2 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   00:05
  6 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
  7 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
  8 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             00:08
  9 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 10 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 11 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 12 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 14 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 15 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 16 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 17 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 18 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis
 19 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      00:17
 20 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:22
 21 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 22 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            00:27
 23 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 24 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 25 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 26 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   00:32
 27 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         00:51
 28 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           01:02
 29 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   01:10
 30 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      01:16
 31 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                      01:24
 32 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  01:28
 33 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     01:40
 34 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 35 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:10
 36 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     02:20
 37 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 38 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     02:29
 39 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 40 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 41 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   03:14
 42 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 43 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             03:23
 44 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             03:55
 45 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         04:48
 46 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 47 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   04:50
 48 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 49 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     05:27
 50 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          05:34
 51 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  06:04
 52 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 53 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   07:09
 54 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   07:14
 55 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 56 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    07:51
 57 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 58 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 59 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      10:15
 60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 61 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 62 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 63 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
 64 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 65 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      10:25
 66 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 67 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     11:17
 68 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    12:34
 69 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 14:11
 70 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         14:35
 71 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     14:38
 72 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 73 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 74 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 75 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 76 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
 77 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 78 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 79 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 80 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
 81 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 82 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 83 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 84 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 85 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 86 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
 87 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 88 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 89 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 90 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 91 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  18:34
 92 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    20:56
 93 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 94 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
 95 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 96 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 97 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 98 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 99 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
100 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
101 Anthony Turgis (Fra) Cofidis
102 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
103 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
104 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
105 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
106 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
107 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
108 Luke Rowe (GBr) Team Sky
109 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
110 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
111 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
112 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic
113 Julien Simon (Fra) Cofidis
114 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
115 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
116 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
117 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
118 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
119 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
120 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
121 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic
122 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
123 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
124 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis
125 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
126 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac
127 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
128 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
129 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
130 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
131 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
132 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
133 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       21:07
134 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          21:09
135 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         21:15
136 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club
137 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     21:18
138 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              21:22
139 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               22:35
DNS Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
DNF Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors
DNF Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
DNS Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
DNF Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
DNS Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
DNS Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
DNF Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

  1 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                        13:55:30
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      00:06
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  4 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             00:48
  5 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:49
  6 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    01:05
  7 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      01:11
  8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        01:13
  9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   01:41
 10 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         01:48
 11 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   01:49
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:04
 13 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     02:06
 14 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         02:08
 15 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  02:11
 16 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 17 Jaime Roson (Spa) Movistar Team                        02:12
 18 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 19 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         02:36
 20 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  02:40
 21 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:47
 22 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   02:49
 23 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      02:50
 24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 25 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     02:58
 26 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           03:07
 27 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            03:09
 28 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    03:10
 29 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  03:11
 30 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  03:23
 31 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             03:53
 32 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert              04:03
 33 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   04:13
 34 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                04:42
 35 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic                     05:10
 36 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    05:17
 37 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                05:23
 38 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               06:07
 39 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              06:30
 40 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     06:33
 41 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   07:46
 42 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    07:49
 43 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                          07:55
 44 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      08:30
 45 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         08:39
 46 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   08:58
 47 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  09:56
 48 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             10:03
 49 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     10:06
 50 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                      10:25
 51 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                   10:36
 52 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         11:59
 53 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     12:07
 54 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   12:09
 55 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           12:26
 56 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 12:43
 57 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          12:59
 58 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    13:16
 59 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       13:34
 60 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      14:59
 61 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     16:09
 62 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    16:45
 63 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 17:46
 64 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club             18:26
 65 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 66 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  18:45
 67 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    19:43
 68 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     19:48
 69 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     20:03
 70 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   20:08
 71 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   20:40
 72 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   21:09
 73 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     21:39
 74 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   21:41
 75 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                22:01
 76 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  22:04
 77 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     22:30
 78 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      22:35
 79 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 22:44
 80 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             22:59
 81 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       23:21
 82 Julien Simon (Fra) Cofidis                             23:49
 83 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    23:50
 84 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               24:02
 85 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 86 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     24:10
 87 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    24:32
 88 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                    24:38
 89 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             24:47
 90 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
 91 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        24:58
 92 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        25:14
 93 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 25:59
 94 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 26:10
 95 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      26:17
 96 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        26:40
 97 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       27:00
 98 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   27:12
 99 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club                27:21
100 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                   27:30
101 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin                27:36
102 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic              27:45
103 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    27:55
104 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      28:43
105 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  28:46
106 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 28:47
107 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       29:37
108 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       29:53
109 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               30:05
110 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   30:12
111 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              31:38
112 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
113 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      31:50
114 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          31:57
115 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         32:35
116 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     32:50
117 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    32:56
118 Anthony Turgis (Fra) Cofidis                           32:57
119 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert            32:58
120 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  33:12
121 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     33:35
122 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis                     33:43
123 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  33:57
124 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                    34:58
125 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  35:23
126 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                  35:48
127 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates              36:15
128 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                36:26
129 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        37:55
130 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       38:03
131 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          38:14
132 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe               38:27
133 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  39:05
134 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   39:31
135 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                      42:09
136 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     46:45
137 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club               46:48
138 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      47:28
139 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    47:56
140 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         49:23

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: