Giro d'Italia 2017: etap 16. Zwycięstwo Nibalego, dramat Dumoulina

Mikel Landa - Vincenzo Nibali

Włoch Vincenzo Nibali triumfował na mecie szesnastego, królewskiego etapu Giro d'Italia.

Kolarz grupy Bahrain-Merida na kresce w Bormio wyprzedził Mikela Lande (Team Sky). Trzeci Nairo Quintana (Movistar) finiszował ze stratą 12 sekund. W czołówce, na 11. miejscu, zameldował się Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

Osłabiony kłopotami żołądkowymi Tom Dumoulin (Team Sunweb), po heroicznym boju przyjechał spóźniony o 2:18, utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Ponad 220 kilometrów dystansu, trzy wielkie alpejskie przełęcze i 5300 metrów przewyższenia. Początek finałowego tygodnia "Corsa Rosa" zapowiadał się intrygująco.

Etap otworzyły liczne ataki, po których uformowała się 25-osobowa ucieczka. Taka sytuacja nie utrzymała się jednak długo, ponieważ na pierwszej górskiej premii, Passo del Mortirolo (84,5 km; kat. 1 (Cima Scarponi); 12,6 km; 7,6%, maks. 16%), w czołówce doszło do przetasowań.

Ucieczkę dnia w efekcie tego utworzyli: Jan Hirt i Felix Großschartner (CCC Sprandi Polkowice), José Herrada, Andrey Amador i Gorka Izagirre (Movistar), Laurens ten Dam (Team Sunweb), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Mikel Landa, Sebastian Henao, Vasil Kiryienka i Philip Deignan (Team Sky), Luis León Sánchez i Pello Bilbao (Astana), Omar Fraile, Natnael Berhane i Igor Anton (Dimension Data), Pierre Rolland, Joe Dombrowski i Michael Woods (Cannondale-Drapac), Rui Costa i Edward Ravasi (UAE Team Emirates), Laurens De Plus (Quick-Step Floors), José Mendes (Bora-hansgrohe), Manuel Senni (BMC Racing) oraz Alexander Foliforov (Gazprom - Rusvelo).

Na premii Michele Scarponiego pierwszy zameldował się kolarz Astany "Lulu" Sanchez. Przewaga uciekinierów wynosiła w tym punkcie 2 minuty. Czołówkę napędzał Kiryienka, w grupie zasadniczej pracowali kolarze Sunweb, wspierani przez Trek-Segafredo. 100 kilometrów przed metą wyścig po raz pierwszy zameldował się w Bormio, a następnie skierował na Passo dello Stelvio (143,5 km; Cima Coppi (2758 m); 21,7 km; 7,1%, maks. 12%).

Najwyżej leżąca przełęcz tegorocznego Giro dała się we znaki, ale zabrakło ataków. Różnica pomiędzy obiema głównymi grupami utrzymywała się nieznacznie powyżej 2 minut. W czołówce pozostali Hirt, Landa, Deignan, Amador, Anacona, Anton i Kruijswijk. Siódemka w dół po 48 serpentynach ruszyła z zapasem 2:31.

Ostatnie 50 kilometrów uciekinierzy rozpoczęli z przewagą 3:07. W pościg włączyły się ekipy Quick-Step Floors, Orica-Scott i Katusha-Alpecin, zmniejszając stratę u podnóża Umbrailpass (202,5 km; kat. 1; 13,4 km; 8,4%, maks. 12%) do 1:36.

Kruijswijk dłużej nie czekał, odrywając się od czołówki. Do Holendra dojechał Landa, a następnie przeskoczył Hirt. Z tyłu, przed samą wspinaczką, zatrzymał się lider wyścigu Tom Dumoulin, którego na pobocze przegoniło rozwolnienie.

Holender nie powrócił do grupy zasadniczej, początkowo jego strata wynosiła 1:20. Mocniejsze tempo podyktował Franco Pellizotti (Bahrain-Merida), którego zmieniał Amador. Dumoulin utrzymywał różnicę na poziomie 1:15.

6 kilometrów przed premią górską z czołówki zaatakował Landa, z tyłu mocniej nacisnął Vincenzo Nibali, zmianę dał Nairo Quintana, do dwójki dołączyli Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale) i Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin). Czwórka oderwała się od pozostałych kolarzy z czołówki wyścigu.

Landa wyjechał na samotne prowadzenie, grupa Quintany wyprzedziła Kruijswijka i dojechała do Hirta. Kilometr przed zjazdem zaatakował Nibali, na ruch "Rekina" natychmiast odpowiedział Quintana, z małym opóźnieniem również Zakarin i Pozzovivo.

Landzie pozostało 10 sekund zapasu na górskiej premii. Dumoulin zameldował się w tym miejscu ze stratą 2:23.

Nibali uciekającego kolarza Team Sky dopadł 12 kilometrów przed metą. Quintana tracił kilka sekund, ale to było zbyt wiele dla Kolumbijczyka, nie dołączył do czołówki. Dwójce pozostało stoczyć pojedynek o etapowe zwycięstwo, w którym minimalnie lepszy był Nibali.

Wyniki 16. etapu Giro d'Italia 2017 (GT), Rovetta – Bormio (222 km):

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                 6:24:22
  2 Mikel Landa (Spa) Team Sky
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     00:12
  4 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              00:24
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    00:34
  6 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                 01:26
  7 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:35
  8 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
  9 Adam Yates (GBr) Orica-Scott
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 11 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 12 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 13 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         02:18
 14 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     05:10
 15 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      05:17
 16 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 05:19
 17 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                        06:07
 18 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                 06:41
 19 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 20 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    07:30
 21 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     07:46
 22 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 23 Igor Anton (Spa) Dimension Data
 24 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 25 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
 26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   07:52
 27 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  12:05
 28 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice            13:10
 29 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team               16:36
 30 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
 31 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                  18:38
 32 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 33 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb                      20:27
 34 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo                   20:42
 35 Ruben Plaza (Spa) Orica-Scott
 36 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 21:51
 37 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    22:17
 38 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                     22:27
 39 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 40 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 41 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 42 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 43 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina                 23:23
 44 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
 45 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 46 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 23:42
 47 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                      24:33
 48 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 49 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac                 24:37
 50 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   24:52
 51 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice        25:03
 52 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   25:14
 53 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac              25:51
 54 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        29:48
 55 Chad Haga (USA) Team Sunweb
 56 Jose Herrada (Spa) Movistar Team                       30:07
 57 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 58 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 59 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida               33:08
 60 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
 61 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin
 62 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott
 64 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 65 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina
 66 Steve Morabito (Swi) FDJ
 67 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 68 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 69 Rudy Molard (Fra) FDJ
 70 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 71 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 72 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 73 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 74 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
 75 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
 76 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                   33:25
 77 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe                  33:58
 78 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  34:44
 79 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
 80 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         36:10
 81 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     37:18
 82 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
 83 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb                       40:01
 84 Jose Rojas (Spa) Movistar Team                         40:26
 85 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 86 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 87 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Team Sunweb
 88 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 89 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 90 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 91 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 92 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
 93 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
 94 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                      47:08
 95 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 96 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
 97 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 98 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
 99 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
100 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
101 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
102 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida                    47:22
103 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
104 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina
105 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
106 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
107 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
108 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
109 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
110 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
111 Diego Rosa (Ita) Team Sky
112 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
113 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
114 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
115 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
116 Svein Tuft (Can) Orica-Scott
117 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
118 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
119 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
120 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
121 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal
122 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
123 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
124 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ
125 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
126 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
127 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
128 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates
129 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
130 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
131 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
132 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
133 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
134 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
135 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
136 Ángel Vicioso (Spa) Katusha-Alpecin                    47:39
137 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
138 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                    51:21
139 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
140 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
141 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
142 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
143 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
144 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
145 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
146 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
147 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
148 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
149 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
150 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
151 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo
152 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
153 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
154 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
155 Marcin Białobłocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice
156 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                   52:04
157 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                       52:08
158 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
159 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
160 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    52:15
161 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
162 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina                  52:18
163 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
164 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice         52:22
165 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
166 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
167 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 52:28
168 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
169 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin                   52:32
DNS Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
DNS William Bonnet (Fra) FDJ
DNS Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott
DNS Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
DNF Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
DNF Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
DNF Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
DNF Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo

Lotne premie

Sprint 1 - Malonno, 59 km

  1 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                       10 pkt
  2 Chad Haga (USA) Team Sunweb                                6
  3 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                         3
  4 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates                      2
  5 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                               1

Sprint 2 - Glorenza/Glurns, 175 km

  1 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             10 pkt
  2 Mikel Landa (Spa) Team Sky                                 6
  3 Igor Anton (Spa) Dimension Data                            3
  4 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                       2
  5 Winner Anacona (Col) Movistar Team                         1

Premie górskie

Passo del Mortirolo, 84 km

  1 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                   70 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          36
  3 Mikel Landa (Spa) Team Sky                                24
  4 Igor Anton (Spa) Dimension Data                           18
  5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                12
  6 Winner Anacona (Col) Movistar Team                         8
  7 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                    4
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                          2

Passo dello Stelvio/Stilfserjoch, 143 km

  1 Mikel Landa (Spa) Team Sky                                45 pkt
  2 Igor Anton (Spa) Dimension Data                           30
  3 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                   20
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                14
  5 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                      10
  6 Winner Anacona (Col) Movistar Team                         6
  7 Philip Deignan (Irl) Team Sky                              4
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                          2
  9 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                         1

Umbrailpass/Giogo di Santa Maria, 202 km

  1 Mikel Landa (Spa) Team Sky                                35 pkt
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        18
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                      12
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                        9
  5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                  6
  6 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                       4
  7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                    2
  8 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                        1

Drużynowo

  1 Movistar Team                                       19:28:50
  2 AG2R La Mondiale                                       14:23
  3 Bahrain-Merida                                         15:44
  4 UAE Team Emirates                                      19:18
  5 Bora-Hansgrohe                                         21:01
  6 CCC Sprandi Polkowice                                  24:04
  7 FDJ                                                    25:06
  8 Katusha-Alpecin                                        26:40
  9 Quick-Step Floors                                      26:56
 10 Cannondale-Drapac                                      28:57
 11 Trek-Segafredo                                         29:56
 12 Team LottoNl-Jumbo                                     31:04
 13 Team Sunweb                                            36:49
 14 Dimension Data                                         39:21
 15 Orica-Scott                                            39:41
 16 Team Sky                                               44:30
 17 BMC Racing Team                                        45:46
 18 Astana Pro Team                                        48:47
 19 Lotto Soudal                                           59:08
 20 Wilier Triestina                                    01:14:12
 21 Gazprom – Rusvelo                                   01:43:19
 22 Bardiani CSF                                        02:15:40

Klasyfikacja generalna po 16. etapie:

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                      70:14:48
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     00:31
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   01:12
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                02:38
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:40
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale              03:05
  7 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     03:49
  8 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    04:35
  9 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo             06:20
 10 Adam Yates (GBr) Orica-Scott                           07:00
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                 07:17
 12 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      11:29
 13 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     12:13
 14 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    13:26
 15 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      14:46
 16 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                   19:02
 17 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                        25:20
 18 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    26:50
 19 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   28:27
 20 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 29:07
 21 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 30:15
 22 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  36:51
 23 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                      39:07
 24 Mikel Landa (Spa) Team Sky                             41:58
 25 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                42:40
 26 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                     45:39
 27 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     45:53
 28 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    46:35
 29 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team               48:31
 30 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb                      51:14
 31 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     53:35
 32 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data        56:58
 33 Rudy Molard (Fra) FDJ                               01:02:46
 34 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac              01:02:55
 35 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac               01:03:28
 36 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice         01:07:33
 37 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin            01:09:29
 38 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida            01:10:14
 39 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                 01:11:11
 40 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                01:11:40
 41 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina           01:12:23
 42 Igor Anton (Spa) Dimension Data                     01:13:36
 43 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida              01:13:41
 44 Ruben Plaza (Spa) Orica-Scott                       01:15:22
 45 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe                    01:16:02
 46 Philip Deignan (Irl) Team Sky                       01:16:20
 47 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors               01:20:29
 48 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale              01:21:09
 49 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              01:22:08
 50 Sebastian Henao (Col) Team Sky                      01:22:24
 51 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team             01:24:01
 52 Steve Morabito (Swi) FDJ                            01:26:25
 53 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo         01:27:37
 54 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                 01:28:29
 55 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale             01:29:48
 56 Jose Herrada (Spa) Movistar Team                    01:30:38
 57 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team              01:32:58
 58 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                     01:33:07
 59 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                01:34:35
 60 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo               01:35:08
 61 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                01:35:22
 62 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                01:37:57
 63 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo                01:38:33
 64 Jose Rojas (Spa) Movistar Team                      01:39:51
 65 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates               01:40:44
 66 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb                    01:44:30
 67 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida              01:51:23
 68 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott                     01:52:16
 69 Diego Rosa (Ita) Team Sky                           01:54:40
 70 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                 01:55:40
 71 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                  01:57:36
 72 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo           01:58:03
 73 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                  01:58:09
 74 Chad Haga (USA) Team Sunweb                         02:01:26
 75 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                  02:01:43
 76 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ                         02:03:01
 77 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                     02:04:30
 78 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice     02:06:25
 79 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac           02:08:17
 80 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                02:08:36
 81 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates               02:11:57
 82 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale             02:14:14
 83 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                 02:14:30
 84 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac             02:14:53
 85 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin                02:15:34
 86 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                   02:15:46
 87 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                    02:16:34
 88 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                  02:20:16
 89 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice           02:21:24
 90 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team               02:21:42
 91 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team             02:22:01
 92 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac              02:22:12
 93 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale             02:24:08
 94 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo             02:24:47
 95 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina                02:25:10
 96 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal                02:28:21
 97 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors              02:30:25
 98 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo      02:30:26
 99 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida                 02:31:40
100 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                      02:33:27
101 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data              02:34:40
102 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ                         02:38:26
103 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Team Sunweb             02:38:29
104 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo             02:39:23
105 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                 02:39:59
106 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                        02:41:41
107 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                  02:44:02
108 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:44:25
109 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina              02:44:44
110 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe               02:45:08
111 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice         02:46:28
112 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice      02:47:28
113 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
114 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data           02:48:13
115 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates               02:48:42
116 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                  02:49:01
117 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice             02:49:05
118 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                   02:50:24
119 Ángel Vicioso (Spa) Katusha-Alpecin                 02:51:49
120 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice            02:52:37
121 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo                  02:52:46
122 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo              02:52:48
123 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  02:53:25
124 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina              02:55:12
125 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors            02:55:17
126 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
127 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott                   02:56:12
128 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                    02:57:18
129 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates               02:57:36
130 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                02:57:49
131 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                  02:58:09
132 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo            02:58:33
133 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott           02:59:24
134 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                 03:00:33
135 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin          03:01:57
136 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team              03:02:46
137 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo           03:03:08
138 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates                03:04:23
139 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina              03:04:47
140 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                   03:05:33
141 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                  03:05:34
142 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe                      03:06:26
143 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                 03:06:41
144 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                         03:08:04
145 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac             03:08:36
146 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                  03:09:06
147 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                    03:10:51
148 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott                       03:11:08
149 Svein Tuft (Can) Orica-Scott                        03:14:10
150 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                 03:15:57
151 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors           03:16:26
152 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                 03:16:50
153 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates             03:17:02
154 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo             03:17:30
155 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                   03:18:17
156 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                03:23:32
157 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors         03:23:33
158 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo              03:25:45
159 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin                03:29:02
160 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                      03:31:06
161 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                      03:32:40
162 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo          03:32:49
163 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe                    03:32:53
164 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                     03:40:27
165 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                 03:41:05
166 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team            03:41:48
167 Marcin Białobłocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice      03:50:49
168 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina                03:52:38
169 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina               04:10:10

Klasyfikacja punktowa

  1 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors                 325 pkt
  2 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                      192
  3 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe                         117
  4 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe                    98
  5 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 86
  6 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    76
  7 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina                       70
  8 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                   70
  9 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      68
 10 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo                       66
 11 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            65
 12 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                       61
 13 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        55
 14 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                      52
 15 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       52
 16 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors               50
 17 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                   43
 18 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates                      43
 19 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                            43

Klasyfikacja górska

  1 Mikel Landa (Spa) Team Sky                               124 pkt
  2 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                  108
  3 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                          85
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        62
  5 Igor Anton (Spa) Dimension Data                           56
  6 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            51
  7 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                        46
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                       46
  9 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                   35
 10 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data           34
 11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                   26
 12 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                    26
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                26
 14 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 24
 15 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                      20
 16 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo                   17
 17 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       15
 18 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          15
 19 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                      14
 20 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        14

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                 70:19:23
  2 Adam Yates (GBr) Orica-Scott                           02:25
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac                 02:42
  4 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     07:38
  5 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 24:32
  6 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors                38:05
  7 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice         01:02:58
  8 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina           01:07:48
  9 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale              01:16:34
 10 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              01:17:33
 11 Sebastian Henao (Col) Team Sky                      01:17:49
 12 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo         01:23:02
 13 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                 01:23:54
 14 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates               01:36:09
 15 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott                     01:47:41
 16 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice     02:01:50
 17 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates               02:07:22
 18 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale             02:09:39
 19 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac                 02:09:55
 20 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin                02:10:59
 21 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                   02:11:11
 22 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                  02:15:41
 23 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale             02:19:33
 24 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Team Sunweb             02:33:54
 25 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                 02:35:24
 26 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                  02:39:27
 27 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe              02:39:50
 28 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina              02:40:09
 29 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                   02:45:49
 30 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                  02:48:50
 31 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors            02:50:42
 32 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates               02:53:01
 33 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina              03:00:12
 34 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                  03:04:31
 35 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors           03:11:51
 36 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo             03:12:55
 37 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                      03:26:31
 38 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                     03:35:52
 39 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                 03:36:30

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                      211:13:12
  2 Bahrain-Merida                                         36:20
  3 UAE Team Emirates                                      39:37
  4 AG2R La Mondiale                                       39:39
  5 FDJ                                                    48:14
  6 Astana Pro Team                                        54:39
  7 Cannondale-Drapac                                      56:56
  8 Team Sunweb                                         01:08:57
  9 Trek-Segafredo                                      01:19:39
 10 BMC Racing Team                                     01:27:03
 11 Team LottoNl-Jumbo                                  01:28:17
 12 Team Sky                                            01:30:38
 13 Quick-Step Floors                                   01:32:05
 14 Katusha-Alpecin                                     01:53:38
 15 Dimension Data                                      01:57:06
 16 Orica-Scott                                         02:02:33
 17 CCC Sprandi Polkowice                               02:15:12
 18 Bora-Hansgrohe                                      02:20:25
 19 Lotto Soudal                                        02:33:25
 20 Wilier Triestina                                    04:42:32
 21 Gazprom – Rusvelo                                   05:10:03
 22 Bardiani CSF                                        07:44:01

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

13 Comments

  1. Marcin Łaś

    23 maja 2017, 15:35 o 15:35

    Dzisiaj wyszło kto jest prawdziwym gentelmenem w peletonie

    • Dawid Gucwa

      23 maja 2017, 15:49 o 15:49

      jak dla mnie jasna sytuacja - liderowi przytrafia się wypadek, czekamy przez chwilę, okazuje się że strata spora i nie nadrabia = wracamy do normalnej jazdy.. nie przesadzajmy, ile można czekać? mieli czekać aż dojedzie do nich odrabiając sekundę na kilometr i się Stelvio skończy? każdy jedzie swój wyścig, reakcja była ok

    • Łukasz Przygucki

      23 maja 2017, 15:57 o 15:57

      Dokladnie tak jak Dawid pisze

  2. edi

    23 maja 2017, 18:18 o 18:18

    Moim zdaniem Tom Domoulin ,a mówię to poważnie,powinien narobić w portki i jechać dalej.Nic wielkiego by się nie stało.A tak może przegrać Giro.

    • irek

      23 maja 2017, 19:31 o 19:31

      No i nikt by mu na koło nie siadł.

      • edi

        23 maja 2017, 21:17 o 21:17

        No popatrz Irek,i Tom wygrałby etap.

  3. Artur Ka

    23 maja 2017, 16:27 o 16:27

    Jak wrocil na rower to mial 60s ale wtedy poszedl atak. Kiedys wielcy czekali

  4. Guayaseal

    23 maja 2017, 18:38 o 18:38

    IMO etap potwierdza dwie tezy:

    1. Tzw. "królewskie etapy w górach" (w których - po prawdzie - celuje głównie TdF), tj. bardzo długie z kilkoma super-maga-podjazdami są nudne. Najważniejsi gracze świadomi, że najmniejszy kryzys, przeszarżowanie oznaczać będzie wypadnięcie z "puli" boją się zaryzykować i jadą pasywnie. Nuuuuda, zakończona remisem. Jedyne co może "ożywić" taki etap, to kraksa, defekt, choroba, upadek, ... 🙁
    Etapy znacznie krótsze z umiarkowaną liczbą średniej długości, choć czasem ostrych podjazdów są ciekawsze, bardziej zachęcające do ataków.

    2. Plemię, z którego pochodzi Quintana, to nie było plemię wojowników. Podobnie jak rok temu: ekipa "górali", świetnie rozstawiona na trasie, czekamy na atak Quintany, i czekamy... i czekamy... i czekamy...

  5. Kajtek Kulik

    23 maja 2017, 17:14 o 17:14

    Gdzie się podziała prawdziwa rywalizacja i zasada fair play :/ teraz tylko kasa się liczy i tyle. Powinni się zatrzymać na 2 min i poczekać aż dojedzie, gdyby wtedy go zostawili nikt by nie miał pretensji i tak pojechał lepiej niż Mollema i Pinot. Chyba nikt nie chiałby być ja jego miejscu. Wielki szacunek Tom za walkę!!!

    • Marek Czerwiński

      23 maja 2017, 18:00 o 18:00

      To jest bardzo stresujące i krępujące, gdy wszyscy w koło czekają, aż się załatwisz...

  6. fan

    23 maja 2017, 19:39 o 19:39

    Pech Toma. Ciekawe czy utrzymałby się z Nairo i Nibsem. I druga sprawa czy to zdarzenie wpłynęło na postawę min. Quintany - brak wcześniejszego ataku na ostatnim podjeździe.

  7. Marek Czerwiński

    23 maja 2017, 20:17 o 20:17

    Jak widać przepowiednia "Prędzej się z.... rasz niż wygrasz" wcale nie musi oznaczać porażki 🙂

  8. jarek996

    23 maja 2017, 22:50 o 22:50

    Gdyby prawdziwe rekiny atakowaly tak jak Enzo , to plasowalyby sie posrod najgrozniejszych stworzen na ziemi gdzies pomiedzy sledziem baltyckim, a kura domowa ............

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: