Program Mistrzostw Europy 2016

Francuska miejscowość Plumelec w dniach 14-18 września gościła będzie mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym.

Czempionat Starego Kontynentu, dotychczas rozgrywany jako impreza dla kategorii juniorskich i młodzieżowych, w tym roku podejmie też zawodników i zawodniczki elity.

Po odwołaniu zaplanowanych pierwotnie w Nicei wyścigów, organizatorzy zdecydowali się na rozegranie imprezy w leżącym z dala od dużych ośrodków miejskich Plumelec, w Bretanii. Przygotowana szybko trasa wyścigu ze startu wspólnego to uczta dla specjalistów i specjalistek od imprez klasycznych - potrafiących pokonać niewielkie wzniesienia i finiszować z mniejszych grupek. Nieco trudniej jest na trasach jazdy na czas - tu do pokonania dość pagórkowaty teren, który zmusi do wysiłku klasycznych specjalistów w tej dyscyplinie.

Składy poszczególnych męskich reprezentacji nie są naszpikowane gwiazdami - w tym punkcie sezonu spora część światowej czołówki powoli zamyka już sezon, a do Plumelec obok kolarzy formatu Petersa Sagana, Philippe'a Gilberta i Tony'ego Gallopina zmierzają kolarze drugiego szeregu, lubiący atakować i ścigać się na pagórkach. Ciekawiej za to wśród pań - na starcie niemal wszystkie najlepsze europejskie zawodniczki, a rozgrywane po raz pierwszy wspólne zawody orliczek i elity na pewno obfitowały będą w zwroty akcji.

Polska wystawia liczną kadrę, która na fali sukcesów młodzieży na torze oraz pojedynczych zawodniczek i zawodników w wyścigach najwyższej rangi, walczyła będzie o medale czempionatu Starego Kontynentu. Przed rokiem za sprawą Katarzyny Niewiadomej, Alana Banaszka i Agnieszki Skalniak biało-czerwoni zdobyli trzy błękitne koszulki. Powtórzenie tych sukcesów wydaje się niezwykle skomplikowane, acz, przy dobrej i zespołowej jeździe, nie jest niemożliwe.

Trasa

Runda, na której rozegrane zostaną wyścigi ze startu wspólnego liczy 13,7 kilometra i rozpoczyna się zjazdem z Côte de Cadoudal. Pomiędzy piątym a siódmym kilometrem do pokonania jest 2600 metrów delikatnego podjazdu (średnio 3%), a następnie pofałdowany teren zaprowadzi z powrotem na Cote de Cadoual (1,8 km, średnio 6%), na szczycie której wyłaniani będą mistrzowie Starego Kontynentu.
ME-2016-runda
Juniorki pokonają 5 kółek (68,5 km), 8 rund przekręcą elita kobiet i orliczki (109,6 km), 9 juniorzy (123,3 km), 11 młodzieżowcy (150,7), natomiast aż 17 okrążeń zapewni selekcję w wyścigu elity mężczyzn (232,9 km).

Wyścigi jazdy na czas odbędą się na trasie z miejscowości Josselin do Plumelec i liczyły będą 25,4 kilometra dla elity kobiet i orliczek, juniorów oraz młodzieżowców. Trasa jest mocno pofałdowana - w sumie sekcji tzw. false flat i delikatnie wznoszącego się terenu wyznaczono około 13 kilometrów.

45,5 kilometra dość pofałdowanego terenu pokona elita mężczyzn, natomiast 12,7 kilometra przewidziano dla juniorek, które rywalizowały będą na niepełnej rundzie wyścigów ze startu wspólnego.

Reprezentacja Polski

Biało-czerwoni na mistrzostwa Europy wyślą liczną i silną kadrę, której liderami w wyścigu elity powinno być Maciej Paterski, Katarzyna Niewiadoma i Eugenia Bujak.

"Patera" w dobrej formie potrafił finiszować w czołowej dziesiątce Amstel Gold Race czy Bretagne Classic - Ouest France, a jego umiejętność przejechania niewielkich podjazdów z najlepszymi i dobry finisz z mniejszych grupek powinien być tu atutem. W wyścigu kobiet Polska dysponowała będzie jedną z najlepiej wspinających się zawodniczek w peletonie, która ostatnio triumfy święciła na Caubergu. W Plumelec doświadczenie ma już Bujak, która w tym roku w rozgrywanych tam wyścigach dwukrotnie finiszowała w czołówce.

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

Paterskiego w walce wspomogą Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), Michał Gołaś (Team Sky), Karol Domagalski i Marcin Białobłocki (ONE Pro Cycling) oraz Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice).

Bujak i Niewiadoma pojadą w asyście Katarzyny Pawłowskiej (Boels Dolmans), Anny Plichty (BTC City Ljubljana), Eweliny Szybiak (Atom Boxmet Dzierżoniów), Małgorzaty Jasińskiej (Ale Cipollini) oraz Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej (MAT Atom Sobotka). W gronie orliczek obok Niewiadomej klasyfikowane będą także Alicja Ratajczak i Nikol Płosaj (Mróz Jedynka Kórnik).

Michał Paluta, Alan Banaszek i Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice), Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia), Szymon Rekita (GFDD Altopack), Mateusz Grabis (TC Chrobry Scott Głogów) to szóstka na wyścig młodzieżowców, którzy powinni starać się o miejsce w czołowej dziesiątce.

Rywalizacja juniorów rozpocznie się z udziałem Wojciecha Bystrzyckiego (Mróz Jedynka Kórnik), Jakuba Jąkały (Sokół Kęty), Mateusza Kostańskiego (KTC Konin), Piotra Pękali (Pogoń Mostostal Puławy), Filipa Maciejuka (Pogoń Mostostal Puławy) i Szymona Tracza (Krakus BBC Czaja).

Juniorki wystąpią w składzie Aurela Nerlo (Atom Boxmet Dzierżoniów), Karolina Perekitko (Pacific Nestle Fitnes Team), Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Nikola Różyńska (Stal Grudziądz) i Ewelina Sikora (Krakus BBC Czaja).

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

Do wyścigów jazdy na czas w elicie przystąpią Katarzyna Pawłowska i liczący na podiumowy występ Białobłocki. Wśród orlików z trasą zmierzą się Rekita i Kasperkiewicz, a w gronie orliczek szansę dostaną Ratajczak i Płosaj. W kategoriach juniorskich na starcie staną Pikulik i Różyńska oraz Maciejuk i Kostański.

Faworyci

Wyścig elity kobiet i orliczek:

Holandia, Polska, Francja i Włochy powinny dysponować najmocniejszymi składami na 109-kilometrowy wyścig kobiet. Po raz pierwszy na takiej imprezie połączone zostaną zmagania orliczek i elity, które klasyfikowane będą osobno.

Lucinda Brand, Marianne Vos, Chantal Blaak oraz mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen to skład, który rozdawał będzie karty w Plumelec. Każda z tych zawodniczek może pokusić się o zwycięstwo, a duża ilość opcji to atut "pomarańczowych", które na pewno pojadą bardzo aktywnie i zmuszą rywalki do pracy.

fot. ASO/G.Demouveaux

fot. ASO/G.Demouveaux

Polki z Niewiadomą, Bujak, Plichtą, Pawłowską, Jasińską i doświadczoną Brzeźną-Bentkowską są jedną z najmocniejszych ekip i dbały będą o to, by w odjazdach nie brakowało biało-czerwonych koszulek. W finale finiszować z wąskiej grupki mogą zarówno Bujak, jak i Niewiadoma, a tej drugiej pozostaje także opcja ataku.

Silny skład wystawiają Włoszki, zgłaszając Elisę Longo Borghini i Elenę Cecchini, które pojadą w otoczeniu kilku mocnych zawodniczek. Silna, acz osamotniona, będzie Alena Amialiusik z Białorusi, a zapominać nie można o kończącej już karierę Szwedce Emmie Johansson.

Wyścig elity mężczyzn:

Potwierdzony udział Philippe'a Giberta, Jana Bakelantsa, Jensa Keukeleire'a, i Tiesja Benoota to gwarancja, że Belgowie nie zamierzają wyjechać z Francji bez medalu. Końcówka wyścigu odpowiada Gilbertowi i Bakelantsowi, którzy lubią atakować lub/i znajdować się w akcjach ofensywnych, a obaj liczą też na rozświetlenie trwającego sezonu ładnym zwycięstwem.

fot. Marek Kosowski/rowery.org

fot. Marek Kosowski/rowery.org

Słowacy liczą na Petera Sagana, który po świetnych występach w Kanadzie na trasie w Plumelec będzie jednym z głównych faworytów. Mistrz świata będzie miał trudne zadania, bo kadry rywali są o wiele liczniejsze i pełne harcowników, których ktoś musi kontrolować.

Włosi z Sonnym Colbrellim czy Giannim Mosconem, a także bardziej utytułowanymi kolarzami jak Diego Ulissim czy Giovannim Viscontim jak zwykle na imprezach mistrzowskich będą walczyli o medal. Mocny skład, acz bez wyraźnego lidera, wystawią Hiszpanie - w żółto-czerwonych koszulkach pojadą m.in. Luis Leon Sanchez, Jesus Herrada, Daniel Moreno czy David de la Cruz.

Julian Alaphilippe, Samuel Dumoulin czy Tony Gallopin to karty gospodarzy. Trójkolorowi na trasę znaną z lokalnych wyścigów w Plumelec wystawiają specjalistów od wyścigów klasycznych, mając nadzieję, że Gallopin po dobrze przejechanym Tour of Britain, Alaphilippe po przepaleniu w Kanadzie, a Dumoulin, który już na Cadoudal wygrywał, będą w stanie przywieść medal.

Holendrzy postawią na Woutera Poelsa, w składzie Irlandii liderem będzie Nicolas Roche, natomiast mocny, choć niewielki skład Czechów pojedzie zapewne na Petra Vakoca.

Listy zgłoszeń

(obejmuje zawodników i zawodniczki rezerwowe)

Jazda na czas:

Juniorki       Juniorzy       Elita kobiet i orliczki       Orlicy       Elita mężczyzn

Wyścigi ze startu wspólnego:

Juniorki       Juniorzy       Elita kobiet i orliczki       Orlicy       Elita mężczyzn

Program

14 września (środa)

09:30    Jazda indywidualna na czas juniorek (12,7 km)
13:00    Jazda indywidualna na czas juniorów (25,4 km)
15:00    Jazda indywidualna na czas mężczyzn do lat 23 (25,4 km)

15 września (czwartek)

10:30    Jazda indywidualna na czas elity kobiet i kobiet do lat 23 (25,4 km)
14:00    Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (45,5 km)

16 września (piątek)

10:00    Wyścig ze startu wspólnego juniorek (68,5 km – 5 x 13,7)
14:00    Wyścig ze startu wspólnego juniorów (123,3 km – 9 x 13,7)

17 września (sobota)

08:45    Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (150,7 km – 11 x 13,7)
13:45    Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet i kobiet do lat 23 (109,6 km – 8 x 13,7)

18 września (niedziela)

10:50    Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (232,9 km – 17 x 13,7)

Transmisja

Wyścigi elity w ograniczonym zakresie (tylko start wspólny) transmitowało będzie kilka stacji europejskich, m.in. holenderska NOS, duńskie TV2 Sport i francuska France 3.

Polski Eurosport (kanał 1) przeprowadzi jedynie relację z wyścigu elity mężczyzn w niedzielę (14:30 - 17:00). Osoby z dostępem do usługi Player będą mogły zobaczyć na żywo wyścig młodzieżowców i elity kobiet/orliczek oraz wyścig elity mężczyzn.

Stacja France 3 w sobotę relacjonowała będzie zmagania kobiet od 15:15 do 17:05, a w niedzielę wyścig elity od 15:15 do 17:15.

Informacje o możliwościach śledzenia wyścigów, a także wyniki i doniesienia z tras znajdziecie w naszych serwisach społecznościowych - na Twitterze i na Facebooku.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: