Madrid Challenge by La Vuelta 2016

Jolien D'Hoore (Wiggle High5) wygrała 2. edycję wyścigu kobiecego peletonu na ulicach Madrytu.

Brązowa medalistka olimpijska w omnium na finiszu w stolicy Hiszpanii wyprzedziła swoją drużynową koleżankę Chloe Hosking oraz Martę Bastianelli (Ale Cipollini).

8. miejsce zajęła Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana).

Zawodniczki w Madrycie pokonywały 15 okrążeń po 5,8 kilometra każde, finiszując w centrum stolicy Hiszpanii. Od początku aktywnie jechała Anna Plichta (BTC City Ljubljana), w ucieczce tempo dyktując wraz z Nathalie van Gogh (Parkhotel Valkenburg), Eri Yonamine (Poitou Charentes.Futuroscope.86) i Mavi Garcią (Bizkaia Durango).

Polka punktowała na lotnych finiszach i szybko objęła prowadzenie w klasyfikacji punktowej madryckiego kryterium.

Akcję Plichty skasowano, a po chwili spokoju w kolejnym odjeździe błysnęła Guarnier. Mistrzyni Stanów Zjednoczonych zorganizowała pięcioosobową grupę, ale ekipa Liv Plantur nie pozwoliła na rozwiniecie się tego ataku i na ostatnie sześć kółek wjechał cały peleton. Plichta do spółki z drużynową koleżanką Mią Radotic zbierały punkty na kolejnych lotnych finiszach i zajęły dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji punktowej, a Chorwatka na podium odebrała przewidzianą regulaminem nagrodę.

W obrębie ostatnich 20 kilometrów na atak zdecydowały się Simona Frapporti (Hitec Products) i Claudia Lichtenberg (Lotto Soudal Ladies), uzyskując ponad 20 sekund przewagi nad pościgiem kierowanym przez ekipy Wiggle High5 i Liv Plantur.

Goniła trójka z Katarzyną Pawłowską (Boels Dolmans), ale peleton nie kwapił się ze zorganizowaną pogonią i na ostatnie 6 kilometrów dwójka wjechała z przewagą 20 sekund. Różnica ta okazała się niewystarczająca - Niemka i Włoszka pracowały mocno, ale w końcówce peleton znacząco podkręcił tempo i na 3,5 kilometra przed metą całą akcję zakończyła pracująca na koleżanki Megan Guarnier.

Grupy zasadniczej nie powstrzymała nawet kraksa, a finisz z okrojonego peletonu świetnie rozegrały zawodniczki Wiggle High5. Triumfowała Jolien D'Hoore, bardzo dobrze rozprowadzona przez Australijkę Chloe Hosking, która zdołała jeszcze ubiec Martę Bastianelli w walce o drugą pozycję. Na 8. miejscu finiszowała nieco zamknięta Bujak.

Wyścig w Madrycie kończył serię wyścigów Women's WorldTour - organizowaną po raz pierwszy serię najważniejszych imprez, która zastąpiła Puchar Świata. W klasyfikacji generalnej triumfowała Megan Guarnier (Boels Dolmans).

Amerykanka, która w tym roku wygrała Giro Rosa i Amgen Tour of California, zgromadziła najwięcej punktów w imprezach cyklu najważniejszych imprez globu. Amerykanka była też 2. w Euskal Emakumeen Bira i w Trofeo Binda, 3. w Walońskiej Strzale, 4. w Ronde van Vlaanderen oraz 5. w GP de Plouay-Bretagne.

Wyniki Madrid Challenge by La Vuelta 2016 (WWT), Madryt (87 km):

  1 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5                          2:01:01
  2 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
  3 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
  4 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
  5 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
  6 Carmen Small (USA) Cylance Pro Cycling
  7 Monique Van De Ree (Ned) Lares-Waowdeals 
  8 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
  9 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 10 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
 11 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
 12 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
 13 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
 14 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS
 15 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
 16 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
 17 Valerie Demey (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx
 18 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
 19 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                       00:06
 20 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5                               00:09
 21 Alba Teruel Ribes (Spa) Lointek
 22 Simona Bortolotti (Ita) Bepink
 23 Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango            00:13
 24 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
 25 Pascale Jeuland (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 26 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
 27 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
 28 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
 29 Jessenia Meneses (Col) Weber Shimano Ladies Power
 30 Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango
 31 Martina Alzini (Ita) Ale Cipollini
 32 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg 
 33 Katarzyna Pawłowska (Pol) Boels Dolmans 
 34 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
 35 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 36 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
 37 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
 38 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
 39 Vera Koedooder (Ned) Parkhotel Valkenburg                    00:19
 40 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                  00:24
 41 Eider Merino Cortazar (Spa) Lointek                          00:29
 42 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur                         00:31
 43 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur                       00:34
 44 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
 45 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                        00:36
 46 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans 
 47 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans                         00:39
 48 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86           00:50
 49 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
 50 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
 51 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
 52 Kelly Van Den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx
 53 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek                       00:57
 54 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 55 Belen Lopez Morales (Spa) Lointek
 56 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
 57 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 58 Eri Yonamine (Jpn) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 59 Maaike Polspoel (Bel) Lensworld-Zannata
 60 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5                             01:07
 61 Cristina Martinez (Spa) Lointek
 62 Anna Sanchis Chafer (Spa) Wiggle High5
 63 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg 
 64 Tara Gins (Bel) Lares-Waowdeals                              01:33
 65 Jenelle Crooks (Aus) Orica-AIS                               02:04
 66 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
 67 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
 68 Gilke Croket (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx
 69 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling                    02:12
 70 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini                        02:14
 71 Ellen Skerritt (Aus) Ale Cipollini                           02:29
 72 Aranza Valentina Villalon Sanchez (Chi) Weber Shimano 
 73 Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Reprezentacja Hiszpanii           02:36
 74 Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies                     02:41
 75 Coralie Demay (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 76 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies                   02:56
 77 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx               02:58
 78 Maria Fadiga (Arg) Weber Shimano Ladies Power
 79 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
 80 Sarah Ingelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals 
 81 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg 
 82 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5
 83 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS                                 04:05
 84 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango             04:27
 85 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: