Tour de l’Avenir 2016: etap 6

Francuz David Gaudu wygrał po wspinaczce do Tignes szósty etap Tour de l’Avenir. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Kolumbijczyk John Rodriguez Salazar.

19-latek na mecie zameldował się przed Włochem Edwardem Ravasim i Belgiem Harmem Vanhoucke.

Młodzi kolarze na ponad 120 kilometrach mierzyli się z czterema alpejskimi podjazdami, zaliczając blisko 4100 metrów przewyższenia.

Liczne ataki na początku etapu doprowadziły do zawiązania się sporej grupy atakującej, która uzyskała minutę zapasu nad peletonem na stokach Col de Saisies. Wśród uciekających byli m.in. Przemysław Kasperkiewicz, Holender Joris Nieuwenhuis czy Niemiec Lennard Kämna.

Punkty na premii zdobył Kolumbijczyk Miguel Eduardo Florez, a grupka porwała się, zjazdy rozpoczynając w dwóch podgrupach. Rywalizację na podjeździe opuścił Patryk Stosz, natomiast tempo narzucali Amerykanie, pracujący na Adriena Costę i Neilsona Powlessa.

Na piekielnie stromej Col de Pre na czele pozostawali już tylko Florez, Kämna i Francuz Nans Peters, a peleton stopniowo wchłaniał goniących ich zawodników, w tym czekającego na nowy rower Kasperkiewicza. Z grupy odpadł lider wyścigu - Niemiec Nico Denz - a ataki przypuszczał Kolumbijczyk John Rodriguez Salazar.

Wczorajszemu zwycięzcy udało się w końcu odjechać z Czechem Michalem Schleglem, Niemcem Maximilianem Schachmannem i Australijczykiem Lucasem Hamiltonem. Na drugiej górskiej premii punktował jeszcze Florez, ale już na zlokalizowanej tuż pod progiem 2000 metrów Cormet du Roselend pierwszy był Rodriguez.

Goniąca ich grupa w swoim składzie miała m.in. David Gaudu, osłaniany przez trzech kolegów z ekipy, Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart, Włoch Edward Ravasi, Rosjanin Pavel Sivakov, Australijczyk Michael Storer, Holender Antwan Tolhoek, Szwajcar Patrick Müller, Amerykanie Costa i Powless, Kolumbijczycy Egan Bernal i Daniel Martinez Poveda.

Finałową wspinaczkę - 18-kilometrową podróż do stacji narciarskiej Tignes - na czele rozpoczęła grupka kierowana przez kadrę Francji. Chęć do ataku wykazywał wciąż Rodriguez, a jego koło chętnie łapał Hamilton. 11 kilometrów przed metą duet wsparty przez Schlegela odjechała na minutę od tasującej się pogoni.

Gonili Harm Vanhoucke, Gaudu i Ravasi, z tyłu ataki przeprowadzał odczepiony wcześniej Costa. Na 3 kilometry przed metą dwie trójki połączyły się, a do ofensywy przeszedł Francuz, szybko odczepiając Kolumbijczyka. Stażysta ekipy Ag2r La Mondiale prowadzenie dowiózł do mety, ale nie zdołał przejąć koszulki lidera , którą zgarnął czwarty na kresce Rodriguez.

Wyniki 6. etapu Tour de l’Avenir 2016 (2.Ncup), Saint-Gervais-Mont-Blanc - Tignes (123,6 km):

  
  1 David Gaudu (Francja)                            3:59:37
  2 Edward Ravasi (Włochy)                             00:14
  3 Harm Vanhoucke (Belgia)                            00:19
  4 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)         00:37
  5 Michal Schegel (Czechy)                            00:59
  6 Jai Hindley (Australia)                            01:43
  7 Adrien Costa (USA)                                 02:00
  8 Lucas Hamilton (Australia)                         02:13
  9 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                 02:15
 10 Michael Storer (Australia)                         03:09
 11 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)               03:18
 12 Matteo Fabro (Włochy)                              03:46
 13 Pavel Sivakov (Rosja)
 14 Markus Freiberger (Austria)
 15 Patrick Mueller (Szwajcaria)                       04:25
 16 Antwan Tolhoek (Holandia)
 17 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)
 18 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                      04:32
 19 Maximilian Schachmann (Niemcy)                     04:43
 20 Léo Vincent (Francja)                              05:02
 21 Artem Nych (Rosja)                                 07:09
 22 Nikolay Cherkasov (Rosja)                          07:37
 23 Abderrahim Zahiri (Maroko)                         09:43
 24 Mathias Le Turnier (Francja)                       10:00
 25 Anders Skaarseth (Norwegia)                        11:28
 26 Jan Maas (Holandia)
 27 Jan Tschernoster (Niemcy)                          11:47
 28 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclisme)      12:16
 29 Valentin Madouas (Francja)                         12:27
 30 Niklas Eg (Dania)                                  13:06
 31 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclisme)   13:29
 32 Neilson Powless (USA)                              14:15
 33 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)             14:35
 34 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                  15:19
 35 Nans Peters (Francja)                              15:25
 36 Mohcine El Kouraji (Maroko)                        17:11
 37 Alexandr Vlasov (Rosja)                            18:11
 38 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)
 39 William Barta (USA)                                19:49
 40 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)
 41 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)
 42 Nicholas Schultz (Australia)
 43 Daniel Lehner (Austria)
 44 Sergey Rozin (Rosja)
 45 Thomas Vereecken (Belgia)                          21:28
 46 Kilian Frankiny (Szwajcaria)
 47 Remy Mertz (Belgia)                                23:19
 48 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)
 49 Nicholas Dlamini (RPA)
 50 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)
 51 Gian Friesecke (Szwajcaria)
 52 Michał Paluta (Polska)
 53 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)
 54 Logan Owen (USA)
 55 Stefan De Bod (RPA)
 56 James Knox (Wielka Brytania)
 57 Martin Schaeppi (Szwajcaria)
 58 Samuel Jenner (Australia)
 59 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                   24:51
 60 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)                  27:25
 61 Evgeny Zotov (Rosja)                               27:52
 62 Vladimir Tsoy (Kazachstan)
 63 Pavel Camrda (Czechy)                              28:19
 64 Benjamin Declercq (Belgia)                         29:23
 65 El Mehdi Chokri (Maroko)
 66 Antonio Barac (Centre Mondial du Cyclisme)
 67 Sepp Kuss (USA)
 68 Piotr Konwa (Polska)
 69 Galym Akhmetov (Kazachstan)
 70 Tom Wirtgen (Luksemburg)                           31:32
 71 Mads Würtz Schmidt (Dania)                         31:42
 72 Marino Kobayashi (Japonia)
 73 Lennard Kämna (Niemcy)                             32:02
 74 Vincenzo Albanese (Włochy)                         32:35
 75 Nico Denz (Niemcy)                                 34:09
 76 Peter Lenderink (Holandia)
 77 Joris Nieuwenhuis (Holandia)
 78 Lukas Spengler (Szwajcaria)
 79 Ryan Gibbons (RPA)
 80 German Nicolas Tivani (Centre Mondial du Cyclisme)
 81 Marcel Neuhauser (Austria)
 82 Ivan Centrone (Luksemburg)
 83 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)
 84 Ole Forfang (Norwegia)
 85 Nathan Van Hooydonck (Belgia)
 86 Michael Carbel Svendgaard (Dania)
 87 Adam Sekanina (Czechy)
 88 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)
 89 Patrick Haller (Niemcy)
 90 Rei Onodera (Japonia)
 91 Gasper Katrasnik (Słowenia)
 92 Jasper De Laat (Holandia)
 93 Jan Kovar (Czechy)
 94 Gorazd Per (Słowenia)
 95 Matthias Reutimann (Szwajcaria)
 96 Michael Kukrle (Czechy)
 97 Andreas Walzel (Austria)                           34:14
 98 Filippo Ganna (Włochy)
 99 David Per (Słowenia)
100 Lukas Schlemmer (Austria)
101 Giovanni Carboni (Włochy)
102 Piotr Brożyna (Polska)
103 Sergey Luchshenko (Kazachstan)
104 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)               34:18
105 Simone Consonni (Włochy)
106 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclisme)     34:44
107 Matic Groselj (Słowenia)                           34:51
108 Takuma Akita (Japonia)                             34:53
109 Marek Sipos (Czechy)                               35:04
110 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)                   35:15
111 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)                  35:20
112 Lennard Hofstede (Holandia)
113 Mounir Makhchoun (Maroko)                          36:55
114 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)                 37:10
115 Jon Bozic (Słowenia)                               42:21
DNF Maxim Satlikov (Kazachstan)
DNF Grigoriy Shtein (Kazachstan)
DNF Dusan Rajovic (Centre Mondial du Cyclisme)
DNF Patryk Stosz (Polska)
DNF Masahiro Ishigami (Japonia)
DNF Geoffrey Curran (USA)
DNF Scott Davies (Wielka Brytania)

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

  1 John Anderson Rodriguez Salazar (Kolumbia)      17:31:04
  2 David Gaudu (Francja)                              00:09
  3 Edward Ravasi (Włochy)                             00:28
  4 Harm Vanhoucke (Belgia)                            00:29
  5 Michal Schegel (Czechy)                            00:45
  6 Adrien Costa (USA)                                 01:13
  7 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)               01:58
  8 Jai Hindley (Australia)                            02:07
  9 Michael Storer (Australia)                         02:14
 10 Egan Arley Bernal Gomez (Kolumbia)                 02:17
 11 Pavel Sivakov (Rosja)                              03:11
 12 Markus Freiberger (Austria)                        03:40
 13 Matteo Fabro (Włochy)                              03:56
 14 Maximilian Schachmann (Niemcy)                     04:11
 15 Patrick Mueller (Szwajcaria)                       04:26
 16 Antwan Tolhoek (Holandia)                          04:46
 17 Cristian Rodriguez Martin (Hiszpania)              04:47
 18 Léo Vincent (Francja)                              04:48
 19 Alex Aranuru Deba (Hiszpania)                      05:01
 20 Artem Nych (Rosja)                                 06:53
 21 Nikolay Cherkasov (Rosja)                          07:33
 22 Mathias Le Turnier (Francja)                       10:07
 23 Jan Tschernoster (Niemcy)                          10:57
 24 Abderrahim Zahiri (Maroko)                         11:28
 25 Valentin Madouas (Francja)                         12:21
 26 Jonathan Narvrez (Centre Mondial du Cyclisme)      12:36
 27 Anders Skaarseth (Norwegia)                        12:39
 28 Jan Maas (Holandia)                                12:51
 29 Neilson Powless (USA)                              13:30
 30 Niklas Eg (Dania)                                  14:05
 31 Daniel Martinez Poveda (Kolumbia)                  14:43
 32 Caio Godoy Ormenese (Centre Mondial du Cyclisme)   15:23
 33 Miguel Eduardo Florez Lopez (Kolumbia)             15:49
 34 Nans Peters (Francja)                              17:14
 35 Alexandr Vlasov (Rosja)                            18:03
 36 William Barta (USA)                                19:20
 37 Nicholas Schultz (Australia)                       19:30
 38 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                      19:43
 39 Mohcine El Kouraji (Maroko)                        21:14
 40 Kilian Frankiny (Szwajcaria)                       21:35
 41 Stefan De Bod (RPA)                                22:54
 42 Gonzalo Serrano Rodriguez (Hiszpania)              23:00
 43 Michał Paluta (Polska)                             23:09
 44 Logan Owen (USA)                                   23:27
 45 Wilmar Paredes Zapata (Kolumbia)                   23:43
 46 Daniel Lehner (Austria)                            23:47
 47 James Knox (Wielka Brytania)                       23:56
 48 Aurélien Paret-Peintre (Francja)                   24:21
 49 Thomas Vereecken (Belgia)                          24:32
 50 Nicholas Dlamini (RPA)                             24:56
 51 Mads Baadsgaard Rahbek (Dania)                     25:23
 52 Ivan Ramiro Sosa Cueruo (Kolumbia)                 25:58
 53 Samuel Jenner (Australia)                          26:06
 54 Remy Mertz (Belgia)
 55 Gian Friesecke (Szwajcaria)                        27:04
 56 Jokin Etxabe Leturia (Hiszpania)                   28:05
 57 El Mehdi Chokri (Maroko)                           30:15
 58 Galym Akhmetov (Kazachstan)                        30:32
 59 Pavel Camrda (Czechy)                              30:35
 60 Nico Denz (Niemcy)                                 31:09
 61 Lennard Kämna (Niemcy)                             31:24
 62 Martin Schaeppi (Szwajcaria)                       31:41
 63 Evgeny Zotov (Rosja)                               32:12
 64 Piotr Konwa (Polska)                               32:19
 65 Lucas Hamilton (Australia)                         32:42
 66 Nathan Van Hooydonck (Belgia)                      32:49
 67 Jonathan Dibben (Wielka Brytania)                  32:56
 68 Mads Würtz Schmidt (Dania)                         33:28
 69 Giovanni Carboni (Włochy)                          33:44
 70 Tom Wirtgen (Luksemburg)                           33:54
 71 Joris Nieuwenhuis (Holandia)                       34:41
 72 Jasper De Laat (Holandia)                          34:45
 73 Ivan Centrone (Luksemburg)                         34:49
 74 Ole Forfang (Norwegia)                             34:53
 75 Amund Grondahl Jansen (Norwegia)                   35:23
 76 Vladimir Tsoy (Kazachstan)                         35:38
 77 Antonio Barac (Centre Mondial du Cyclisme)         35:46
 78 Christofer Jurado (Centre Mondial du Cyclisme)     36:13
 79 Patrick Haller (Niemcy)                            36:28
 80 Marcel Neuhauser (Austria)                         37:52
 81 Ryan Gibbons (RPA)                                 37:53
 82 Gasper Katrasnik (Słowenia)
 83 Benjamin Declercq (Belgia)                         38:03
 84 Michael Kukrle (Czechy)                            38:31
 85 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)                    38:32
 86 Vincenzo Albanese (Włochy)                         38:47
 87 Lukas Schlemmer (Austria)                          38:50
 88 Przemysław Kasperkiewicz (Polska)                  38:52
 89 Mounir Makhchoun (Maroko)                          39:44
 90 Adam Sekanina (Czechy)                             39:56
 91 Marino Kobayashi (Japonia)                         40:12
 92 Michael Carbel Svendgaard (Dania)                  40:52
 93 Gorazd Per (Słowenia)                              41:09
 94 Sergey Luchshenko (Kazachstan)                     41:17
 95 Lukas Spengler (Szwajcaria)                        42:50
 96 Jan Kovar (Czechy)                                 42:58
 97 Rei Onodera (Japonia)                              42:59
 98 Matic Groselj (Słowenia)                           45:24
 99 Lennard Hofstede (Holandia)                        45:29
100 Peter Lenderink (Holandia)                         45:43
101 Marek Sipos (Czechy)                               45:52
102 Juan Antonio Lopez-Cozar (Hiszpania)               45:55
103 Takuma Akita (Japonia)                             46:05
104 Matthias Reutimann (Szwajcaria)                    46:32
105 Filippo Ganna (Włochy)                             46:37
106 Gabriel Cullaigh (Wielka Brytania)                 47:45
107 German Nicolas Tivani (Centre Mondial du Cyclisme) 48:36
108 Sergey Rozin (Rosja)                               48:44
109 David Per (Słowenia)                               49:19
110 Piotr Brożyna (Polska)                             55:43
111 Andreas Walzel (Austria)                           55:56
112 Sepp Kuss (USA)                                 01:00:11
113 Simone Consonni (Włochy)                        01:05:01
114 Emil Nygaard Vinjebo (Dania)                    01:06:16
115 Jon Bozic (Słowenia)                            01:12:14