Tour de France 2016: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu: 2 lipca: Mont-Saint-Michel – Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188 km).

"Grand Depart" 103. edycji Tour de France ulokowano w Normandii, a start pierwszego etapu wyznaczono w Mont-Saint-Michel, na Wzgórzu Świętego Michała. Jest to wyspa, którą z kontynentalną Francją łączy 1800-metrowa grobla. To tutaj w 1990 roku etapowy triumf odniósł Johan Museeuw, a 3 lata temu czasówkę w koszulce mistrza świata wygrał Tony Martin.

Odcinek zakończy się na "plaży Utah" niedaleko Sainte-Marie-du-Mont. To miejsce, jak cała Normandia, kojarzone jest z operacją "Overlord" - największą w historii operacją desantową, która pozwoliła aliantom odnieść zwycięstwo w II wojnie światowej. 6 czerwca 1944 roku w ciągu kilku godzin na normandzkich plażach pojawiło się 23 tysiące żołnierzy alianckich, otwierając nowy front w walce z Niemcami i zasadniczo zmieniając obraz wojny.

Zaraz po starcie w Mont-Saint-Michel peleton skieruje się na północ wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Trasa jest płaska i jedynym utrudnieniem może być boczny wiatr. W końcówce odbiją na zachód, aby zakończyć rywalizację sprinterskim finiszem na Utah Beach w Sainte-Marie-du-Mont.

Marcel Kittel (Etixx-Quick Step) pragnie po dwóch latach przerwy znów zapisać się w wynikach jako etapowy zwycięzca Tour de France. Jego głównym rywalem będzie Andre Greipel (Lotto Soudal). Walkę o zieloną koszulkę rozpocznie też Peter Sagan (Tinkoff). Do walki o wysokie miejsca włączą się m.in.: Michael Matthews (Orica-BikeExchange), Dylan Groenewegen (LottoNL - Jumbo) i Bryan Coquard (Direct Energie).

tdf2016-01-mapa

Lotna premia: 118,5 km

Górskie premie:

Côte d'Avranchescategory (20,5 km; kat. 4; 2,3 km; 5,7%)
Côte des falaises de Champeaux (39 km; kat. 4; 1,3 km; 4,8%)

Start do etapu o godz. 12:50, planowany finisz: 17:06-17:32.

tdf2016-01-finisz

Początek transmisji w stacji Eurosport: 12:15

mapki: ASO/Geoatlas

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: