Driedaagse De Panne-Koksijde 2016: etap 1

Alexander Kristoff (Katusha) zwycięstwem w Zottegem otworzył 40. edycję trzydniowego wyścigu w rejonie De Panne.

Norweski sprinter po udanej ucieczce bez większych problemów ograł duet zawodników Astany - Kazacha Aleksieja Łuczenkę i Holendra Lieuwe Westrę.

28-latek ściganie w ostatnim przygotowaniu do Ronde van Vlaanderen otworzył podobnie jak przed rokiem, gdy w De Panne wygrał trzy etapy.

Bez pogrążonego w żałobie zespołu Wanty-Groupe Gobert i po uroczystej minucie ciszy ku pamięci Daana Myngheera i Antoine'a Demoitie kolarze ruszyli na naznaczoną 11 bergami trasę. Blisko 200-kilometrowy odcinek oferował klasykę flandryjskiego ścigania, w pakiecie z dwukrotną wspinaczką pod piekielnie ostry Kapelmuur.

Wyścig z kopyta ruszył zaraz po starcie a wysokie tempo uniemożliwiło uformowanie się stabilnej przewagi któregokolwiek z atakujących. Peleton porwał się na grupy, które mierzyły się nie tylko z bergami, ale i podmuchami wiatru i padającym przelotnie deszczem i gradem.

Dopiero po 60 kilometrach przewagę zdobyła spora grupka w składzie Alexander Kristoff i Michael Morkov (Katusha), Rick Zabel, Loic Vliegen, Tom Bohli i Taylor Phinney (BMC), Jens Keukeleire i Luke Durbridge (Orica-AIS), Maxime Farazijn (TopSport Vlaanderen-Baloise), Christian Knees, Danny van Poppel i Luke Rowe (Team Sky), Alexey Lutsenko i Lieuwe Westra (Astana), Mads Pedersen (Stoelting Service Group) oraz Maciej Bodnar (Tinkoff).

Polak odpuścił akcję przed pierwszą wspinaczką po Kapelmuur i spokojnie usiadł w peletonie prowadzonym przez ekipę Etixx-Quick Step. Podobnie chwilę później postąpił Taylor Phinney, także spływając z czołowej grupki, która w tym punkcie, 56 kilometrów przed metą, utrzymywała minutę przewagi.

Grupa zasadnicza prowadzona przez zespoły Etixx i Lotto Soudal przy przebijającym się zza chmur słońcu stopniowo zmniejszała dystans, ale nie zamierzała od razu wchłaniać uciekinierów, nie chcąc ryzykować trudnej do kontrolowania fali ataków.

21 kilometrów przed metą czekanie znudziło się Astanie - Lutsenko i Westra zabrali na koło Kristoffa i Rowe'a, po czym odjechali oglądającej się na siebie grupce. Czwórka dotarła do ostatniego przejazdu przez Kapelmuur bez brytyjskiego torowca, który złapał kapcia i musiał zaczekać na samochód ekipy. Brukowa droga i nachylenie nie zmogły Kristoffa, co w trudnej pozycji postawiło dwójkę z Astany, która nie chciała mierzyć się z gigantem sprintu na ostatnich metrach.

Mocno zredukowany peleton dalej prowadzili kolarze Etixx-Quick Step, po przejeździe przez Muur wciąż notując ponad minutę straty. Do goniącego czołówkę Rowe'a dojechał tymczasem Mads Pedersen, na 12 kilometrów przed metą z całych sił próbując zniwelować 30 sekundową stratę.

Czołowa trójka kręciła mocno i na 7 kilometrów przed metą utrzymywała przewagę. Ataki kolarzy Lotto kasowali koledzy Kristoffa, który nic nie robił sobie z obecności dwóch podopiecznych Aleksandra Winokurowa i gestami zachęcał ich do wzmożonej pracy.

Duet Astany nie podjął zdecydowanych prób zgubienia norweskiego sprintera - pracował Westra, a 2 kilometry przed metą na niemrawy atak zebrał się Lutsenko. Kristoffa nie zbiło to z tropu - lider Katushy na ostatnim kilometrze pewnie wyszedł na prowadzenie i utrzymał je do kreski, na finiszu nie dając szans reprezentantom kazachskiej ekipy.

Pracujący razem Pedersen i Rowe na kreskę wpadli 29 sekund później, dziękując sobie za współpracę. Peleton spóźnił się o kolejne 7 sekund.

Wyniki 1. etapu Driedaagse De Panne-Koksijde 2016 (2.HC), De Panne - Zottegem (198,2 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:22:34
  2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
  3 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
  4 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group                   00:29
  5 Luke Rowe (GBr) Team Sky
  6 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              00:36
  7 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
  8 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
  9 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 10 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 11 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 12 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 13 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 14 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 15 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 17 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
 18 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 19 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 20 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 21 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 22 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
 24 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 25 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 26 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 27 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 28 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
 29 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 30 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 31 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 32 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 34 Andrea Fedi (Ita) Southeast - Venezuela
 35 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 36 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela
 37 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 38 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 39 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 40 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                       00:59
 41 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 42 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            03:22
 43 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 44 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
 45 Hayden McCormick (NZl) ONE
 46 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 47 Kristian House (GBr) ONE
 48 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 50 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
 51 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 52 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 53 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 54 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 55 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 56 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 57 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 58 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 59 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
 60 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
 61 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 62 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 63 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 64 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 65 Jack Bauer (NZl) Cannondale                                  05:14
 66 Christian Knees (Ger) Team Sky
 67 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 68 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   06:01
 69 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
 70 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 71 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 72 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 73 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
 74 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
 75 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 76 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 77 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 78 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 79 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 80 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida
 81 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 82 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
 83 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      10:23
 84 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 85 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 86 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 87 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
 88 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 89 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step                   11:05
 90 Julien Morice (Fra) Direct Energie
 91 Marcin Białobłocki (Pol) ONE                                 13:15
 92 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
 93 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 94 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 95 Martin Mortensen (Den) ONE
 96 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 97 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 98 Ryan Mullen (Irl) Cannondale
 99 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
100 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
101 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
102 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               14:22
103 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
104 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - Venezuela
105 Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group
106 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
107 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
108 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
109 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini
110 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
111 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
112 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
113 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
114 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
115 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
116 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
117 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
118 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
119 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
120 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
121 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group
122 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
123 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
124 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group
125 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
126 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
127 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
128 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
129 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
130 Elia Viviani (Ita) Team Sky
131 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
132 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
133 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
134 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
135 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
136 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
137 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
138 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

Klasyfikacja po 1. etapie:

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:22:24
  2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        00:01
  3 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          00:06
  4 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group                   00:39
  5 Luke Rowe (GBr) Team Sky
  6 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge                         00:42
  7 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:44
  8 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
  9 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            00:45
 10 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              00:46
 11 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
 12 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 13 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 14 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 15 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 16 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 17 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 18 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 19 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
 20 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 21 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 22 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 23 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 24 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 25 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
 26 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 27 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 28 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 29 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 30 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 31 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 32 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 34 Andrea Fedi (Ita) Southeast - Venezuela
 35 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 36 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 37 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 38 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               00:56
 39 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela
 40 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                              01:03
 41 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                       01:09
 42 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            03:32
 43 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 44 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
 45 Hayden McCormick (NZl) ONE
 46 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 47 Kristian House (GBr) ONE
 48 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 50 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
 51 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 52 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 53 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 54 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 55 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 56 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 57 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 58 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 59 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
 60 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
 61 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 62 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 63 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 64 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 65 Jack Bauer (NZl) Cannondale                                  05:24
 66 Christian Knees (Ger) Team Sky
 67 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 68 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   06:11
 69 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
 70 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 71 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 72 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 73 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
 74 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
 75 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 76 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 77 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 78 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 79 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 80 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida
 81 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 82 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
 83 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      10:33
 84 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 85 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 86 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 87 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
 88 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               10:53
 89 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step                   11:15
 90 Julien Morice (Fra) Direct Energie
 91 Marcin Białobłocki (Pol) ONE                                 13:25
 92 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
 93 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 94 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 95 Martin Mortensen (Den) ONE
 96 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 97 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 98 Ryan Mullen (Irl) Cannondale
 99 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
100 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
101 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
102 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               14:32
103 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
104 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - Venezuela
105 Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group
106 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
107 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
108 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
109 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini
110 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
111 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
112 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
113 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
114 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
115 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
116 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
117 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
118 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
119 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
120 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
121 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group
122 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
123 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
124 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group
125 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
126 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
127 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
128 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
129 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
130 Elia Viviani (Ita) Team Sky
131 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
132 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
133 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
134 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
135 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
136 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
137 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
138 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: